Şimdi Ara

ASTRA YAKIT (benzin - dizel - lpg)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
140
Cevap
1
Favori
33.888
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yakıt tüketimi konusundaki tüm paylaşımları bu başlıkta toplayalım.

2011 Astra (Classic III) 1.3 cdti
    Ort.Hız : 22 km/h
    Ort.Tüketim : 7,4 lt/100km

P.S: (Ortalama hızdan da belli olacağı üzere tamamen İstanbul şehiriçi kullanımına ait veriler).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otuuuz5 -- 6 Aralık 2010; 0:44:23 >

• 2010 1.3 cdti astra easytronik 6900 Km
    Ortalama hızdan da anlaşılacağı gibi Şehir içi ama çok nadir dur kalka giriyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bonjovi0433 -- 7 Aralık 2010; 9:02:59 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bonjovi0433

2010 1.3 cdti astra easytronik 6900 Km
    Ortalama hızdan da anlaşılacağı gibi Şehir içi ama çok nadir dur kalka giriyorum
    ben aracı ilk 1000 km çok yavaş değim yerindeyse kağnı gibi kullandım 5.6 gibi bir tüketim elde ettim. şimdi ilk 1000 km geçti diye yükleniyorum motor a tüketim 6.8 e çıktı ki hakkını vererek te kullanmıyorum kağnıdan biraz daha hızlı gidiyorum neyse km ilerledikçe umarım düşücek tüketim

• quote:

Orijinalden alıntı: fasher

ben aracı ilk 1000 km çok yavaş değim yerindeyse kağnı gibi kullandım 5.6 gibi bir tüketim elde ettim. şimdi ilk 1000 km geçti diye yükleniyorum motor a tüketim 6.8 e çıktı ki hakkını vererek te kullanmıyorum kağnıdan biraz daha hızlı gidiyorum neyse km ilerledikçe umarım düşücek tüketim

Alıntıları Göster
    Bende aracı alalı 3.5 ay oldu 1.3 cdti easytronic sonbaharda İstanbulda Yavaş kullanımla ortalama 6.0 Lt tüketirken havalar biraz soğuyunca özellikle bu ay Ortalama Tüketim 6.4 Lt oldu soğukla ilgili tüketimi artan varmı?

• quote:

Orijinalden alıntı: ugur_tasar

Bende aracı alalı 3.5 ay oldu 1.3 cdti easytronic sonbaharda İstanbulda Yavaş kullanımla ortalama 6.0 Lt tüketirken havalar biraz soğuyunca özellikle bu ay Ortalama Tüketim 6.4 Lt oldu soğukla ilgili tüketimi artan varmı?

Alıntıları Göster
    motor daha geç ısındığı için tüketimin artması normal
  • quote:

motor daha geç ısındığı için tüketimin artması normal

Alıntıları Göster
    lastik basınçlarınız nelerdir? benim 2,4 bar
  • quote:

lastik basınçlarınız nelerdir? benim 2,4 bar

Alıntıları Göster
    mazot depo kapağında 2.2 bar diyor araçta 1-3 kişiye kadar bende hepsine öyle bastım
  • quote:

mazot depo kapağında 2.2 bar diyor araçta 1-3 kişiye kadar bende hepsine öyle bastım

Alıntıları Göster
    Elazığ şehiriçi (eco flex yazılım yüklenmeden önce) 6.3 lt/100 km
    eco flexten sonra 6.9/7 lt/100 km :(
    Eco flex yakıt tüketimimi arttırdı sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yutean23

Elazığ şehiriçi (eco flex yazılım yüklenmeden önce) 6.3 lt/100 km
    eco flexten sonra 6.9/7 lt/100 km :(
    Eco flex yakıt tüketimimi arttırdı sanırım.

Alıntıları Göster
    araç 2009 astra h cdti sedan bu arada.pardon..
  • quote:

Orijinalden alıntı: yutean23

araç 2009 astra h cdti sedan bu arada.pardon..

