Şimdi Ara

Türkiye ve Fiber internet kepazeliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
136
Cevap
1
Favori
11.905
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
126 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

8 Yıldır yurtdışında yaşıyorum, burada internet hızımız yıldan yıla sürekli ücretsiz olarak upgrade edildi. En son geldiğim nokta şu:

2011 de hızlar 20/5, 30/5 mbit seviyelerindeydi. Sonra 100/30, Sonra 200/50, 200/100 ve şimdide 500/500 alıyorum aynı paraya. İstersem 1000/100 ve 1000/500 mbit de var ancak görmemişliğin lüzumu yok :)

Üstelik, 1000/100 paketi alırsam internet hızımı istediğim an saniyesinde 100Mbit Down, 1000 Mbit up hızına çevirebiliyorum online olarak. Veya 550/550 gibi atraksiyonlara girebiliyorum.

Türkiye Avrupanın dibinde, denizaltı kablosu bile kullanmasına gerek yok, karasal fiber dediğin şey sudan ucuza kuruluyor. Güneydoğu asya bölgesinde ise internet okyanusaltı kablolarla Avrupa ve Amerikaya taşınıyor, maliyetleri çok daha yüksek, ancak aldığım hız ortada. Hiç kimse kalkıpta yau korede japonyada internet hızlı zaten demesin, Taylanddan bahsediyorum hani şu ekonomisi tarıma ve turizme bağlı, Türkiyeden çok daha geri kalmış ülkeden.

Taylandda denizin ortasında bile 4G çekiyorken, Türkiyede şehirlerarası yollarda 3G anca çekiyor. Burada 2020 yılında ülke genelinde 5G başlayacak ve zaten yüksek hızlı olan 4.5G şebekesi dahada hızlı olan 5G ye geçecek.

Yılda bir ay Türkiyeye geliyorum ve 5 mbit upload ile işkence çekiyorum. Sizler 365 gün bu işkenceye nasıl katlanıyorsunuz? Hiç mi dosya yüklemiyorsunuz biryere? Ne sabırlı milletiz yahu!

• quote:

Yılda bir ay Türkiyeye geliyorum ve 5 mbit upload ile işkence çekiyorum. Sizler 365 gün bu işkenceye nasıl katlanıyorsunuz? Hiç mi dosya yüklemiyorsunuz biryere? Ne sabırlı milletiz yahu!

4 TB'lik HDD alıp bütün yedeklemelerimi kaydediyorum sonra HDD'yi Microsoft Frankfurt'a postalıyorum.Üzerine "Lütfen HDD'deki verileri benim servera kopyalar mısınız" diye not yazıyorum.Sağolsunlar Microsoft çalışanları ilk başta bir garipsedi durumu ama son 2 yıldır onlar da alıştılar duruma hatta eski HDD'leri kargo bedelsiz geri gönderiyorlar artık her ay yeni HDD alma olayı da bitti.Önceden bana aylık 900 TL'yi buluyordu 4 TB yedekleme ama artık sadece 120 TL kargo bedeliyle kurtuluyorum.

Komedi gibi internetimiz var, yıl olacak 2020...En azından 20/20 verseler şu bulununmaz hint kumaşı uploadı.
    TL fiyatından ziyade, kullandığınız paketin fiyatını oradaki asgari ücrete oranladığınızda hangi değer çıkıyor?
    Türk Telekom 100Mbps sınırsız 160₺. 2000₺ asgari ücrete oranla %7,5-%8 arası oluyor. Ki bu 100/5'lik tarife. Superonline tarafında da aynısı 200₺. %10'a tekabül ediyor.
    Tayland'da durum nasıl?
    quote:

Orijinalden alıntı: seamewe5

1 dolar 3 tl iken fiyatlar Türkiyeye göre rekabetçiydi. Ancak 1 dolar 6 tl ye dayandığı şu günlerde biraz pahalı kalıyor. Taylandda enflasyon 0, fiyatlar artmıyor. zam yok.
    100/100 Mbit fiber 120 TL
    Benim kullandığım 500/500 ise 243 TL ye denk geliyor. Daha geçen sene başında bu rakamlar nerdeyse yarı yarıyaydı (1 dolar 3.5 tl civarıyken)

Alıntıları Göster
    Allah şahidim 500/500 internet verecekler. Şu öğrenci halimle değil 243, 300 TL para verip alabilirin muhtemelen o İnterneti. Hadi o olmasın. 50/50 internete hatta 30/10 İnternete 130 tlye razıyım.

