Şimdi Ara

'Akaryakıtta verginin düşmesi doğru değil' (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
345
Cevap
1
Favori
7.780
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: sebenlideniz

Gördüm onun yazısını,yalnız sen benim yazıları pek takip etmemişsin,tüketim düşünce fiyat ucuzlayacak gibi bir cümle kurmadım ben
    Eğer gezi parkındaki eylemlerin yarısı toplu taşıma ve oligarşi için yapılsa emin ol bu memlekette toplu taşıma ucuzlar.
    Git bakalım belediyenin önüne,meydanlara bir in bakalım neler oluyor.
    Bak verdiği cevaplara,tek çözüm üretiyor mu?Üretmiyor sadece bağırıyor.Çünkü o da biliyor oy verdiği partinin de aynı sistemin ürünü olduğunu:)
    bunlar o tarz şeyler için eylem yapmazlar,adamlar ağa çocuğu,arabasına binmeden olmaz.
    Ne demişler at avrat silah.
    Atın yeni tanımı da araba oluyor zaten
    Böyle ucuz kahramanlara karnı doydu milletin,anca burada atar tutar araba özgürlüğünden bahsederler.
    Sanki araba yasaklansın dedik sen kazık yemek istiyorsan bol bol bin arkadaşım kime ne

• Cari açığı kapatmanın ve halkın saglıgını düşünmenin yolu yüksek vergi olabilir mi hiç.
    Köprü yapmasınlar demiyoruz peskes cekmesinler diyoruz. İkisi cok baska seyler.
    Hizmet halkın menfaatine olmalı yandaş kesmin menfaatine degil.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ak parti iletişim merkezine son benzine gelen zamlarla ilgili ''başbakan mısır la suriyeyle gezicilerle uğrasıcağına delikanlıysa ülkesindeki yüksek akaryakıt fiyatlarından bahsetsin yiyosa benzindeki vergiyi düşürsün'' diye mail attım. Bugun akimden telefon geldi ''delikanlı ve yiyosa'' kelimeleri yüzünden başbakana hakaretten savcılığa vericeklermiş verirseniz verin dedim kapadım telefonu iyice zıvanadan çıktı bunlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: shadowgeist

quote:

Orijinalden alıntı: sebenlideniz

Gördüm onun yazısını,yalnız sen benim yazıları pek takip etmemişsin,tüketim düşünce fiyat ucuzlayacak gibi bir cümle kurmadım ben
    Eğer gezi parkındaki eylemlerin yarısı toplu taşıma ve oligarşi için yapılsa emin ol bu memlekette toplu taşıma ucuzlar.
    Git bakalım belediyenin önüne,meydanlara bir in bakalım neler oluyor.
    Bak verdiği cevaplara,tek çözüm üretiyor mu?Üretmiyor sadece bağırıyor.Çünkü o da biliyor oy verdiği partinin de aynı sistemin ürünü olduğunu:)
    bunlar o tarz şeyler için eylem yapmazlar,adamlar ağa çocuğu,arabasına binmeden olmaz.
    Ne demişler at avrat silah.
    Atın yeni tanımı da araba oluyor zaten
    Böyle ucuz kahramanlara karnı doydu milletin,anca burada atar tutar araba özgürlüğünden bahsederler.
    Sanki araba yasaklansın dedik sen kazık yemek istiyorsan bol bol bin arkadaşım kime ne

İnan bana seni anlıyorum ama sen beni ısrarla anlamıyorsun Anlamadığın da şu cümlenden belli ' kazık yemek istiyorsan bol bol bin arkadaşım kime ne'

Sen diyorsun ki devlet istediği kadar zam yapsın ben kendime alternatif çözümler bulurum, gerisine karışmam.
    Ben diyorum ki devletin bunu yapmaya hakkı yok, ayrıca benzini 5 lira yapan devlet gün gelir toplu taşımayı da 3-4 lira yapar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Belash

Akaryakıt üzerindeki vergiler bir eziyetse, tupraşın akıl almaz karı iki eziyettir.

en büyük 500 şirket listesine bakın, satış rakamı olarak en tepede yer alır. Dünyanın en karlı rafinerilerinden biridir.

soyguncu bir değil, iki tane arkadaşlar. Biri devlet, diğeri koç grubu...

