Şimdi Ara

2015 Jetta Triger kayışı değişmeli mi?.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
7
Cevap
0
Favori
3.027
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hocalarım merhabalar az önce aracımı bakıma götürdüm diskleri vs komple değişim yapılıyor araç 2015 model 1.2 TSI manuel Jetta daha 45.000KM de usta aracın 6 yaşında olduğu için triger kayışının değişmesi gerektiğini söylüyor. İnternette biraz baktım kimisi 90.000 KM olmadan değiştirmek gereksiz demiş kimisi yaşı dolduğu zaman değişmeli demiş sizce ne yapmalıyız aracın 2.sahibiyiz 4.5 yıldır bende en az 2/3 sene daha kullanmayı düşünüyorum bu işlerden anlayan var ise yardım ederse sevinirim.

Ha bu arada komple triger seti için 2000TL gibi bir fiyat çıktı.

• Yapay Zekanın Yanıtı

2015 Jetta Triger Kayışı Değişim Zamanı

2015 model Volkswagen Jetta'nızda triger kayışı veya zincirinin zamanında değiştirilmesi, aracınızın sorunsuz ve güvenli çalışması için hayati önem taşır.

Triger Kayışı vs. Triger Zinciri

2015 Jetta modelleri, hem triger kayışı hem de triger zinciri ile donatılmıştır. 1.2 TSI ve 1.4 TSI motorlu modeller triger kayışı kullanırken, 1.6 TDI ve 2.0 TSI motorlu modeller triger zinciri kullanır.

Triger Kayışı Değişim Aralığı

Triger kayışlarının belirli bir kilometre aralığında değiştirilmesi gerekir. 2015 Jetta triger kayışı için önerilen değişim aralığı genellikle 100.000-120.000 kilometredir.

Triger Zinciri Değişim Aralığı

Triger zincirleri triger kayışlarına göre daha dayanıklıdır ve genellikle aracın kullanım ömrü boyunca değiştirilmeleri gerekmez. Ancak, aşırı kullanım veya kötü bakım nedeniyle triger zincirinin de zamanla değiştirilmesi gerekebilir.

Triger Seti Değişimi

Triger kayışı veya zincirinin yanı sıra, triger seti de değiştirilmelidir. Triger seti, gergi kasnağı, su pompası ve triger kayışı veya zincirini içerir. Triger setinin tamamının değiştirilmesi, tüm bileşenlerin uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlar ve gelecekteki arızaları önler.

Triger Değişim Belirtileri

Aşağıdaki belirtiler, triger kayışının veya zincirinin değiştirilmesi gerektiğini gösterebilir:

• Motor çalışma zorluğu
    • Motorun düzensiz çalışması
    • Motor gürültüsü
    • Yağ sızıntısı
    • Motor uyarı lambasının yanması

Triger kayışı veya zincirinin kopması motorun ciddi şekilde hasar görmesine neden olabilir. Bu nedenle, yukarıdaki belirtilerden herhangi birini fark ederseniz aracınızı hemen bir yetkili servise götürmeniz önerilir.

Sonuç

2015 Jetta'nızın triger kayışını veya zincirini önerilen değişim aralıklarında değiştirmek, aracınızın güvenli ve verimli çalışmasını sağlamak için çok önemlidir. Triger kayışı veya zincirinde herhangi bir sorun belirtisi fark ederseniz, aracınızı derhal kontrol ettirmeniz önerilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Değiştirmenin zararı olmaz, yolda da bırakacağını zannetmiyorum, ama ben değiştirirdim. Yalnız O 2000 lira aşırı yüksek ? Benim güncel kullandığım araç, 2016 model 80 bin km de geçen hafta 5 yıl diye tüm kayışları set olarak ve devirdaim pompasını değiştirdim, meğerse benden önce bir kere değiştirilmiş, ama değiştiği için şimdi aklım rahat, en azından neyin ne zaman değiştiğini biliyorum artık.

• set + işcilik ise fiyat normal. vag grubu aracım 2 hafta önce triger+devirdayim+ iscilik = parça (1380) + işcilik (600) tuttu ki

triger değişme vaktine gelince 90 bin ya da 5 yıl derler. sizinki 5 yılı doldurmuş ama orjnal fabrikasyonu sağlamdır.

bence yolda bırakmaz 1 sene daha gider

• yılı dolmuş riske atmadan yaptırın derim önemli bir parça. set olarak tüm kayışları devirdaimi vs. hepsini orjinaliyle değiştirin, özellikle bazı ustalar triger değişip devirdaime dokunmuyor sağlamsa devam diyor ama çok yanlış bir hareket bu. ayrıca antifirizini de komple yenileyin çünkü muhtemelen o da değiştirilmemiştir. eğer usta ölçüp -30 vs. gösteriyor gerek yok derse bile değiştirin(eğer önceden değiştirilmediğinden eminseniz) çünkü antifirizinn tek özelliği soğuğa karşı korumak değil parçaların yağlanmasından tutun pas önlemesine kadar bir sürü görevi var.

eğer bütçeniz yeterliyse ayrıca şanzıman yağı, fren hidroliği vs. de kontrolünü yapın muhakkak. şanzıman yağının da yılı dolmuş, muhtemelen o da değişmemiştir bu zamana kadar. motulun sitesinden girip bakın kaç viskozite ve kaç litre yağ lazım olduğuna onu da değiştirin derim.

fren hidroliği de değişmediyse değiştirin çok önemli

eğer fren hidroliği ve şanzıman yağı için bunlar ömürlüktür sadece eksikse doldururuz vs. derse kaçın o usta(!)dan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi facepunchS -- 25 Ağustos 2021; 10:30:28 >

• triger açabileceği masraftan dolayı tehlikeli. yıl dolunca değiştirmek en iyisidir. yukarıda 2 arkadaş yolda bırakmaz filan yazmış kopması halinde motoru kucağınıza alır sanayiye öyle gidersiniz. geçenlerde arkadaşım araçta 40 binde parçalandı, bereket ben araçla uğraşırken oldu anlayıp kontağı kapattım, silindir kapak revizyonuyla kurtardık. yolda olsa muhtemelen anlamaz gaz verirken motoru yerdi.

• Ben 2010 yılında servisde değiştirdim. Daha doğrusu servis değişimini önerdi bende kabul ettim.. Malum koparsa hassas konu..

Şimdii bir ay kadar önce aracı 90bin lik bakıma götürdüm triger'i de kontrol edin gerekirse değişelim 11 yıl oldu dedim.

Bana söyledikleri 40bin km. yapmışssınız biz bu kilometrelerde değişimini ön görmüyoruz ama yine kontrol ederiz dediler..

Ben de 2010 yılında bana 4 yılda bir değişmesi gerekir ya da 90bin km. de. Sİzin ki 5. yılına girmiş değişmesi gerekir dediniz diye değişimine ony verdim şimdi 11 yıl oldu niye değişimini öngörmüyorsunuz dedim

Servis danışmanı bana aynen şöyle dedi..

Efendim o zaman servis politikası öyleydi.. Şimdi servis politikası değişti o yüzden

Şu an 91bin km. de sorunsuz kullanıyorum ama tırsmıyorum da değil.. Çünkü bu kerterekler hiç bir sözün arkasında durmadılar

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.