10/5 superbox aldm. Günün %95inde tam performans alamıyorum. Kemiksiz stabil bir internet yok. Izdırabımı size anlatamam. Öğrenci halimle 130 TL veriyorum. Allahın belası rezilliğe. Bu ülkede internet zulüm. Bu zulüme ortak olanlar kan kusa kusa göçsünler bu hayattan.
    bu durum tamamen akparti kaynaklı türktelekom satılmadan önce gayet iyiydi avrupaya yakın hızlarla gidiyordu çalışmalar 2004'de vdsl gelmeye başladı
    hariri denen zata satılınca kayda değer bir ilerleme hızı olmadı düzgün altyapı çalışması yapılmadı sonuçta ortada ülkesini batıran adama türk telekomu emanet edersen olacağı bu .

türk telekom 2027'e kadar kiralanmıştı şimdi haririden alındı alınmasıda onun taktığı borçlar karşılığı bankalar şirketin hisselerini 2027'e kadar aldı . bu borçlar sittin sene 2027'e kadar çıkmaz . türk telekom içinde her türlü kanunsuzluk var turknet ve diğer isp abonelerine yapmadıkları işgüzarlık kalmadı port yok yalanı mevcut portu söküp kendi abonelerine vermeleri . ben turknet abonesiydim kasti olarak direkten benim kablomu çıkardılar aradım ertesi gün direğe hiç bakmadan eve gelip iç hattınızda sorun var dediler ücretli yaparız dediler gelde delirme sövme böyle duruma adamla doğal olarak tartıştım .

türk telekom turkneti 1 hafta boyunca aradım arandım iç hattınızda problem var dediler iç hattımda problem yok tamir ettirdim dedim halbuki bi bok yapmadım . 1 hafta sonunda direğe çıkıp kabloyu takınca internet geldi . direkteyken hani iç hatta problem vardı bi bok yapmadım dedim gene çamura yatıp tartışıyorlar . aynı benzer olaylar 2 ayda bir yaşanıyor 3-5 gün internetsiz kalıyordum .

etrafımdan her yerde fiber altyapıda var bizim bölgede yok 300-400 mt ilerde fiber saha dolapları var bizim bölgede eski tip üflesen yıkılacak saha dolabından var

4-5 yıldır BTK türk telekom akp mhp chp belediye vali kaymakamlık bimer cimer heryere şikayet etsemde boş

ben milliyetçi muhafazakar biriyim sırf bu yüzden hiç bir partiye oy vermedim boş oy attım beni görmezden geleni bende görmem .

akpartide bizi görmezden gelmeye devam ettikçe 2023'de ne durumda olur tahmin etmek kolay

biz gençlerin iki olayı var bir internet iki otomobil ikiside ulaşılamaz veya kullanılamaz durumda olduktan sonra gençlerden oy beklemek mantıksız .

3-4 mbit sürekli kopan adsl vardı 80 lira ödüyordum 20-30 lira verip superboxa geçtim oda çok iyi değil ama sürekli kopan adsl'den iyidir
  • tayland yüz ölçümü

513.120 km²
    Para birimi: Tayland Bahtı

783.562 km²
    türkiye yüz ölçümü
  • kısıtlanılmasa idare edebilecek internetimiz var ama kısıtlanıyoruz kısıt kalksa sorun kalmayacak ortada
  • quote:

4 TB'lik HDD alıp bütün yedeklemelerimi kaydediyorum sonra HDD'yi Microsoft Frankfurt'a postalıyorum.Üzerine "Lütfen HDD'deki verileri benim servera kopyalar mısınız" diye not yazıyorum.Sağolsunlar Microsoft çalışanları ilk başta bir garipsedi durumu ama son 2 yıldır onlar da alıştılar duruma hatta eski HDD'leri kargo bedelsiz geri gönderiyorlar artık her ay yeni HDD alma olayı da bitti.Önceden bana aylık 900 TL'yi buluyordu 4 TB yedekleme ama artık sadece 120 TL kargo bedeliyle kurtuluyorum.

Komedi gibi internetimiz var, yıl olacak 2020...En azından 20/20 verseler şu bulununmaz hint kumaşı uploadı.