Hükümetin yaptığı ihaleyle yasalara uygun bir şekilde Tüpraş'ı satın alan Koç grubunun ne suçu var?

Madem çok karlıydı, hükümet o zaman yok pahasına satmasaydı. Yasalara aykırı bişey varsa uyarılır ve ceza kesilir. Herşey yasalara ve kitabına uygunsa da adam isterse dünyanın en fazla kar eden şirketi olur bu sizi ilgilendirmez.

Sizin yaptığınız yorum "Yan komşumun dükkanı birkaç yıldır çok iyi iş yapıyor o yüzden zengin oldu soyguncu" demek kadar mantıksız.

• Arkadaslar benden tavsiye kaile almayin arkadasi. Kendini inandirmis benzin almazsaniz hesey gunluk gulustanlik oldugu fikrine. Hangi biriniz otomibiliz ola ola su berbat toplu tasima araclarini 1 haftadan fazla cekebilir? Allah icin elinizi vicdaniniza koyun ve soyleyin? Turkiyede toplu tasima araclari ile bu cark doner mi? Sistem buna uygun mu? Hepsinden onemlisi toplu tasima araclari bedav mi? Yogun ilgi oldugu an 2'ye 5'e katlamayacagini fiyatlarin kim garanti eder bu ulkede?

Hepsinden once toplu tasima araclari secenektir dedik anlayan anladi zaten. Sen cikip bunu protesto etsen kac yazar. Bakiniz Ankarada protesto edildi bundan bir kac sene once noldu? Ankarali arkadaslar lutfen konuya bir aciklik getirsinler noldu? I. Melih aman vatandas sikayetci su fiyatlari **** mi dedi? Kullanirsan kullanirsin yoksa git arabani al mi dedi?

Benim analizim arkadas popizm sorun var. Hani ulkeyi yoneten kisilerde sikca gorulen piskolojik hastalik. Demogoji ilede birlesince ortaya boyle bir komedi cikiyor. Birde "boyle ucuz kahramanliklara milletin kardni doydu" hangi millet? Senden baska donkisot gibi yel degirmenlerine saldiran var mi?

Valla bayya bir gulduk sayesinde. Sizi bilmem ama ben gercekten guldum. Evet millet benzin almayin kaziklanmayin. Yuruyun lan, ananizin karnindan otomobille mi dogdunuz?

• Zihniyete bak be...

Otomobil gibi basit bir aletin, insanların hayatını kolaylaştırdığını ve otomobile sahip olmanın, gerçekte bu kadar da zor ve maliyetli olmaması gerektiğini savunacağınıza, toplu taşımayı öven bir zihniyet yapısı var.

Toplu taşıma, modernliğin göstergesidir ama Türkiye gibi 3. dünya ülkelerinde, toplu taşımaya binmek demek, eziyet çekmek demektir. İstanbul gibi büyük şehirlerde toplu taşımanın ne demek olduğunu, İstanbul gibi büyük şehirde yaşayan insanlar anlar. Rica ediyorum, oturduğunuz yerden ahkam kesmeyin. Her şeyin en doğrusunu ve en mantıklısını siz bilemezsiniz.

Her gün işim gereği, Bostancı - Göztepe arası metro ile seyahat ediyorum. Bazen işim Kadıköy'de de oluyor ve güzergahımı değiştirmek zorunda kalıyorum. Kadıköy metro çıkışındaki ter kokusu yüzünden midemin bulandığını ve sırf bu sebeple güzergahımı değiştirdiğimi ben biliyorum. Yazılan yorumlara göre, bazılarına göre bu durum komik ve alaya alınması gereken bir konuymuş gibi anlatılmış ama gerçeği öyle değil.

İktidar yalakası olanlarında, kendi yazmış olduğu cümleler ile çelişmesi kadar komik bir durum yok.

Neyse, her zaman söylüyorum: İnsanların evine, 19 TL'ye internet soktular ama insanımız bazı şeyleri hala anlayamadı.

