Şimdi Ara

78000 de aldım 145000 de çıktı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
96
Cevap
0
Favori
2.919
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • @Polemik'in dediği gibi basit bir sözleşme yapsaydınız keşke.En azından dayanak olurdu.

Geçmiş olsun.Km düşürme olayı ne yazık ki o kadar çok yaygınlaştı ki..Sektör hâline geldi TR'de.Umarım devlet 10 numara yağ peşinde koşacağına;vatandaşını korumayı akıl edip te bu işi yapanlara ciddi bir yaptırım getirir.

Aracınızda da bir sorun yoksa binin artık.
  • Sözleşmeye falan gerek yoktu en başta servise götürecektiniz.Neyse artık başka kusuru yoksa bu olayı unutun ve binmeye devam edin.Çünkü ispatlayacağınız bir şey yok.Galerici , ben aldığımda böylerdi der sıyrılır aradan.
  • servise şu km de geldiği yazıyorda geldiği zaman yazmıyormu acaba .tarih bilgisi varsa tahmin edilir km si zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: tokerserhat

Arkadaşım Okudum Ve Çok Üzüldüm... Sanmıyorum Artık Bu SAatten Sonra Bişey Yapabilesin... Çevren Genişse Çek İti ARabaya Hemde Sana Sattıgı Arabaya Götür Bi yere Bir Temiz DAyak Çek.. Ha Fazla Çevrem Yok Diyorsan Çık Ankara Bul 4-5 Tinerci Veya Sarhoş Ver Rakı Tiner PArasını Hem Dükkanı İndirirler Hemde Adamı... En Güzeli Bunlar Anca Bunlar Yakışır O Şerefsize

herkezden allah razı olsun arkadaşlar.allahından bulsun abi başka bişey demiyorum şerefsize aldığı parayı çoluna çocuğuna nasıl yediriyor onu anlamıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: blacksea

efecan06 , geçmiş olsun diyorum,

efecan06 araça baktığınızda 148.000 binde olsaydı acaba yine alırmıydınız ?
    araç temiz ve bakımlıymış,

galericilerde hemen satılsın diye böyle bir yola başvuruyorlar,

o bir sey değilde böyle bir durumun sonradan ögrenmekte insana koyuyor açıkcası,

satıcı aslında söylemesi gerekliydi km düşürdük diye ona göre bakımlarını
    yaptırmak gerekli belli km lerde değişen parçalar olacagından triger seti vb. gibi

tekrardan çok geçmiş olsun,

almazdım abi ben düşük kmde az kullanılmış bir araba almak istiyordum ama nasip olmadı hayırlısı
  • quote:

Orijinalden alıntı: efecan06

quote:

Orijinalden alıntı: dreamman115

quote:

Orijinalden alıntı: Gs_KuRTuLuS

Bizde galericiden aldık arabamızı telefonda 58 binde sadece şöför kapısı boyalı ve servis bakımlı olduğunu söylediler.
    Samsundan kalktık Çerkezköye gitttik tabi son ana kadar arabanın dedikleri gibi olmayacağını düşünerek gittim. Galericilere karşı güvenim olmadığı için.

Aldık arabayı servise götürdük ve araba gerçekdende 58 binde servis kayıtları mevcut ve kaportada sadece şöför kapısı boyalı olarak çıktı.
    Hele şükür ülkemde helal süt emmiş bir galerici varmış dedim. :)

'Hepsi' diye genelleme yapmak yanlış ama bu galericilerin % 99'u . . . . . . . . . .

O % 1 lik olanda bizi buldu çok şükür ki.

eger o 58binlik servis kayıdının tarihinide görebildeyseniz ve yakınsa problem yoktur ama eger araç 58000 den sonra özel servislere gittiyse haliyle serviste en son 58binlik olan kalır nasıl siz ögrenebiliyorsanız galericilerde bunu rahatlıkla ögrenip km düşürürken servis kayıtlarıyla çakışmayacak şekilde ayarlayabilirler.
    yani her türlü galeri ve km muhabbeti çok sakat emin olmak çok zor. Sizin durum için demiyorum ama bu şekilde yapanlarda baya bi çok

evet 58binin öncesi varmıydı ona dikkat ettinizmi?eğer benim aldığım adamda 78bine kadar servise getiripte sonralarında getirmeseydi serviste kayıt falan olmazdı anlayamazdık kaç kmdeyse onun öncelerine ve tarihlerine dikkat edin

Periyodik bakımlarına servise geldiğini söylediler hatta tarihlerini de ay olarak söylemişlerdi bir uyuşmazlık yoktu.
    Zaten araca ilk bindiğimde içinde yağ değişim kağıdı bulmuştum mayıs 2009 da 54 bin km. de iken yağ değişmişti. Aralık 2009 da58500 de de biz aldık zaten.

