Şimdi Ara

Triptonic

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
997
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Triptonic vites hakkında bilgi verebilirmisiniz? otomatik vitesle ne farkı var yoksa otomatik vitesin adımı değişti?

• bildiğim kadarıyla tiptronic yazılıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: neco59

bildiğim kadarıyla tiptronic yazılıyor.
    Hem otomatik olarak hemde manuel olarak kullanılabiliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Orcunsau

Hem otomatik olarak hemde manuel olarak kullanılabiliyor.

Alıntıları Göster
    tiptronic şanzıman hem manuel hemde otomatik olarak kullanılabilen şanzımanların genel adıdır..daha doğrusu bazı otomobil üreticilerindeki adıdır..örneğin aynı şanzımanın forddaki adı ASM dir..sonuç olarak şanzımanın klasik bir otomatik modu vardır..araç bu modda kullanılabilir..ya da genelde vites yolu üzerinde sağ veya solda bulunan bir yuvaya çekilerek manuel de kullanılabilir..böyle yapıldığı zaman genellikle vites kolu geriye çekilince vites büyür,ileriye itince vites küçülür(modelden modele farklılıklar olabilir)..bazı araçlarda ek olarak tiptronic şanzımana direksiyonla bulunan kollarla da müdahale edilebilir...

• quote:

Orijinalden alıntı: türbülans

tiptronic şanzıman hem manuel hemde otomatik olarak kullanılabilen şanzımanların genel adıdır..daha doğrusu bazı otomobil üreticilerindeki adıdır..örneğin aynı şanzımanın forddaki adı ASM dir..sonuç olarak şanzımanın klasik bir otomatik modu vardır..araç bu modda kullanılabilir..ya da genelde vites yolu üzerinde sağ veya solda bulunan bir yuvaya çekilerek manuel de kullanılabilir..böyle yapıldığı zaman genellikle vites kolu geriye çekilince vites büyür,ileriye itince vites küçülür(modelden modele farklılıklar olabilir)..bazı araçlarda ek olarak tiptronic şanzımana direksiyonla bulunan kollarla da müdahale edilebilir...

Alıntıları Göster
    Bazılarınıza salakça bi soruymuş gibi gelebilir ama, debriyaj olmuyo bu tür araçalarda, değil mi?

"Manuel"e getirsek bile, bilgisayardaki araba yarışları gibi, ileri ittirince direk vites attırıyo yani..?

• quote:

Orijinalden alıntı: tersagunus

Bazılarınıza salakça bi soruymuş gibi gelebilir ama, debriyaj olmuyo bu tür araçalarda, değil mi?

"Manuel"e getirsek bile, bilgisayardaki araba yarışları gibi, ileri ittirince direk vites attırıyo yani..?

Alıntıları Göster
    evet bu araçlarda bildiğimiz klasik manada debriyaj sistemi yoktur..aslında bizim ayağımız yerine debriyaj görevini üstlenen elektronik bir ünite vardır ama bizim haberimizin dışında çalışır..bu arabaları kullanırken sol ayağımız bir işe yaramaz yani..fakat iş bilgisayar oyunlarındaki gibi de değildir..tiptronic şanzımanı manuel modlarda kullanırken de belli bir vites değiştirme devirine uymak gerekir

• quote:

evet bu araçlarda bildiğimiz klasik manada debriyaj sistemi yoktur..aslında bizim ayağımız yerine debriyaj görevini üstlenen elektronik bir ünite vardır ama bizim haberimizin dışında çalışır..bu arabaları kullanırken sol ayağımız bir işe yaramaz yani..fakat iş bilgisayar oyunlarındaki gibi de değildir..tiptronic şanzımanı manuel modlarda kullanırken de belli bir vites değiştirme devirine uymak gerekir

Alıntıları Göster
    Mutlaka, abartarak sormuştum biraz zaten :-) saol yanıt için..

bu arada dizel+otomatik yapmayan tüm küçük-orta segment otomobil üreticilerini buradan kınıyorum! (Corsa hariç)

• quote:

bu arada dizel+otomatik yapmayan tüm küçük-orta segment otomobil üreticilerini buradan kınıyorum! (Corsa hariç)

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: tersagunus

Bayağı yapan var aslında;

- Toyota Corolla ve Yaris
    - Fiat Grande Punto (gerçi bu Ağustos'ta gelecekmiş)
    - Ford Fiesta ve Fusion
    - Mitsubishi Colt
    - Opel Corsa (yazmışsın zaten)

Ama elbette benzinlilerle kıyaslayınca seçenekler az. Ben de dizel+otomatik (+hacimli bagaj) takıntıma çare bulamayınca Honda City aldım zaten. Aslında çare Corolla idi ama City'den 8.000TL daha pahalı idi

• quote:

Alıntıları Göster
    Bu arada M/M denen şey Yaris'te, Tiptronic mi oluyor?
  • quote:

Alıntıları Göster
    quote:

evet..M/M denen şey multimode lafının kısaltılmışı..yani hem manuel hem otomatik mod...
  • quote:

quote:

evet..M/M denen şey multimode lafının kısaltılmışı..yani hem manuel hem otomatik mod...