• quote:

Orijinalden alıntı: TrMhMt

Arkadaslar benden tavsiye kaile almayin arkadasi. Kendini inandirmis benzin almazsaniz hesey gunluk gulustanlik oldugu fikrine. Hangi biriniz otomibiliz ola ola su berbat toplu tasima araclarini 1 haftadan fazla cekebilir? Allah icin elinizi vicdaniniza koyun ve soyleyin? Turkiyede toplu tasima araclari ile bu cark doner mi? Sistem buna uygun mu? Hepsinden onemlisi toplu tasima araclari bedav mi? Yogun ilgi oldugu an 2'ye 5'e katlamayacagini fiyatlarin kim garanti eder bu ulkede?

Hepsinden once toplu tasima araclari secenektir dedik anlayan anladi zaten. Sen cikip bunu protesto etsen kac yazar. Bakiniz Ankarada protesto edildi bundan bir kac sene once noldu? Ankarali arkadaslar lutfen konuya bir aciklik getirsinler noldu? I. Melih aman vatandas sikayetci su fiyatlari **** mi dedi? Kullanirsan kullanirsin yoksa git arabani al mi dedi?

Benim analizim arkadas popizm sorun var. Hani ulkeyi yoneten kisilerde sikca gorulen piskolojik hastalik. Demogoji ilede birlesince ortaya boyle bir komedi cikiyor. Birde "boyle ucuz kahramanliklara milletin kardni doydu" hangi millet? Senden baska donkisot gibi yel degirmenlerine saldiran var mi?

Valla bayya bir gulduk sayesinde. Sizi bilmem ama ben gercekten guldum. Evet millet benzin almayin kaziklanmayin. Yuruyun lan, ananizin karnindan otomobille mi dogdunuz?

Zeka seviyesi, 90-110 arası olan normal bir insan, Türkiye gibi bir ülkede toplu taşımayı övemez.

• Zorla satmıyoruz demiş
  • Stand Alone kullanıcısına yanıt
    Olay bu gercekten.

Goren duyan da bizi avrupanin o cok gelismis ulkelerinden biri zannedecek. Sanki toplu tasima ulasim konularinda dunyaya yon veren bir ulkeyiz de alternatif alarak bu var alirmisin desek. Isin en komik tarafi arkadas devletin kan emiciligini kaziklanmadan saymiyor senin aldigin otomobile koydugun benzini kaziklanmak olarak nitelendiriyor.

Her neyse boyleleride varmis diyorum.
  • Nasıl bir yalan bu yahu. Avrupa'da vergi olarak 3. diyor. Aam en pahalısı bizde.. Biz petrolun varilini en pahalı olarak mı alıyoruz nedir? Diğer Avrupa standartlarını yakalamışız gibi benzinin vergisinde bu at koşturma niye ?
  • Resmen sacmalamis

• ALLAH BELANIZI VERSİN 800 TL ASGARİ ÜCRETLE ZAR ZOR BİR ARAÇ ALAN İNSAN BİLE 5 TL YAKITA VERİYOR, BİR ÜLKEDE ARAÇ LÜKS DEGİL İHTİYAÇTIR.. SEN 1 MİLYON DOLARLIK FERRARİ LAMBORGİNİ İLE AYNI YAKITI SAHİNDE YAKARSIN ÖLE Bİ ÜLKE İŞTE BURASI

BULGARİSTANDA 2,5 LEVA YAZIKTIR GÜNAHTIR.

HALA SAVUNAN BEYİNSİZLER VARSA NAKİLE DAVET EDİYORUM

KENDİ İNSANINI SÖMÜREN BİR ÜLKEDE YAŞIYORUZ , ÖYLEKİ SIFIR ARACTA %52 VERGİYİ HEPİMİZ BİLİYORUZ,

SADECE ARACTADA DEGİL ELEKTRİKTE SUDA VS VS

KAMBURUMUZDAKİ YUK FAZLA AMA YALAKALAR COK SEN YAP BEN YERİM DİYENLER COK , ARKASINI DÖNENLER COK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hakanlevent -- 24 Temmuz 2013; 22:07:22 >

• Herkes sorunun cevabını farklı yerde arıyor, fazla takılmamak lazım.
  • Sevgili arkadaslar. Bu ulke yillar once bu hukumetle veya degil farketmez kendi giderlerini kendi gelirleri ile dengeleyebilen bir ulke olmaktan cikti.
    Artik kamu gelirleri kamu giderlerini karsilamiyor, devletin geliri giderlerine yetmiyor.

