Şimdi Ara

...:::Akıl verin, nasıl geçinilir...:::: (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
100
Cevap
6
Favori
4.494
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Parayı çocuklarına yedirmeyecekse onlara harcamayacaksa niçin kazanıyor ki ? Mezara da götüremez. Ev almayı beklerse daha 10-20 yıl bekler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İki kişi için aylık bin tl mutfak masrafı çok değil. Aksine az bile.

Beslenme insan sağlığında en önemli unsurların başında gelir. Yeterli parası olan insan beslenme masraflarından kısmamalı.

• Arkadaslar İstanbul artik bombok durumda, anadan babadan parasi olmayanin toz pembe hayal kurabilecegi bir sehir degil İstanbul! Anadan babadan suan icin birseyim yok, uste onlara da bakiyorum ve kirada oturuyorum. Cunku ev fiyatlari reel degerlerini coktan asmis durumda ve gucum almaya yetmiyor, kirada olmak , iki dudak arasinda olmak demek, ve surekli zam, surekli gerginlik. Vallahi dayanilacak gibi degil... dostlar kardesler, namuslu bir hayatla İstanbul'da kole hayati yasarsiniz. Namussuzlarin nasil yasadigini zaten iyi biliyorsunuz.....

• quote:

Orijinalden alıntı: Project Scorpio

Bu konuyu açmadaki amaç nedir arkadaşının planlarından gelirinden sanane? Birde üşenmeyip saçma sapan tutarsız geçinme listesi yapmışsın sebep?

sana mı soracağım açacağım konuyu? okuduğunu anlayamıyorsan sorun sende...liste tutarsızsa tutarsız kısmını söyle...50 kişi bir tutarsızlık görmedi de, sen gördün!!!
  • quote:

Orijinalden alıntı: PSN_vs_XBOXLive

Arkadaslar İstanbul artik bombok durumda, anadan babadan parasi olmayanin toz pembe hayal kurabilecegi bir sehir degil İstanbul! Anadan babadan suan icin birseyim yok, uste onlara da bakiyorum ve kirada oturuyorum. Cunku ev fiyatlari reel degerlerini coktan asmis durumda ve gucum almaya yetmiyor, kirada olmak , iki dudak arasinda olmak demek, ve surekli zam, surekli gerginlik. Vallahi dayanilacak gibi degil... dostlar kardesler, namuslu bir hayatla İstanbul'da kole hayati yasarsiniz. Namussuzlarin nasil yasadigini zaten iyi biliyorsunuz.....

aynı fikirdeyim...zaten kendilerine önerim de aynen bu olacak...bir an önce bu şehirden daha makul bir şehre tayin istemek.
  • dalio D kullanıcısına yanıt
    Aylık 800 desen mutfağa kişi başı 400 eder. Günde 13lira. Açıkcası her gün dışarıda döner tavuk yese daha ucuza bile gelebilir. Ev hanımı değilim ama bu şekilde hesap yapıldığında dışarıda yediğinden baya bi ucuza gelmesi lazım ev yemeğinin. Öğrenciyim bu arada fiyat listesi falan yapmadım ama aklımda bu şekilde kalmıştı. Yanıltıcı olabilir yani.

Yav bi de ayda 4kilo tavuk 2kilo et ne demek yav. Tasarruf yapmaya çalışan bi aile için fazla lüks. Ayda 80liralık çerez zaten komedi. Abi ne bu sigara gibi çerez mi yiyo bunlar. Biz ailece ayda 10-15liralık bilemedin 20liralık yiyoz. Al 2liralık çiğdem geç haftada bi gün misafir gelir koy çiğdemi yesin. Ne antepi ne fındığı.

Daha birçok şekilde o değerler düşürülebilir. Ama çocuk yapma-araba ev alma durumuna gelince haklılar açıkçası. Çünkü istanbulda servis parayı yemekhane parası çocuğun bakımı vs derken güzel geçinirler ama ev araba sıkıntı demektir. Ev kredisi zaten 1k-2k aylık araba da keza öyle.

Ya neyse bu üstte yazdıklarımı boşver. Bu göreceli olarak değişir. Tek tel bizim hesap yapmamız saçma onu o komşular yapsın. Biz ne yiyip ne yemeyeceğine karar vermeyelim.

