Şimdi Ara

Yeni sattığım aracın ilanını gördüm (18. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
344
Cevap
4
Favori
29.785
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
378 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: expressimo

Bu alamıyorsan alma kafasıyla Zanzibar'dan beter oluruz.Ekonomi açıdan yasaklardan bahsetmiyoruz. Ekonomik açıdan yasaların etik kaygılara göre uyarlanmasından bahsediyoruz. Al satı önlemekten bahsediyoruz.

Sen bu konudaki kaygıya yasak diyorsan Almanya'daki yasaları göz önünde bulundurunca 1 hafta ömür biçiyorum orada yaşayabilmen için :)
    Basit bir yasa örneği vereyim daha iyi anlarsın: Çeşme suyu ile garajında veya açık alanda sabun vs temizleyici materyal ile araba yıkama hakkın yok mesela.
    Bunun gerekçesi su kaynaklarına arabada kullanılan kimyasal temizleyicilerin karışmasını önlemek. Makinelerde yıkamak zorundasın çünkü makinelerden akan suyun yeri farklı.
    Ne kadar mantıklı değil mi ?

Bunu baz alarak ticarette de bunun gibi gerekçesi olan mantık çerçevesinde tamamlayıcı yasalar (sana göre yasaklar) gerekiyor.

Sıfır birim fiyatının 2. elde birebir yansıdığı bir ülkedeyiz. Adam 2014 te 41k ya sıfı civic alıp 3 sene sonra ekmeğini yemesine rağmen enfilason yokken bile 2. elde 41k yazabiliyorsa bu ayıptır. Hele enflasyonu ekleyince bahsetmeye gerek yok.

97 model w210 mercedes e serileri zamanında sıfırı 30- 41k idi. 2. eline bakın birim olarak hala 41k hatta daha fazla.(Dolar ne kadar artsa da Kuweyt Dinarı'ndan Hint Rublesi'ne düşer gibi bir durum yok ekonomide. Fakat satıcılarda bu kafa ve tavır var.Olacağı yoksa da 10 yıl içinde körüklenir.)

Ab de çıkış birim fiyatı ile şimdikini düşünürsek w210 e kasa mesela :
    3.000 euro nerede 35.000 euro nerede...(2. el şimdiki fiyat ve sıfır fiyat 1997.)

Not: eleştirim 2. el piyasasını olması gereğinden daha kötü ve kazıkçı fiyatlara çeken satıcılara.
    iktisadın çok basit bir prensibi vardır: fiyat, arz ve talebin kesiştiği noktada oluşur. elbetteki ferrari gibi, elmas gibi ekstrem ürünlerde çok geçerli olmasa da bu ekonominin temelidir. sizin temeliniz ne:50.000 tl ye aldığı arabayı ertesi gün 100.000 tl ye satmaya çalışması. benim temelim ne: alan varsa satabilir fiyat yüksekse zaten kimse almaz. bir diğer nokta da devletten (sizin deyiminizle) bu etik olmayan ticarete çeki düzen vermesini istiyorsanız önce devletteki etik olmayan uygulamalara karşı çıkın. sıfır araçlar üzerindeki verginin vergisini almak ne kadar etik? 1999 yılındaki deprem için çıkarılan vergileri kalıcı hale getirip bununla da yetinmeyip ezici hale getirmek ne kadar etik? devlet, kendisi etik davranmadan vatandaşından etik davranış bekleyemez. keşke ülke ile ilgili bu kaygılarınızı vergilendirme için de gösterebilseniz.

• van_hoijdonk kullanıcısına yanıt
    Piyasayı anlamak mümkün değil.

Arabanın fiyatı = kasko bedeli +30-50k çoğu ilanda.
    Hani aldın noterden çıktın üstünden tır geçti hop 30-50k zarar.

2016 100k km 1.4 sportu 362.000 tl ilanı gördü bu gözler. neymiş fullmüş. Bi senin araç full kalanlar direksiyon 4 lastik zaten. Lan davar 30-50k daha ekleyince sıfır 2019 makyajlı kasa 2.0 dizel alıyosun. Diyosun içinden

Nasrettin hoca dolu sahibindende. Ya tutarsa.
    Tutuyoda malesef halkımız sağolsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi smookeus -- 24 Şubat 2020; 9:52:34 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: smookeus

18inde ankarada otonomiye A4 bakmaya gittik.

Benim favorilerde 275.000 Tl olan ilanı kaldırıp. 269.000 e yeni ilanla açmışlar. ( aynı firma )

Benim arabayla takas yapalım dedik ama baktık o iş olmayacak bize 1 gün max süre verin biz dönecez dedik çıktık. çıktıktan 1 saat sonra parayı cash ayarladık aradık 261.000 TL ye anlaştık. Kaparo vermeye gelin dediler yola çıktık. saat 4.30 felan olunca dedikki arayıp iban alalım eft yapalım aradık biz arabayı başka esnafa sattık boşuna gelmeyin dediler.

Arabanın ön tampon değişik, 12.000 TL hasar kaydı vardı. Daha oto teste sokunca başka birşey çıkarmı bilmiyoduk.

buyur sana araç başka galeri +40.000 TL fiyat. ve nokta sorun yok yazmış. Bide çıkarsa öderim yazmış. Zevkine en pahalı yerde oto teste sokup ödettiricen bunlara.

https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-audi-2017-cikis-tr-de-tek-ic-dis-s-line-cift-navi-hayalet-kayar-led-792713956/detay

wowwodaki eski ilanı hala kadırmamışlar : https://wowwo.com/ilan/audi-a4-sedan-1-4-tfsi-sport-audi-a4-84-000-km-2016-model-329079
    - Dün gıcığına wowwoyu aradım bu arabayla ilgileniyorum diye. Onlarda 12.000 tl hasar kayıtlı ön tampon değişik görünüyor sistemde ama aracı satıcı kaldırmış sanırım sistemde aktif olarak görünmüyor dedi.
    Arabaya hatasız boyasız yazılmış. Tabi alırken her boku sorun yapan galericiler satarken tampon plastik parça sorun olmaz diyip çıkıyorlar.

Arabanın içine parlayıcı boca etmişler iğrenç görünüyor.

Yeni sattığım aracın ilanını gördüm

Yeni sattığım aracın ilanını gördüm Bunlardan araba alana da Allah akıl fikir versin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.