Şimdi Ara

'Akaryakıtta verginin düşmesi doğru değil'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
345
Cevap
1
Favori
7.780
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, akaryakıtta vergi yükünün yüksek olduğunu ancak düşürmeyi düşünmediklerini söyledi.
    Bakan Şimşek, akaryakıt fiyatlarına uygulanan verginin düşmesinden yana olmadığını söyledi.

2002 yılında benzin üzerindeki verginin yüzde 70 düzeyinde olduğunu, bugün ise bu oranın yüzde 59,5'e gerilediğini aktaran Şimşek, Türkiye'nin benzinde vergi yükü sıralamasında Avrupa'da üçüncü sırada olduğunu kaydetti.

Aynı süreçte motorindeki verginin de yüzde 60'tan 51,5'e indiğini söyleyen Şimşek, motorin vergisinde ise Türkiye'nin dünya beşincisi olduğunu aktardı.

"Vergi yüksek kabul ediyorum. Bunu düşürebilir miyiz diye bir beklenti var. Ben düşürülmesinin doğru olmadığı kanısındayım" diyen Bakan Şimşek konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu yüksek vergiye rağmen 60 milyar dolarlık ithalat var. Bu da cari açık üzerinde etkili oluyor. Türkiye geçtiğimiz yıl petrol ve doğal gaza para vermeseydi 13 milyar dolar cari fazla verecekti, ama 48 milyar dolar açık verdi."

"Benzin fiyatı niye peki dünyanın en yükseği dendiğinde sektör yapısına bakmak gerekir" diyen Şimşek, "Ham petrol maliyeti var onun üzerine rafineri kârı, ana dağıtım payı ve nihai satış var" şeklinde konuştu.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25456766

• bilocana devam
  • quote:

Orijinalden alıntı: Performance.

2002 yılında benzin üzerindeki verginin yüzde 70 düzeyinde olduğunu, bugün ise bu oranın yüzde 59,5'e gerilediğini aktaran Şimşek, Türkiye'nin benzinde vergi yükü sıralamasında Avrupa'da üçüncü sırada olduğunu kaydetti.

Bu cümleden sonrasını okumadım bile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cemalnalga30

bilocana devam
    Millette kek ya yedi.
  • Evet yıne Avrupa'da bır sekilde sıralamaya girmisiz, benzin 10 TL'de olsa helal olsun adamlara.
  • quote:

Orijinalden alıntı: we.[AGRA]

Evet yıne Avrupa'da bır sekilde sıralamaya girmisiz, benzin 10 TL'de olsa helal olsun adamlara.
    Bu kadarı da pes doğrusu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: basketbol6

Bu kadarı da pes doğrusu.

Alıntıları Göster
    tek kelime ile saçmalamış.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 355GTS

tek kelime ile saçmalamış.

Alıntıları Göster
    Adam haklı beyler...Vergiyi indirsin,benzin ucuzlasın...Sonra...Millet paso gezsin...Yok ya...Vergi düşerse aç yandaşları nasıl besleyecekler?
  • quote:

Orijinalden alıntı: D@rbeli M@tk@p

Adam haklı beyler...Vergiyi indirsin,benzin ucuzlasın...Sonra...Millet paso gezsin...Yok ya...Vergi düşerse aç yandaşları nasıl besleyecekler?

Alıntıları Göster
    Yazıktır günahtır ya. Vergi yükünü bilmesine rağmen adım atmayı düşünmüyoruz diyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RutkayErg

Bu mesaj silindi.
    anasını satayım zaten bu maliyetler bi bizim ülkemizde var. Bütün dünyaya gökten benzin yağıyor sanki !!!
  • Kılıf kadife olsaydı daha iyi olurdu bee.
  • vergi ödemeyen o kadar kansız ve kancık insanlar var ki bu ülkede, yönetimde yıllar yılı vergi toplama özürlüsü olunca ortaya bu manzara çıkıyor
    bu ülkenin seviyesi çok düşük gerek zeka,gerek birikim, nerden bakarsan bak, insanlar vergisiz algısız kaçak göcek bir anlayışlar bedava yaşayım anlayışı ile devam

işçi kazanır 1000lira maaş bunun zaten 700'ünü devlet bir güzel keser senden, ancak doktoru cartı curtu milyonları cebine indirenler vergide her türlü hileye başvurur...

sistem çok dengesiz ve yanlış, nereyi tutarsanız orası elinizde kalıyor...ve bu ülke insanı benzine servetini ödemeye devam ediyor ve edecek...
  • Robin hood partisi gelmeden ben hemen gerekli cümleyi alıntılayayım:
    quote:

"Bu yüksek vergiye rağmen 60 milyar dolarlık ithalat var. Bu da cari açık üzerinde etkili oluyor. Türkiye geçtiğimiz yıl petrol ve doğal gaza para vermeseydi 13 milyar dolar cari fazla verecekti, ama 48 milyar dolar açık verdi."