Bakun bu gunku cikan yasada artik onemsiz kamu zararlari butce raporlarina yazilmayacak ve hangi kamu zararinin onemli ve onemsiz olduguna dair bir hukum de yok.

Ozel sektorde calisiyorum ve sirketi 1000 tl bile zarara ugratsam bir yerimden kan getirilir iken bu ulkeyi binlerce milyonlarca tl zarara ugratmanin ne yazik ki faturasi vatandasa kesiliyor.

Vekillere kiyak emeklilik yuksek maaslar ve yuksek harcamalar gibi kalemlerde hesap sorulamiyor. İste tam bu baglamda her vekilin veya hukumetin yedigi yanina kar kaliyor. Yani devlet ve hukumet harcamalarini ve odemelerini kontrol altina alamadigi icin bir gider olusuyor.

İste bu gideri dengelemek icin ne yazik ki artik vergi disinda bir gelir yok.
    Yani benzinden ickiden vs alinan verviler otv ve kdv disinda bir gelir yok.

Devletin ayakta kalabilmesi icin gider miktari kadar vergi gelirine ihtiyac var. Ve turkiye uzerinde kimse icki sigara benzin ve arac almasa bile bu vergi kullandiginiz sudan elektrikten denizden tuttugunuz baliktan ve aldiginiz havadan bile olsa alinacaktir.

Arabaya binmeyelim toplu tasima kullanalim icki sigarayi herkes biraksin gibi soylemler araba almayalim gibi soylemler lafta kalacagi icin ve gercek olsa bile bu vergiler bambaska yollar ile toplanacagi icin kisinin kendini kandirmasindan oteye gitmeyecektir.

Hayat standartlarimizin asiri dusmesinden dolayi vw nin bile artik vatandasimiza premium gelmesi ve opelin bile artik premium olacagi gibi soylemlerin olusmasi bile geldigimiz noktayi fazlasiyla ortaya koyuyor ki bu dusus devam ederse punto bile dizel otm. Secenegi ile 63 bin lira olarak premium segmentte yerini almaya hazir.ama kimseyi suclamiyorum ki eminim vw nin ve opelin koltuklari pekcogumuzun evindeki koltuklardan rahattir.

Hayat standardimizdaki dususe gelirsek sebebi gercegi kabul edilmeyen enflasyon rakamlari ve hayali %7 8 gibi enflasyonlarla maaslarimiza aldigimiz zamlar ve karsilastigimiz %30 lara varan enflasyonlar.gecen seneye oranla alim gucu gecen yila oranla %24 dustu (tuik)

Dolayisiyla alinan vergilerdeki arttirimlari da goz onune alirsak aslinda hayat standardimiz her yil %40 civarinda dusuyor.bu dususu zaten otobuse binelim bisiklete binelim gibi soylemlerle de kabul ettigimiz gayet acik. Bir insan issiz kalmamissa ayni isinde devam ediyorsa hayatinda evlilik cocuk gibi ciddi degsimler olmamissa hayat standartlarinda bir oynama olmamasi gerekirken pek cok insan bu gun attan inip esege binme raddesine gelmis 2 saat yol cekmeyi goze alarak beylikduzu gebze gibi yerlere tasinmis bosalan sehir merkezindeki alanlar da kentsel donusum kisvesi altinda talan edilmis ve peskes cekilmis ise ve bu peskese konutta kdv %18 e cikarilarak devlet tarafindan da el atilmis ise ortada sorgulanmasi gereken seyler oldugu cok acik. Bir insanin hayati ihtiyaci olan elektrik su ve barinma gibi ihtiyaclarindan alinan bu kadar vergi ustune bir de ilave vergiler alinarak insanlar komure ve makarnaya muhtac birakilma raddesine getirilmistir.

• quote:

Orijinalden alıntı: FX35

quote:

Orijinalden alıntı: Belash

Akaryakıt üzerindeki vergiler bir eziyetse, tupraşın akıl almaz karı iki eziyettir.

en büyük 500 şirket listesine bakın, satış rakamı olarak en tepede yer alır. Dünyanın en karlı rafinerilerinden biridir.

soyguncu bir değil, iki tane arkadaşlar. Biri devlet, diğeri koç grubu...

