Şimdi Ara

70-300/4-5.6 DG APO MACRO

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
5.183
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 70-300/4-5.6 DG APO MACRO akadaşlar bu lensi almayı düşünüyorum nikon d5000 cihazım da zoom ve macro çekebilmek için artı ve eksilerini paylaşırsanız sevinirim teşekkürler

• Üzerinde titreşim azaltma sistemi yok.Ayrıca ağır ve çok sesli bir AF sistemi var.Zoom yapıldığında dışarıya doğru inanılmaz büyüyor.Fazla ışık istiyor bu nedenle elde çekimde zor.Kısaca bunun yerine Nikon 55-200 VR çok daha iyi olacaktır
  • 55-300 vr nasıl olur yada 70 300 vr nikon ?
  • Bütçeniz varsa 70-300 vr çok çok iyi olur.55-300 ile 55-200 aynı performansı veriyor ve gayet iyiler
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • Ben bildiklerimi biraz paylaşayım:
    O lenste titreşim engelleme sistemi yok. Bu da en son yakınlaştırmada, yani 300mm odak uzunluğunda çekim imkanını çok zora sokuyor. Bu açığı kapatmak için yüksek enstantane hızına (senin elinin sabitleme kalitesine göre en azından 1/150-1/600, hareketli nesneler için belki daha fazla), makinenin ISO performansına ve senin kendi elinle titreşimi engellemeye güvenmen lazım. İstediğin kadar uğaşsan da, üçayak (tripod) olmadan veya bir yere sabitlemeden, kendi eline titreşimi engellemen çok zor. DSLR makinada veya herhangi bir lens ile denemesem de, yüksek yakınlaştırmalı (superzoom) birkaç makina, üstelik titreşim engelleme sistemli (mesela Panasonic FZ38) ve dürbün ile bunu defalarca denediğim için rahatlıkla söyleyebiliyorum. Ayrıca hareketi dondurman için de sabitleme mekanizması olsun olmasın yüksek enstantane hızı kesinlikle şart. Bu da lensin daha az ışık alması anlamına gelir ve fotoğraf çekilecek ortam oluşmaz. Flaş da hem renk açısından doğallığı azaltacağından hem de kompozisyon açısından zorluk çıkaracağından yetmeyecektir. Ayrıca örnek verdiğin söz konusu lenste 300mm uzunlukta minimum diyafram 5.6 olduğu için, lens az ışık alacak ve hareketli nesne çekip hareketi dondurmak istediğinde doğal ışık kaynağı direk veya dolaylı olarak nesnenin üzerine gelmiyorsa kesinlikle ışık yetersiz kalacaktır, enstantane hızı da yüksek olduğu için yetersiz ışıktan fotoğraf çekilemez hale(karanlık/underexposure) gelecektir. Hareketsiz nesne biraz dikkatle, çoğunlukla rahat çekilebilir.
    Tüm bunları dikkate alırsak, gövdede ve lenste titreşim engelleme sisemi olmadığını ve minimum diyaframın ışık alma kapasitesinin az olduğunu göz önünde bulundurursak, ISO performansına çok güvenmen gerekli.
    Bu yüzden D5000'in ISO performansını elindeki mevcut lensle test etmeni öneririm. Özellikle yatay hareket eden nesneler için ve nisapeten düşük ışık koşullarında, en az 1600-6400 ISO aralığında çekimler yaparak, fotoğraf ve baskı kalitesinden memnun kalırsan, o lensi alabilirsin. Çünkü gerçekten fiyatı çok uygun.
    Ayrıca en büyük yakınlaştırmada, en küçük ve orta yakınlaştırmada ne kadar keskinlik alabileceğini, özellikle hareketli nesnelerde otomatik odaklama sisteminin ne kadar verimli çalıştığını araştırmanda fayda var. Lenste otomatik odaklama yetersiz ise, bu sefer D5000'in saniyede çekebildiği kare (burst/FPS) hızını dikkate alman gerekir. Bu şekilde çektiğin hareketli nesneler arasından en net olanını seçebilirsin.

Aşağıda o lens ile 250-300mm odak uzunluğu aralığında çekilen fotoğraflar var. Fotoğrafların altında ayrıntılar yer alıyor. Modelin aynı olmasına dikkat etmende fayda var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hardcore_Gamer -- 19 Nisan 2012; 18:51:24 >

• Bu mlensi amatör dönemimde Canon 500D ile denedim.Kessinlikle tavsiye etmiyorum.AF olayı çok sesli.MACRO dediğine aldanmayın 200mm-300mm arasında macroyu aktif edebiliyorsunuz.Ayrıca optik sabitleyicisi olamdığı için düşük ışıklarda en düşük zoomun 70mm getirdiği dezavantajla foto çekmek çookkk zor.Tripod kullanacaksanız daha iyi olur.Ama sigma 70-300 apo dg macro'dansa tamron 70-300 VC USD alındÇünkü hem VC yani Vibration Compensation hem USD yani Ultra Silent Drive var.Ama sonuç olarak seçim sizin.
  • Bilgiler için teşekkürler şu an kararım değişti açıkçası 70-300 vr ye karar verebilirim
  • Rica ederiz.
    Açıkçası DSLR ve lens alma meselesi, bütçeyle tamamen bağlantılı. Çünkü kaliteli lens gerçekten masraf gerektiriyor ve mimari/mühendislik olarak da ciddi teknoloji gerektiriyor. Elhasıl, yaratılışımızda var olan gözlerimiz, o derece mükemmel bir mimariye/sanata/mühendisliğe sahip ki, paha biçilemez, taklit edilemez; herhalde kimse de gözünü parayla satmaz. Bu yüzden gözün görüşüne yakın performansı verebilmesi için elbette yüksek teknoloji, dolayısıyla yüksek maliyet gerekir. Zaten. lenslerin çalışma mantığı da gözün gördüğü netliği ve ötesini/berisini elde etmeye çalışmak.

