Şimdi Ara

toshiba L10-205'e debian kurulum sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
5
Cevap
0
Favori
754
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • debian sarge 3.01'in ilk iki cd'sini indirip kurmaya çalıştım.

temel kurulumu expert26 ile geçtim. lakin restarttan sonra bilgisayar o ayar ekranını açmadı. usb ile ilgili bir yazıda veya apgget ile ilgili bir yazıda takılıp kalıyor.

sanırım sıkca karşılaşılan bi sorun, epey aradım internette, fakat işime yarar birşey bulamadım. ha bi şunu buldum :http://www.fazlamesai.net/index.php?a=article&sid=2961 . lakin az buçuk anlasam da adamın dediğini beceremedim. Sonuçta bu ancak ikinci linux deneyimim.

bir fikri olan veya hiç değilse şu linkteki adamın dediğinin nasıl yapılacağını bilen varsa lütfen bi yardım eli uzatsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heytey -- 22 Ocak 2006 22:35:55 >

• hiç değilse kurmayı becerdim. şimdi geriye şu ses mereti ile acpi kaldı.

belki benim gibi dabıdanak debian'a geçen aynı sorundan muzdarip kişiler vardır, aynen orada anlatılan yapılacak. sorun o modulde değil aslında, neyse devamı gelir.

temel kurulumu bitir'e kadar gelip shell açmak, target/etc içinde ilgili dosyaları bulup düzenlemek gerekli.

ls (listeleme), cd (klasöre girme), nano (düzenleyici) komutları yeterli olacaktır.

NOT: ses ve acpi hakkında bigisi olan varsa buradan bol bol müteşekkir olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heytey -- 8 Şubat 2006 12:04:06 >
  • Hımm...Aslında Pardus kur diyecektim ama öğretmen laptoplarında sorun çıktığını biliyorum pardus ta da .O yüzden Suse 10 u aklının bir köşesinde tut diyorum , deneme şansın olursa , biraz yavaş çalışsada sorunsuz ve kolay kurulum yapman mümkün olur gibi geliyor bana.

Onun dışında , sistemi açmayı başarabildiysen , ses için alsa paketlerini kur.Sesle ilgili sorunlar çoğunlukla bu paketler kurulunca halloluyor.Olmazsa çekirdek indirip derlemeyi deneyebilirsin.

acpi olayına gelince..Şimdi benim bildiğim kadarıyla linux için geliştirilmiş 2 adet güç yöneticisi var
    apm ve acpi.Benim kullandığım Asus laptop da , çekirdek derleyip apm i etkinleştirdiğimde , sistem inatla Gnome a girmemekte ısrar ediyor ve apm:bios not found diye bir hata veriyordu.

Halbuki acpi ile gayet güzel çalışıyordu.Bende onu kullanmamaya karar verdim.Sende de durum tersi olabilir.Biraz araştır derim

Şayet sorun çıkaran modülü bulursan /etc/hotplug/blacklist içine ekleyebilirsin.

• Ses icin
    apt-get install alsa-base
    apt-get install alsaconf

alsaconfu calistirirsan o otomatik ayarlar

acpi icin kernel derlemen lazim ve modules olan acpi bolumunu y yapman lazim
  • Yardımlarınız için teşekkür ederim dostlar.

Linux kendini sevdirdi. Ama bi de usb modem derdi çıkardı başıma, debian'ın en büyük güzelliği yalan oldu azcık. Umarım en kısa sürede deneyebileceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi heytey -- 29 Ocak 2006 0:35:48 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.