Şimdi Ara

Artık Dizel Astra alan zarar ediyor (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
138
Cevap
2
Favori
8.500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Benim asıl hayret ettiğim, bugün faiz alanlara hayret edenler. Ekonomik altyapının faiz üzerine kurulmadığı, islam devletinin hüküm sürdüğü sistemlerde faiz ile çalışan ve faiz ile borç veren adamın haramı kesindir. Fakat sen zaten faizli sistem ekonomisi kullanıyorsun, hazır paranın faizini almayıp ne yapacaksın, paranın erimesini mi istiyorsun? İslami bir bakış açınız varsa ve bir sorun veya hayret edecek birşey arıyorsanız, sisteme hayret edin, faiz alan sokaktaki vatandaşın işlediği en ufak bir haram söz konusu olamaz. Sistem ne olursa olsun bu konuda acayip hassas ise bunu kârpayı adı altında aslında faiz dağıtan bankaları kullanıp dinin etrafından dolaşmayı deneyebilir veya parasının değer kaybetmesini seyredebilir. Millete faizli sistemde faiz aldığı için haram yiyor damgası vuramaya falan kalkmasın yeter.
  • turbo benzinli ve en az 140 beygir bir araç kullanıyorsanız dizelde aynı güç için motor büyütmek ve yanında; fazla mtv, fazla bakım masrafı, fazla kasko masrafı ortaya çıkıyor. Yüksek motor 2. El 320d dışında yüksek motor satış oranları da ortada malesef. Bir de passat iyi gidiyor.
    Derseniz ki ben ekonomi yapacağım tar tar motor sesine razıyım, az gitsin öz gitsin derseniz renkler ve zevkler deriz. Ama hesabını doğru düzgün yapmayıp da direkt dizel alanlara önerim: süt içmek için inek beslemeyin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Auris 41.700 TL fiyat farkına bak. Bunu alan adam da sözüm ona kâr yapacak hemi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • faizi falan katma hiç kat ama şöyle kat.Çoğu kişi kredi çekip araba alıyor sırf az yaksın diye 20 bin fazla kredi çekiyorsun onun faizini kat hesaba.Ayrıca 1.6 dizel alacağına çoğunlukla 1.4 1.2 benzin alıyorsun arada vergi farkı da var.Dizel bizim ülkede fetiş gibi bir şey 1-Boya olmasın 2-Dizel olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alcohol06

Benim asıl hayret ettiğim, bugün faiz alanlara hayret edenler. Ekonomik altyapının faiz üzerine kurulmadığı, islam devletinin hüküm sürdüğü sistemlerde faiz ile çalışan ve faiz ile borç veren adamın haramı kesindir. Fakat sen zaten faizli sistem ekonomisi kullanıyorsun, hazır paranın faizini almayıp ne yapacaksın, paranın erimesini mi istiyorsun? İslami bir bakış açınız varsa ve bir sorun veya hayret edecek birşey arıyorsanız, sisteme hayret edin, faiz alan sokaktaki vatandaşın işlediği en ufak bir haram söz konusu olamaz. Sistem ne olursa olsun bu konuda acayip hassas ise bunu kârpayı adı altında aslında faiz dağıtan bankaları kullanıp dinin etrafından dolaşmayı deneyebilir veya parasının değer kaybetmesini seyredebilir. Millete faizli sistemde faiz aldığı için haram yiyor damgası vuramaya falan kalkmasın yeter.

Öncelikle çağlar değişse de İslâmî hükümler değişmez. Kişi kendinden sorumludur. Tartışmak istemiyorum çünkü o kadar açık ve net bir konu ki tartışılacak bir tarafı yok bence. Dinin en büyük belki şirkten sonra en büyük günahı faiz. Sadece forumdaki müslümanım diyen tüm kardeşlerime şunu söylemek istiyorum: Faiz alanlar Allah ve Resulüne savaş açmıştır diyor ayet-i kerimede. Allah'a savaş açanın sonu ne olur varın siz düşünün. Bu dünyanızı yapacağım derken sonsuz hayatınızı ateşe atmayın. Ben görevimi yaptım, herkes dilediğinde özgürdür.

