Şimdi Ara

Antifriz rengindeki değişim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
313
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • aracımın antifriz rengini kontrol ettiğimde renginin biraz koyulaştığını ve biraz kahverengine döndüğünü fark ettim. Normal su seviyesini düzenli kontrol ederim, rengine vs de senelik bakıyorum. en son 10 bin km önce rengini kontrol etmiştim pespembe ve berraktı. Ne olduysa bu 10bin km arasında olmuş gibi. Motor yağında ve soğutma suyunda herhangi bir seviye değişimi de gözlemlemedim, hararet göstergesinde de bir değişiklik yok. Aracı ilk aldığımdan beri sıcak havayı açınca pas kokusu geliyordu biraz, ama o zaman da antifriz suyu pespembeydi. Onun dışında herhangi bir belirtisi yok sadece kontrol ettiğimde böyle olduğunu fark ettim. Aracım 2018 Yaris ve 74bin kmde. Senelik bakımı da daha bu hafta yetkili serviste yapıldı. Sizce bu değişim neyden kaynaklanıyor? Genel olarak bakım zamanlarında ne yaptıklarını bilmem ancak ben hiç müdahale etmedim suyuna, fabrika çıkışlı şekilde kullanıyorum. Şu anki rengini de resim olarak ekliyorum

Antifriz rengindeki değişim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FerDeLance34 -- 30 Ağustos 2024; 17:10:32 >

• Hocam normalde antifrizlerin renkli olmalarının en büyük sebebi herhangi bir sıvı sızıntısında rengin değişmesi yani genelde renk değişmesi varsa sızıntı ihtimalini göz önünde bulundurarak servise gitmenizi kontrol ettirmenizi öneriyorum
  • Rengi bana iyi geldi…Hocam Toyota’ların fabrika çıkış antifrizi 8yıl/160.000 km ömürlüdür sizin aracınkinin daha ömrü var bence…
  • toyota16 T kullanıcısına yanıt

Öyle bir ömür yok. Uzun ömürlü antifrizler 5 yıl gider, daha ileresi için üretici garanti vermez.

• cricet C kullanıcısına yanıt

Bazı toyota araçların kitapçığında veriliyor bu süre. Eğer yaris için de geçerliyse 8 yıl 160bin kilometre kullanabilir. Ama dediğiniz gibi normalde max ömrü 5 yıldır. ideal olan 4 yılda bir değiştirmektir.

• Hocam eğer içiniz rahat olsun istiyorsanız kitapçıktaki şartnameyi karşılayan hazır karışım, hazır karışım olması önemli, shell lukoil motul vb. kaliteli bir marka ile değişimini yapabilirsiniz.

Doğrudur 5 yıldan fazlaydı Toyota Long Life antifriz diye geçiyordu adı.

SLLC diye bir antifriz var o 8 yıl/160bin ömürlü piyasa antifrizi değil anlayacağınız…Normal bilindik marka antifrizlerde en iyisi 5 yılda değişmeli bence…

• Mavi inorganik antifrizler ne kadar sürede veya km’de değişmeli peki?
  • senelik bakımda servis değiştirmiştir muhtemelen.

• Yorumlarınız için çok sağolun, normalde kitapçıkta 8 yıl / 160bin km diyor. Ben rengini biraz daha gözlemleyim eğer koyulaşma devam ederse servise götüreyim tekrardan

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FerDeLance34 -- 2 Eylül 2024; 17:47:42 >
  • FerDeLance34 F kullanıcısına yanıt

Hocam aracında LPG var mı ? Varsa eğer takılırken genellikle su eklenmesi gerekiyor (aracın su hattını kullanıyorlar) ondan kaynaklı antifriz özelliği bozulabiliyor…

• facepunchS F kullanıcısına yanıt

Hocam merhaba.Aracım Audi A1.45-50 bin km önce yedek su deposu Max. seviyesinde idi şuanda Min. seviyelere geldiğini gözlemliyorum.Yaklaşık 100 ML eksiltme olmuş.Normal içme suyu eklesem antifriz üzerine herhangi bir problem olur mu ?

• 3K1X kullanıcısına yanıt

Normal şartlar altında soğutma sıvınızın eksilmemesi gerekiyor. Eğer eksilmişse sistemde bir kaçak var demektir. Aracınızın garantisi varsa servise gösterin. Yoksa iyi bir ustaya kaçağı buldurun. Devirdaimde kaçak olabilir.

Kaçağı giderdikten sonra kitapçığınızda ya da soğutma kabınızın üstünde yazan şartnameyi karşılayan kullanıma hazır hazır karışım antifriz alıp ustanıza su ekletmeden koydurun.

• 3K1X kullanıcısına yanıt

Hocam içerisindeki antifrizi biliyorsanız(misal Motul kırmızı) ondan eklemenizi öneririm…Bilmiyorsanız saf su eklemeniz daha güvenli olur çünkü özelliği aynı olsa bile farklı marka antifrizler karışıp çökelti oluşturabiliyor…

• toyota16 T kullanıcısına yanıt

Yok hocam araç benzinli

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.