Alıntıları Göster
    Geçen hafta inanılmaz bir trafik vardı. Üzerine bir de soğuk hava eklenince son durum şu şekli aldı:
    ort.hız 20 km/h
    ort.tüketim 7,8 lt/100 (bu veriler son 200 km'ye aittir)

Aracı ilk aldığımdan bu yana sıfırlamadığım BC2 deki tablo ise halen şu şekilde:
    ort.hız 22 km/h
    ort.tüketim 7,5 lt/100(bu veriler ise 1600 km nin ortalamalarıdır).

Ortalama hız 30km/h olduğunda, ortalama tüketim 6 lt/100 lere kadar inmekte.
    Trafik yoğunluğunun şiddetini ve tüketime olan negatif etkisini daha rahat anlayabilmeniz açısından veriyorum bu örnekleri.

• sanırım İstanbulda oturuyorsun ve geçen hafta Cumadan bahsediyorsun; doğru mudur?
    quote:

Orijinalden alıntı: otuuuz5

Geçen hafta inanılmaz bir trafik vardı. Üzerine bir de soğuk hava eklenince son durum şu şekli aldı:
    ort.hız 20 km/h

Aracı ilk aldığımdan bu yana sıfırlamadığım BC2 deki tablo ise halen şu şekilde:
    ort.hız 22 km/h

Trafik yoğunluğunun şiddetini ve tüketime olan negatif etkisini daha rahat anlayabilmeniz açısından veriyorum bu örnekleri.

• 2.2 'yi comfor için yazmışlar; 2.5'de ekonomi için. bende bunları baz alarak genelde 2 kişi bindiğim için araca 2.4 bastım.

quote:

• quote:

2.2 'yi comfor için yazmışlar; 2.5'de ekonomi için. bende bunları baz alarak genelde 2 kişi bindiğim için araca 2.4 bastım.

quote:

Alıntıları Göster
    arkadaşlar bende 2011 gümüş gri astra cdti classic ile aranıza yeni katıldım arabam daha 600 km, bu yakıt tüketimleriniz km ye göre değişeceğinden yazdığınız ayrıntılara aracınızın km sini de yazarsanız karşılaştırma fırsatımız olur, aynı zamanda meark ettiğim çelişkide kaldığım bir iki nokta var.90 km hızda hangi vitesi kullanmak daha ekonomik olur. 4.viteste 2500 -2600 devirde 90 km düz yolda 4.3 4.5 gibi anlık tüketim mevcut, 5 te 2000 devre düşüyor ama araba biraz daha zorlanıyor boğuluyor hiisi oluyor sanki daha fazla yakıyor gibime geldi.4 te sonuçta turbo daha fazla aktif.siz neler düşünüyorsunuz?

• quote:

sanırım İstanbulda oturuyorsun ve geçen hafta Cumadan bahsediyorsun; doğru mudur?
    quote:

ort.hız 20 km/h

ort.hız 22 km/h

Evet.
    Geçen hafta Başbakan İstanbul'da idi.
    Zannediyorum akşam saatlerindeki yoğunlukların bir veya ikisi bu yüzden oluştu.

• quote:

Orijinalden alıntı: filintax

arkadaşlar bende 2011 gümüş gri astra cdti classic ile aranıza yeni katıldım arabam daha 600 km, bu yakıt tüketimleriniz km ye göre değişeceğinden yazdığınız ayrıntılara aracınızın km sini de yazarsanız karşılaştırma fırsatımız olur, aynı zamanda meark ettiğim çelişkide kaldığım bir iki nokta var.90 km hızda hangi vitesi kullanmak daha ekonomik olur. 4.viteste 2500 -2600 devirde 90 km düz yolda 4.3 4.5 gibi anlık tüketim mevcut, 5 te 2000 devre düşüyor ama araba biraz daha zorlanıyor boğuluyor hiisi oluyor sanki daha fazla yakıyor gibime geldi.4 te sonuçta turbo daha fazla aktif.siz neler düşünüyorsunuz?

