Şimdi Ara

Yeni yol arkadaşım Citroën C4X (Deneyim, izlenim ve görüşlerim) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
94
Cevap
6
Favori
8.099
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
34 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Ne yazdığımı bir daha okumanı tavsiye edeceğim. Egea'm olduğunu kim söyledi  Dedim ki, forumda solda FIAT amblemi çıkıyor diye "sen ne anlarsın arabadan Fiat kullanıyorsun" şeklinde saçma ve sığ bi yargıya varıyorlar diye dedim  

Alıntı

metni:
    Üstelik bindiğim Fiat'ın ne olduğunu da bilmeden ambleme bakıp konuşuyorlar. Arabaya binen herkes "amblemi kapat, Fiat olduğunu anlamazsın" diyor zaten sahibi olduğum Fiat için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ormanci -- 22 Temmuz 2024; 19:28:28 >
  • Ormanci kullanıcısına yanıt

tamam, hangi fiat aracın? merak ettim :)

• beyinsis B kullanıcısına yanıt

Linea... Yok yok Palio Yeni yol arkadaşım Citroën C4X (Deneyim, izlenim ve görüşlerim) 

• Son dönemde aracımla Ankara-Karaman, Karaman-Silifke, Silifke-Karaman ve Karaman-Ankara yolculukları yaptım. Araç uzun yolda ciddi anlamda konforlu, sakin kullanım tarzı ile tutumlu. Silifke'de yine corolla (2019 Model, baz paket otomatik 1.6) ile mukayese imkanı buldum, hem genel malzeme kalitesi hem de yol ve rüzgar sesi bakımından 2019 corolladan daha iyi konumda.

Yine bu süreçte Egea Cross (2023 model, lounge paket, 1.6 dizel otm.) ile de yaklaşık 1 saat seyahat etme fırsatım oldu, Genel malzeme kalitesi ile Egeadan kayda değer şekilde iyi olduğunu söylemem gerek. Egeanın içindeki plastik kokusu bile kötüymüş, kendim Egeadan bu araca geçtiğimde bu kadar bariz bir fark hissetmemiştim. (Arada 15 gün kadar arabasız kaldım, sonrasında c4x i aldım) Şimdi C4X sonrası Egea crossa bindiğimde malzeme kalitesi anlamında hissedilir fark olduğunu söylemem gerek.

Daha önce değindiğim konuya tekrar değinmem gerekirse, hemen hemen her noktada Egea'dan üstte konumlandırabilirim aracı ama rüzgar sesi anlamsız şekilde çok hissediliyor. Son uzun yol seyahatimizde bunu tekrar gözlemledik ailecek, arada camlar aralık mı kaldı acaba diye kontrol ettiğim oldu. Rüzgar sesi açısından Corolladan (2019 corolla ile mukayese ediyorum) iyi, Egeadan (Kendi kullandığım 2018 HB egea ile mukayese ediyorum) kötü durumda, arada bir yerde. Geri kalan her anlamda mukayese ettiğim 2 araçtan da daha iyi hissettiriyor.

Bugüne kadar 1 kez ekranların kararması sorunu ile karşılaştım, onun dışında da aracı yıkadıktan sonra (2 kez yıkadım, 2 sinde de oldu) anahtar işareti çıktı ve araç kuruyana kadar kaybolmadı. Kitapçıkta o işaret için "önemsiz arızalar" gibi bir ifade vardı yanılmıyorsam.

Mart ayından bugüne kadar ki kullanım süreci için (4400 km oldu herhalde) iyi ki almışım diyorum şu anda. Tabi seçeneklerim arasındaki araçlar açısından, yoksa elbette daha iyi tonla araç var.

Uzun yolda da yokuş performansını (Silifke-Karaman yolu, hem yokuş hem viraj), viraj performansını beğendim. Salınımları fazla olsa da yola tutunuyor araç, limitler dahilinde götü-başı ayrı oynamıyor. Yanal rüzgarlardan beklediğimden daha fazla etkileniyor, yanından çok hızlı bir araç geçtiğinde (Konya-Ankara arası yanımızdan muhtemelen 170-180 ile bir BMW geçti) sallantıyı hissediyorsunuz.

İlk başta sevmedim dediğim ve halen de sevmediğim (sevilecek gibi değil) küçük gösterge ekranı her şeyi gösteriyor, zamanla ona da alıştım.

Tüketim anlamında da uzun yolda tıka basa dolu bagaj (Rahat 100 kg yük), 3 yetişkin ve 1 çocuk olmak üzere hiç bir şekilde 5 lt üstü tüketim görmedim. Sadece silifke'den Karaman'a dönüşte 6.1 lt ortalama vardı ki o yol için (bilenler vardır) normal bir tüketim. Karaman'dan Silifke'ye giderken 4.3 lt idi mesela ortalama tüketim.

