Şimdi Ara

TERCIH DONEMI SORULARINIZ (TM)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
2
Cevap
0
Favori
182
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Forumda ve internet sitelerinde cok gordugum nacizane sorulari sizler icin derledim. Hepinizin rahatsiz oldugu ya da kararsiz oldugu durumlar soz konusu. Dilerseniz birinci konumuzla baslayalim.

1) SIRALAMAM X BIN NERESI GELIR ?
    Maalesef bunun cevabini kimse bilmiyor. Gecen senelerde de bilmiyordu ve gelecekte de bilmeyecek :) Neden ? Her sene degisen bir sinav/egitim sistemimiz var. Her sene sinava giren ogrenciler degiserek giriyor. Kimileriniz hedef degistiyor, kimi okullar kapaniyor, kimi bolumler puan turleri degistiriyor. Dolayisiyla hesaba katmaniz gereken 3 milyon insan var. Sizlere bu konuda yardim etmemelerinin ve sorularinizi cevapsiz birakmalarinin nedeni tercihlerinizi yanlis yonlendirmek istememek... Tercih hayatinizin geri kalanini etkileyecek ve kimse bunun sebebi olmak istemiyor diyebilirim. Cekimser olmalarinin nedenleri bu :)

2) ŞU BOLUM MU ? YOKSA BU BOLUM MU ?
    Bazen alternatif bazen birbirinden cok farkli karsilastirilan bolumler goruyoruz. Bunlarin sebebi hepinizin arastirma yapip duyumlar almasi :) Dostlarim, universite kisiden kisiye gore cok fark eden bir durum. Ayni sinifta,ayni sirada, ayni dersi dinleyen ogrencilere sorsaniz biri cok memnunum digeri nefret ediyorum diyebilir. Dolayisiyla universitenin bolumlerini ve kendisini yasamadan ve gormeden tam anlamiyla bilemezsiniz. Fakat size sunulan cok guzel imkanlar var. Okullari ziyaret edebilir, hocalariyla tanisma firsatina erisebilirsiniz. Sosyal medyadan mezunlarina ve ogrencilerine ulasabilirsiniz. Aldiklari kitaplar, gordukleri dersler, zorluklari ve kolayliklari hakkinda giden goren birisine sormak yolunuzu tam anlamiyla aydinlatmasa da en azindan onunuzu daha rahat gormenizi saglayacaktir.
    Ve lutfen tercih listeniz icerisinde butun okullar sevdiginiz ve gitmek istediginiz yerler olsun.

3) X BINDEYIM ONUMDE KAC MF VARDIR ? MEZUN VARDIR ?

Bu soruda birinci soru gibi cok komplike dostlarim :) Her kombinasyonu, herkesi hesap etmeniz gerekiyor. Mf olup ea tercihi yapacak olanlar, ea dan mezuna kalacaklar, ea dan sozel ya da dil tercih edecekler, acikta kalacaklar, kayit yaptirip gitmeyecekler derken siralama ve hesaplama cok zora girecektir. Ve insanlarin size dedikleri maalesef bir tahminden oteye gidemeyecektir. 'EE NAPACAZ ULAN BIZ' diyenler emin olun cok haklisiniz. Yapacaginiz ve herkesin ortak garantide bulustugu bir sey var. Tercih siranizda ustlerde istediginiz yerden baslayabilirsiniz. Ortalara dogru kendi siraniz ve asagilara dogru lutfen kendi siranizin altlarini da yazin. Her seye hazirlikli olmak adina bunlari yapmaniz sizi avantaj sahasina alacaktir. Ama ne olursa olsun yine dedigim gibi icinize sinen okullar yazmakta gayret edin..

4) MEZUNA KALMAKTAN KORKUYORUM/AILEM COK KARSI
    Mezuna kalmak ile ilgili bircok yazi vardir sanirim. Anka kusu olmak sizi bu kadar korkutmamali :) insan omrunde hayaller icin ertelenen bir sene emin olun kaybedilmemistir. Yine yapin, yine deneyin. Daha ölmedik :) Aile konusuna gelince hassas oldugunuzu cok iyi biliyorum lakin unutmamaniz gereken sey onlar sizin anne ve babaniz. Tartissaniz dahi sayginizi lutfen kaybetmeyin. Evet zor bir surecti, tamam yenilmis de olabiliriz. Ama ikna etmek sizin elinizde. Kazandiginizda bunlar sadece guzel/zorlu bir ani olarak kalacak... Nefes alin ve kendinize gelin :)

Son olarak sevgili dostlarim,
    Hepimizin ve bu dunyadaki herkesin bir hayali var. Olmak istedigi bir karakter var. 'Iyy o bolume gidilir mi ?' 'Ac kalirsin' 'Bu ulkenin falancaya da ihtiyaci var' gibi cumleler rica ediyorum kurmayin :) Burda belki karsi tarafi tanimayarak pesin hukumler veriyoruz lakin para pul gider insaniligimiz ve faniligimiz bize kalir :) yazdiklarim sadece bir bakis acisi,hayata dair farkli penceredir...

Tercihlerinizin ilk gunlerinde hepinize basarilar diliyorum. Umarim her sey hakkinizda en hayirlisi seklinde gerceklesir.

Saglikla kalin...

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.