Ekranlardaki hiç bir şeye fazla bakma ve takılma. İstanbul'da oturuyorsan, Sabah ve akşam trafiğinde aracını kullanıyorsan km'de 0,24 kuruş yakıyor(kışın).
    Yok eğer İstanbul dışında bir yerde ikamet ediyorsan; fabrika tüketim verileri kadar yakarsın.
    Basit hali şu şekilde: depoyu fullediğin zaman sadece BC1'i sıfırla, BC2'ye hiç dokunma(büyük ortalamayı buradan takip edersin, aracı aldığın günden o ana kadar ki yakıt tüketimini hesaplarsın).
    Depoyu tekrar fullediğinde BC1'deki değerlere bakarsın..ki büyük ihtimalle tutar.
    Ortalama hıza göre hesaplanmış hali yukarıda benim örneklerde var.
    Yoğun trafik, ortalama hızın 15 km/h ile 25 km/h arasındaki değerlerde ortaya çıkıyor. Bu değerler arasındaki tüketim miktarları da sırası ile: 8,5 lt(ben henüz bu ortalama sürate hiç düşmedim, bu yüzden de bu süratteki tüketimi tahmini olarak yazdım) ve 6,7 lt şeklinde oluşuyor.
    25 ve 30 km/h'in üzerindeki ortalama süratlerde tüketim değerleri fabrika verileri ile birebir örtüşmekte.

• quote:

quote:

Ekranlardaki hiç bir şeye fazla bakma ve takılma. İstanbul'da oturuyorsan, Sabah ve akşam trafiğinde aracını kullanıyorsan km'de 0,24 kuruş yakıyor(kışın).
    Yok eğer İstanbul dışında bir yerde ikamet ediyorsan; fabrika tüketim verileri kadar yakarsın.
    Basit hali şu şekilde: depoyu fullediğin zaman sadece BC1'i sıfırla, BC2'ye hiç dokunma(büyük ortalamayı buradan takip edersin, aracı aldığın günden o ana kadar ki yakıt tüketimini hesaplarsın).
    Depoyu tekrar fullediğinde BC1'deki değerlere bakarsın..ki büyük ihtimalle tutar.
    Ortalama hıza göre hesaplanmış hali yukarıda benim örneklerde var.
    Yoğun trafik, ortalama hızın 15 km/h ile 25 km/h arasındaki değerlerde ortaya çıkıyor. Bu değerler arasındaki tüketim miktarları da sırası ile: 8,5 lt(ben henüz bu ortalama sürate hiç düşmedim, bu yüzden de bu süratteki tüketimi tahmini olarak yazdım) ve 6,7 lt şeklinde oluşuyor.
    25 ve 30 km/h'in üzerindeki ortalama süratlerde tüketim değerleri fabrika verileri ile birebir örtüşmekte.

Alıntıları Göster
    2008 Astra Sedan 1.6 Ecotec
    Ort.hız : 100-140 km/h
    Ort.Tüketim : 7,6 lt/100km klima kapalı şehir dışı tüketimi.

• quote:

Orijinalden alıntı: emRe15422

2008 Astra Sedan 1.6 Ecotec
    Ort.hız : 100-140 km/h
    Ort.Tüketim : 7,6 lt/100km klima kapalı şehir dışı tüketimi.

Alıntıları Göster
    sıfır aracımı ankaradan izmir bergamaya getirdim..

• quote:

Orijinalden alıntı: bilal55b

sıfır aracımı ankaradan izmir bergamaya getirdim..

Alıntıları Göster
    OPEL ASTRA 1.3 CDTİ CLASSİC İLE J KASA 1.3 DİZEL ARASINDA FABRİKA VERİLERİNE GÖRE AZINSANMAYACAK DERECEDE YAKIT FARKI DİKKATİMİ ÇEKTİ (KENDİ SİTESİNDEN TEKNİK ÖZELLİK BROŞÜRLERİNE BAKARSANIZ)

CLASSİC 1.3 90 HP J KASA 95 HP
    6.3 ŞEHİR İÇİ 4.9 ŞEHİR İÇİ
    4.1 ŞEHİR DIŞI 3.7 ŞEHİR DIŞI
    4.9 ORTALAMA 4.1 ORTALAMA

TAMAM J 95 HP AMA 17 İNÇ JANT ARACIN AĞIRLIĞI YAKIT TÜKETİMİNDE ÖNEMLİ ETKEN
    TÜM BU FARKLAR EKOFLEX YAZILIMDAN MI KAYNAKLANIYOR,EĞER BÖYLE İSE ARALIKTA ALMIŞ OLDUĞUM ARABADA VARMIDIR? BİR YAZILIM BU KADAR FARKEDİYORMUDUR?

