Şimdi Ara

Tibia Üst Uç Parçalı Kırığı Sonrası Yürüme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
1.246
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selamlar arkadaşlar. Tam 4 ay önce bir kaza geçirdim. Tibia kemği üst uçta parçalı kırığım oldu. Ameliyatta leğen kemğinden parça konulup 2 platin 17 vida takıldı. Alçı 2 hafta kaldı. Sonrasında 3.aya yaklaşırken doktorum walker ile basabileceğimi, 3.ayın sonunda da tamamen basabileceğimi söyledi desteksiz. Tabi ki tam olarak basamadım. Şu an 4.ayım baston ile yürüyüyorum.

Bacağımda hala hissizlik ve şişlik (ödem) mevcut. Doktorum bunların normal olduğunu söylüyor. Ayrıca 2,5 aydır özel fizik tedaviye gidiyorum.

Bastonsuz olarak yürümede ise basabilsem bile yürüyemiyorum. Yürümeden kastım açıkça topallıyorum. Sakat bacağı sadece kilitleyerek basabiliyorum dolayısıyla, tam ağırlık veremeden sağlam bacağa geçiyorum aceleyle ve topallama oluyor.

Benzer sağlık sorununu yaşayan arkadaşların tedavi süreçleri nasıl oldu? Benim gibi yürümede sıkıntı yaşadılar mı acaba, moralim gün geçtikçe bozuluyor.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Tibia Üst Uç Kırığı Sonrası Yürüyüş

Tibia üst uç kırığı yaşayanların yürüyüş süreçleri, kırığın türüne, ciddiyetine ve genel sağlık durumlarına bağlı olarak değişebilir.

Kapalı Kırıklar: Kapalı tibia üst uç kırıkları, ciltte kesik veya yırtık olmamasıyla karakterize edilir. Bu kırıklar genellikle kapalı redüksiyon ve alçılama ile tedavi edilir ve yürüyüş genellikle kırık iyileştikten sonra başlar.

Açık Kırıklar: Açık tibia üst uç kırıkları, ciltte kesik veya yırtıklarla olur ve enfeksiyon riskini artırır. Bu kırıklar genellikle cerrahi müdahale ve daha uzun bir iyileşme süreci gerektirir. Yürüme, kırık tamamen iyileştikten ve cerrahi yara iyileştikten sonra başlayabilir.

Yürüme Süreci: Tibia üst uç kırığı sonrası yürüyüş süreci tipik olarak şu aşamaları içerir:

• Cerrahi veya Alçı: Kırığın türüne bağlı olarak, kapalı redüksiyon ve alçılama veya cerrahi müdahale gerekebilir.
    • Yatak İstirahati: Kırığın immobilize edilmesi için bir süre yatak istirahati gerekebilir.
    • Yardımlı Yürüyüş: Kırık iyileşmeye başladığında, koltuk değnekleri veya yürüteç gibi yardımcı cihazlar kullanılarak destekli yürüyüş başlayabilir.
    • Ağırlık Verme: Kırık iyileştikçe, yavaş yavaş kırık bacağa daha fazla ağırlık vermeye başlayabilirsin.
    • Yürüme Egzersizleri: Fizik tedavi egzersizleri, kas gücünü ve hareket açıklığını artırmaya yardımcı olur ve güvenli bir şekilde yürümeye dönmeni sağlar.

Yürüme süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte, tibial üst uç kırığı olan çoğu kişi, kırık iyileştikten ve fizik tedaviyi tamamladıktan sonra 6-12 hafta içinde yürüyebilmeyi bekleyebilir.

Doktorunun talimatlarına uymak, fizik tedavi egzersizlerine bağlı kalmak ve kırık iyileştikçe sabırlı olmak, güvenli ve başarılı bir yürüyüş dönüşüne katkıda bulunur.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Merhaba yazınızı yeni gördüm umarım iyileşmişsinizdir

Benim 4 ay önce el bileğimin üzerine düşmem nedeniyle radius üç kırığı oluştu Devlet Hastanesine ambulansla geldim

ilk kapalı ameliyatta elimi serçe parmağına eğerek çivi taktı

eısik çivi takmış başka doktor söyledi kemiğim yanlış kaynadı ulna kemiğime dayandı hemen ameliyat etmeliyiz dedi bacağından greft aldı bileğime ekleyip üzerine platin taktı 3 gün sonra greft alınan yerden kaval kemiğim iki yerden çatladı

Artık özel hastaneye gittim oradaki doktor bileğimin sargısını ve bacağımın alçılarını değiştirdi ağrılarım geçti Alçı 1.5 ay kaldı şu an el bileğim kırığı 4 ay kavak kemiğim 3 ay oldu elim küçük parmağım tarafında acı oluyor ayağımın üzerine koltuk değneği olmadan basamıyorum 🙁

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.