Şimdi Ara

Antidepresan kilo aldırır mı!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.803
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Antidepresana başlamak istiyorum ama kilo almaktan korkuyorum zaten fazla kilom da var yememize dikkat etsek bile antidepresan kilo aldırıyor mu

• Yapay Zekanın Yanıtı

Antidepresanlar Kilo Aldırır mı?

Antidepresanlar, depresyon ve anksiyete gibi ruh sağlığı durumlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçlardır. Bazı antidepresanların kilo alımına neden olabileceği bilinmektedir.

Hangi Antidepresanlar Kilo Aldırabilir?

Tüm antidepresanlar kilo alımına neden olmaz. Kilo almaya neden olma olasılığı en yüksek olan antidepresanlar şunlardır:

• Trisiklik antidepresanlar (TCA'lar), örneğin amitriptilin ve imipramin
    • Monoamin oksidaz inhibitörleri (MAOI'ler), örneğin fenelzin ve tranilsipromin
    • Atipik antipsikotikler, örneğin olanzapin ve risperidon

Paxera 20 mg Kilo Aldırırmı?

Paxera (paroksetin), seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) sınıfına ait bir antidepresandır. SSRI'lar genellikle kilo alımına neden olmaz. Ancak, bazı kişiler Paxera kullanırken hafif kilo alımı yaşayabilirler.

Kilo Alımının Nedeni

Antidepresanların kilo alımına neden olduğu düşünülen birkaç mekanizma vardır:

• İştah artması: Bazı antidepresanlar iştahı artırabilir.
    • Metabolizma yavaşlaması: Bazı antidepresanlar metabolizmayı yavaşlatabilir ve bunun da kilo alımına yol açması muhtemeldir.
    • Sıvı tutulumu: Bazı antidepresanlar sıvı tutulumuna neden olabilir.

Kilo Alımını Önleme

Antidepresan kullanırken kilo alımını önlemek için alabileceğiniz bazı önlemler şunlardır:

• Sağlıklı bir diyet yapın.
    • Düzenli egzersiz yapın.
    • Alkol alımınızı sınırlayın.
    • Kilo alımına neden olduğu bilinen antidepresanlardan kaçının.

Antidepresan kullanırken kilo alımı yaşıyorsanız, doktorunuza danışmanız önemlidir. Doktorunuz, kilo alımını yönetmenize yardımcı olacak seçenekleri tartışabilir.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Spektüsünde yazar yan etkileri.

• mesela prozac büyük ihtimal iştah kesiyor dulox da öyle..ama citoles arttırıyor. antipsikotikler direkt dirençli kilo aldırıyor. sertraline fln kullanıcaksan yine biraz iştah açar. özellikle şekerli unlu glutenli yedirir. sigaraya başlatma potansiyeli olan antipsikotikler var ama bu durum antidepresanlar için geçerli değil çok fazla.

• gyrex içerdim geceleri acayip iştah açardı dolapta tatlı ne varsa yerdim

kilo da aldım ama garip bi şekilde yakıştı, antidepresanlardan önce 67 68 kiloydum sonra 75 civarı oldum tabi spor da yapıyordum herkes çok yakıştı kilo almak vs. diyordu

• ilk başladığım zamanlar uyuşukluktan canım sıkılır kendimi yemeye içmeye verirdim ve yaklaşık 25-27 kilo almıştım. alıştıktan sonra 14 kilo kadar verdim uzun süredir de sabit bu aralıklardayım.

• Bende de tıka basa yeme sorunu var durmadan bir şeyler yiyesim geliyor hangi ilacı önerirsiniz
  • İlaçtan ilaca göre değişkenlik gösteriyor bu durum. Örneğin ben paxera (paroksetin) kullanıyorum 20 mg birazcık kilo aldırdı gibi ama diğer ilaçların hangisinin kilo aldırdığını internetten araştırarak bulabilirsin. Ayrıca depresyon için ilaca başlıyorsan hiç başlamanı tavsiye etmem çünkü bir faydası yok.

• Hangi ilacı önerirsinizmiş. Doktor varken buradaki rastgele insanların tavsiyelerine nasıl itibar ediyorsun aklım almıyor

• Ben almistim doktor zaten soyler yazarken.
  • Maalesef kilo aldırıyor. Göbek oluştu. Eskiden zapzayıftım.

• Frappe35 F kullanıcısına yanıt

Bu sıkıntı işte depresyondan kurtulurum derken kilo alıp daha da moralim bozulacak

• Göbeğimin olmasını hala kabullenemiyorum.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.