Şimdi Ara

12v adaptörle 9v pil şarj olurmu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
7.946
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • slm arkadaşlar.9volt pil almaktan bıktım.bir tane şarjlı 9volt pil alsam,elimdede 12v demir kasalı büyük adaptör var(araba teybini çalıştırıyordu)bu adaptörle 9volt pili şarj edebilirmiyim?herhangi bi sıkıntı olurmu?patlama,yangın vs.?saygılar

• actros v8 A kullanıcısına yanıt
    Araya 9v pil sarzına uygun devre yapmak gerekir.. o şekilde ne akım nede gerilim kontrolü olmadan patlarda yanarda, 12v da yüksek gelir..
    pili ne.için kullanıyorsunuz devamlı bitiyor.
    yada 9v şarj ünitesi alınız
  • Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    hocam dediğin gibi en temizi şarj cihazı almak.motosiklet alarmı için kullanıyorum.10 günde pert oluyor pil.
  • quote:

Orijinalden alıntı: actros v8

hocam dediğin gibi en temizi şarj cihazı almak.motosiklet alarmı için kullanıyorum.10 günde pert oluyor pil.

eğer, pili gerilim kaynağına direk bağladıysan, pert olması nolmaldir. şarj için, sabit akım gerekir. bunuda şarj devresi sağlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dergul

quote:

eğer, pili gerilim kaynağına direk bağladıysan, pert olması nolmaldir. şarj için, sabit akım gerekir. bunuda şarj devresi sağlar.

Alıntıları Göster
    Motorunda akü varsa 12-9V step down converter ile alarmı çalıştırabilirsin.

1 amperden az çekiyorsa, sadece 1 adet 7808 ile alarimi kolaylıkla calistirabilirsiniz.. 12v u 8v a düşürür
    Normal pil 10 günde bittiğine göre 1 amperden az çekiyor.
  • Gktupc G kullanıcısına yanıt
    Anladım,, çözüm basit oldu
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Anladım,, çözüm basit oldu
    selamlar cevablar için çok tşk ederim.gp 2li şarjlı9v pil ve şarj aleti aldım 50tl ye.amaç evdeki imkanlardan yararlanabilmekti ama olmadı.piller inşallah iyidir.saygılar
  • quote:

slm arkadaşlar.9volt pil almaktan bıktım.bir tane şarjlı 9volt pil alsam,elimdede 12v demir kasalı büyük adaptör var(araba teybini çalıştırıyordu)bu adaptörle 9volt pili şarj edebilirmiyim?herhangi bi sıkıntı olurmu?patlama,yangın vs.?saygılar

Şarjlı pilleri şarj edebilmenin temel prensibi pilin akım verdiği yönün tersi yönünde akım geçmesini sağlayabilmektir. Bunu yapabilmenin yolu da tabiyatıyle mesela 9 Voltluk bir pilin sağladığı voltajdan daha fazla voltaj sağlayabilen başka bir doğru akım kaynağının artısını pilin artısına eksisini de pilin eksisine bağlamakla olur.

Bunun sayesinde şarj edecek olan kaynak, pilin voltajını yenebilerek normalde pilin içinde gerçekleşen akımın yönünü de tersine çevirerek ve bunu sayesinde de pilin içinde elektrik üretirken ki oluşan kimyasal reaksiyonu da tersine çevirerek pili şarj edebilecek.

Eğer pile sağlanan voltaj çok yüksek olursa pilin içersinden geçen akım da çok yüksek olacağından dolayı ısınma yüzünden pili patlatabilir, yangın çıkarabilir. Pillerin de kendi içlerinde bir özdirençleri vardır ve tabiyatıyle direnci olan her elektronik parça gibi ne kadar çok akıma maruz kalırlarsa o kadar çok ısınırlar. Dolayısıyla pili şarj ederken ki akımın miktarı pilin içinde bu esnada oluşan ısıyı çok fazla bir sıcaklık farkı yaratmadan pilin dış çeperlerinden rahatlıkla havaya salıverecek düzeyde düşük olmalı.

Mesela 9 Voltluk bir pili şarj edebilmek için illa da 9 Voltdan daha fazla doğru akım sağlayan güvenilir bir kaynak pile bağlanmalı. Ama bu 12 volt olursa pilin içersindeki akım da belki çok fazla olacağı için pilin çok fazla ısınmasına yol açabilir. Belki en makbulu böyle bir durumda atıyorum 10Volt luk bir gerilim uygulamaktır.

Ancak tabii en güzeli bu tarz işleri şansa bırakmamak için hususi kaliteli bir şarj cihazı alarak bu işleri yapmak. Hem onlar şarj bittiğinde akımı falan da keserek belki pilin ömrünü de koruyorlardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Buzz Lightyear -- 7 Şubat 2016; 10:25:18 >

• quote:

selamlar cevablar için çok tşk ederim.gp 2li şarjlı9v pil ve şarj aleti aldım 50tl ye.amaç evdeki imkanlardan yararlanabilmekti ama olmadı.piller inşallah iyidir.saygılar

Voltmetre varsa bir ölçün şarj aletinin kaç volt sağladığını bende merak ettim doğrusu.

Mesela ben şarjsız 9 Voltluk pil alıp voltmetreyle ölçtüğümde çoğu kez 10volt değerini görmüşümdür. Pil bitmeye yakın 8volta falan düşer genelde.
    7808 i niçin değerlendirmediniz ? . Mesaj veya çözüm geç geldi Sağlık olsun
    7808 NEydi hocam?tam anlayamadım
  • Voltaj düşürücü bir eleman 12v akünün çıkışını 8 volta düşürür sizin devrenize uygun hale getirir. Pille uğraşmak zorunda kalmazsınız.
    En fazla 2 tlye yapacağınız vi çözümdü ama akünüzden beslenecekti. Akünüz eski ise kış aylarında 3-4 gün kullanmayınca sıkıntı olabilirdi
  • Neden 7809 değilde 7808 anlamadım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gktupc

En fazla 2 tlye yapacağınız vi çözümdü ama akünüzden beslenecekti. Akünüz eski ise kış aylarında 3-4 gün kullanmayınca sıkıntı olabilirdi

hocam pilin paketini daha açmadım.mmotor kış olduğu için evin içinde.formülü söylermisin?pilleri iade edebilirim.2 günüm daha var iade için
    http://www.direnc.net/#product&id=19288

Bu parça alınacak. Datasheet in deki devre kurulacak. Akü den güç alacak. Yalnız dikkat mpntaj da kısa devre olmuşmasın
    ön yüzüne bakınca, soldan 1.bacak akü + giriş.
    dış metali veya orta bacak hengisi kolayınıza gelirse hem devrenin hemde akünün eksisine.
    sağdaki bacak ise alarm devresinin + girişine bağlanacak yani 7808 ile 8v. varsa 7809 alınız 9v verir.. bukadar. 1.+ giriş, 2. gnd ortak eksi, 3. +çıkış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

ön yüzüne bakınca, soldan 1.bacak akü + giriş.
    dış metali veya orta bacak hengisi kolayınıza gelirse hem devrenin hemde akünün eksisine.
    sağdaki bacak ise alarm devresinin + girişine bağlanacak yani 7808 ile 8v. varsa 7809 alınız 9v verir.. bukadar. 1.+ giriş, 2. gnd ortak eksi, 3. +çıkış.
    herkese vçok teşekkür ederim değerli cevaplardan dolayı.yoluma şarzlı pille devam ediyorum.saygılar
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.