Ankara-Karaman

Yeni yol arkadaşım Citroën C4X (Deneyim, izlenim ve görüşlerim)

Karaman-Ankara

Silifke-Karaman

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 6 Ağustos 2024; 18:14:9 >

• C4x şu an için fiyat performans açısından en mantıklı araçlardan biri ayrıca iç mekan ve bagaj genişliği yerden yüksekliği ile de ülkemize uygun bir araç
  • Araç ile ilgili özellikle kapı altlarında boya atma ve kabarma şikayetleri var bu konuda tecrübe sahibi büyüklerimiz var mı bencede araç piyasa koşullarında gayet mantıklı teşekkürler
  • egmyvz E kullanıcısına yanıt

Şu anda (Daha 5 aylık araç) öyle bir sorun yok ama orta-uzun vadede ne olur bilemiyorum. Çünkü aracın eteklerini kaplayan plastik kaplamanın arasına su doluyor (Yağmur-yıkama v.s. durumu) ve o su hemencecik tahliye olmuyor. Yıkadıktan saatler sonra bile kapıyı açtığınızda kapı altlarından su akmaya devam ediyor. Kuvvetle muhtemel bu da uzun vadede korozyona neden oluyordur.

• 5 Aylık süreçte;

Ankara-İstanbul-Ankara

Ankara-Bursa-Ankara

Ankara--Karaman-Silifke-Karaman-Ankara

Olmak üzere yaklaşık 3.000 km uzun yol yaptım, bir kısmı gece seyahati oldu.

Aracın led farlarının aydınlatması mükemmel, kısa-uzun far geçişleri kusursuz. Orta-uzak mesafe önünüzde ya da orta-uzak mesafe karşınızda araç yoksa uzunlara geçiyor, aynı yönde ya da karşı yönde aracı algıladığı anda kısalara geçiş yapıyor ve bunu etkin-verimli şekilde gerçekleştiriyor.

Otoyol sürüş destek sistemi geceleri daha stabil çalışıyor, gece fosforlu yol çizgileri belirgin hale geldiğinden ve güneş yansıması olmadığından şerit ortalamayı kolay kolay kaybetmiyor ama gündüzleri şerit çizgileri kaybolmuşsa, karşıdan güneş göz alacak açıdan vuruyorsa şerit ortalamayı sıklıkla kaybediyor ve kontrolü ele almanız gerekiyor .

Adaptif CC yine çok verimli ve etkili çalışıyor, dur kalk özelliği ile önünüzdeki trafik durduğunda durup, tekrar hareket ediyor araç. Yalnız bunu yaparken, ileride ışıklarda bekleyen araçlar varsa ama siz geriden hızlı geliyorsanız, duran araçlara yaklaşırken sert bir frenleme ile yapıyor, bu da insanı tedirgin ediyor elbette. Ama önünüzde bir araç var ve o araç ışığa gelmeden hızını azalta azalta durursa, konforlu şekilde bu araçta ona eşlik ediyor.

• İnceleme icin tesekkurler hocam. @MÜŞAVİR

https://forum.donanimhaber.com/peugeot-3008-vs-citroen-c4x--158554287

Bu konudaki fikirleriniz hala devam ediyor mu ? Bu arac suv olarak gecmiyor ama yuksekligi ve yapisi geregi suv'umsu diyebiliriz sanirim. Konuyu acan arkadas gibi bi ikilemdeyim yasli ve km olan 3008 mi yoksa c4x mi diye. Ne dersiniz araci uzun sure kullandiktan sonra ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kr3yzi -- 8 Ekim 2024; 21:15:35 >
  • 2023 ve 2024 baz modelleri arasındaki fark nedir ?

2024 de bazı özellikleri azaltmışlar. Bilgisi olan var mıdır ?
  • kr3yzi kullanıcısına yanıt

Koşulları bilmek lazım, en nihayetinde iki araçta aynı gruba ait. Benzinli motor, şanzıman iki araçta da birebir aynı. Her iki markanın da şikayet edilen çok sorunu var. (Boya, elektronik v.s.)

Aynı fiyat bandında, daha genç olan, km daha düşük olanı şahsen tercih ederim ama 2 araç bambaşka sınıf araçlar. Biri suv diğeri sedan. Zevkler var, renkler var, ihtiyaçlar var... SUV isteyen birisi, SUV araca binmeyi arzulayan birisi için her ne kadar yerden yüksek olsa da C4X bir sedan, olmaz.

• fatih33yucel F kullanıcısına yanıt

Baz model farklarını bilmiyorum. Yeni yol arkadaşım Citroën C4X (Deneyim, izlenim ve görüşlerim) 

• MÜŞAVİR kullanıcısına yanıt

sanırım c4 ve c4x gidip görüp binmeden karar veremeyecem. bugün yolda gördüm yine ve nedense suv diye geliyor gözüme iç kısmına oturmadan netleşmeyecek.

