Şimdi Ara

6pin pci ekspress eksikliği

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
2.888
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

bugün acasa nın seenium 550w lık kasasını aldım.
    psu nun üzerinde 550w olduğu da yazmıyor ya, o da ayrı konu. her neyse, soruma gelecek olursak;
    psu dan 1 adet 6 pin ekspress çıktı.
    ama ekran kartına 2x6 pin takmam gerekiyor.
    şimdi diyeceksiniz ekran kartı kutusu içinde bu eski hdd lere ve cd lere takılan(big4pin deniyor sanırım, diğer adı da molex sanırım) ları dönüştürecek bi aparat yok mu? var.
    ancak gel gör ki o big4 pinlerden sadece 2 tane çıkmış psu dan. onları pekala bağlayabilirim. peki ben dvdroma ne bağlayacayım?
    diğer yandan 6 tane sata power var. acaba diyorum bu sata power ı 6pin express e dönüştürücü yada big4 pin e dönüştürücü var mıdır?
    yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Merl -- 28 Eylül 2010; 22:55:21 >

• 4 pinden sataya dönüştürücü var ama satadan 4pine yada pci-e dönüştürücü olduğunu hiç sanmıyorum.büyük ihtimal yeni dvdlerin sata olduğu bahanesine sığınarak öyle birşey yapmışlardır.
    ama yinede geçerli bahane değil.olmalıydı tabiki.6 tane sata verene kadar bari 2 tane 6pin pci-e verseydi.marka ve kalite buralarda belli oluyor.siz 4 pin çoklayıcı bulup pci-e dönüştürücü takarak alın diyecem ama aynı ekran kartının 2 adet 6pin pci-e gücünü tek çıkıştan almak ne kadar sağlıklı olur tartışılır...

edit:satadan molex dönüştürme varmış.bu işlerden iyi anlayan birine sordum.fakat bulması zor heryerde yok diyor.SATA2-Molex adaptör diye arasın dedi.umarım yardımı olur.

birde bu konuyu açan arkadaşla irtibata geç istersen:http://forum.donanimhaber.com/m_38168478/tm.htm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi born2bemad -- 28 Eylül 2010; 23:10:50 >

• Daha kaliteli üretim olanları da mevcut aradığınız kablo budur.
    1 adet molex çoklayıcı ve 1 adet molex - 6pin vga power dönüştürücü.

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=4876

• http://www.satagear.com/SS-PW2MA3_SATA_Internal_Cable.html
    sanırım şöyle bir şey işimi görecektir.
    2 satayı molexe çevirince, ekran kartı kutusundan çıkan aparatla 2 molex i 6pin pci-e e dönüştürebilirim.
    teşekkürler.

quote:

Orijinalden alıntı: ilkergokban

Daha kaliteli üretim olanları da mevcut aradığınız kablo budur.
    1 adet molex çoklayıcı ve 1 adet molex - 6pin vga power dönüştürücü.

http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=4876

molex çoklayıcı psu ya zarar vermez mi? yada ekran kartına az güç gidimi vs.?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Merl -- 28 Eylül 2010; 23:23:08 >

• Molex çoklayıcı teoride psuya zarar vermez ama bunun ölçütü senin ne kadar çokladığın ve tek bir çıkıştan ne kadar güç çekmeye çalıştığınla alakalı.
    Ekran kartına güç az giderse ya hiç açılmaz,ya fanı çalışmaz böyle bir durumda ekran kartının modeline göre ya yakar yada yine açılmaz.Yada fanda kartta çalışır ama yük altına girince beklenen performansı vermez.
    Molex çoklayıcılar genelde extra fanlar,1 den fazla dvd-cd writerlar fln için kullanılıyor.2 adet 6pin pci-e i tek çıkışa bağlama olayını araştırın bence.Sütten ağzı yandı olmasın.
  • sanırım bir çözüm buldum;
    bu tek çıkışta 2 tane molex var bunları aparatla 6pine dönüştürürüm(zati ekran kartı kutusundan çıktıydı). yani tek çıkıştan 6pin elde etmişim gibi olur.

dvdrom için de yarın sata to molex arayayım. sanırım böyle halledebiliriz sorunu.

yardımlarınız için çok teşekkürler.
  • bende aldım o çoklayıcıdan (molexten 6pin) ama aklıma takılan bir şey var molexleri taktığımız çıkışların ikiside psu dan ayrı ayrı mı gelmesi lazım yoksa aynı kablo üstündeki 2 tane molex te aynı işi yapar mı ?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.