Şimdi Ara

Vestel klima dış ünite ses yapıyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
3.464
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • vestel 12.000btu'luk inverter duvar tipi split klima (model:natura plus ınv 12 A yazıyor-2015 yılında aldım) klimanın dış ünitesi şiddetli bir şekilde ses yapıyor.klima ustasına videosunu gönderdim.aman abi çalıştırma kompresörü arızalanmış.yangın bile çıkabilir dedi.aradım değişim önerdi.bir de 20 derecede de çalıştırsam 30 derecede de çalıştırsam içerisi buz gibi oluyor dedim. kompresör kaynaklı olabilir dedi. işçilik dahil toplam 1650tl fatura çıkardı.emin misin dedim.eminim dedi. oriinal parça geldi.bugün taktılar.fakat ses sorunu çözülmemişti. usta önceki sesten farklı olduğunu ayrıca kompresörü sökünce çok sıcak olduğunu yani kompresörün bozuk olduğunu söyledi. videoları yüklüyorum. bu normal midir? sorun ne olabilir? hem gürültü hem de odayı her derecede çok soğuk yapmasının nedeni ne olabilir? Bu arada klimacıyı tekrar çağıracağım. sadece bilgiye ihtiyacım var. yardım ederseniz sevinirim.

• Yapay Zekanın Yanıtı

Vestel Klima Dış Ünitesi Ses Yapar mı?

Klima dış ünitelerinin ses çıkarması yaygın bir sorundur. Vestel klimalar da bu sorundan muzdarip olabilir.

Vestel Klima Dış Ünitesi Çok Ses Çıkarıyor

Klima dış ünitenizin aşırı ses çıkarmasının çeşitli nedenleri olabilir:

• Motor sesi: Klima motoru arızalı olabilir veya yağsız kalmış olabilir, bu da yüksek seslere neden olabilir.
    • Kompresör sesi: Kompresörün titremesi veya gevşemesi de gürültüye neden olabilir.
    • Fan sesi: Fan pervanelerinin dengesi bozulmuşsa veya hasar görmüşse ses yapabilir.
    • Doğal titreşim: Klima dış üniteleri çalışırken doğal olarak titreşir, ancak bu titreşimler aşırıysa sesli olabilir.

Klima Dış Ünite Ses Yapıyor, Ne Yapmalı?

Klima dış ünitenizden gelen sesi azaltmak için şu adımları takip edebilirsiniz:

• Üniteyi kontrol edin: Ünitenin çevresinde herhangi bir engel veya titreşim kaynağı olmadığından emin olun.
    • Motoru yağlayın: Motoru üretici tarafından önerilen yağla yağlayın.
    • Kompresörü kontrol edin: Kompresör gevşekse veya titreşimliyse bir teknisyene başvurun.
    • Fanı kontrol edin: Fan pervanelerinin herhangi bir hasarı veya dengesizliği olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse değiştirin.
    • Titreşim önleyici önlemler alın: Üniteyi titreşim önleyici pedler üzerine yerleştirerek veya duvar askılarıyla sabitleyerek titreşimi azaltabilirsiniz.

Klima Motoru Ses Yapıyor

Klima motorunuz ses çıkarıyorsa, muhtemelen arızalıdır veya yağsız kalmıştır. Bu durumda bir teknisyene başvurmanız önerilir.

Önemli Not: Klima dış ünitenizden gelen aşırı ses, daha ciddi sorunların bir işareti olabilir. Bu nedenle, sorunu mümkün olan en kısa sürede gidermek için bir teknisyen çağırmanız önemlidir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • merhabalar adem hocam şunları yazdı .

Hoşgeldiniz.

GMCC kompresördür bu muhtemelen.

Yaşadığınız sorun bu klimaların klasik sorunudur ve kompresör arızası değil, IPM kart sensör okuma sorunudur.

Normal şartlarda bu klimalarda kullanılan kompresör kodu, satışta kullanılan BTU dan küçüktür ve yazılımsal olarak frekansı yukarı taşıyarak olması gerekenden daha yüksek devirlerde çalıştırarak istedikleri BTU değerine ulaşırlar.

GMCC veya TOSH kompresörlü bu klimalarda (GMCC zaten midea ve Toshiba ortak üretimi kompresördür) yaşanan sorunu ben DH de yönetici olduğum zamanlarda da klima kullanıcılarına çok yazmış ve uyarmıştım.

Sizin sorun kompresörden değil.

1- Sensörler veriyi doğru okuyamadığı için içeride oluşan sıcaklık değeri ana işlemciye doğru gitmiyor ve kompresörün frekansı düşürme talimatı verilmiyor.
    2- Sensörler doğru okuma yapıyor cve veri gönderiyor ancak Sistem bunu analiz edemiyor o nedenle içerideki sıcaklık algılanmıyor, kompresör hep üst frekansta çalışıyor.

Zaten o aşırı soğutma sorununuzun da temeli bu. (Sensör arızalarında maliyet 40-50tl dir.)

İnverter kompresörlerin bozulma oranı neredeyse 10.000 de 1 dir bilginiz olsun :ok

Sevgili Mert'in (Meebbe) bahsettiği zaman sorunu nedeniyle çok detay yazamadım ancak kafanıza takılan her ne var ise sorabilirsiniz, seve seve yardımcı oluruz.

• ben şahsen 1650 tl arıza yapılması için para vermezdim gider taksitle yeni klima alır geçerdim

çok para 1650 tl
  • meeb ilgin için çok teşekkür ederim.
    derya78,yaptık bi eşşeklik
  • Ayni sorun benim kullandığım klimada da mevcut. Çözümü bulunamadı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.