Ancak, lens alacam diye de kendimizin, ailemizin, çoluğun çocuğun, fakir fukara kardeşlerimizin masraflarından kısmak da aynen gözümüzü parayla satmak kadar mantıksız. Bu yüzden masraf yaparken iyi düşünmeli.

Elhasıl, bence o lens (Sigma 70-300 APO DG Macro), çekilen fotoğraflara bakılınca, ve fotoğraf çekmekten, bitkilere böceklere yakınlaşmaktan (makro) verdiği zevk dolayısıyla bütçeye göre kesinlikle alınabilir. ISO performansı iyi bir DSLR'ye sahip olsam bütçem doğrultusunda alırdım. En kötü ihtimalle gövdede ISO performansı iyi olmasa bile 800 asaya kadar çıkabilip, doğru ışıkta yine de fotoğraf çekme ve nesneye yakınlaşma işinin zevkine varırdım.

NOT:
    Yakınlaştırma ile yapılan makro çekimlerde (bu lenste 200-300mm aralığında) makro etkin olduğu vakit, nesne net kalıp, arka plan bulanır(alan derinliği/d.o.f.) ve nesne "ayrıntılarıyla" daha net görünüp, kompozisyonun temelini oluşturur. Bu yüzden, mesela bu lenste 180mm. arka planı bulanık yaparak çekilen fotoğraf ile 250mm. makro etkin şekilde çekilen fotoğraf arasında fark olacaktır. 250mm. makro etkin olarak çekilen nesne, hatlarıyla daha belirli olacaktır. Diğer kompakt ve DSLR-like cihazlara nazaran 0-5cm. mesafeden çekimden ziyade, odak mesafesi uzayacağı için biraz daha uzaktan çekmen gerekecek, tek farkı da bu, ancak yine de sonuç itibariyle fotoğraf makro özelliği kazanacaktır. Bu yüzden bu lensle kesinlikle makro çekim yapabilirsin. Ama sineğin kanadındaki damarları göremeyebilirsin. Sıkma canını, gözümüz de o kadar ayrıntıyı göremiyor.

Bir örnek:
    http://www.flickr.com/photos/tabor-roeder/6027567979/sizes/l/in/photostream/

Bu fotoğraf SIGMA 70-300 APO DG Macro ile flaş dahi kullanılmadan çekilmiş. Şahsen hayvancıkların rahatsız olmaması için flaş gibi güçlü bir ışık kullanmayı ben de kesinlikle istemem.
    Gövde Canon EOS 450D, 400 ASA değerinde 300mm. odak uzunluğunda 1/320 enstantane ile f5.6 diyafram değeri ile çekilmiş. Işık koşullarının iyi olduğu bell ki; 400 ASA yetmiş. Daha iyi bir gövdede 1600 asaya kadar aynı verim alınabilir.
    Sonuç olarak, kelebeğin tüyleri bile görülüyor. Bunu kompakt veya bir DSLR-like ile 0-5cm. yakınlığında çekmeye çalışsak, büyük ihtimal kelebek kaçacaktı. Ancak bu lens ile fazla yaklaşmadan fotoğraf çekilebilmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hardcore_Gamer -- 20 Nisan 2012; 10:14:03 >

• Bayadır düşünüyorum ama karar veremedim 70-300 vr fiyat olarak belli sonuçta 1300 tl den aşağıda fiyat yok Sigmada zannedersem işimi görecek diye düşünmekteyim
  • tamron 70-300 vr aldım birkaç gün önce..hizlial.com üzerinden bin elli lira gibi bir fiyatı var taksit de yapılabiliyor. denemenizi tavsiye ederim çok olumlu yorumlar var.
  • Kesinlikle
    Tamron AF 70-300mm f/4.0-5.6 SP Di VC USD XLD alın. Keskinlik ve üzerindeki Titreşim engelleme sistemi inanılmaz...
  • Ya nedendir bilemiyorum ama Tamron'a karşı içimde bi soğukluk var
  • Bende kendi makinem için bir tele lens arıyorum... Fakat titreşim engelleme işin içine girince acaip bir fiyat artışı söz konusu oluyor. Nikon 70-300 ün VR olmayan versiyonu ile VR olan versiyonu arasında optik olarak biraz fark olabilir fakat aşırı bir fark değil bence... VR eklenince fiyat neredeyse birden 3-4 katına çıkıyor... Burada tabi bütçeniz ve ne kadar zoom aralığında kullanma durumunuz ortaya çıkıyor... 2 tane lens taşımayım diye Nikon 18-200 VR aldım performansından da son derece memnunum fakat baktım ki 200mm bana yeterli gelmedi... Şimdi farklı alternatiflere yönelmeye başladım... Eğer 70-300 aralığında bir lens düşünüyorsanız ikinci el olarak 750 lira civarında alabileceğiniz en iyi lens bence Tamron 70-300 VC dir... Bütçenizi 1250 lira civarına çıkarınca da en iyi seçim Sigma 100-300 F/4 oluyor fakat bunda titreşim engelleme yok... Gerçekten tele lens işi diğer aralıklara göre daha zor bir seçim... Çok para harcamayım çok da tele ihtiyacım yok derseniz Nikon 70-300 de işinizi görür 200 liraya kadar bulunabiliyor...

• Düz 70-300 işimi görmez çünki d5000 kullanıyorum gövdede af motoru yok malesef
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.