Şimdi Ara

Vurup Kaçtı, ne yapmalı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
704
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Arkadaşlar merhaba. Bugün bir kazaya karıştım. Kırmızı araç benim. Işıkta bekledik, yeşil yanması ile ikimizde sağa dönüş yaptık. Soldaki mavi kamyonet önüme doğru kırarak dönmeye çalıştı. Kasası ile ön farımı ve tamponuma sürterek devam etti. Durdu, tutanak tutalım dedim; işim var benim dedi gitti. Polis çağırdım, gelip kaza tespit tutanağı tuttular. O şahsada kaza yerini terk ettiği için ceza kestiler. Ayrıca kazanın olduğu yerdeki dükkandan kaza görüntüsünü de aldılar. İstedim vermediler, siz şikayetçi olun biz savcılığa veririz dediler. Polis pazartesi günü emniyetten kaza tespit tutanağını alabilirsin dedi. Eleman kaçarken resmini çektim. Plakasından sigorta bilgilerini de bulup tutanağa yazdı polis. Bir kaç sorum var.

1- Ben bu işi mahkemeye taşımadan şahsın sigortasından aracımı yaptırabilir miyim?
    2- Mahkemeye taşımamak benim için aleyhte bir sonuç doğurabilir mi?
    3- Aracı onun sigortasından yaptırırken kendi kaskomdan ikame araç isteyebilir miyim?

• Geçmiş olsun. Öncelikle sigortacınıza danışıp detay bilgi alın.
  • 1-)Mahkemeye taşımadan zor fakat siz savcılığa müracaatta bulunduğunuz da kendisine de tebligat gidecek ve savcılığa çağrılıp ifade vermesi istenecek. Bağlı bulunduğu karakol ekipleri de evinden alıp savcılığa kadar götürüp ifadesi alınacak, zaten kendisine bu saydıklarım fazla fazla yeterde artar ifadeden çıkar çıkmaz sizi arayıp " kardeş gel anlaşalım arabanı yaptıralım " der.
    Uzlaşıp uzlaşmamak size kalmış. Arabanız orijinal ve 160.000KM altındaysa ( sanırım model yılı 5 ve altı olması gerekiyor ) değer kaybı içinde ek olarak bedel isteyebilirsiniz.

2-) Mahkemeye taşımamak bu kaza olmadı ben haklarımdan feragat ediyorum demek anlamına gelir. Karşılıklı mutabakata varılacaksa bile mutlaka resmi şekilde olmalı.

3-) Karşı tarafın sigortasından sizin hasarınız karşılanırken kendi kaskonuzdan araç talep edemezsiniz diye biliyorum. Siz aracı şuan hemen kendi kaskonuzdan yaptırın ve ilgili evrakları ekspere bildirin. Bu sayede onarımda hem orijinal parça kullanacaklardır hemde ikame araç verilir. Dava sonuçlanınca da sizin kasko firmanız tüm masrafları karşı tarafa veya karşı tarafın sigorta şirketine rücu eder.

• Kendi kaskonuza neden danışmadınız, kasko sizin yerinize o adamdan o parayı alır kaskoya bağlı olarak ikame araç verirler %90
  • Sizin dediğiniz gibi oldu zaten. Benden sonrakilerin başına gelirse bilgileri olsun; Böyle bir durumda kaçanın başına gelecek tek şey 180 tl trafik cezası. Karakol şikayet almıyor bu konu ile ilgili, savcılık takipsizlik veriyor. Tek yol hukuk mahkemesine zahmet ve masraf ederek açacağınız tazminat davası. O da ne olur Allah bilir.

Sonuçta aracı servise bıraktım, emniyetten kaza tespit tutanağını aldım. Esnaftan kaza videosunu aldım. Kasko şirketine ulaştırdım. Kasko ödediği masrafı karşı tarafın sigortasından alacak ve hasarsızlığım bozulmayacakmış.

Ancak adamın bilgilerini elde edemeseydim, muhtemelen kendim ya da kaskom ödeyecekti masraflarımı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.