Şimdi Ara

APPLE MACBOOK LAR DİĞER LAPTOPLARDAN DAHA MI İYİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
33
Cevap
0
Favori
12.657
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • arkadaşlar laptop alması için bi arkadaşıma yardımcı olmaya çalışıcam. ama ben de bu konuda bilgisizim. apple ların fiyatı dell, hp ,sony gibi markalardan daha pahalı. kağıt üstündeki değerlere baktığımda pek bi fark göremiyorum? bu fiyat farkı neden kaynaklanıyor? apple macbooklar diğer laptoplardan çok mu daha iyi?

• Macbooklar tasarım programları kullanıyorsanız çok performanslı. Ama eğer kullanmıyorsanız o fiyata bayağı iyi ve Macbooku ağlatacak (Oyun performansı) laptoplar edinebilirsiniz. (HP Envy gibi)
  • quote:

Orijinalden alıntı: clubsoda

arkadaşlar laptop alması için bi arkadaşıma yardımcı olmaya çalışıcam. ama ben de bu konuda bilgisizim. apple ların fiyatı dell, hp ,sony gibi markalardan daha pahalı. kağıt üstündeki değerlere baktığımda pek bi fark göremiyorum? bu fiyat farkı neden kaynaklanıyor? apple macbooklar diğer laptoplardan çok mu daha iyi?

Öncelikle arkadaşın neden bir notebook alıyor? Onları bize söylersen daha doğru kararlar almana yardımcı oluruz. Gelelim senin soruna. Apple Notebooklar neden bu kadar pahalı? Macbooklar'da kullanılan dış malzeme (Ekran,klavye,TRACKPAD!) çok kaliteli. Gerçekten bunu kullandıkça daha iyi anlıyorsunuz. Diğer bakımdan en büyük özellikleri tabiki işletim sistemi;Mac Os X. 1 Aydır Macbook kullanıcısıyım yaklaşık 9-10 senedirde Windows kullanırdım. Alışmam sadece 1 haftamı aldı ve bu alışma sürecinde gerçekten o kadar rahattım ki anlatamam. Ne bir virüs programı,ne bir mavi ekran, ne bir kasma bunları unutuyorsun gerçekten. Sistem açılma hızı, Mac'e özel uygulamalar,Multitouch Trackpad,Pil Ömrü (En az 6-7 saat gidiyor ki bu diğer hiçbir notebook da yok sanırsam) diğer güzel özellikleri.
    Yinede illa Windows kullanmak istersen Bootcamp ile kurarsın Windows 7'ni sistem açılışında hangi işletim sistemini istersen onu seçersin o açılır. Bu arada Windows 7'yi en stabil çalıştıran laptoplarda Macbook Pro'lardır. Yeni serinin en düşük Macbook'u var şuan 13" Macbook Pro bende ve oyun oynamak istediğimde Windows kullanıyorum sadece.Şu ana kadar yüklediğim tüm oyunlarda (Assasin's Creed 1-2, Mass Efect 1-2, Batman Arkham Asylum, Mafia 2, hatta Crysis Warhead ve GTA 4) orta-yüksek ayarlarda oynadım Gta 4 dışında tabi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Esthell -- 31 Ağustos 2010; 3:41:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Esthell

. Yeni serinin en düşük Macbook'u var şuan 13" Macbook Pro bende ve oyun oynamak istediğimde Windows kullanıyorum sadece.Şu ana kadar yüklediğim tüm oyunlarda (Assasin's Creed 1-2, Mass Efect 1-2, Batman Arkham Asylum, Mafia 2, hatta Crysis Warhead ve GTA 4) orta-yüksek ayarlarda oynadım Gta 4 dışında tabi

bu ilginç, bu oyunları hatta crysisi oynuyorsunuz demek orta yüksek ayarlarda, kaç derece oluyor laptop? (:
  • 13 lük mac de crysisi 1024x768 yüksek detayda akıcı oynamak imkansız.olmayan performansı nasıl saglasın o ekran kartı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: clubsoda

arkadaşlar laptop alması için bi arkadaşıma yardımcı olmaya çalışıcam. ama ben de bu konuda bilgisizim. apple ların fiyatı dell, hp ,sony gibi markalardan daha pahalı. kağıt üstündeki değerlere baktığımda pek bi fark göremiyorum? bu fiyat farkı neden kaynaklanıyor? apple macbooklar diğer laptoplardan çok mu daha iyi?