Ama asıl tartışılması gereken konu bu değil. ev ve araba şart değil. Nasıl bi duruma geldiysek artık ev araba için çocuk yapmıyo millet. Yav o zaman niye evlendiniz ki? Cinsel ihtiyacınızı evli değilken de karşılarsınız. Aşıksanız her gün buluşur öpüşürsünüz. Bu neyin kafası. Madem evlenip ev araba için maddi sıkıntıyı göze aldınız bu aşkın tohumu olacak çocuk için de maddi lükslerinizden vazgeçeceksiniz. Yok göze alamam diyenler varsa evlenmenin mantığı nedir? He yanlış olmasın, cidden maddi sıkıntı vardır ya da farklı büyük manevi sıkıntılar vardır çocuk yapmayabilirsin. Ama konu ev-araba gibi tamamen lükse giren maddi şeyler için çocuktan vazgeçmek. Köle gibi çalışmaya devam etsinler madem; hem de öldüklerinde hiçbir değeri kalmayacak beton - metal yığınları için.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mouveon

Ayda iki kilo et yeseler demissiniz de kac aydir agzina et koymayan insanlar var..Pirinci yagi falan zaten her hafta alinacak seyler degil bir kere alirsin bir ay idare eder

Allah yardım etsin diyorum...geçim zor, sonuçta asgari ücretle geçinmeye çalışan da var...ama evine ayda 6000 tl giren karı-koca da, üç öğün yemeğini evde yaptıklarıyla karşılıyorsa, izin ver de iki klo kırmızı et alsın...4 kilo tavuk alsın...sonuçta et lüks değil, paran yoksa yapacak bir şey yok, ama 6000 tl kazanan aile de 6 kilo et yesin artık.
  • Etten tasarruf etmeyin.

• 5k maaş alıyorum aynı durumdayım
  • haftada 200 liralık market alışverişi..

1 haftada sadece market alışverişiyle 200 liralık ne yiyebilirsin ki anlamıyorum.
  • Şu mutfak masrafına çok diyenler herhalde kendileri her gün makarna, kuru ekmek, pilav yiyerek yaşıyorlar. Ya da hiç markete pazara gitmemişler fiyatlardan haberleri yok.

• Yine öğretmen yine mağdur hayirlisi olsun ne diyeyim

• quote:

Orijinalden alıntı: bdeniz1997

haftada 200 liralık market alışverişi..

1 haftada sadece market alışverişiyle 200 liralık ne yiyebilirsin ki anlamıyorum.

Herkes 200 tl gıda markete taktı..diğer kalemlerin hepsi ok mi yani? o zaman gıda market alış verişine odaklananlım...pazar için de haftalık 50 tl demiştik.

şimdi 200 tl gıda marketi dedim ama, burası 150 tl ye inebilir diye de belirttim...150 tl üzerinden gidelim.ayda 600 tl eder gıda harcaması...sabah, akşam, öğlen yemeği de evden götürülenlerle yapılıyor...yani 2 kişi*3 öğün*30 gün...180 öğün demek ayda.

gıda derken, bunun abur cubur u var, çerez i var, ayranı-kolası var...ay çekirdeği değil de, karışık kuruyemiş aldıklarını varsaydım...bu yüzden ayda 80 tl kuruyemiş, 120 tl abur cubur diyorum...120 tl abur cubur günde 4 tl yapar(çikolota, cips, kraker vsvs).

yok, ayda 6000 tl kazanan, ve doğru dürüst evden dışarı çıkmayan karı-koca fındık-fıstık-ceviz yemesin diyorsanız...yapacak bir şey yok.

işin ilginç yanı, ayda 600 tl gıda marketine az diyen de var, çok diyen de...bir de nasıl harcanır bu kadar para diyen de...ne yiyorlar diyen arkdaşlar büüyk ihtimalle öğrenci ve bir ev için gıdaya ne kdar harcanıyor farkında değiller...gıda harcamasını bim den, a-101 den çikolata, kraker almaktan ibaret sanıyor bazı arkadaşlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: SudaEriyenAspirin

Şu mutfak masrafına çok diyenler herhalde kendileri her gün makarna, kuru ekmek, pilav yiyerek yaşıyorlar. Ya da hiç markete pazara gitmemişler fiyatlardan haberleri yok.

hakkaten yahu..her hafta pazara giderim, hem de sosyete pazarı değil...orta halli mahalle pazarlarına...şok, bim, a-101 hepsinden de alış veriş yaparım...hepsindeki fiyatları biliyorum, alış veriş yapıyorum.

ayda iki kişi için 600 tl tüm gıda harcaması+200 tl sebze-meyve için pazar harcaması fazla diyenlere şaşıyorum.
    Siz buradaki yorumlara takılmayın. Bir eve ayda altı bin lira para giriyorsa o paranın bir buçuk iki bin lirasının beslenmeye harcanması oldukça normaldir.

Bu paraya çok diyen insanlar beslendiğini sanıp aslında beslenemeyen insanlardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: wntd1903

Yine öğretmen yine mağdur hayirlisi olsun ne diyeyim

aslında şunu söylüyorum...öğretmenler bu durumda ise, diğer memurietleri ya da işçileri...ya da asgari ücretle geçinmeye çalışanları düşünemiyorum...çok zor şartlarda yaşanıyordur...bir de öğretmenlerin işi garanti gibi, mesleğe ihanet etmedikçe 60 yaşına kadar öğretmenlik yapabilirsin...nispeten iyi durumda yani öğretmenler.