Hükümetin yaptığı ihaleyle yasalara uygun bir şekilde Tüpraş'ı satın alan Koç grubunun ne suçu var?

Madem çok karlıydı, hükümet o zaman yok pahasına satmasaydı. Yasalara aykırı bişey varsa uyarılır ve ceza kesilir. Herşey yasalara ve kitabına uygunsa da adam isterse dünyanın en fazla kar eden şirketi olur bu sizi ilgilendirmez.

Sizin yaptığınız yorum "Yan komşumun dükkanı birkaç yıldır çok iyi iş yapıyor o yüzden zengin oldu soyguncu" demek kadar mantıksız.

Tupraş satıldığında fiyatlar devlet denetimindeydi, bu yüzden ucuza gitti. Satıldıktan 1 sene sonra 2005 de tupraşın fiyatlarına devlet kontrolü kaldırıldı. Zaten Tupraş ondan sonra uçtu.

Öyle ihaleyle aldı diye milleti soymaya hakkı yok. Devlet Tupraşı sattığında akaryakıt fiyatını kafalarına göre belirleyemeyecek diye söz vermişti.

• Bu yuzden verginin alinmasi toplanmasi bir zorunluluk iken sadece cep telefonu (artik luks degil hayati bir ihtiyac) otomobil ve akaryakit gibi kalemlerden degil ama hayati olmayan keyfi sayilabilecek pek cok kalem uzerinden alinmasi gerektigini dusunuyorum.

Nedir keyfi giderler diye sorarsak bir insanin barinma ihtiyaci olarak kabul edilen oturdugu ev disinda 2. 3. Ev almasi keyfi bir ihtiyactir. Veya ayni eve 2 3 otomobil alinmasi keyfi ihtiyactir. Bir insanin 1 haftadan uzun tatile cikmasi keyfidir. Bir insanin aylik 10 bin tl uzeri kazanmasi keyfidir. Bir insanin 500 m kare evden daha buyuk bir yerde oturmasi keyfidir. Bu tarz keyfi kalemlerdeki vergi daha da arttirilarak insanlarin temel ihtiyaci olan kalemlerdeki vergi yuku hafifletilmelidir. Aylik 50 lt benzinde vergi alinmamasi 50 lt den sonra vergilendirilmesi de ayri bir secenek. Cozum basit. İhtiyaclari ve keyfi giderleri ayirip yeni bir vergi duzeni getirilmesi sart olmustur. Yapilmasi gereken budur. Yoksa arabadan inip otobuse binmek sigarayi birakmak vs gibi durumlar sizlere baska vergilerden bSka birsey olarak geri donmeyecektir.

Okudugunuz icin tesekkuler

• Motosiklet kullanımının yaygınlaşması taraftarıyım. 7 den 70 e scooter kullanılsın. İtalya da insanların ayağındaki terlik gibi motosiklet kullanımı var. Ortalama bir aracın 3 te 1 i , hatta 4 te 1 tüketim ve metropolde minimum park sorunu, trafik sıkışıklığına çözüm, mtv rakamı düşük. Avantajı çok, dezavantajı kışın kullanımı zor.

İstanbul da yaşayan birçok arkadaşım artık araba çıkarmıyor otoparktan. Milyonluk şirket sahibi bir tanıdığım izmir de vespa ile işe gidip geliyor. Bu akaryakıt , mtv vs kısaca araba yürütme maliyeti yükseldikçe insanların daha fazla ilgi göstereceğini düşünüyorum. Ha bu Avrupa'da kullanım kolaylığı sebebi ile yaygınlaşmış , ülkemizde ise maliyetler nedeni ile yaygınlaşıyor ama olsun. İlerde çok daha fazla kullanmasını temenni ediyorum. Kullanıcısı arttıkça trafikte bu tür araçlara saygı da artacak eminim.

