Şimdi Ara

Artık Dizel Astra alan zarar ediyor (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
138
Cevap
2
Favori
8.500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Rumpelstilzchen

Faiz haram. Haram para kazanacagima dizel alirim.

En büyük günahlardan biri nasıl bu kadar normal karşılanıyor hayretler içindeyim ben de...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ölümüne çArşı ulan

Gene dizele parasi yetmeyenlerin açtığı tartıştığı bir konu,paran bolsa ve keyfi olarak benzinli alıyorsanız kimse bir şey diyemez ama arabaya 110 lira bütçe ayırıp genede benzinli almak büyük saçmalık . Satarken dizeli benzinli fiyatına satan bir ahmak bulursanız sizin hesaplariniz doğru

220bin tl param var gidip 20-30binde 5.20i yi 170bine almak varken niye 220ye 80-90binde 5.20d alayım?
    Birde dizele parası yetmeyenler diye saçmalamış sanki 70bine hiç dizel araba yokmuş gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Klise Adam -- 31 Aralık 2017; 15:40:23 >
  • Benim araba benzinli, yalan yok param olsaydı dizelini alırdım. Dizel aracım hiç olmadı ama öyle tahmin ediyorum ki kışın benzinin rahatlığını dizel vermez, motorun ısınmasını bekle falan filan, o sırda arabada üşü, üstüne bir de gürültüsü, mesafe kısaysa motor ısınana kadar çok yakması falan hepsi sıkıntı gibi geliyor bana.
  • quote:

Orijinalden alıntı: furion07

quote:

En büyük günahlardan biri nasıl bu kadar normal karşılanıyor hayretler içindeyim ben de...

Para her sene neredeyse %20 değer kaybediyor, peki bu parayı kim yiyor, nereye gidiyor? O haram değil mi?
  • Uzun zamandır yeni nesil dizel araca binmemissiniz hocam. O olaylar common rail dizellere geçince bitti.

• Faiz haram kabul, yüksek enflasyon altında ezilmek sevap mi peki?

• Asıl dizel bu kadar zehirliyken insanlar alırken hiç mi tereddüt etmiyor yahu?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hala yılda 30-40 bin km yapan kaldı mı ? yılda toplasan 12bin km geçmem. O yüzden dizel arabam opel astra H sattım. 7 yılda 55bin km yapmışım öle düşünün :D Şimdi 2 arabamda benzinli. Yüksek km yapmayanların hala dizel alması çok yanlış. Benzinin verdiği sessizlik pahabiçilemez.
  • Hesher kullanıcısına yanıt
    Benzin sudan ucuz ya memlekette. İnsanlar çevreyi düşünmedikleri için dizel aliyor.

Dizelin tercih edilmesinin temel nedeni -özellikle uzun yolda- cok az yakıt tüketmesidir.

• quote:

Orijinalden alıntı: furion07

quote:

İslamda faiz mal değeri üzerinden yapılır yalnız.

• Aynı fikirdeydim ta ki benzinli Passat aracımı satışa çıkartana kadar. Şimdiye kadar 10 civarı alım satımım oldu sıfır hata aracı Türkiye ortalamasının altında koymama rağmen arayan sorun olmadı aylarca yayında kaldı 2 gün önce satabildim. Daha önceki hızlı sattığım araçlardan tek farkı benzinli oluşuydu Dizel alsaydım bu kadar beklemezdim. Km yapmayacak da olsam artık dizel alacağım.
  • IOserI I kullanıcısına yanıt
    Aynen kardesım 5.5 yıl 50 bın km dızel a3 yapmıstım

Ha şimdı benzınlı kullanıyorum kesınlıkle calısması sürüş keyfı ck daha ıyı. Bıde dızel benzın farkı 50 kr a kdr dusmus durumda. 10 bın km 20-25 kr fark olsa yıl ıcınde en baba 2-2.500 yapar. Kaskosu bakım farkı derken arada erıyıp gıdıyor

• 15.000 tl yılda 5.000 km için değmez ama yılda 20.000-25.000 yapan birisi için dizel şart.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bianconera

quote:

Orijinalden alıntı: drmelihx

Dostum hesabin yanlis satarken ki farki da 23 bin tl olarak hesaba katacaksin aradaki 8-9 bin uçuyor sana göre...

yanlış değil alırken ki ödenen fark 2.elde birebir kalmıyor eriyor biraz. hele dizel 100 bin üstüyse %50 anca fark kalıyor

Erimez hatta dizelin bakimlari pahalidir olayi da şehir efsanesidir.Bunu halihazirda bir dizel bir benzinli tsi araci olan objektif biri olarak söylüyorum.Dizelin psikolojisi bile farkli kafa da bir rahatlik oluyor..

