Şimdi Ara

9 volt pil ile Usb şarj devresi sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
1.140
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, günlerdir usb şarj devresi yapmaya çalışıyorum.

Elimde 4 tane 6 volt 3.5 watt güneş paneli var. Bunları kullanarak usb şarj devresi yapmaya çalıştım ve başarılı olamadım.

Şimdi ise 9 voltluk pil ile bir şarj devresi kurdum, 7805 kullandım. Fakat HTC one x telefonumu bağladığım zaman saniyede bir şarj başlayıp duruyor.

Hem solar panel hem de 9 voltluk pil ile bu iş olmadı. Birden fazla örnek devre denedim hepsinde sonuç hüsran.

Kullanıp denediğiniz bir devre var mıdır? Önerileriniz varsa dinlemekten memnun olurum.

Teşekkürler

• 20 30 liraya satılıyor zaten yapılmışı içinde mikro bir devre kartı var iş onda başlıyor
  • Güneş panelleri doğrudan güneş ışığı altındayken şarj ediyor. 4 tane 6 volt 3.5watt panel ile ancak şarj etmesi çok enteresan. Sanırım güneş panellerinin değerleri sallamasyon :/
  • ressambdrm kullanıcısına yanıt
    Güneş paneli ile aktif olarak şarj etmek birde 3.5w ise düşük gelebilir..
    12v 1A yada 2A batarya,, ufak voltaj kontrollü şarj devresi (akü 14v a gelince kesecek).
    Güneş panelinin 6+6=12v + 6+6=12v = 12v 7w olarak seri paralel gurup yapın. 12v seri grubun,, + uclarına birer diyot bağlayıp birleştirinki,, birbirini görmesin.
    Buradahttp://resim.donanimhaber.com/m_77080502/tm.htm lm317 ile yapılmış devrede var, potansiyometre ayarını,, 14v a ayarlıyorsunuz,, aslında 6v a ayarlandığı zaman 5v aküleri,, 7,5v a ayarlandığı zaman 6v aküleri şarj eden devre bu olabilir,, ben bir arkadaşa buna benzer yapmıştım,, 1 seneye yakın kullanıyor, 12v 7A ile..
    Sizin güneş paneli bu devreye volataj veremiyecek yada zaman zaman 19v da verip bozabilecek.
    En sağlıklısı kontrol cihazı kullanın;http://www.aliexpress.com/item/MPPT-10A-Solar-Regulator-Charge-Controller-12V-24V-Autoswitch-Solar-Panel/946573391.html panelleri 12v olarak yukarıda dediğim gibi seri+paralel bağlayın,, akü size güçlü olarak şarj edilmiş olarak güç sağlıyacaktır.
    siz belki hata yapıyorsunuz; usb ile telefon ve diğer cihazları usb den şarj etmek için; İpot cihazı için data uçlarına 5v dan 10k drenç,,, diğer cihazlar için 5v dan data uçlarına 100k drenç bağlanıyor.. Örn;http://320volt.com/usb-uzerinden-sarj-olabilen-cihazlar-icin-basit-sarj-devresi/
    Tekrar başa dönersek; buradahttp://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=77081598 arkadaşın dediğigibi, 12v-24v araç çakmaklık şarjı girişine panelinizi bağlayıp, telefon şarjı yapılabilir ama sağdece panelin 12v ve yukarısını verdiği zaman.. panel aktif olmadığı zaman yukarıdaki akü yöntemi geçerlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emin-Firtina -- 5 Ağustos 2014; 17:31:42 >

• 7En basiti benimki sanırım 8 adet ni-mh şarjlı pili almıştım(yazarken max 6volt olduğunu düşünüyorum(benimki max 13,5 volt veriyordu)) 2*2 şeklinde yani 2 seri 2 paralel 12volt 14watt olacak şekilde bağlamıştım uçlarına 0,7volt düşüren diyot bağlayıp bunu pillere bağladım. Ancak söyliyeyim telefon jarj ederken güneş pillerini kapatacak transistör ekleyin yoksa voltaj artıp azalıyor telefonun orasında burasında dokunmatiği sapıtıyor. çıkışa dediğiniz gibi 7805ekleyin birkaç da kapasitör. Ben direk telefonun kapağına monteledim ancak güneş paneli 1 wattlıktı sanırım yani 5 saat dursa anca 1 batarya elde ediyordum(%100 verimde) o yüzden söktüm ama powerbank gibi bir şey olacaksa güzel olabilir.
  • Hesher kullanıcısına yanıt
    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Akım ölçerim çalışsaydı sanırım sorunu hemen çözecektim. Güneş ışığı altında telefonlarımı şarj edebiliyorum. Güneş ışığı yetersiz ise power bank yavaşta olsa şarj oluyor.

2 tane daha panel bağlasam boyut epey büyüyecek. Sanırım bu şekilde idare etmeliyim.
  • Abi iyi telefonda datadan da volt vermen gerek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • patr10cclc P kullanıcısına yanıt
    Evet, telefonlarımdan biri datalardan 2 ve 2.8 volt vermeyince hiç şarja başlamıyor bile
  • 9V pille cep telefonu şarj edemezsin. Şarj edildiğine söyler ama ancak %20 şarj edersin.
    7805 kullanıyorsanız zaten boşa gider pilin yarısı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.