• 2010 Astra Classic III HB 1.6 Benzinli, araç teslim alınırken Opel tarafından Landi Renzo LPG kiti takıldı.

Araç 3.500 km'de.

Şehir dışı ortalama 137 km/h hızla 8,23 lt LPG / 100 km

Şehir içi ortalama 43 km/h hızla 10 lt LPG / 100 km (Agresif sayılacak bir kullanım ile)

Ankara fiyatlarıyla;

şehirdışı ortalama 16,5423 kuruş / km

şehiriçi ortalama 20,1 kuruş / km

İlk çalışmada benzin kullanımından dolayı şehiriçi tüketime +1,5 kuruş eklemek daha gerçekçi olur.
  • quote:

OPEL ASTRA 1.3 CDTİ CLASSİC İLE J KASA 1.3 DİZEL ARASINDA FABRİKA VERİLERİNE GÖRE AZINSANMAYACAK DERECEDE YAKIT FARKI DİKKATİMİ ÇEKTİ (KENDİ SİTESİNDEN TEKNİK ÖZELLİK BROŞÜRLERİNE BAKARSANIZ)

CLASSİC 1.3 90 HP J KASA 95 HP
    6.3 ŞEHİR İÇİ 4.9 ŞEHİR İÇİ
    4.1 ŞEHİR DIŞI 3.7 ŞEHİR DIŞI
    4.9 ORTALAMA 4.1 ORTALAMA

TAMAM J 95 HP AMA 17 İNÇ JANT ARACIN AĞIRLIĞI YAKIT TÜKETİMİNDE ÖNEMLİ ETKEN
    TÜM BU FARKLAR EKOFLEX YAZILIMDAN MI KAYNAKLANIYOR,EĞER BÖYLE İSE ARALIKTA ALMIŞ OLDUĞUM ARABADA VARMIDIR? BİR YAZILIM BU KADAR FARKEDİYORMUDUR?

Classic III lere servise gidip EcoFLEX yazılım attıran arkadaşlar vardı. Hepsindeki ortak dert: aracın tüketimi arttı şeklinde idi. Ne derece doğru ne derece yanlış bilemeyeceğim, onların yalancısıyım. Tabii bir de şu var: servislerin attık demesi ne kadar inandırıcı. Başka forumlarda bununla ilgili epey şikayet vardı. Ellerini sürmedikleri halde yazılım attık diyorlarmış pek çok yerde. Aracı chip'letmeye götüren birkaç arkadaş anlamıştı durumun bu şekilde olduğunu.
    Anlayacağınız, ellerinde gerçekten yazılım varmı, yokmu? belli değil. Hadi var ve yaptırdık diyelim faydadan çok zararı mı var bu da net değil.
    Yeni Astra'daki fabrika verilerinin tutup tutmadığını bilemeyeceğim. Araç sahiplerinin paylaşımı lazım. Yeni motordaki en önemli değişiklik şanzuman oranlarında ve lastik ebadında. EGR valfinin bu motorlada kullanılıp, kullanılmadığını ise bilmiyorum. Bu valfin hem tüketime hem de performansa çok etkisi var.
    Ayrıca, turbonun tipini de bilmemiz lazım(yeni motordaki).
    Tüm bunlardan ve kullanıcı deneyimlerinden sonra ancak anlayabiliriz; iki motor arasındaki performans ve tüketim farklılıklarını.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi otuuuz5 -- 21 Aralık 2010; 18:57:40 >

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.