• quote:

Orijinalden alıntı: bianconera

quote:

Orijinalden alıntı: drmelihx

quote:

quote:

Dostum hesabin yanlis satarken ki farki da 23 bin tl olarak hesaba katacaksin aradaki 8-9 bin uçuyor sana göre...

yanlış değil alırken ki ödenen fark 2.elde birebir kalmıyor eriyor biraz. hele dizel 100 bin üstüyse %50 anca fark kalıyor

Erimez hatta dizelin bakimlari pahalidir olayi da şehir efsanesidir.Bunu halihazirda bir dizel bir benzinli tsi araci olan objektif biri olarak söylüyorum.Dizelin psikolojisi bile farkli kafa da bir rahatlik oluyor..

2016 model boş benzinli dizel astralara bakarsan benzer şartlarda 10-15 bin TL fark var alırken araladında 10 bin olsaydi kim bakardi benzinlinin yuzune

Firmalar hepsini hesapliyor aradaki farki öyle bir rakam koyuyorlar ki hala satislar devam ediyor.Aksi halde herkes gider benzinli alir.Dizel hala tercih sebebidir...

• shockwave23 kullanıcısına yanıt
    Köylü olmanın getirdiği bir alışkanlık hocam. Traktör sesini anımsatıyordur muhtemelen. Sizde gurbette Sıla özlemini gidiyorsunuz farkında olmadan.

• Yıllardır tartışılan olay dızel mı benzınlı mı?

Bunun tek bır dogru cevabı yk. Kısıden kısıye ıhtıyaca gore degısır. Örnek;

Dayım g30 kasa 5.20 d aldı 430 bıne dızel aldı zıra yıl da

60-70 bın km yapıyor.

Babam ıse aynı aracın benzınlısını 330 a aldı zıra yıl da 10 bın km dahı yapmaz maksımum şehır ıcı 5-6 sehır dısı gezmeye gıderse 10 bını yakalar.

Dayımın dızel alması mantıklı ama babam dızel alsa enayılik olur. Zıra 2300 tl fazla mtv en az 1000 tl fzla kasko 600-700 fazla bakım derken ztn yıllık ıkı arac arasında 4000 tl fark oluşuyor. Başlangıcta kı 100 bını de kattık mı hıc mantıgı yk.

Sorunun cevabı net; ck km yapıyorsanız benzınlı cebınızı yakar. Az km yapıyırsanız dızele fzla para vermek de yersızdır.

Bu arada kabul edelım dızel araclar da ozellıkle luks sınıfta 7.5 lt asagı yakmıyor yanı makas da daralmış durumda.

Sırf dızel dıye 2000 cc almak vergı nedenıyle mantıksız.

Dızel ve benzın arasında 5-10 fark var ıse dızel alınabılır.

Fzlası var ve az km ıse benzınlı mantıklıdır.

Satarken de fzla edıyora katılmıyorum. Zıra paranın cep de olması ıle 3-4 sene araba da baglı olması aynı degıl

• quote:

Orijinalden alıntı: BRV35

Guzel ozetlemissiniz.

Yilda 5000km bile yapmayip dizel almak isteyen tanidiklarim var neymis az yakiyormus.Malsef bu bilgiyi genel topluma aktarmak zor.Sadece arabam az yaksin psikolojisinde olmak icin fazladan 20bin liraya kadar verecek insanlar var.

