Şimdi Ara

USB yazıcıyı LPT ye çevirmem lazım ama nasıl

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
25
Cevap
0
Favori
4.784
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Anakartımın üzerindeki USB girişleri anlamadığım bir nedenden dolayı sadece yazıcı için çalışmıyor. Bellek yada Webcam çalışıyor ama sadece yazıcıyı

çalıştırmıyor. Denemediğim yol kalmadı .

En son çare aklıma şöle bi fikir geldi:

Anakart üzerindeki LPT çıkışından yazıcıya bağlanmak

ama nasıl ? yardımcı olursanız sevinirim

• Usb den Ltpye Çevirici Al
  • bence usb-lpt çevirici almadan önce usb portlarınızdaki sorunu gidermeniz daha mantıklı olur. boşu boşuna para vermeyin derim.. bir webcam i bir mouse u gören usb port yazıcıyı mutlaka görmeli.. usbstor olarak problem olsa yada silinse usb depolama aygıtlarınızı görmez ama tak kullan türündeki herşeyi çalıştırır. bence usb lerinizi aygıt yöneticisinden kaldırıp pc yi yeniden başlatın ve bios ayarlınızıda kontrol edin derim ben..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeThauS -- 20 Kasım 2010; 13:40:09 >
  •  USB yazıcıyı  LPT ye çevirmem lazım ama nasıl

USB yazıcıyı  LPT ye çevirmem lazım ama nasıl

Aygıt yöneticisinden evrensel seri yol denetleyicisini kaldırıp bilgisayarı yeniden başlattım olmadı.
    Biosu güncelledim olmadı.
    Driverini yeniden yükledim olmadı.
    Garantiye yolladım çalışıyo diye geri geldi.
    Lütfen bu problemi yaklaşık 1 aydır çözmeye çalışıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim

• kablo değiştirmeyi denedin mi peki yazıcı ara kablosunu
  • yazıcı kablosunu değiştirip USB 2.0 kablo aldım olmadı

Anakartın üzerine takılan harici usb çoğaltıcılardan aldım (2 farklı model ) yine olmadı

yokmu yardımcı olabilecek kimse lütfen yardımcı olun fikirlernizi söleyin yeter
  • quote:

Orijinalden alıntı: equigpt

yazıcı kablosunu değiştirip USB 2.0 kablo aldım olmadı

Anakartın üzerine takılan harici usb çoğaltıcılardan aldım (2 farklı model ) yine olmadı

yokmu yardımcı olabilecek kimse lütfen yardımcı olun fikirlernizi söleyin yeter

usbyi ltpye çevirici al yada yazıcıyı başka sistemde dene
  • sevgili arkadaşım aklıma gelen son birşey var.. hp yazıcılarda meydana gelen bir sorundu.. belki senin içinde geçerli olabilir.. bios tan usb 1.0 ı disable yapıp birde öyle denermisin?
  • usb kablo 1.1 ise laser lazıcılar sorun cıkarabiliyor usb 2.0 kablo şart.
    çoğaltıcılar ise genelde 20 usb yi 1.1 düşürür.
    o yazıcılar için lpt dönüştürücü yok bildiğim kadarıyla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bdivrik

usb kablo 1.1 ise laser lazıcılar sorun cıkarabiliyor usb 2.0 kablo şart.
    çoğaltıcılar ise genelde 20 usb yi 1.1 düşürür.
    o yazıcılar için lpt dönüştürücü yok bildiğim kadarıyla.

var öyle bi dönüştürücü nerdeyse herşeyin dönüştürücüsü var artık...
  • arkadaşın söylediği pc deki paralel portu yazıcıdaki usb ye dönüştürmek
    öyle bir dönüştürücü yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bdivrik

arkadaşın söylediği pc deki paralel portu yazıcıdaki usb ye dönüştürmek
    öyle bir dönüştürücü yok.

bence kesin emin olmadan önce bi araştırın isterseniz
  • evet bakıyoruz usb den lpt ye çevirici varmı diye
    http://www.google.com.tr/search?aq=f&sourceid=chrome&ie=UTF-8&q=usb+to+lpt
    bi sürü var

ama arkadaşın sorduğu gibi lpt den usb ye çevirici varmı diye bakıyoruz aynı zamanda ml-1610 olması gerekir ki bu aletlerin bazıları donanıma özeldir.
    http://www.google.com.tr/search?hl=tr&&sa=X&ei=oRHoTNGNEo_ysga_oLioCw&ved=0CBQQBSgA&q=lpt+to+usb+ml-1610&spell=1

ama yok alakasız bi sürü seçenek var öyle bir donanımı sadece yazıcının firması sağlar.expansion pack olarak ml-1610 o kadar matah bişi olmadığı için bulamayız haliyle