Kısaca şu şartlarda mümkün olduğunca ekonomik çözümler bulmalıyız. Verginin azalması , akaryakıtın ucuzlaması pek mümkün görünmüyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Kaygerya

Bu yuzden verginin alinmasi toplanmasi bir zorunluluk iken sadece cep telefonu (artik luks degil hayati bir ihtiyac) otomobil ve akaryakit gibi kalemlerden degil ama hayati olmayan keyfi sayilabilecek pek cok kalem uzerinden alinmasi gerektigini dusunuyorum.

Nedir keyfi giderler diye sorarsak bir insanin barinma ihtiyaci olarak kabul edilen oturdugu ev disinda 2. 3. Ev almasi keyfi bir ihtiyactir. Veya ayni eve 2 3 otomobil alinmasi keyfi ihtiyactir. Bir insanin 1 haftadan uzun tatile cikmasi keyfidir. Bir insanin aylik 10 bin tl uzeri kazanmasi keyfidir. Bir insanin 500 m kare evden daha buyuk bir yerde oturmasi keyfidir. Bu tarz keyfi kalemlerdeki vergi daha da arttirilarak insanlarin temel ihtiyaci olan kalemlerdeki vergi yuku hafifletilmelidir. Aylik 50 lt benzinde vergi alinmamasi 50 lt den sonra vergilendirilmesi de ayri bir secenek. Cozum basit. İhtiyaclari ve keyfi giderleri ayirip yeni bir vergi duzeni getirilmesi sart olmustur. Yapilmasi gereken budur. Yoksa arabadan inip otobuse binmek sigarayi birakmak vs gibi durumlar sizlere baska vergilerden bSka birsey olarak geri donmeyecektir.

Okudugunuz icin tesekkuler

bütün meclisi çöpe atmak lazım o zaman.
    dediklerinizin hepsini yapıyor onlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: shadowgeist

Robin hood partisi gelmeden ben hemen gerekli cümleyi alıntılayayım:
    quote:

Orijinalden alıntı: Performance.

"Bu yüksek vergiye rağmen 60 milyar dolarlık ithalat var. Bu da cari açık üzerinde etkili oluyor. Türkiye geçtiğimiz yıl petrol ve doğal gaza para vermeseydi 13 milyar dolar cari fazla verecekti, ama 48 milyar dolar açık verdi."

Adam noktayı koymuş aslında,gerçi maliye bakanı kadar tahsilli olmasak da biz yıllardır bu noktayı koyuyoruz.
    Ne demek istemiş?
    Millet bunca akaryakıt kazığına rağmen 60 milyar dolar ithalat yaptırdı memlekete,halen arabaya binip tuvalete bile onunla gitmeyi bir statü sembolü falan zannediyor.
    Hatta az yakıyo muhabbetine dizel arabaya fazladan minimum 10 bin lira bağlıyorE bir de kredi çekiyor bu dizel için,etti mi sana 20 bin.Bankalarımızı da zengin ediyosunuz canlarım benim.
    Biz de ne yapalım cari açık verdiğimiz için kazığı size ödetiyoruz.Gerçi binmeniz işimize geliyo,ne kadar binerseniz o kadar güzel vergi ödüyorsunuz amma velakin,halkçı da olmak lazım o açıdan Tavsiyemiz de hazır:
    Az binin,kazıklanmayın.Zira kazıktan şikayet edip toplu taşımaya binemem şekerim kokuyo tıkış tıkış ayyy diyen kardeşlerimiz çoğunlukta.
    E bunlar çoğunlukta olduğu için de biz kazığa,siz depoyu doldurmaya devam ediceksiniz.Tamam mı canımsınız?
    Demek istemiş.
    Başka yoruma gerek var mı?Bence yok.

Bence demek istemiski benim makam aracim sizin mecburen aldiginiz 1.4L dizel aracinizin yaktiginin 5 kati yakit yakiyor, yanimdaki korumalari da eklersem 100 kati yapar. Bedava oldugu icin de sizin 3-5 katiniz kadar yol yapiyorum. Yani 500 tane vatandasin yaktigi yakiti ben ve diger milletvekili arkadaslarim yakiyor. Ama bakan olunca bu cari aciga etki etmiyor sadece vatandasin yaktigi cari acigi etkiliyor. Herhalde bakanlarin araclarinin yaktigi yakit yerli uretim, vatandasin yaktigi ithal.

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.