• quote:

Orijinalden alıntı: chevymel1

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Polemik

Aracı 78.000 km'de aldığınızı kanıtlayabilecek durumda iseniz (tanıkla değil, belge ile) hiç durmayın ve tüketici mahkemesine gidin.

malesef öyle bi belge yok işte

computeste sokmustum demişsiniz onun cıktısında o anki km si yazması lazım elinizdeyse

demekki bizim ülkemizde namuslu galerici yok kardeş ne diyim

• quote:

Orijinalden alıntı: chevymel1

quote:

quote:

Aracı 78.000 km'de aldığınızı kanıtlayabilecek durumda iseniz (tanıkla değil, belge ile) hiç durmayın ve tüketici mahkemesine gidin.

computeste sokmustum demişsiniz onun cıktısında o anki km si yazması lazım elinizdeyse

o gün baktıktan sonra atmıştım o kağıtları abi bişey yapamazdık heralde üstüne almışsın artık arabayı mahkemeye wersen malum türkiyede kaç ay sonra sonuçlanır

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: tokerserhat

Arkadaşım Okudum Ve Çok Üzüldüm... Sanmıyorum Artık Bu SAatten Sonra Bişey Yapabilesin... Çevren Genişse Çek İti ARabaya Hemde Sana Sattıgı Arabaya Götür Bi yere Bir Temiz DAyak Çek.. Ha Fazla Çevrem Yok Diyorsan Çık Ankara Bul 4-5 Tinerci Veya Sarhoş Ver Rakı Tiner PArasını Hem Dükkanı İndirirler Hemde Adamı... En Güzeli Bunlar Anca Bunlar Yakışır O Şerefsize

herkezden allah razı olsun arkadaşlar.allahından bulsun abi başka bişey demiyorum şerefsize aldığı parayı çoluna çocuğuna nasıl yediriyor onu anlamıyorum

tarihte yazıyor 5.ayın 25nde 145bindeymiş ben 8.ayın 30nda aldım 78bindeydi ben alana kadar 145bin 160bin olmuştur heralde

• yeni aracınız hayırlı olsun artık yapacak bişey yok.. sahibinden ilanlarının çoğu 70 binde kmleri maşallah aracı 70 bine gelen satılıga cıkarıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: asi_boyz

yeni aracınız hayırlı olsun artık yapacak bişey yok.. sahibinden ilanlarının çoğu 70 binde kmleri maşallah aracı 70 bine gelen satılıga cıkarıyor

teşekkür ederim daha iyisi sizin olsuncidden hep 70binde.
  • quote:

quote:

Cep telefonunda konuştuysanız o adamla ve km'yi telefonda söylediyse dava açarsan mahkeme konuşma kayıtlarını alabilir.

2. olarak bu arabayı aldığını bilen aklı başında 3-5 şahidin varsa davayı yine kazanırsın.

Bence yaptığını yanına kar bırakma,haklısın ve kaanırsın

• ARKADAŞLAR BU SİTEDE BULDUM OKUDUM SİZDE OKUYUN İSTERSENİZ...

1) Öncelikle araçta kilometrenin düşürülüp, düşürülmediğinin otomobilin yetkili veya özel servislerde bulunan diyagnoz cihazlarına (halk tabiriyle test cihazına) bağlanarak anlaşılması kesinlikle mümkün değildir. Yani araca kilometre düşürme cihazları yada uygun aparatlar bağlanarak bir kilometre düşürme işlemi yapılmışsa herhangi bir arıza tespit yada diyagnoz cihazıyla anlaşılması imkansızdır. Çünkü kilometre düşüm işlemi yapılırken aracın gösterge panelinde kilometre bilgisinin yazıldığı eproma müdahale edilerek eski kilometre cihaz tarafından siliniyor ve istenilen yeni kilometre yazılıyor.