kardeş türkiyeye gelen diğer laptoplar şahine benzer taam mı :D apple macbooklar ıse ferrari ye 2 side istedigin yere götürür ama nasıl götürdüğü önemli :D :D paran varsa kaliteden şaşmayacaksın..
  • quote:

Orijinalden alıntı: owin

quote:

. Yeni serinin en düşük Macbook'u var şuan 13" Macbook Pro bende ve oyun oynamak istediğimde Windows kullanıyorum sadece.Şu ana kadar yüklediğim tüm oyunlarda (Assasin's Creed 1-2, Mass Efect 1-2, Batman Arkham Asylum, Mafia 2, hatta Crysis Warhead ve GTA 4) orta-yüksek ayarlarda oynadım Gta 4 dışında tabi

bu ilginç, bu oyunları hatta crysisi oynuyorsunuz demek orta yüksek ayarlarda, kaç derece oluyor laptop? (:

2009 MBP 13İNÇ 2.53 4GB VAR BENDE. orta ile yüksek arası seviyede gayet rahat oynuyorum. arkadaş doğru söylüyor. sadece anti aliasing yazan şeyi çok yüksek yapmayın. o yavaşlatıyor.

• quote:

quote:

Crysis ve gta disindakileri 1280x800 cozunurlukte Aa ve phsyx ayarlari kapali diger her sey en yuksekte 25-30 fps arasi oynuyorum evet. İlk basta boyle bir performans beklemiyordum ama olan bu isterseniz Ss de eklerim. Zaten benim orda ki soylemek istedigim sey Macbooklarda oyunlarin artik oynanabildigi. İlginc gercekten

• quote:

quote:

quote:

Crysis ve gta disindakileri 1280x800 cozunurlukte Aa ve phsyx ayarlari kapali diger her sey en yuksekte 25-30 fps arasi oynuyorum evet. İlk basta boyle bir performans beklemiyordum ama olan bu isterseniz Ss de eklerim. Zaten benim orda ki soylemek istedigim sey Macbooklarda oyunlarin artik oynanabildigi. İlginc gercekten

Alıntıları Göster
    Mediamarkt'ta stok fazlası ürünlerde 2 tip macbook var. inceleyemedim ama ucuz gibi
    Ankara Etlik media markt
    http://www.mediamarkt.com.tr/stokfazlasi/index.php?shop=3

• quote:

Orijinalden alıntı: iü

Mediamarkt'ta stok fazlası ürünlerde 2 tip macbook var. inceleyemedim ama ucuz gibi
    Ankara Etlik media markt
    http://www.mediamarkt.com.tr/stokfazlasi/index.php?shop=3

Alıntıları Göster
    performans falan olarak iyi değil. evet dizayn yapan kullanıcılar için çok iyi ama o fiyata başka bir firmanın üst düzey laptopu alınabilir.. asus rog serisi, msi gaming ya da monster gibi.. tabi bunlarda pil ömrü bir sorundur..

kısacası ne için kullanacağınız laptopu çok önemli.. iki durumunda birbirine göre artısı eksisi var

• quote:

Orijinalden alıntı: cagriii

performans falan olarak iyi değil. evet dizayn yapan kullanıcılar için çok iyi ama o fiyata başka bir firmanın üst düzey laptopu alınabilir.. asus rog serisi, msi gaming ya da monster gibi.. tabi bunlarda pil ömrü bir sorundur..

kısacası ne için kullanacağınız laptopu çok önemli.. iki durumunda birbirine göre artısı eksisi var

