Şimdi Ara

5600X AM4'ten 7600 AM5'e Geçiş Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
745
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Şu anki sistemimde 5600x + B550 Aorus Elite + Gskill 32 GB 3600 Mhz Ram bulunmakta. Bunların hepsini geçen yıl aldım ve memnunum ama AM5 platformuna geçmek kafama girdi. Elimdeki seti totalde 11 bin gibi bir rakama satabiliyorum. AM5'e geçersem ikinci el bir kaç aylık şöyle bir sete geçeceğim. Bulduğum set R5 7600 + B650 Tomahawk Wi-Fi + Gskill Tirdent Z5 Neo 2x16 6000Mhz CL30. Bunun için üste 6-7 bin harcamam gerekecek. Sistemi temel kullanım amacım oyun ve 4K kullanıyorum ama işim gereği bazen çok büyük boyutlarda veri dosyalarını açıp düzenleyip toplamam gerekebiliyor. Bunun için bir miktar daha işlemci gücü almak niyetim. Bunun yanı sıra artık bilgisayarımda Wi-Fi ve Bluetooth istiyorum. Aklıma takılan ise bu parayı vermeye değer bir performans alıp alamayacağım. İnternette biraz gezinince 2024 ikinci çeyrekte yeni 8000 serisinin geleceğini ve bununla birlikte yeni chipsetlerin çıkma dedikodularını gördüm. Sizce bu durumda B650 kartlar eski serilerdeki B350 kartların konumuna düşüp yüzüne bakılmayacak duruma gelirler mi ve bu parayı şimdi harcayıp geçmek mantıklı mı ? Teşekkürler.

• zayıf anakart almazsan skntı olmaz ilerisi için(artık soket ne kadar desteklerse)
  • B650 bence B350 ler gibi degil cunku gayet kaliteli boardlar var.MSI da Mortar ve Ustu boardlar zaten kaliteli boardlardır.

11 bine bu sistemi satıp 18 bine digerine gecilir mi?Gecilebilir tabii ama ben olsam 5700X ya da 5800X3D veya 5900X,5950X ile yola devam

ederim.

4070 Super ve Ustu Ekran kartı icin Duzgun İslemci sart ama gidip 3060,4060 Ekran Kartı alıp 7800X3D ya da 14700K,14900K almanın bir

anlamı yok bence...

• elinizde hali hazirda bir sistem varken bence bu sokete 2. nesil islemcilerin ve boardlarin cikmasini bekleyin soketin olgunlasmasina sure verin derim hocam
  • Mosfet ve VRM yönünden kaliteli anakart aldığınızda B350 pozisyonuna düşmez hocam. Hayırlı olsun :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bluelife27 -- 6 Mart 2024; 20:13:57 >
  • huso kullanıcısına yanıt

Kartım 4070 Ti ama 4K kullandığım ve rekabetçi oyunlarla hiç işim olmadığı için bir darboğaz vs. yaşamadım. Genelde iRacing - Wrc gibi simülasyon türü yarış oyunları veya AAA dediğimiz hikayeli oyun türlerini oynuyorum. Bugün 5900x veya 5800x3D'ye geçsem dahi en az işlemcim üzerine 5/6 bin harcamam gerekecek, aslında ilk düşündüğüm bu olmuştu. O halde 6 bin harcayıp DDR4'te kalmaktansa 7 bin harcayıp DDR5'e geçmek daha mantıklı geldi. Yani benim için kalan iki seçenek ya elimdeki sistemde kalmak ya da 7K harcayıp DDR5 7600'lü bi sisteme geçmek oldu, o zaman da ilk mesajda yazdığım tereddütleri yaşadım.

• 4k oyunda işlemciler arasındaki fark baya azalacaktır. Sizin islemcinizde kotu değil sonuçta. Hardware unboxed gibi YouTube kanallarından veya techpowerup tan falan farklarına bakabilirsiniz.

Oynadığınız oyunda msi afterburner ile darboğaz ne kadar oluyor bakabilirsiniz. Gpu kullanımı yüzde 93'i geçiyorsa elinizde işlemci zaten yeterlidir.

Büyük boyutta dosyalarda ikisinde 6 çekirdek işlemci ne fark edebilir bilmiyorum. Hangi programı kullanıyorsanız onun performansına bakmak lazim.

Sizin durumumuzda olsam beklerim 9000 serisi ve yeni anakartlara geçerim. O zaman ram desteği daha da iyi hale gelecektir. 8000 Mt/s'ler normal hale gelecektir.

• Kas gücü olarak 7600 farkettirir.İşiniz konusunda.

