Şimdi Ara

Amfi Seçimi Yardım. Sadece 2 çift coax besleyecek. Sorular sorular....

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar; Sony Mex 4300 BT Ana Ünite , 1 Çift Kenwood KFC-PS6996 5 yollu coax. (arka pandizot) , 1 Çift Kenwood KFC-PS1696 3 yollu coax. (ön kapılar)

Sub woofer ve sub amfisi istemiyorum. Üstte adı geçen ürünleri üstün körü araştırarak satın aldım. Sadece bu 4 hoparlörü 4 ohm stereo besleyecek bir amfiye ihtiyacım var. Aracım 98 model Honda Civic Sedan.

Forumda RMS değerleri ile ilgili bir kaç konu okudum. Yalnız pandizota koyacağım oval Kenwood ların (KFC-PS6996) kutusuna bakıyorum. 650 watt max. 150 watt RMS yazıyor. Küçük olan kapılalara koyacağım 16cm lik yuvarlaklar da (KFC-PS1696) 320 watt max 100 watt RMS yazıyor. Sony Mex 4300 BT teybim de 55 Watt x 4 çıkış gücüne sahip (gerçek gücü dyno test 22-25 Watt civarı sanırım)

Sorularım;

1) Sizce aşağıdaki giriş model A B ve D class amfilerden herhangi biri işimi görür mü? Amfinin her kanalına 1 hoparlör gelecek şekilde stereo olarak bağlatacağım.

B Class Pioneer GMA-6704 4 ohm 60 W x 4

D Class Alpine S A32F 4 ohm 55W x 4

A Class For-X X-AB 80.4 4 ohm 80 W x 4

A Class Kenwood KAC-PS804EX 4 ohm 80 W x 4

Ya da sizin tavsiyeniz ne? çok pahalı olmasın (5000 YTL' yi geçmesin).

Yani kenwood hoparlörler için alacağım amfinin RMS değeri düşük kalacak ama hiç çalıştırmaz diye bir şey yok değil mi?

2) İzlediğim youtube videolarından birinde arkadaş pioneer amfinin arkasındaki beyaz soket input bağlantısından bahsetti. Bunun Yüksek Frekans input özelliği olduğunu ve her amfide bulunmadığından bahsediyor. Alpine almamış çünkü bu soket yokmuş. videonun linki ; Not video da 1 dakika 40. saniyede bu soketten bahsetmeye başlıyor. 2 dakka sürüyor.

Otomobil Cerrahıyoutube
    iyi günler satın aldığım Pıoneer marka GM-D9705 serisi 5 kanal amfinin ve kablo setinin bu seride tanıtımı ve amfi montajındaki püf noktaları elimden geldiğince anlatmaya çalıştım iyi seyirler..
    https://www.youtube.com/watch?v=ZVxSV8heTPU

Sormak istediğim. 3 amfi çıkışlı sony teybimin arkasında 3 tane amfi çıkışı var. Alacağım amfinin arkasında da illaki ses girişleri olacak. Bu arkadaşın bahsettiği soketlerden alacağım amfi de yoksa bağlantıyı RCA lardan mı yapılacak? RCA lardan yapılan bağlantının kalitesi bu soketlerden yapılan bağlantıların kalitesinden daha mı düşük?

3) Yıllar önce audio system f2 500 ve 2 adet kicker comp vr 12 ile SPL bir sistem kurmuştum. Bunlara 2 Adet 150 watt pioneer oval hoparlör ile kapılarda 2 adet focal compenent eşlik etmişti kicker 4 kanal amfide onları besliyordu. Portlu dev gibi bir kutu istediğimin kat ve kat fazlası bir bass almıştım. Ama şimdi yaş ilerledi ve SPL den SQ ya doğru geçiş yapmak istiyorum. Arka pandizottan gelen bass sesler yeterli olacak diye tahmin ediyorum.

Bu bahsettiğim Sony MEX de 10 bant digital ekolayzer ve extra bass özellikleri olmasına rağmen ben bu eko ayarlarını anolog olarak yapmak istiyorum. Yani harici bir eq almak gibi bir düşüncem var. Müzik setinden eko ya ekodan amfiye amfiden de hoparlörlere gidecek. Sizce sistemimdeki hoparlörlerin birinin 3 yollu olması diğerinin de 5 yollu olması beni bir ayar karmaşasına mı sürükleyecek? Sonuçta teypte eko var. Amfide ayarlar olacak. Bir de eko devreye girecek. Tavsiye eder misiniz? Ekolayzer ' a gerek var mı?

4) Neden ev amfilerinde D sınıfı amfiler bu kadar ucuzladı da araçlar için yeni çıkan D sınıfı amfilerin fiyatları AB sınıfı amfilerle yarışıyor? Biliyorum Lepy gibi ucuz markalarda var ama Sony'de Pioneer'de neden bu kadar pahalılar?

5) Benim Flac bir arşivim yok. Dinleyeceğim en kaliteli girdi Eski CD albümlerim ve bir kaç kaliteli MP3 olacak. 5000 TL bandında örnek veriyorum Alpine D sınıfı ve Alpine AB sınıfı iki amfiyi kıyasladığımızda AB sınıfının D sınıfına göre ne üstünlükleri var? Aslında alpine de D sınıfları AB sınıflarından daha pahalı. Ya da şöyle sorayım. D sınıfı hangi dinleyiciye hitap ediyor? AB sınıfı hangi kullanıcıya hitap ediyor?

6) "Teyp ne marka olursa Amfi'de o marka olsun". Ya da "Amfi ne marka ise hoparlörlerde o marka olsun" gibi bir durum yok değil mi?

Cevaplarınız ve yorumlarınız için şimdiden teşekkürler. Herkesin hayalindeki ses sistemine kavuşması dileklerimle.

• 7) Aracımın aküsü 55 Amper ve alalı 6 ay olmadı. 55 Amper bu aküyle üstte bahsettiğim 4 kolonu beslecek olan amfi capasitörsüz sağlıklı çalışır mı? Sadece araç hareket halindeyken müzik dinliyoruz. Kontak kapalı müzik seti açmıyoruz.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.