Alıntıları Göster
    arkadaşım tasarım işiyle uğraşmıyosan ona okdar para verilmez ve mimar ve benzeri diğer işlerde bir toshiba acer dell notebooktan farkız aksine bazı programlarda daha ağır oyunlarda zaten fazla iyi değiller düşünsene 3-4 milyar sayıyon crysis oyunun bile iyi seviyede oynatamıyo bende ne yapayım öyle kaliteyi

• quote:

Orijinalden alıntı: partici1994

arkadaşım tasarım işiyle uğraşmıyosan ona okdar para verilmez ve mimar ve benzeri diğer işlerde bir toshiba acer dell notebooktan farkız aksine bazı programlarda daha ağır oyunlarda zaten fazla iyi değiller düşünsene 3-4 milyar sayıyon crysis oyunun bile iyi seviyede oynatamıyo bende ne yapayım öyle kaliteyi

Yani bu kadar yanlış bir yorum olabilir. Bir Laptop alacağınız zaman Crysis oyununu iyi seviyede oynatması için mi sırf 3-4 milyar vereceksiniz? En az önemli olan özelliği grafik-oyun performansıdır ki yaptığınız yoruma bakarak hiç Macbook kullanmadığınızı, kullandıysanız bile herhalde bir 7-8 sene önce ki modellerden kullandığınızı düşünüyorum.

Ağırlık meselesine gelince zaten Apple ürünü Laptop'ların (Macbook,Macbook Air, Macbook Pro) tercih edilmesinin en büyük sebepi işletim sistemidir. İşletim sistemlerinin en önemli ayrıcalığı da stabilitesi ve hızıdır.

• quote:

quote:

Yani bu kadar yanlış bir yorum olabilir. Bir Laptop alacağınız zaman Crysis oyununu iyi seviyede oynatması için mi sırf 3-4 milyar vereceksiniz? En az önemli olan özelliği grafik-oyun performansıdır ki yaptığınız yoruma bakarak hiç Macbook kullanmadığınızı, kullandıysanız bile herhalde bir 7-8 sene önce ki modellerden kullandığınızı düşünüyorum.

Ağırlık meselesine gelince zaten Apple ürünü Laptop'ların (Macbook,Macbook Air, Macbook Pro) tercih edilmesinin en büyük sebepi işletim sistemidir. İşletim sistemlerinin en önemli ayrıcalığı da stabilitesi ve hızıdır.

grafik oyun performansı neden önemli olmuyormuş onu anlamadım ben, sadece internete girmek için 4 milyar para verilmez. Ekran kartı, bir bilgisayarda genellikle en pahalı olan donanımdır, eğer harici ekran kartı yoksa o bilgisayar hem para etmez hemde öyle bir bilgisayardan hayır gelmez. Ayrıca donanım olarak da çok zayıflar. Evet belki stabil çalışıyordur ama donanım yoksa işletim sistemi hızlı çalışsa(ya da öyle hissettirse) bile 2 gün kullandıktan sonra bazı uygulamalarda yavaşlığını bariz bir şekilde ortaya koyacaktır. Eğer çok hızlıysa bakalım 3dmark teslerinde core2duo işlemcili, harici ekran kartı olmayan macbook mu yoksa i7 işlemcili, SLI ekran kartlı, ssd si olan Monster mı daha yüksek puan alıyor ?

• quote:

Orijinalden alıntı: abrenax

quote:

quote:

grafik oyun performansı neden önemli olmuyormuş onu anlamadım ben, sadece internete girmek için 4 milyar para verilmez. Ekran kartı, bir bilgisayarda genellikle en pahalı olan donanımdır, eğer harici ekran kartı yoksa o bilgisayar hem para etmez hemde öyle bir bilgisayardan hayır gelmez. Ayrıca donanım olarak da çok zayıflar. Evet belki stabil çalışıyordur ama donanım yoksa işletim sistemi hızlı çalışsa(ya da öyle hissettirse) bile 2 gün kullandıktan sonra bazı uygulamalarda yavaşlığını bariz bir şekilde ortaya koyacaktır. Eğer çok hızlıysa bakalım 3dmark teslerinde core2duo işlemcili, harici ekran kartı olmayan macbook mu yoksa i7 işlemcili, SLI ekran kartlı, ssd si olan Monster mı daha yüksek puan alıyor ?