Edit: Hala parasi olmadigi icin dizel alamayanlar yaziyor diyen arkadaslar olmus yukarida tamda bahsetmek istedigim kesim bunlar.
    Edit2:Araci satmak icin degil binmek icin alanlar icin birsey degismiyor 20 bin verip dizel almayan tabiki daha az rakama veriyor ikinci elde.Dizel-benzinli farki nasil sifirda varsa ikinci eldede olucak yeni birsey gibi yansitmayin.

aynen katılıyorum
    satarken de pahalıya satıyoruz mantığı kendini kandırmaktan öte bir şey değil
    aynı kafa olduktan sonra yeni alacağı araba yine dizel olacaktır ve daha fazla fark ödeyecektir ama kullanırken verdiğinin karşılığını hiçbir zaman alamayacaktır (çok fazla araç kullanmayan birisi)

gerçi ben bunları yıllar önce söylemiştim ve gelen cevaplar aynıydı ,yani kafa aynı olunca cevaplar da değişmiyor :)
    çok fazla araba kullanımı ise çoğu kişiye göre laf olsun diye olan kullanımları kapsıyor ,iş icabı kullananlar için ise tabi ki diyecek söz yoktur

insan psikolojisi şöyle işliyor ;
    -benzin pahalı o nedenle mecbur olmadıkça kullanma
    -mazot ve lpg. ucuz o nedenle kullan gitsin

gereksiz kullanımları çıkarttığın zaman ,hemen hemen benzine eş değer bir sonuç çıkar
    tek savunma kaynakları ise ,biz daha çok yer gezdik ,daha çok işimizi gördük şeklinde olan sözleri oluyor

şimdi alacağım cevapları dahi artık ezbere biliyorum :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Dostum hesabin yanlis satarken ki farki da 23 bin tl olarak hesaba katacaksin aradaki 8-9 bin uçuyor sana göre...

yanlış değil alırken ki ödenen fark 2.elde birebir kalmıyor eriyor biraz. hele dizel 100 bin üstüyse %50 anca fark kalıyor

Erimez hatta dizelin bakimlari pahalidir olayi da şehir efsanesidir.Bunu halihazirda bir dizel bir benzinli tsi araci olan objektif biri olarak söylüyorum.Dizelin psikolojisi bile farkli kafa da bir rahatlik oluyor..

2016 model boş benzinli dizel astralara bakarsan benzer şartlarda 10-15 bin TL fark var alırken araladında 10 bin olsaydi kim bakardi benzinlinin yuzune

Firmalar hepsini hesapliyor aradaki farki öyle bir rakam koyuyorlar ki hala satislar devam ediyor.Aksi halde herkes gider benzinli alir.Dizel hala tercih sebebidir...

katılmıyorum Tr ortalaması sürücülerin 20-25 bin KM mi de o kadar fark istiyorlar alırken..TAmamen fırsatçılık yaptıkları biz o km leri şirket aracıyla yapıyoruz normal vatandaşın yaptığı 8-10 bin max.ama gidiyor hala dizel alıyor psikolojik olarak.

• Benim 2013 te aldığım arabada dizel benzinli farkı 4500 liraydı.

O zamanlar diğer markalarda 7500-10000 civarı fark vardı. Çok km yapmama rağmen 3 yılda çıkaracağımı tahmin etmiştim o farkı zaten çıkardık iyi ki o zaman almışım diyorum.

Ha şimdi alır mıyım? Almam bu kadar farka değmez.

Başka bir şey de ekleyeyim..

Fiyatlar o kadar arttı ki taksiyle ulaşım neredeyse daha ucuz çoğu zaman.

Benziniydi, kaskosu, sigortası mtv si, yıllık bakımı, muaynesi kar lastiği vs bunları bir yana koyun, bir de önceden ödediğiniz araba parasının alternatif maliyetini hesaplayın , taksinin evi işi birbirine yakın olanlar için daha az maliyetli olacağını göreceksiniz.