• kr3yzi kullanıcısına yanıt

Ben almadan önce bayileri, abartısız 7-8 kez ziyaret ettim, almaya karar vermeye meyilli hale geldikten sonra her gittiğimde içinde 15-20 dk oturup, her yerini inceliyordum. İçini-dışını iyice inceledikten sonra bütçeme uygun en optimum aracın bu olduğuna karar vererek bunu aldım.

• ben buraya kayıtsız kalamadım.

2017 model 18 çıkışlı egea hb’m var. eski konsollu. 113k km’de ve ikinci sahibiyim. alalı 4 ay oldu. neredeyse saadece 2.5k yol yaptım.

ben çok memnunım tek eksiği car play. o da ekran yansıtma ve navigasyon. telefon tutucu aldım deneyeceğim. olmaz ise c4x mi alsam diye düşündüm. egea çok fp bir araçmış yazdığınıza göre ve pişman olur muyum emin olamadım.

3 maddede özetleyecek olsaydınız + - neler olurdu? çok güzel inceleme olmuş. 30 yaşında birine tavsiye eder miydiniz?

• setupbootstrapper S kullanıcısına yanıt

Aracınız manuel ve otomatik bir araca geçmek istiyorsanız neden olmasın. Ama aracınız otomatikse, sırf araç değiştirmiş olmak için Egea hb de, C4 veya C4X e geçmek çok büyük fark yaratır mı bilemedim, ben olsam geçmem. Başka araç bakarım, ne biliyim corolla hybrid bakarım, ch-r hybrid (Daha genç işi hem) bakarım. Tüketim odaklı yaklaşırım.

Ben neden Egea hb den geçtim? Çünkü ÖTV istisnası ile aldım, Egea da öyleydi, C4X te öyle oldu. Yoksa Crolla Cross hybrid, corolla hybrid, ch-r hybrid almak için çok uğraştım ama bayiler o gün için limite girmiyor diye vermediler.

Limit dahilinde alabileceğim en donanımlı ve makul araba c4x olduğu için aldım, altı yerden yüksekti, bagajı genişti, otoyol sürüşüne varana kadar dolu bir donanımı vardı. Bugün Ankara'da hava 6 C idi sabah, araca bindim, kaloriferden hemen ılık hava vermeye başladı, başka bir araç olsa motor ısınana kadar ya kalorifer devreye girmez ya da soğuk üfler mesela. Böyle ilginç artıları olan bir araç c4x.

Ama aracın dışında kaporta işçiliği çok kötü, boya çok hassas. 7 Aylık araç daha ve kapılarda 2 tane çizik var, muhtemelen ya biz binerken çanta, fermuar v.s. değdi çizdik ya da sıkışık yerlerde yanından geçenlerin eşyaları çizdi. Egeada birkaç kez başka arabaya sürttüğüm halde boyada hiç bir şey olmamıştı mesela.

Yani aracınız eski, c4 ve c4x ide liste fiyatından epey düşüğe veriyormuş bayiler (Gruplarda 1350-1400 ler yazılıyor), B segment araç fiyatına, geniş, bagajı büyük, yerden yüksek, donanımlı bir araca binmek için alınır. Onun dışında ben Egeadan C4lere geçmek için bir neden göremiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MÜŞAVİR -- 18 Ekim 2024; 14:29:33 >

• aracınız hayırlı olsun tekerine taş değmesin ama değerlendirmenizin çok objektif olduğunu düşünmüyorum saygılar.

• TSuNaMi_ kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim öncelikle. Nerede hata var size göre? Tekrar bakayım.

• elinize sağlık merak ettiğim bir araçtı keyifle okudum. Tüketim de olumlu açıdan şaşırttı yüksek profil hb muadil araçlara göre daha ağır olmasına rağmen çok makul geldi bana. PSA grubu içinde fiyat/donanım olarak bu aralar en mantıklısı citroen gibi
  • tcadongusu T kullanıcısına yanıt

Uzun yol ve sakin kullanım durumunda yakıt konusunda çok cimri ama şehir içinde 8,5-12 lt arası (mesafeye, yoğunluğa, yokuş durumuna göre) tüketimi var ama salt şehir içi bu, çevre yoluna bile çıkmadan olan tüketim.

Uzun yolda gördüğüm en düşük tüketim şu oldu; (Ankara - Karaman arası, araçta 2 yetişkin -150 kg- ve arka koltuklar, bagaj tıka basa eşya ve erzak dolu ki onlarda yaklaşık 250 kg dı) 100 km üstüne neredeyse hiç çıkmadım.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.