• Charmlander kullanıcısına yanıt
    +1000
  • buna upload demeyen neye upload der allah aşkına sabırlı olmayı öğreniyorum türk telekom çalışanları akraba gibi oluyorsunuz boyle fiber gelecek diye bekliyorsunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smart0201 -- 2 Kasım 2019; 12:38:9 >

• Kaldığınız yerde internet fiyatları nasıl ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KomutanLogar_

Kaldığınız yerde internet fiyatları nasıl ?
    1 dolar 3 tl iken fiyatlar Türkiyeye göre rekabetçiydi. Ancak 1 dolar 6 tl ye dayandığı şu günlerde biraz pahalı kalıyor. Taylandda enflasyon 0, fiyatlar artmıyor. zam yok.
    Benim kullandığım 500/500 ise 243 TL ye denk geliyor. Daha geçen sene başında bu rakamlar nerdeyse yarı yarıyaydı (1 dolar 3.5 tl civarıyken)
  • Süperbox sayesinde 200/50 mbps değişken bir internet hızı elde ediyorum 5G geldiğinde bu değerler daha iyi durumda olacağına inanıyorum.

Operatörler daha fazla kar amaçlı üst paket çıkarmıyor yoksa GPON altyapısı ile daha iyi hizmet verebilirler uygun fiyata.
  • NitroNos kullanıcısına yanıt
    Oda şimdilik var ttnet istese bi rekabet davasıyla hızları aşağı çekerler
  • Technical.assistance kullanıcısına yanıt
    Uğraşmaz çünkü bu paketler zaten satılmıyor artık
  • NitroNos kullanıcısına yanıt
    Aslında hocam Superbox 20 MBps olan varya 24\10 olsa yok satardılar olarak 140 TL olmalı diye düşünüyorum.
  • seamewe5 S kullanıcısına yanıt
    TL fiyatından ziyade, kullandığınız paketin fiyatını oradaki asgari ücrete oranladığınızda hangi değer çıkıyor?
    Türk Telekom 100Mbps sınırsız 160₺. 2000₺ asgari ücrete oranla %7,5-%8 arası oluyor. Ki bu 100/5'lik tarife. Superonline tarafında da aynısı 200₺. %10'a tekabül ediyor.
    Tayland'da durum nasıl?
  • Uydunet kablotv ile birlikte aylık 90 tl ye 100 mbps veriyor. Şu an en iyi kampanya bu adamlarda. 4 ay sonra kan emici turkcell den kurtulacağım
  • Charmlander kullanıcısına yanıt
    4 tb ye ne atıyorsunuz söylemesi ayıp
  • quote:

Orijinalden alıntı: seamewe5

Alıntıları Göster
    Allah şahidim 500/500 internet verecekler. Şu öğrenci halimle değil 243, 300 TL para verip alabilirin muhtemelen o İnterneti. Hadi o olmasın. 50/50 internete hatta 30/10 İnternete 130 tlye razıyım.

10/5 superbox aldm. Günün %95inde tam performans alamıyorum. Kemiksiz stabil bir internet yok. Izdırabımı size anlatamam. Öğrenci halimle 130 TL veriyorum. Allahın belası rezilliğe. Bu ülkede internet zulüm. Bu zulüme ortak olanlar kan kusa kusa göçsünler bu hayattan.

• quote:

Orijinalden alıntı: fortnite30

4 tb ye ne atıyorsunuz söylemesi ayıp
    Kafamda deli sorular
  • Youtube platformuna bir video yükleyeceğiz derken anamız ağlıyor. Düşün yani. Rezilliğe bak
  • biz sanki fiberi bulduk da hızı niye düşük diye yakınıyoruz :)
    yahu bu ülkede çoğu yerde henüz fiber hiç yok ,o nedenle superbox denilen şeye 170-180 tl. veriyoruz ,hızımız ise 20/5

gerçi geçenlerde birisi diyordu 8 mbit fiber internet alıyorum ve memnunum ,anlayın artık :)
  • superonline 25 mbit paket kullanıyorum download hiç 30 altına inmedi ama upload da hiç 8 üstüne çıkmadı. ping ise 20-40 arası değişiyor.
    he 25 mbtlik paketten sabit en az 30 mbit bazen 45-46 mbit aldığım için memnun olsam da upload hızı rezalet maalesef. kasıtlı olarak düşük tutulduğunu düşünüyorum. neyse ki fazla upload işim olmuyor.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.