üstelik tecrübe arrtıkça öğretmen değer kazanır, ek ders verebilir, müdür vs olabilir...bu nedenle öğretmenliği, genel ifade ile eğitimciliği tavsiye ederim.
    Mutfak masrafini bir kenara atacagim hocam ama ogretmenlerin ek ders maasi en son ogrendigimde 2700 liraydi. Ek derslerle birlikte 3500 den asagi aldiklarini sanmiyorum.

Edit: gecelim diyorumda, en kral karisik kuruyemisin kilosu 70 lira marketlerde. Hadi 80 lira olsun. Obez degillerse eger kuruyemis yemezler hergun. Herkes fazla diyorsa fazladir hocam. Senin mutfak masrafin ne kadar? Aksamdan aksama eve gelenler icin hakikaten fazla. Şu var, bi misafir geldigi zaman 150-200 lira ekstra harcamam oluyor. Onlarida mutfak masrafi diye katarsak dedigin rakamlari bulur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi igneli -- 23 Nisan 2017; 23:27:56 >
  • SM01_VXG kullanıcısına yanıt
    Hocam bende cevap verecektim ama Adana mersin Osmaniye Antalya maraş buralarda hayat ucuz. Hem Ankarada İstanbul ve Bursada yaşamış biri olarak bunu diyorum. Bu ekonomik ve idareli harcamanın diğer anahtarı da ucuz marketler olan Bim ve A101den başka bir yerden alışveriş yapmamak. Ayrıca Gereksiz değil gibi görünen birçok seyin üst üste bindiğinde baya yekün tuttuğu gerçeğini de gözden kaçırmamak gerek

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: igneli

Mutfak masrafini bir kenara atacagim hocam ama ogretmenlerin ek ders maasi en son ogrendigimde 2700 liraydi. Ek derslerle birlikte 3500 den asagi aldiklarini sanmiyorum.

Edit: gecelim diyorumda, en kral karisik kuruyemisin kilosu 70 lira marketlerde. Hadi 80 lira olsun. Obez degillerse eger kuruyemis yemezler hergun. Herkes fazla diyorsa fazladir hocam. Senin mutfak masrafin ne kadar? Aksamdan aksama eve gelenler icin hakikaten fazla. Şu var, bi misafir geldigi zaman 150-200 lira ekstra harcamam oluyor. Onlarida mutfak masrafi diye katarsak dedigin rakamlari bulur.

eh işte iki misafir gelir..o ay 200 tl fazla harcarsın, öbüt kimse gelmez, harcamazsın...burada ortalamadan bahsedince bu tür ilave harcamaları da eklemek lazım.

benim aileme gelirsek, bir iki çocukjla birlikte 4 kişilik bir aileyiz...bizim pazar+gıda marketi 1500 tl yi buluyordur...fazla detay vermeyeyim...ama ayda 100 tl tatlıya veriyoruzdur ortalama (baklava vs)...en az 200 tl abur cubura...200 tl de kuruyemiş e veriyoruzdur..ama bizim aile boğazına biraz düşkün, ortalamadan fazla yiyoruzdur.

bu yemek işi eskiden gelire çok bağlı değildi..son yıllarda gıda fiyatları çok arttı, artık evine 5000 tl giren aile ile 10000 tl giren aile arasında gıdaya harcanan para çok değişiyor...mesela 10 yıl önce, evine ayda 1300 usd giren ile 2600 usd giren aileler arasında gıda harcaması bu kadar farketmezdi...gıdanın toplam masraflar içindeki payı çok arttı son yıllarda...et, meyve, sebze çok pahalı artık.

• 6000 gelir var diye her şeyin çıtasını artıracaklar insan gibi yaşayacağım ayağına. haliyle birikmeyecek.
    asgari ücret alıp karın tokluğuna yaşamaktan tek farkı, biraz daha orta halli yaşıyorsun. eline geçen yine nerdeyse sıfır.

bi taraf X diğer taraf 3X mesela. ama her şey aynı oranda katlanıyor.
    maaş :X giderler: X . bu asgari ücret alan. maaş:3X, giderler :3X bu da 6000 maaş alan öğretmen çift.
    asgari ücret alanın hiçbir kaçarı yok. eline bi şey geçmeyecek. ama bi şey birikmesi için mantıklı olarak öğretmen çiftin giderlerini kısmaları gerekiyor. maaş 3x diye giderler de 3x olacak diye bi şey yok.

bi şeylerden feragat edilmesi lazım. o yüzden millet diyor market harcaması fazla diye.

ve öğretmenlik gibi en garanti meslekte bile durum buysa asgari ücretle çalışanların şu ana kadar ölmeleri gerekirdi. ama bi şekilde yaşıyorlar. aynı anda birkaç çocuk büyütenleri var, üniversitede çocuk okutanlar var. iyisi mi bu insanlara soralım nasıl yapıyorlar. çözüm onlarda çünkü.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.