2) Bazı arkadaşlar yeni nesil araçlarda kilometre bilgisinin birden fazla yerde yazıldığı yada depolandığı için herhangi bir kilometre düşürme işleminin yapılamayacağı yada yapılsa bile bazı cihazlarla tespit edilebileceğini söylemişler. Ne yazık ki tamamen yanlış.
    Kilometre bilgisi birden çok yerde tutuluyor bu doğru. Ancak siz sadece gösterge panelinden düşürürseniz araç zaten yeni kilometreyi yazmaz. Ya kontağı açınca eski kilometreyi tekrar yazar, yada hata vererek hiç kilometre bilgisi göstermez. Fakat piyasada kilometre düşürme işlemi yapanlar hangi arabanın gösterge paneli dışında kilometre bilgisini nerelere kaydettiğini bilir ve bu iş için yapılmış özel cihazlar ve aparatlar ile kilometre bilgisinin depolandığı tüm ünitelere müdahale eder ve kilometreyi düşürür.
    Zaten işin bedelide yapılan işin zorluğuna göre değişiyor. Eski araçlar için işlem zaten çok kolay. Birçoğunda hiçbir yer sökülmüyor. Araç OBDII portundan bir cihaza bağlanıyor, istenen kilometre yazılıyor ve işlem tamam.
    Ancak yukarıda bahsettiğim gibi kilometre bilgisi gösterge paneli dışında başka modüllerdede bulunuyorsa ilgili parçalar sökülüyor ve dışarıda bu iş için uygun aparatlara bağlanarak hepsine yeni kilometre yazılıyor. Bazı arabalarda buna arabanın anahtarlarıda dahil.

3) Kilometrenin düşürüldüğü ancak ve şanslıysanız arabanın yetkili servis kayıtlarına bakılarak anlaşılabilir. Ancak araç biraz yaşlıysa epey bir süredir servise gitmiyor olabilir ve sizde bir şey öğrenemeyebilirsiniz. Yada araç 4 yaşındadır ilk 2 yıl ilk sahibinde kalmış ve 30.000 km. yapmıştır. Sonra ikinci sahibi aracın bakımlarını özel servislerde yaptırmış ve 1 yıl kullanıp aracı 90.000 km.'ye getirmiştir. Araç galeriye satılmıştır, aracı alan galericide yetkili servis kayıtlarını inceletip kilometreyi ona göre düşürtmüştür. Galericiler kilometre düşürteceği zaman aracın yetkili servisteki kilometre durumunu mutlaka kontrol ettirirler.

4) Aracın direksiyonundaki yada pedallardaki yada içindeki ve dışındaki yıpranmalara bakarak kilometrenin düşürülüp düşürülmediğini anlamak hem mümkündür hemde değildir. Eğer araba 30.000'den 5.000 yada 10.000'e düşürülürse bu anlaşılabilir. Ancak 70.000'den 40.000'e yada 35.000'e inerse yada 130.000'den 60.000'e inerse bunu aracın direksiyon vs. gibi trim aksamına bakarak anlamak hemen hemen imkansızdır.

5) Kilometreyi genelde galericiler yada ayak üstü araba alım - satımı yapanlar düşürüyor. Kilometresi orjinal bir araba almak için arabayı sahibinden değil, kullanıcı sahibinden alın. Aracın ruhsatında görünen kişi aracı 2 ay yada 2 hafta önce almış bu işin ayaküstü ticaretini yapan biri olabilir. Bu nedenle arabayı kullanıcı sahibinden hatta ilk kullanıcı sahibinden almaya çalışın.

6) Çok fiyat odaklı olmayın. Aracın piyasası 20.000 ise 19.000'e yada 20.000'e almaya çalışmayın. Arabaya sadece bir yıl binecek olsanız bile 21.000'e alın iyi araba alın. Kafanız rahat eder. Genelde kilometresi düşürülmüş yada masraflı yada kaza geçirmiş araba alanlara bakın ya aracı piyasa değerine yada kendince mükemmel bir pazarlık yaparak yada uyanıklılık göstererek piyasasının altında almıştır, ama tabiri caizse kazığı yemiştir.