Alıntıları Göster
    Hortlamis konu resmen

@enver328 az mac nedir ogren gel, onceden defalarca yapilmis bu tip tartismalari biraz daha arastirsan bulabilirdin, hatta bulmana gerek yok olaya o kadar at gozluguyle bakiyorsun ki bulsan da fayda etmez, sana monsterinle basarilar

• quote:

Orijinalden alıntı: Canka1

Hortlamis konu resmen

@enver328 az mac nedir ogren gel, onceden defalarca yapilmis bu tip tartismalari biraz daha arastirsan bulabilirdin, hatta bulmana gerek yok olaya o kadar at gozluguyle bakiyorsun ki bulsan da fayda etmez, sana monsterinle basarilar

Alıntıları Göster
    kullanan kisiye gore degisir..

• quote:

94'lüsün liseli ergensin daha sen hiç kafanı apple'a mac'e yorma apple'ın sana ihtiyacı yok zaten bunu alan da oyun oynamayacak kadar büyük biri.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Saahin

quote:

94'lüsün liseli ergensin daha sen hiç kafanı apple'a mac'e yorma apple'ın sana ihtiyacı yok zaten bunu alan da oyun oynamayacak kadar büyük biri.

Alıntıları Göster
    bu oyunlar bu kadar gereklimi?
    bizi uyutmak için o kadar şeyi nasılda tutturmuşlar
    dedelerimiz 21 yaşında çağ açıp çağ kapatırken
    bizim uğraştığımz şeylere bak
    kendini anlatmak yok üretmek yok uğraş yok
    alacağını bile oyuna endeksli

• quote:

Orijinalden alıntı: oik

Alıntıları Göster
    mac os kullanmak istiyorsan alınır ama diyelim ki işin gereği windows tabanlı programlar kullanıyorsun o zaman win tabanlı bir makina alman gerekir.çünkü maclerde esas pahalı kısım yazılım.amaç,nete girip müzik dinlemek vs gibi basit işlerse ipad 2 al derim.

• quote:

Alıntıları Göster
    evet bende macbook pro aldım.
    keşke 10 sene önce alsaydım. buraya dikkat hayatım kurtulurdu ve belki belli yerlere gelirdi...
    bilgisayara ve donanım ve programlarına onları kurup kaldırıp yeniden kurmaya ayırdığım zamana eğer bir uğraş ile uğraşsaydım daha iyi olmazmıydı?
    şimdi 1 aylık kullanıcısı olduğum mac ile kendimi anlatmak bazı şeylere yardımcı olmak daha bilgili olandan öğrenmek isteyene köprü olmak için mesela iweb ile sayfa yapmaya çalışıyorum onların tasarımı ile uğraşıyorum. birde eskiden orjinallerini almaya gücüm yetmediği için habire crack lısını edinmeye çalştığım web tasarım programları için harcadığım zamana üzülüyorum.
    xp li notebookumu alınca ingilizce eğitim programlarını web tasarım programlarını kurduğum zaman inanın bilgisayarı açma düğmesine bastığımda namaza duruyordum. 4 rekat namaz bitiyordu fakat notebook tam olarak açılmıyordu. çok içimden geçmesine rağmen bunları bir kayıt altına alayım sonra microsoft ile dalga geçeyim dedim ama imkanım olmadı..
    en son dell vostro aldım. 8 gb ram yaptım. alttan yanan klavyesi var diye tav olmuştum. ne win7 si yahu...
    microsoft sadece işletim sistemi yapıyor. her tarafta işgalci olarak ve yandaşları olarak destek görüyorlar. donanım üreticileri başka yapamadıkları için driver larını hemen yazıp ulaştırıyorlar.. bakın bilgisayarlara neymiş flanca windows 7 premium önerir önerme kardeşim önerme sen üret bırak millet seçsin. açılmayan habire göçen " eğer kurtuluş savaşımızdaki mermi taşıyan kağnılar bunun gibi olsaydı savaşı kaybederdik diye düşünürdüm notebook uma bakarak" bu benim sözüm. ne dir ya..
    ben herkese tavsiye ederim. alabilen macbook pro alsın. esas tavsiyem linux üzerine. çok hızlı geliştirilmesi lazım. çok güzel çalışmaları var fakat hala bir benzeri messenger yapmadıklarına soru işareti koyuyorum. işte kullananlara bakın messengerle çet yap oyun oyna.. başka hayatı yok çoğunun.
    peki soruyorum linuxa niye yapılmaz.. sizi seçmelerine niye bu kadar uzak kalınır. anlamış değilim.
    neyse bence ilk tavsiyem eğer karşılayabiliyorsa mac
    yok ise linux
    onun için artık yapılabilir bilgisayar alırken işletim sistemsiz isteyin. hemde para iadesi alın.
    milyarlarca dolar bu ülkede kalsın.
    birazda apple 'a alacak olanlara pahalı yapmayın. gerçi şuanda biraz indirdiler ama yetmez. sony hp dell gibi markalar fiyat olarak apple yi geçtiler bile.
    ben dell vostroyu 1604 tl ye aldım. üzerine 400 tl koydum macbook pro aldım bir evvelki serisi ama olsun.
    şimdi sadece kullanıyorum öyle kur kaldır kur sil yok işe odaklandım.
    selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oik -- 16 Nisan 2011; 19:49:12 >