E.kartını yazmamışsınız ama orta/üst seviye arası bi kartınız varsa 4K da hiç bi şey farketmez.

• normalde dahiliye karışmıyorum anasayfa haberleri de burada göründüğü için hala yazıyorum gibi geliyor size. seni severim kral adamsın yanlışın karşısında tek başına durursun ve bence @Mr. Decent 'i dinle gerek yok güzel sistemin senin için şu anda ama drop var diyorsan x3d al, amd seni kovalasın am6 çıkardık artık değiştir diye.  bu arada Emre hocam sizi tekrar görmek güzel.

• Jake Lockley kullanıcısına yanıt

tesekkur ederim hocam bilmukabele, yurtdisina tasinma isleri falan oldu duzen oturtana kadar foruma girmeye pek vakit bulamadim :)

• Sadece 5800x3d almak çok daha mantıklı
  • Güncelleme işi bütçe işi bu sizi yormuyor ise tercihlerinizde bir sıkıntı yok pekala am5 sokete geçebilirsiniz. b650 anakartlarla ilgili güç beslemesi yönünden şüpheniz olmasın b350 nin kaderini yaşamazlar tomahawk wifi denilen kart gelecek neslin tepe işlemcilerini rahatlıkla karşılayacaktır.

• Am4 soketten am5'e geçtim eski sistemim r5 5600, b550 tomahawk, 16gb 3600mhz ram idi. Şuan r5 7600, asrock b650 pro rs, xpg lancer 6400mhz cl32 bir sistem yaptım. Çok ölçtüm biçtim bfde sürekli drop yiyordum 2k oynamama rağmen, 5800x3d almayı düşündüm işlemcimi satıp üzerine +6k para harcamam lazımdı. Bende am5 sokete geçmeye karar verdim iyi ki geçmişim hemen hemen aynı güçteler tabş 128 kişilik bf2042 mapte x3d serileri daha iyi ama en azından önü çok açık bir soket rahat 4 yılı var diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emre-Dylan -- 17 Mart 2024; 2:33:40 >
  • ThE LoSt kullanıcısına yanıt

Finalde am5 soketi tercih ettim ve geçişi yaptım. Anakart olarak B650 ROG denk geldi onu aldım, işlemci de 7600 oldu. Dün gece 400 GB bir veri dosyası açıp düzenleyip tekrar topladım, açma ve tekrar sıkıştırma esnasında eskiye oranla aşağı yukarı %25-30 civarı işlemci hızı ve dolayısı ile zaman kazandım, o yüzden memnunum. Am4'ten am5'e geçişim de aşağı yukarı 6 bine denk geldi.

• YerliMakina kullanıcısına yanıt

Güle güle kullanın

Strix-A alacaktım bende o ara 10.6k civardaydı, 8.1kya asrock aldım bende. Çok güzel ikili bir setup olmuş. Güle güle kullanman dileğiyle hocam bence mantıklı olan bu ölü sokete yatırım yapmamak en iyisi.

• Emre-Dylan kullanıcısına yanıt

Teşekkürler, ben de Strix-A aldım. Aslında Strix'ler içerisinde sıfır alınıyorsa eğer mantıklı olan daha iyi VRM, Pci-e 5.0 vb. sebepler ve aralarında fiyat farkının düşük olması nedeniyle ''F'' olan model. Bana Strix-A çok mantıklı bir teklif ile denk geldiği için tercih ettim. İncelemelerinde v.s. 7950x3D ile çok rahat başa çıkabildiğini de görünce aldım. İleride imkan bulunca 7900x veya 8000 serisinden bir işlemciye geçip yoluma devam edebilirim.

Ben yana döne aradım bulamadım 2. elde. Mosfet soğutması iyidir keşke 60 amper yerine 80 amper kullansalarmış strix-a'da F yada E modelde ki gibi ama olsun. Mosfet kalitesi aynı pro rs ile strix-a ama faz sayısı ve soğutması pro rs'in daha iyi biosu çok saçma sadece asrockunda.

• İşiniz neydi cidden merak ettim, upgrade gerektirecek seviyede bir performans farkı oyun bazında hiç gerek yok diye düşünüyorum iki nedil arasında. İntel ve Amd nin gelecek işlemci ve teknolojilerini bekleyecek kadar zaman tanımanızı tavsiye ederdim.

Artık hayırlı olsun diyelim
  • Çok İş Parçacıklı uygulamalarda

7600/X = 5800x3D

7700, 7600 den % 30 daha hızlı

5900X, 7600 den % 40 daha hızlı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Münebbih -- 18 Mayıs 2024; 19:40:24 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.