7) Çok kilometre odaklı olmayın. Önce aracın genel durumuna bakın. Hor kullanılmış mı ona bakın. İç aksamı temiz mi? Sigara yanıkları yada sigara kokusu ne alemde? Aracın kıyısına köşesine bakın. Dışında çok taş izi varmı? Jantlara bakın çok sürtme yada eğik var mı? Kilometreyi bunlardan sonra değerlendirin. Devamlı şehiriçi dur kalk trafikte kullanılan ve arabadan hemen hiç anlamayan biri tarafından kullanılmış 30.000 'deki bir arabadansa devamlı uzun yol yapmış ve arabasını severek, anlayarak ve bakımlı olarak kullanmış birinden alıcak 45.000'deki araba daha iyidir.
    Zaten insanlar araba alırken direk kilometreye baktığı için bu kilometre düşürme işi bu kadar yaygınlaştı.
    Eskiden bilgisayar alırken insanlar sadece bilgisayarın işlemcisinin ne olduğunu soruyorlardı. Bilgisayarcılarda iyi bir işlemciyi en kötü kalite markasız boardlara takarak ve markasız ram'ler ve yavaş harddiskler kullanarak markasız ekran kartlarıyla toplayıp satıyorlardı. Ancak artık toplama bilgisayar alanlar içndeki tüm bileşenleri soruyor.
    İnsanlar arabalar konusunda bilinçlendikçe kilometre düşürme işlemide bitecektir.

8) Filo kiralamadan çıkan arabaların hemen hepsinin kilometresi düşürülüyor. Çünkü bu araçlar kısa zamanda çok kilometre (gerçekten çok) yapıyorlar. Bundan bir ay kadar önce tesadüfen filo kiralama yapan bir şirketin kiradan dönen 2006 model Ford Fiesta TDCI araçlarını incelemiştim (Hepsine tek tek bakmadım tabii listeden inceleyip dikkatimi çekenlere baktım). Yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık 90 tane araç vardı. Hepsi aynı zamanda plakalanmıştı ve aynı şirkete kiraya verilmişti. Şimdi sıkı durun tam 3 yıl kullanılmış bu araçlardan en düşük kilometrelisi tam 280.000 'deydi. En yüksek kilometrelisi 430.000 'deydi.
    Bunların tamamı en az 5 tane olmak şartıyla galerilere satıldı. Galerilerin bu araçların kilometrelerini 80.000 ile en fazla 150.000 aralığında düşürdüğünden emin olabilirsiniz. Zaten bir çok bireysel kullanıcı binek bir arabanın helede minik bir arabanın 430.000 yazan kilometre sayacını hayal bile edemez. Görse yanlışlık bile olduğunu düşünebilir. :-)

• Benim de başıma geldi ..

63 binde aldığım aracın 3 gün sonra 112 binde olduğunu öğrenmiştim. Hemen galericiyi aradım ve durumu anlattım .. Adam galericiler içerisinde kendince dürüsttü ve istersem aracını geri alabileciğini yada bir miktar indirim yapabileceğini söyledi ..

Ancak ben aracı aldıktan sonra yeni lastikler, bagaj havuzu, özel iç koruyucu döşeme, park sensörü filan derken zaten 1500 lira masraf etmiştim .. aracı geri versem alım satım muayene sigorta derken 2000 lira sileceğimi düşününce çok cüzi de olsa indirimi kabul edip 3000 lira civarında bir zarardan kurturlmak adına aracı kabul ettim.

öyle hemende satılığa çıkarmadım .. Dedimki bu aracın motorunda daha en az bi 200 bin km si var .. Onu kullanırım .. ve öylede yaptım .. aracımı kullanmaya devam ettim şimdililik bi problem çıkarmadı ( 5 bin km olmuş ) ve oldukça uzun bir sürede sorun çıkaracağını zannetmiyorum ..

Demem o ki tabii ki hakkınızı arayın, sorununuzu çözmeye çalışın ( legal yolları öneririm ) ama araçtan kurtulmayı ilk sıraya koymayın , hemen silip atmaya çalışmak yerine ( zor biliyorum ama ) araca bir şans vermeyi deneyin

Çok can acıtan ve tamamen haksızca olan bu olayla karşılaşan tüm arkadaşlarıma geçmiş olsun diyor ..
    " Her hayır da bir şer .. her şerde de bir hayır vardır " ı hatırlatıyorum

saygılar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Massturk

Benim de başıma geldi ..