• quote:

evet bende macbook pro aldım.
    keşke 10 sene önce alsaydım. buraya dikkat hayatım kurtulurdu ve belki belli yerlere gelirdi...
    bilgisayara ve donanım ve programlarına onları kurup kaldırıp yeniden kurmaya ayırdığım zamana eğer bir uğraş ile uğraşsaydım daha iyi olmazmıydı?
    şimdi 1 aylık kullanıcısı olduğum mac ile kendimi anlatmak bazı şeylere yardımcı olmak daha bilgili olandan öğrenmek isteyene köprü olmak için mesela iweb ile sayfa yapmaya çalışıyorum onların tasarımı ile uğraşıyorum. birde eskiden orjinallerini almaya gücüm yetmediği için habire crack lısını edinmeye çalştığım web tasarım programları için harcadığım zamana üzülüyorum.
    xp li notebookumu alınca ingilizce eğitim programlarını web tasarım programlarını kurduğum zaman inanın bilgisayarı açma düğmesine bastığımda namaza duruyordum. 4 rekat namaz bitiyordu fakat notebook tam olarak açılmıyordu. çok içimden geçmesine rağmen bunları bir kayıt altına alayım sonra microsoft ile dalga geçeyim dedim ama imkanım olmadı..
    en son dell vostro aldım. 8 gb ram yaptım. alttan yanan klavyesi var diye tav olmuştum. ne win7 si yahu...
    microsoft sadece işletim sistemi yapıyor. her tarafta işgalci olarak ve yandaşları olarak destek görüyorlar. donanım üreticileri başka yapamadıkları için driver larını hemen yazıp ulaştırıyorlar.. bakın bilgisayarlara neymiş flanca windows 7 premium önerir önerme kardeşim önerme sen üret bırak millet seçsin. açılmayan habire göçen " eğer kurtuluş savaşımızdaki mermi taşıyan kağnılar bunun gibi olsaydı savaşı kaybederdik diye düşünürdüm notebook uma bakarak" bu benim sözüm. ne dir ya..
    ben herkese tavsiye ederim. alabilen macbook pro alsın. esas tavsiyem linux üzerine. çok hızlı geliştirilmesi lazım. çok güzel çalışmaları var fakat hala bir benzeri messenger yapmadıklarına soru işareti koyuyorum. işte kullananlara bakın messengerle çet yap oyun oyna.. başka hayatı yok çoğunun.
    peki soruyorum linuxa niye yapılmaz.. sizi seçmelerine niye bu kadar uzak kalınır. anlamış değilim.
    neyse bence ilk tavsiyem eğer karşılayabiliyorsa mac
    yok ise linux
    onun için artık yapılabilir bilgisayar alırken işletim sistemsiz isteyin. hemde para iadesi alın.
    milyarlarca dolar bu ülkede kalsın.
    birazda apple 'a alacak olanlara pahalı yapmayın. gerçi şuanda biraz indirdiler ama yetmez. sony hp dell gibi markalar fiyat olarak apple yi geçtiler bile.
    ben dell vostroyu 1604 tl ye aldım. üzerine 400 tl koydum macbook pro aldım bir evvelki serisi ama olsun.
    şimdi sadece kullanıyorum öyle kur kaldır kur sil yok işe odaklandım.
    selamlar

