Şimdi Ara

Taşınabilir telefon ve laptop sarj aleti yapımı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
904
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Ben bisikletim ile uzun soluklu yolculuklar yapıyorum. Yolculuklarım sırasında usb den sarj olan kamera, telefon, ebook reader, bluetooth hoparlor, sarj edılebilir piller gibi elektronik eşyalarımı kendi yaptığım güneş panelli sarj sistemim ile dolduruyordum.

Fakat bu yöntem ile laptop umu sarj etmem mümkün değil. Ayrıca sarj işlemi yeteri kadar hızlı olmuyor

Şimdi laptop umu sarj edebileceğim güçte kendi bataryaları olan sarj ünitesi kurup bu üniteyi de bisiklet dinamoları ile beslemek istiyorum. Dinamoların sürüşü zorlaştırması çok mühim değil çünkü bisikletimde 40 kilo yük ile dolaşıyorum dinamoyu hissetmem bile.

Nasıl bir sistem kurabiliriz, hangi malzemeleri almam lazım? Benim için önemli olan mümkün olduğu kadar ucuza mal edip uzun dayanımlı bir ürün hazırlamak. Yolun yarısında bozulursa enerjisiz kalmak istemem. Ayrıca elektronik bilgim de çok fazla yok. Bu sebepten ne kadar basit açıklarsanız o kadar rahat ederim.

Hepinize şimdiden teşekkür ediyorum.

• Bildiğim kadarıyla laptoplar 18v girişi ile şarj oluyor(bendeki öyleydi) 7818 entegresi ile 25vdclik bir dinamodan aldığınız voltajı buna indirebilirsiniz. Aynı dinamoya paralel bir şekilde 7805 bağlarsanız bu sefer de 5v usb çıkışı alabilir ve bunla çoğu aletinizi şarj edebilirsiniz. Eğer laptop olmadan direk bataryayı şarj etmek isterseniz bataryanın şarj voltajını öğrenip ona göre bir entegre alabilirsiniz.
  • Hesher kullanıcısına yanıt
    Merhaba, cevabınız için teşekkürler.

Aslında ben dinamodan direkt olarak cihazlarımı sarj etmek istemiyorum. Bisikleti her zaman şarj için gerekli hızlarda süremeyebilirim. Bu sebepten dolayı önce lityum ion bataryalarımı sarj edip o bataryalardan da diğer cihazlarımı sarj etmek istiyorum. Böylece bisiklet sürmediğim zamanlarda da dolu pillerimden cihazlarımı sarj edebilirim.

Bu isteğimi gerçekleştirmek için hangi pillerden almalıyım? Usb ciahzlarımı ve laptop umu sarj etmek için hangi regülatörleri kullanmalıyım. Lityum iyon pilleri nasıl sarj etmeliyim? İhtiyacımı karşılayacak bir dinamoyu nereden bulabilirim?

Yukarıdaki soruların cevaplarını sizlerin de tecrübelerinizden faydalanarak bulursak çok sevinirim
  • Dinamonuzun ortalama çıkış voltajını 3,7'ye bölün, sonuç 7,6 çıktı diyelim (sallıyorum) 7ye yuvarlayıp 2 eksiği yani 5 hücreli bir lipo pil alın. Paralel bağlamayın lipoları, 2-3 tane almak yerine bir tane yüksek amperli alın. 50c falan yazar, onun da mümkün olduğunca düşük olmasına dikkat edin. Yüksek olmasının zararı yok ama pahalı olur onlar. Misal,

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__18209__turnigy_nano_tech_8000mah_5s_25_50c_lipo_pack.html

18,5v 8000 mah. Ortalama 150-160 watt eder tam kapasitede. 78xx serisi yerine de 2576 kullanın.

Ben olsam 2 tane yüksek amperli lipo alırdım, Nasıl olsa kaç saat güneş var, kaç saat dinamo çalışacak. Tekini yedekte tutarım doldurup öbürünü de şarja takarım. Sürekli bir döngü oluştururum.

• Yanıtınız için çok teşekkürler!

Yalnız lipo pillerin tehlikeli olduğunu okumuştum. Özellikle sarj ederken oluşabilecek yangın-patlama tehlikeleri lityum ion pillere göre daha yüksekmiş. Ben bisiklet üzerinde bu pilleri stabil akım ve voltaj ile sarj edemeyeceğim sonuçta. Belki voltajı regülatörler ile sabit tutsak bile akım sürüş hızıma göre değişecek (yanılmıyorumdur umarım) bunun lipo pillere etkisi ne olacaktır? lityum iyon piller daha akıllıca bir tercih olur mu?

Tekrar teşekkürler
  • Kesinlikle tehlikelidir, lafım yok. Motorlarda kullanıldıkları için ani yüksek akım vermeleri ile ünlüler biliyorsunuz, 1-2 kez kablolarımı alev aldırdı bu meret.

Ben çok daha uğraşlı, ve çok daha kullanışlı bir çözüm önerdim. En pratiği dinamoya dandik bir regülasyon yapıp kuru akü takmak mesela.

Önce bir regüle/şarj devresi yapılacak lipo için. Burada birinci lipo şarj olacak. Pilleri güneş görmeyecek, kesinlikle ısınmayacak yerde korumanız çok önemli.

Bir de pilin voltajına göre hazırlanmış bir besleme devresi kurulacak. 5v çıkışı, 18v çıkışı, istiyorsanız bisiklet aydınlatmanız için bir çıkış vs. Bunu da ikinci lipo çalıştıracak.

Bu tip bir şey yapıp 3 pil kullanmıştım ben. Bir tanesi şarj oluyor hep, bir tanesi besliyor, bir tanesi de dolu şekilde bekliyor. Malum yağmur yağar dinamo bozulur şarj devresi kısa devre yapar bozulur vs...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.