• Psikolojik rahatlık diye bir kavram var. Dizel size onu sağlıyor. Ekonomi yapmasa bile yeter bu rahatlık 😃

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gene elalemin parasının hesabı tutulmaya başlanmış...

• quote:

Orijinalden alıntı: tekkral34

quote:

Orijinalden alıntı: o.lut03

benzinli aracımız vardı yılda 5-7 bin km yol yapıyorduk sattık
    dizel aldık bu sene 12 bin km yol yaptık ha mantıklı mı sıfır araçta olmayabilir
    ama araç alırken parayı bikere veriyorsun oluyor bitiyor
    tatile gideceksin dizelde 300 tl benzinlide 500 tl yakıt parası vereceksin
    yokuşlarda bayılacaksın dizelde istediğin hızda gideceksin
    sürekli ortalama tüketime bakarak araba süreceksin az yaksın diye uğraacaksın
    satarken dizel araç çok daha çabuk satılır ve değerlidir tabi temizse
    ama 2. el araç alırken fluence için konuşuyorum dizel ile benzinli arasında max 5 bin fark vardı ben alırken dizel almak çok daha mantıklıydı

Coookkk geride kalmissiniz. Toyota haric artik her markada turbo beslemeli benzinli motorlar var ki kendisinden büyük hacimdeki dizel motorlara plaka okutuyor rampada olsun duz yolda olsun.

Psikolojik tatmin olayi bu tamamen. Ayrica aracin yasi ilerledikce 2. el makasi cok fazla daraliyor. 5 yasinda ayni arabanin dizeliyle benzinlisi neredeyse ayni paralara satiliyor. Acin bakin sahibinden gibi sitelere gorursunuz.

Sonuc olarak bol bol km yapmayan acik ve net sekilde zarar ediyor. Memleket hasreti ceken köylümüz gideceği yere 1.5 depo yerine 1 depoyla gidince muthis kar ettim saniyor.

zaten 2. el de mantıklı olduğunu söyledim bende

• quote:

Orijinalden alıntı: jac0B0

quote:

Orijinalden alıntı: anadolu86

Bendeki dizel 8 litre yakıyor şehiriçi , yani dizelin tasarrıfu pek yok.

Hangi aracmis o 8lt yakan ?

Cok yaktigiyla dem vurulan 1.6crdi dct kombinasyonuyla

Ilk 2bin km rodaj + kis lastigi + soguk hava + ort 25km ile 7.3lt/100km yaktim.

1.5 crdi 110 , istanbul içi seri kullanım.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: bianconera

quote:

Dostum hesabin yanlis satarken ki farki da 23 bin tl olarak hesaba katacaksin aradaki 8-9 bin uçuyor sana göre...

yanlış değil alırken ki ödenen fark 2.elde birebir kalmıyor eriyor biraz. hele dizel 100 bin üstüyse %50 anca fark kalıyor

Erimez hatta dizelin bakimlari pahalidir olayi da şehir efsanesidir.Bunu halihazirda bir dizel bir benzinli tsi araci olan objektif biri olarak söylüyorum.Dizelin psikolojisi bile farkli kafa da bir rahatlik oluyor..

2016 model boş benzinli dizel astralara bakarsan benzer şartlarda 10-15 bin TL fark var alırken araladında 10 bin olsaydi kim bakardi benzinlinin yuzune

• Dizel iyi bir lpg li benzinin yanına yaklaşamaz.. yüzbinlerce km lpgli araç kullandım.. yıllık 30bin km den aşağı yapanlar turbo benzinli baksın.. örneğin 1.4 tsi passat o kadar az yakıyorki tdi a gerek yok ..

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.