Alıntıları Göster
    Anında görüntü bu forum gerçekten.. :-)

Toyota bizi aşar diyerek hiç bakmamıştım bile ama gerçekten dizel+otomatik varmış Yaris'te..
    Gerçi 30 milyar dizel+otomatiği, ki bu da bizi oldukça aşıyo ama, en azından bi araştırmaya değer.. 3 milyar fark var benzinli motoruyla, zaten Yaris az yakar diyerek o da düşünülebilir..

Saolun yeniden!

• quote:

Anında görüntü bu forum gerçekten.. :-)

Toyota bizi aşar diyerek hiç bakmamıştım bile ama gerçekten dizel+otomatik varmış Yaris'te..
    Gerçi 30 milyar dizel+otomatiği, ki bu da bizi oldukça aşıyo ama, en azından bi araştırmaya değer.. 3 milyar fark var benzinli motoruyla, zaten Yaris az yakar diyerek o da düşünülebilir..

Saolun yeniden!

Alıntıları Göster
    Saolun var olun Allah tuttuğunuzu altın etsin, en azından gümüş olmazsa bronzada razı olun garii

• quote:

Orijinalden alıntı: atila4

Saolun var olun Allah tuttuğunuzu altın etsin, en azından gümüş olmazsa bronzada razı olun garii

Alıntıları Göster
    Aslında tiptronic, steptronic, multimode vs. isimleri altında pazarlanan şanzımanlar sürücüye belli oranları kilitleyerek vites değiştirdiğini zannettiren ama aslında kendi programlanma şekline göre hareket eden şanzımanlardır. Sözüm ona manuel modda belli devirlerden sonra yine vites büyütürler. Örneğin , her ne kadar mantıksızda olsa eğer 3. vitesle kalkış yapmak istersen buna müsade etmezler. Yani kontrol sende değil onlardadır. Tek avantajları ayağını gazdan çekince otomatik olarak bir üst vitese geçmemeleri, böylece virajlarda sıkıntı yaşatmamalarıdır. Kısacası pazarlama tekniğinden başka birşey değildirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: özkoçak

Aslında tiptronic, steptronic, multimode vs. isimleri altında pazarlanan şanzımanlar sürücüye belli oranları kilitleyerek vites değiştirdiğini zannettiren ama aslında kendi programlanma şekline göre hareket eden şanzımanlardır. Sözüm ona manuel modda belli devirlerden sonra yine vites büyütürler. Örneğin , her ne kadar mantıksızda olsa eğer 3. vitesle kalkış yapmak istersen buna müsade etmezler. Yani kontrol sende değil onlardadır. Tek avantajları ayağını gazdan çekince otomatik olarak bir üst vitese geçmemeleri, böylece virajlarda sıkıntı yaşatmamalarıdır. Kısacası pazarlama tekniğinden başka birşey değildirler.

Alıntıları Göster
    bence tiptonic ği en güzel şekilde kulanan tek bir marka var o da ford c-maks 7 ileri tirptonic var arabada demek istediğim 100 km yızla tripte arabayı 7 ye aldığın zaman devir saati 1200 lerde felan oluyo bu da gerçekten bir yakıt tasarufu sağlıyo benim çok hoşuma giti yanı alsam triptonic 7 ileri olmasına dikat ederim

• quote:

Alıntıları Göster
    quote:

neden salakça olsun arkadaşım burda öğrenmek veya bilgilerimizi paylaşıp öğretmek için varız

evet triptoniclerde debriyaj olmaz otomatik ve manuel seçeneği olur zevk için vitesi sağa çekersin orda artı eksi yaparak vites değiştirirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: karizzmma

bence tiptonic ği en güzel şekilde kulanan tek bir marka var o da ford c-maks 7 ileri tirptonic var arabada demek istediğim 100 km yızla tripte arabayı 7 ye aldığın zaman devir saati 1200 lerde felan oluyo bu da gerçekten bir yakıt tasarufu sağlıyo benim çok hoşuma giti yanı alsam triptonic 7 ileri olmasına dikat ederim

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: karizzmma

Arac dusuk devirlerde de fazla yakar haberin olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: huseaz

quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: ..dEnZeL..

quote:

• quote:

Orijinalden alıntı: karizzmma

Alıntıları Göster
    quote:

fordda iki farklı sitem var dediğin cvt yani sabit oranlar yok
    yani burda yazılanlardan farklı

• quote:

Orijinalden alıntı: OzzY®

quote:

fordda iki farklı sitem var dediğin cvt yani sabit oranlar yok
    yani burda yazılanlardan farklı

Alıntıları Göster
    triptronic diye bişi icat edilmedi

tiptronic diyorsan o ayrı

manuel kullanıma izin veren otomatik viteslere verilen ad...

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest

triptronic diye bişi icat edilmedi

tiptronic diyorsan o ayrı

manuel kullanıma izin veren otomatik viteslere verilen ad...

Alıntıları Göster
    tiptronic elektrikle çalışyo demi
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.