Alıntıları Göster
    arkadaşlar oyun için deliler gibi para harcayıp yüzlerce doalrlık ekran kartı alma devri bitti. çünki artık ekran kartlarıda belli bir işlem gücü barajını aşmış, o sınırdan sonra vereceğiniz her fazla para sizin gözle ayırt etmekte çok zorlanacağınız farklılıklar yaratıyor. bunu kendimden örnek vereyim:

evimde Nvidia GeForce9600GT ekran kartlı amd x2 5200+ işlemcili bir toplama pc var. Kendimde uğraşmayı çok sevdiğimden üzerinde tonla soğutma modifikasyonu vs. var ve bilgisayar HD ready 32 inch bir televizyona bağlı. Zamanında bende ekran kartına yüzlerce doları bayılırdım (geforce 7800, ati x1900xtx, ...) ama farkettimki 720P veya 1080i kalitesi oyun için fazlasıyla yeterli. En son starcraft2 ve bulletstorum oyunlarını 720p de herşey high detail ve 4xAA özlliklerde oynadım hiçbir şekilde frame atlaması vs. olmadı. (XBOX360 sayesinde buun farkına vardım).

Pahalı ekran kartlarının vaaddettiği 1080p çözünürlükte 16xAA, 200 fps gibi cümleler taamen pazarlama stratejisi. öncelikle sizin gözünüz normalde 30fps den sonrasını zaten ayırt etmekte zorlanıyor. ayrıca grafiklere baktığınızda 720p ve 1080p arasında 3d oyunlar konusunda öyle inanılmaz farklılıklar yok (filmlerde oluyor o kabul). Aradaki 300-400 dolar ekran kartı fiyat farkını vermeye hele hiç gerek yok.

Geçtiğimiz günlerde oyun üreticileri directx'in oyun sektörünün başına gelmiş en kötü şey olduğunu söylemeye başladılar. sebebide basit, düşünün playstation3 veya xbox360 ta bulunan ekran kartları ve işlemciler güç olarak şu anda neredeyse en düşük laptoplarda onboard bulunan modellere yakın. ama ilginçtir naparsanız yapın bilgisayar kullancıları oyun konsollarındaki performansı bir türlü yakalayamıyorlar. Bunun en büyük sebebi windowsun ve directx in mimarisi. sistem tamamen kullanıcıya düzenli olarak yeni bilgisayar ve yeni donanım aldırmak üzerine kurulmuş.

Bunun en basit örneği windows vista ve xp de var. Neymiş efendim vistada AERO özelliği eski ekran kartlarında çalışmazmış. AERO neymiş peki? efendim başlat menusu, pencerelerin kenarları şeffaf oluyormuş. bunun için ekran kartlarında yeni gelişmeler gerekiyormuş!

Peki bütün bunları neden anlattım?

Arkadaşlar işyerimde çalıştığım PC intel quad core 2 gb ramli windows7 kurulu bir makine, yanındada iphone uygulaması geliştirdiğim intel CORE DUO 1.6Ghz Mac mini. ikisini aynı anda açtığımda QUAD Core bilgisayarın açılması bitene kadar ben Mac mini de XCODE programını, google Chrome ve açılışta otomatik açılan mail programını kullanmaya başlamış oluyorum. (bu arada mac miniyi aldığımdan beri 6 ayda 2 kere windowsu yeniden yüklemek zorunda kaldım).

Mac almak Pahalıdır diyenlere, Eğer harcadığınız vaktin bir değeri yoksa evet mac almak pahalıdır.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.