Adam noktayı koymuş aslında,gerçi maliye bakanı kadar tahsilli olmasak da biz yıllardır bu noktayı koyuyoruz.
    Ne demek istemiş?
    Millet bunca akaryakıt kazığına rağmen 60 milyar dolar ithalat yaptırdı memlekete,halen arabaya binip tuvalete bile onunla gitmeyi bir statü sembolü falan zannediyor.
    Hatta az yakıyo muhabbetine dizel arabaya fazladan minimum 10 bin lira bağlıyorE bir de kredi çekiyor bu dizel için,etti mi sana 20 bin.Bankalarımızı da zengin ediyosunuz canlarım benim.
    Biz de ne yapalım cari açık verdiğimiz için kazığı size ödetiyoruz.Gerçi binmeniz işimize geliyo,ne kadar binerseniz o kadar güzel vergi ödüyorsunuz amma velakin,halkçı da olmak lazım o açıdan Tavsiyemiz de hazır:
    Az binin,kazıklanmayın.Zira kazıktan şikayet edip toplu taşımaya binemem şekerim kokuyo tıkış tıkış ayyy diyen kardeşlerimiz çoğunlukta.
    E bunlar çoğunlukta olduğu için de biz kazığa,siz depoyu doldurmaya devam ediceksiniz.Tamam mı canımsınız?
    Demek istemiş.
    Başka yoruma gerek var mı?Bence yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shadowgeist -- 24 Temmuz 2013; 16:05:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: shadowgeist

Robin hood partisi gelmeden ben hemen gerekli cümleyi alıntılayayım:
    quote:

Adam noktayı koymuş aslında,gerçi maliye bakanı kadar tahsilli olmasak da biz yıllardır bu noktayı koyuyoruz.
    Ne demek istemiş?
    Millet bunca akaryakıt kazığına rağmen 60 milyar dolar ithalat yaptırdı memlekete,halen arabaya binip tuvalete bile onunla gitmeyi bir statü sembolü falan zannediyor.
    Hatta az yakıyo muhabbetine dizel arabaya fazladan minimum 10 bin lira bağlıyorE bir de kredi çekiyor bu dizel için,etti mi sana 20 bin.Bankalarımızı da zengin ediyosunuz canlarım benim.
    Biz de ne yapalım cari açık verdiğimiz için kazığı size ödetiyoruz.Gerçi binmeniz işimize geliyo,ne kadar binerseniz o kadar güzel vergi ödüyorsunuz amma velakin,halkçı da olmak lazım o açıdan Tavsiyemiz de hazır:
    Az binin,kazıklanmayın.Zira kazıktan şikayet edip toplu taşımaya binemem şekerim kokuyo tıkış tıkış ayyy diyen kardeşlerimiz çoğunlukta.
    E bunlar çoğunlukta olduğu için de biz kazığa,siz depoyu doldurmaya devam ediceksiniz.Tamam mı canımsınız?
    Demek istemiş.
    Bari şu ötv-mtv düşürsün biraz.

İkide bir açıklama yapıp trollük yapıyor

• quote:

Bakan şunu demek istemiş aslında,bugün benzin 5 YTL ertesi gün benzin 6 YTL olduğunda yine alacaklar talep mevcut,ben bu tavuğu kesemem zamlar bazı kişilerin zoruna gidiyorsa yakıt almasınlar.
  • quote:

quote:

Ne demek istemiş?
    Demek istemiş.

aynen adam haklı...

• quote:

Orijinalden alıntı: Abruzzi

Yazıktır günahtır ya. Vergi yükünü bilmesine rağmen adım atmayı düşünmüyoruz diyor.

Alıntıları Göster
    Olayı gelip gidip cari açığa çıkarmasına sinir oluyorum bu adamın . Yavvv bu kadar petrol ve doğalgaz ithal edilmese sen nasıl vergi toplayıp bütçeyi denkleştireceksin .Petrol ve doğal gaz ithal edilmese ekonomi nasıl ayakta duracak , millet eşşekle mi yük taşıyıp seyahat edecek , yada orman keserek mi ısınacak , bu seferde bütçe açık veriyor deyip içtiğimiz sudan yediğimiz ekmeğe kadar vergiye boğmayacak mısınız milleti.
    Birde bu 2002 kıyası var , küfür etmemek için kendimi zor tutuyorum.Niye her kıyas , krizden çıkmış ve dipte olan ekonomiyi örnek göstererek oluyor.Madem ülke ekonomisi çağ atladı , herkezin refahı arttı neden vergilerde dünyada hep podyumdayız ,demek ki ekonomi iyi değil halen vatandaşın sırtından geçiniyorsun.Son 10 yıldır bu kadar övülen ekonomi , savaşlar , krizler ve darbelerle örselenmiş Cumhuriyet tarihinin büyüme ortalamasını bile tutturamıyor , halen daha masal anlatıyor maliye bakanı.

• quote:

Orijinalden alıntı: mekatronikçi

quote:

quote:

Ne demek istemiş?
    Demek istemiş.

aynen adam haklı...

Alıntıları Göster
    "Benzin fiyatı niye peki dünyanın en yükseği dendiğinde sektör yapısına bakmak gerekir" diyen Şimşek, "Ham petrol maliyeti var onun üzerine rafineri kârı, ana dağıtım payı ve nihai satış var" şeklinde konuştu.

nasrettin hocanın dediği aklıma geldi "hırsızın hiç mi suçu yok"...

• quote:

Orijinalden alıntı: Blue_Knight

nasrettin hocanın dediği aklıma geldi "hırsızın hiç mi suçu yok"...

Alıntıları Göster
    Hükümet koyduğu ve vatandaşa vermeyi alıştırdığı bir vergiyi ASLA geri çekmez.
  • Çiftçiyi ve hayvancılık sektörünü bitirip, et ve bakliyat ithal etirirken cari açıktan bahsetmiyor.
    Beyler ekmegi az yiyip az mangal yapıyoruz. Yoksa cari açık iyice cartliyormuş.
    Adam zaten 007 bunun ülkeye hizmet ettigini düşünmüyorum.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.