Şimdi Ara

'0' dan başlayacağım..Tavsiyeler lütfen..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
838
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Selam arkadaşlar sıfırdan başlayacağım diyorum çünkü tavsiyelerinizi isteyeceğim konuda daha önce hiç çalışmam olmadı..Normalde kitap okuyan biriyim,hergün okurum düzenli olarak kitap ama daha önce hiç siyaset okumadım ve siyasetle ilgili terimler olsun görüşler olsun açıkçası çok da bilgi sahibi değilim.Sizden istediğim sıfırdan siyasete başlayan biri nerden başlamalı nasıl devam etmeli sorusunun cevabıdır.Tabi benim de savunduğum bir görüş var ama bu görüşümü yeri geldiğinde savunamıyorum.Ayrıca siyasetten hiç anlamayan,parti köşelerinde dolanıp başkalarından duyduklarını gelip satan insanlardanda hiç hoşlanmıyorum ve zamanla oluşacak birikimle bu insanlara da hakettikleri cevabı vermeyi düşünüyorum.Biraz uzun oldu sanırım.okuyup yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

• Önce Nutuk.
  • Ben şöyle bir tavsiyede bulunayım:

-Evvela savunduğun fikrin kitaplarını okuyacaksın ve muhakkak kuramcısı olan şahısların kendisinden. Üçüncü şahıslardan alınan bilgilere itibar etmeyeceksin. Okurken kronolojik sırayı takip edeceksin. Yani bu ilk aşama senin için tez'i öğrenme aşaması.

-Daha sonra savunduğun tezin anti-tezlerini inceleyeceksin. Neden eleştirilmiş, karşı çıkılmış bunları irdeleyeceksin. Tabii objektif olarak. Bu da anti tez aşaması

-Son aşamada ise sentez yapacaksın, yani olumlu-olumsuz argümanları analizleyip akıl süzgecinden geçireceksin.

Ancak bu şekilde fikirlerini müdafaa edebilirsin. Papağan gibi ezberlemek, sana asla tartışma da avantaj sağlamaz ve bilakis vaktini boşuna harcamana yol açar.

Kitap önerisi yapmak isterdim ama politik eğilimini bilmediğimden bu mümkün değil. O yüzden sana metodolojiyi gösteriyorum. Bu sırayı takip edersen, herhangi bir tartışmada sıkıntı yaşamazsın.

Genel bilgi veren kitaplara gelince, bunlar sayıca çok azdır ve bana sorarsan asla birincil kaynakların yerini tutamaz. Genel bilgileri wikipedia gibi yerlerden de edinebilirsin. Ama illâ kitap olacak diyorsan, aklıma şu an için gelen kitaplar A.Taner Kışlalı'nın Siyaset Bilimi ve Siyasal Sistemler kitapları. İçeriği tatmin edecektir seni

• Siyasete girecekseniz ilk önce Namık Kemal'in Vatan yahut Silistre kitabını okumalısınız!
  • anne frank'ın hatıra defterinden başlama da istediğin gibi başla
  • Bende siyasi yönüm kuvvetli olduğunu söyler arkadaşlarm.Hatta tahtada bişey anlatırım yada derste söz alırım görüşlerimi söylerim halbuki muhalefeten söylemişimdir.Milletvekili misin oğlum filan der hocalarSiyasete meraklıyım.Öncelikle kendi görüşünü benimsemeye bak yani kavramları öğren,daha önceden ne faaliyet yapmışsınız ne yapabilirsiniz gibi şeyler.Yani siz naptınız ne yapabilirsiniz dediklerinde adamı susturacak kadar bilgin olsun.

2. ve en önemli kısım bütün görüşleri bil.Düşman biraz ağır bir laf ama olsun şöyle diyeyim : Düşmanını tanırsan onu nasıl yeneceğini bilirsin.Onun görüşünü bilmezsen o konuşur sen konuşur susarsınız yorulursunuz.Ama sen bilirsen siz şöyle düşünüyorsunuz biz burdan bunu çıkarttık vs. filan derken öne geçersin.

Bence siyasetten önce tarihi kitaplara yoğunlaş.Bir de internetten bütün görüşleri öğren ne için istiyorlar ne yapmak istiyorlar bunları öğren zaten siyasi olarak çok güçlü altyapın olur.

• size hafif okunabilir sürükleyici belgesel bir yakın tarih kitap önereyim bende

cengiz özakıncının şeytanın kıblesi kitabnını deneyebilirsiniz..
  • bence siyaset okuma, siyaset çok boş.

tarih okuman daha mantıklı

semertkant

Alamut Kalesi ve Hasan El Sabah
  • direk damardan gir yani felsefe ile başla
    sonra romanlara geçersin..

felsefe insana düşünmeyi öğretir..felsefe ile başlarsan diğer kitapları okuması çok daha rahat olur.temel olur yani..
  • bizde faydalanalım bu yorumlardan.
  • evet siyaset felsefesi ile ilgili kitaplarla başla bence de.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.