• Gunumuzde dizelin bi esprisi kalmadi en mantikli secim yine benzinlidir. Sadece yakit yonuyle degil. Hele bu havalarda dizele binmek iskence isinmasi 15-20 dk yi buluyor. Motor daha agir, bakimi daha maliyetli, daha konforsuz, devir cevirmeyi sevmez, nazli bir motor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IsO6 -- 1 Ocak 2018; 9:52:16 >
  • Ekonomik istiyorsanız Benzin + LPG taktırın dizelden de ucuza binersiniz.

Benzinli araçlar ekonomik olduğu için tercih ediliyor da 5 sene sonra araç piyasası ne olacak kim ne söyleyebilir ki. O zamana kadar belki yerli araç yolda olur belki elektrikli otolar yaygınlaşır. Lada ve Çin araçları belki tekrar piyasaya girer. Dizeli 15.000 tl yada yaklaşık 3800 dolar fazlaya satacağınıza nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz . Kredi ile alanların ekstra ödedikleri faiz de cabası.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Performans için dizel olur ama atmosferik benzinli hesabına birde LPG eklersek fark uçuşlara geçer

• Etrafımda dizel araç kullananlara bakıyorum, çoğu küt diye kontağı açıp kapatıyor. Motora, turboya zarar verirsin diyorum "5 yıl kullanıp satarım, alan yaptırsın" diyor.
    İkinci el dizel ile benzinliye bir de güven açısından bakın.
  • Yüksek süratlerde dizeller daha az yakıyor ve zorlanmadan yürüyor Yanlış mı düşünüyorum
  • Islemler bastan sona yanlis. Boyle hesaplama yapilmaz. 5 yillik hesapladiginiz tutarlarin bugunku degerini hesaplayin ve kârı zarari öyle bulun. Insallah ticareti de bu hesapla yapmiyorsunuz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • hesaplamadaki kavramsal eksik, yakıt masrafının sanki 5 yıl sonunda tek seferde çıkacakmış gibi ele alınması,

dolayısı ile benzine süreç içinde yapılan fazla ödemenin faizinin göz ardı edilmesi.

bunun dışında faizlendirilen tutar 5 yıl sonranın nominal değeri, arabaların 2. el değerleri ve benzine harcananlar bugunkü değerler. dolayısı ile son toplamda elmalarla armutlar birbirine karışmış.

benzin için reel faiz ile anuite hesaplarsan, alım sırasında fazla ödenen tutara uygulanan faizi de nominal değil reel faiz ile hesaplarsan her şey eş baza gelir.

girdi eksiği olarak da ucuz arabanın kaskosunun daha ucuz olacağı ve dizel'in bakım maliyetinin biraz daha fazla olacağı...

şu bir gerçek ki dizel arabanın artık bir mantığı kalmadı, millet psikolojik olarak alıyor. Bir dönem benzinli dizel aynı paraya satılırken senede x km yapmıyorsan dizel alınmaz dogması vardı zihinlerde, şimdi de dizel her koşulda ekonomiktir dogması mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 19can84 -- 1 Ocak 2018; 18:48:42 >

• Bu muhabbet yıllardır sürüyor.Adamın parası varsa dizel alır.Astra dizel kullanıyoruz benzinlinin yakıt masrafı dizelin 2 katından daha fazla.Çoğu kişi psikolojik olarak söverek arabaya binip benzin alacağına dizel alıyor.Faizi bakımı vs.karıştırmaya gerek yok.Hesap basit örneğin 90 bine aldığın benzinliyi 80 bine satarsan 110 bine aldığın dizeli 100 bine satarsın.Her malın ederi kadar 2.el değeri vardır.Dizel alanın zarar ettiği falan yok.Satarken paran yine cebinde kalıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Apocalypto33 -- 1 Ocak 2018; 18:57:42 >
  • Katılıyorum hocam

Bu arada rampada bayılan benzinli araçlarınızı 105lik tdi ile sollarken keyifle izliyor olacağım (yüksek beygirli araçlar için komuşmuyorum aynı klasman için)

• 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.