Şimdi Ara

Anakart ve işlemcim yanacak (Yüksek ısı)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
627
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Anakartımın ve işlemcimin sıcaklığı son 2 günde acaip bir şekilde arttı.2 gün önce 256 mb lık ekran kartımın fanından çok ses geldiği için çıkartıp fanını güzelce temizledim,bayaa toz çıkardım fakat taktığımda hala aynı sesi yapıyordu ben de geri takımadım,daha sonra içini açmışken işlemci fanını da temizliyeyim dedim,daha sonra işlemci fanını da çıkartıp temizledim güzelce,herşeyi taktım,daha sonra 256'lık ekran kartımı çıkardığım için on board ekran kartımı kullanmaya başladım.bilgisayarı açtığım da Everest'ten anakart sıcaklığının 70'ler de olduğunu gördüm,msn vs açtıktan sonra 82'ye falan çıktı.Daha sonra farkettim ki işlemci de çok sıcak.
    Sonra,belki işletim sistemiyle alakalıdır diye tekrar windowsu kurdum ama sonuç aynı,bilgisayar hala yanıyor.
    Neyse msn falan kuruyum dedim,setupu çalıştırdım işlemci sıcaklığı 90 lara falan çıkmaya başladı,tabi anakartta 50-60-70 arası değişiyor.Neyse sonra işlemci fanını çıkartıp termal macunumu sürdüm ama değişen bir şey yok :\

Sizce problem neyden kaynaklanıyor olabilir? Daha 2 gün önceye kadar bir problem yoktu,bilgisayarı söküp temizledim tek olay bu,anakartın üstünde tozlar vardı,diş fırçasıyla çok hafif bir şekilde onları aldım,sizce bunla alakalı olabilir mi?

işlemcim; İntel 4 çekirdekli,ortalama sıcaklık değerleri 46-50 derece.şuan hiç bir şey yapmıyorum o yüzden 46-50 civarı.

Anakartım da; gigabyte eg45m-ds2h

son olarak,işlemci fanımın ayaklarının 2 si çıt diye otururken diğer 2 si çıt ederek oturmuyor,fakat elimle kontrol ediyorum sallanma falan yok,sımsıkı tutuyor yani.bunla bir alakası olabilir mi?

Cevaplarsanız çok sevinirim,teşekkürler.

• fan hızları nı kontrol ettinmi?
    speedfan programı ile kontrol edebilirsin.
    belki hız düşüktür.
    yada fana elektrik gitmiyordur v.s.
  • İşlemci soğutucunun özelliklerini bilmiyorum ama bence 4'ü de çıt diye oturması gerekirdi. Tam oturmuyorsa sorun çıkarır daha fazla çalıştırmanı önermem. Birde kasa 70 80 olduğu zaman kapağı aç elini şöyle bir yaklaştır bakalım gerçekten sıcakmı çok diye. Sensörlerde sorun olabilir
  • Teşekkürler arkadaşlar cevaplarınız için.Sorunu hallettim.İlk yazımda söylediğim gibi işlemci fanının iki ayağı çıt diye oturmuyordu.Anakartı komple söküp fanı öyle taktım,dört ayakta çıt diye oturdu,problem halloldu : )

Yeni bir şey öğremiş oldum,işlemci fanı tam takılı olmadığı zamanda,işlemci ısısının arttığı gibi anakart ısısı da yüksek derecelere çıkıyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.