Şimdi Ara

TEKNİK ANLAMDA CAT'6 nın CAT'5 den farkı nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
17.713
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • cat5 100 mbit cat6 1000 mbit destekliyor diyorlar farkat ben aldım cat6 yıda inceledim kestim parçaladım. görünür olarak hiçbir fark yok. acaba kullanılan metaryallerden mi kaynaklanıyor.Tam bilgisi olan varmı. Birde aldığımız yer kablonun ucunu bantlamışlar. bantlamayınca bir sakıncası mı olur?

• gerçektende hiç folyo yok sadece kabloların birbiriyle dolaşmasını engelleyen ortasında bir plastik geçiyor diğer tüm özellikleri aynı sanki. birde en dış (çevreleyen) kablosu daha sağlam ve kalın..
  • quote:

Orjinalden alıntı: ASİL01

cat5 in 6 ya göre yapı farkı vardır
    cat 5 in dışında parazite karşı hiçbir koruma yoktur, fakat 6 da içindeki kabloların birbirine dolaşmasını engelleyen ayırıcı ve parazite karşı alüminyum folyo vardır.
    senin gördüğün cat6 nın kalitesi düşük olabilir bu yüzden aralarında hiçbirfark olmadığını görebilirsin

kardesim ne alaka ya onlar farkli tip oluyor izoleli kablo cat5 te de var.

Asil fark, cat6 lar 23 AWG, cat5 ler 24 AWG olur.

Bazi cat6 lar 24 awg oluyor, almayin onlari.

• 23 awg nedir 24 awg nedir ? bir soru ararken bir soru daha cıkardın :) bilen yok galiba bu konuları.
  • American Wire Gauge. Kablonun kalinligi icin kullanilan bir birim. Kablo cizimi icin gerekli adim sayisini belirtiyor(mus). Pratikte ne sagliyor : daha kalin kablo, daha az bukum, daha kisa kablo boyu.

Bir diger CAT6 yeniligi de kablolar icindeki bukulu ciftleri birbirinden ayiran ek kisim, cat5 kablolari da bu cat6 standartlari ile uretmek sanirim sorun olmaz, bu bakimdan bu ayiracin oldugu cat5 cat5e kablolarin bulunmasi normal.

Bunun disinda 23 awg ne saglar? , daha az bukum (daha dusuk induktans) , daha kisa kablo boyu ve daha fazla kablo kalinligi (daha az drenc ve kapasitans), kabloun eslenik RLC devresini elektronikten anlayan birisi degerlendirir ise daha saglikli olur, sonucta cat6 kablo daha yuksek frekanslarda daha dusuk SNR degerleri elde edilmesini sgaliyor. boylece daha yuksek hizlar cok daha dusuk hata degerleri ile elde edilebiliyor.

yazdiklarim tum farklar degil elbette, eksikleri ve hatta hatali bildigim (veya yorumladigim) durumlar olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alimakkaya -- 17 Haziran 2009; 9:45:23 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.