• yazıcı çalışıyor diye yolladılarsa deneyip test etmişlerdir
    o zaman sıkıntı sistemdedir

şimdi firmanın tes edip etmediğini anlamak için
    başka bir bilgisayara takıp tanıtıp sınama sayfası alabilmemiz lazım alırsak sıkıntı kesin sistemdedir.
    tüm güncelleştirmeler (sp ler dahil) sonrazında sorun devam ediyormu/etmiyormu bilmek lazım
    ayrıca yazıcıyı hangi işl. sisteminde kullanıyorsanız o da önemli
  • aradığım şeyi :) galiba buldum merak eden arkadaşlar olmuştur

yazıcı kablosunun ucu bu resimdeki gibi ama Türkiye'de yok bu parçadan , yabancı sitelerde buldum bu resmi

işletim sistemi olarak win 7 yi sonra xp yi kurdum ikiside aynı sonuç verdi
  • bios ta usb leriniz enable durumda..

aygıt yöneticisi üzerinden de aktif durumda.. ve görmemesi gerçekten çok enteresan..

aygıt yöneticisinden kaldırıp tekrar yüklediniz.. regedit ten ayarlara baktınız ama olmadı.. gerçekten anlamadım bu durumu..
  • quote:

Orijinalden alıntı: LeThauS

bios ta usb leriniz enable durumda..

aygıt yöneticisi üzerinden de aktif durumda.. ve görmemesi gerçekten çok enteresan..

aygıt yöneticisinden kaldırıp tekrar yüklediniz.. regedit ten ayarlara baktınız ama olmadı.. gerçekten anlamadım bu durumu..

gerçekten bende anlamıyorum , yazıcıyı başka bilgisayarda çalıştırdım

regeditten ne gibi ayar yapabilirim
  • numunelik parça olunca oluyor tabi
    http://www.siftwire.com/motherboard-cpu-socket-775-to-478-cpu-adapter.html

ama bu arızanın sebebi ya yazıcıdaki usb devresi arızalıdır.
    ya usb 1.1 dir voltaj yetmiyordur.
    yada usb 2.0 kablo da sorun vardır usb 2.0 değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bdivrik -- 21 Kasım 2010; 4:20:06 >
  • windows system32 altında bulunan usbprint.sys dosyasının güncel olmaması bu tip problemlere yol açabilir.. elinizde mevcut işletim sistemi cd'si içerisinde bulunan usbprint.sys dosyasıda eski olabilir. yani format atmak sorunu çözmeyebilir. aşağıda vereceğim adresteki tüm dosyaları indirip
    c:\windows\system32\drivers klasörü altına kopyalayın ve mevcut olanlarla değiştirsin.. bilgisayarınızı yeniden başlatın sağlam olsun :)

http://theatomicmoose.ca/tech/display_story.php?id=51 burdan temin edebilirsiniz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LeThauS -- 21 Kasım 2010; 12:20:36 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: LeThauS

windows system32 altında bulunan usbprint.sys dosyasının güncel olmaması bu tip problemlere yol açabilir.. elinizde mevcut işletim sistemi cd'si içerisinde bulunan usbprint.sys dosyasıda eski olabilir. yani format atmak sorunu çözmeyebilir. aşağıda vereceğim adresteki tüm dosyaları indirip
    c:\windows\system32\drivers klasörü altına kopyalayın ve mevcut olanlarla değiştirsin.. bilgisayarınızı yeniden başlatın sağlam olsun :)

http://theatomicmoose.ca/tech/display_story.php?id=51 burdan temin edebilirsiniz..

Dostum dediklerini aynen yaptım yine olmadı, başka bir yazıcı getirdim takar takmaz yeni donanım bulundu mesajı çıktı. O kadar garip bir durum ki :

Benim yazıcı sadece bende çalışmıyo
    Başka yazıcılar bende çalışıyor

Dolayısıyla kasadaki USB de , yazıcıda , kablolarda ,driverlerda bi problem yok. O halde çalışmayan ne ? :) Sonunda kafayı yedim...

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.