63 binde aldığım aracın 3 gün sonra 112 binde olduğunu öğrenmiştim. Hemen galericiyi aradım ve durumu anlattım .. Adam galericiler içerisinde kendince dürüsttü ve istersem aracını geri alabileciğini yada bir miktar indirim yapabileceğini söyledi ..

Ancak ben aracı aldıktan sonra yeni lastikler, bagaj havuzu, özel iç koruyucu döşeme, park sensörü filan derken zaten 1500 lira masraf etmiştim .. aracı geri versem alım satım muayene sigorta derken 2000 lira sileceğimi düşününce çok cüzi de olsa indirimi kabul edip 3000 lira civarında bir zarardan kurturlmak adına aracı kabul ettim.

öyle hemende satılığa çıkarmadım .. Dedimki bu aracın motorunda daha en az bi 200 bin km si var .. Onu kullanırım .. ve öylede yaptım .. aracımı kullanmaya devam ettim şimdililik bi problem çıkarmadı ( 5 bin km olmuş ) ve oldukça uzun bir sürede sorun çıkaracağını zannetmiyorum ..

Demem o ki tabii ki hakkınızı arayın, sorununuzu çözmeye çalışın ( legal yolları öneririm ) ama araçtan kurtulmayı ilk sıraya koymayın , hemen silip atmaya çalışmak yerine ( zor biliyorum ama ) araca bir şans vermeyi deneyin

Çok can acıtan ve tamamen haksızca olan bu olayla karşılaşan tüm arkadaşlarıma geçmiş olsun diyor ..
    " Her hayır da bir şer .. her şerde de bir hayır vardır " ı hatırlatıyorum

saygılar.

size gene iyi indirim falan yapmışlar arkadaş sizin durumunuz iyiymiş.geçmiş olsun!

• Araba 60000 de olsa ne olur 160000 km de olsa ne olur araba diriyse bu km de o motora hiç bişey olmaz 500000 km götürür.

Km hastası olan insanların yüzünden adamlarda km düşürüp hastalıklarını tedavi ediyorlar adamlar ne yapsın..
  • quote:

Orijinalden alıntı: yeakin

Araba 60000 de olsa ne olur 160000 km de olsa ne olur araba diriyse bu km de o motora hiç bişey olmaz 500000 km götürür.

Km hastası olan insanların yüzünden adamlarda km düşürüp hastalıklarını tedavi ediyorlar adamlar ne yapsın..

için alıyosa kmsi düşük arabaları sen alırsın o zamn sorun yoksa senin için.biz werdiğimiz paranın değerindeki arabayı almak isteriz 20binlik arabaya 25bin werirmisin sen
  • Öncelikle çok geçmiş olsun.Benimde başıma geldi.İnsan böyle birşeyden sonra arabaya binesi bile gelmiyor.Umarım sorununu çözebilirsin.
    Bende 79,000 de aldığım aracın 130,000 de olduğunu öğrenmiştim.Galerici tanıdıktı onunda haberi yokmuş.Arabayı geri alıp yaptığım tüm masraflarıda geri verdi.
  • quote:

quote:

Araba 60000 de olsa ne olur 160000 km de olsa ne olur araba diriyse bu km de o motora hiç bişey olmaz 500000 km götürür.

için alıyosa kmsi düşük arabaları sen alırsın o zamn sorun yoksa senin için.biz werdiğimiz paranın değerindeki arabayı almak isteriz 20binlik arabaya 25bin werirmisin sen

Ben bu konuda efecan a kesinlikle hak veriyorum ... Bu hak yemenin galericesidir ... Bunu yapan, yaptıran ve aracı olan herkesi nefretle lanetliyorum ..

• Siz ve sizin gibi düşünenler düşük km de araba aldık diye sevine dursun ben 220000 km de araba aldım ve daha öncesindede 160000 km de araba aldım siz işinizi bildiğinizi sanın ve arayışınıza devam edin sonra birgün aldığınız arabanın geçmişi ile yüzleşipte buradan paylaşın....

quote:

quote:

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.