Şimdi Ara

ASTRA YAKIT (benzin - dizel - lpg) (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
140
Cevap
1
Favori
33.888
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: erkanerkan

quote:

Orijinalden alıntı: eudoc

Ankara - Adana - Tarsus - Mersin
    sonra tekrar Tarsus - Ankara
    Toplam 1.120 km
    150 liralık mazot (araç 2010 model, 12500 kilometrede, 1,3 CDTI easytronic KP)
    Başka birşey söylemeye gerek var mı?

ASTRA YAKIT (benzin - dizel - lpg)

benzinli araba kullananlar için kelimeler kifayetsiz kaldığı resim

Aynen

• quote:

Orijinalden alıntı: erkanerkan

quote:

Orijinalden alıntı: eudoc

Ankara - Adana - Tarsus - Mersin
    sonra tekrar Tarsus - Ankara
    Toplam 1.120 km
    150 liralık mazot (araç 2010 model, 12500 kilometrede, 1,3 CDTI easytronic KP)
    Başka birşey söylemeye gerek var mı?

ASTRA YAKIT (benzin - dizel - lpg)

benzinli araba kullananlar için kelimeler kifayetsiz kaldığı resim

• Araç astra sedan H kasa LPG li... Aydın - Sakarya arası Yaklaşık 600 km ortalaması 6,2/100 lt. LPG.
    6,2 X 2,30 = 14,6 kr.

14,6 x 600 = 87,6 tl

Resmi daha sonra ekleyeceğim.
  • Opel Astra Classic III 1.6 Konfor Paket 2010 model, 7600km civarında, LPG yok.

BC1
    7389.3km
    33km/h
    555.1L
    7,6Ltr./100km

BC2
    5816.7km
    35km/h
    416.6L
    7.2Ltr./100km

Eylül 2010da elimize geçti araç. Bu yılın başına kadar sadece semt içinde kullanılarak 1500km falan yapılmıştı. BC1de yaklaşık olarak ilk 200km eksik. O zamanlar ortalama 10 litrelerdeydi. Sonrasında Ankara şehiriçi ağırlıklı kullanıldı, şu anda aylık ortalama 1500km yapıyorum. Daha sonra resim de eklerim.

Saygılar.
  • Astra Classic III 1.6 motorun teknik özelliklerinde yakıt tüketimi biz alırken daha yüksekti, örneğin şehiriçi 8.7 idi. Şu anda ki teknik özellikler kısmında şehiriçi 8.4 gözüküyor. Yazılım vs. tarzı bir şey var mı 1.6lar için. Soran, duyan, yaptıran varsa bekliyoruz cevaplarını.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kensai-X -- 13 Mayıs 2011; 14:04:28 >
  • 2009 astra aldım 1 hafta önce, Adapazarı-Gebze 83 km E5-90km cruise control ile gittim. 3-4 kez ışıklarda durdum. 6.1 lt/100 km hesapladı. 25 kuruş/km gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: leylek1983

Astra Classic III 1.6 motorun teknik özelliklerinde yakıt tüketimi biz alırken daha yüksekti, örneğin şehiriçi 8.7 idi. Şu anda ki teknik özellikler kısmında şehiriçi 8.4 gözüküyor. Yazılım vs. tarzı bir şey var mı 1.6lar için. Soran, duyan, yaptıran varsa bekliyoruz cevaplarını.

Saygılar.

Yukarıdaki soruma cevap alamadım, herhalde bilgisi olan yok ya da ben kaçırdım.
    Edit: Motor kodu A16XER olmuş yenilerin sanırım. Donanımsal farklılıklar var şeklinde kendime cevap vereyim :P

Bu arada depo fulleyerek bir test gerçekleştirdim sonuç aşağıdaki gibi.

Son KM = 9255km
    İlk KM = 8811km
    Toplam Yol = 444km
    Toplam Yakıt = 33.4lt
    33.4 / 444 X 100 = 7.52lt/100km

Bu dönemde yol bilgisayarının gösterdiği veriler şu şekilde oldu.

Toplam Yol = 445km
    Ortalama Hız = 32km/h
    Tüketilen Yakıt = 34,2lt
    Ortalama Tüketim = 7,8lt/100km
    34,2 / 445 X 100 = 7,68lt/100km

İlginç değil mi veriler arasındaki farklılık? Hepsini geçtim yol bilgisayarındaki verilere göre ben ortalama hesaplayınca arabanınkinden farklı çıktı. Yuvarlamalardan falan kaynaklanıyodur belki bilemiyorum. Ya da ben bir yerde hata mı yapıyorum?

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kensai-X -- 13 Temmuz 2011; 0:32:57 >

• Merhaba arkadaslar. ben yakıtımı shellden alıyorum (shellin euro dizelini ) ve 100 km ortalmaa 8-9 litre yakıyordum. iki kere deneme amaçlı BP den euro dizel aldım. ortalamam birden 6.5 e düştü. acaba sizde de böyle bir fark var mı. bu fark normal mi? bp den ilk aldıgımda 6.5 ortalmayayı görunce motor acıldı diye dusundum. tekrar shellden aldım ortalmam bu sefer 8.5 oldu. bu hafta sonra tekrar bp den aldım su an ortalamam 6.6 litre. Aynı guzergahta aynı şekilde gidip geliyorum yolda ,hava sıcaklıgında hic bri degişiklik yok. Bir dahaki yakıtı da opetten alayım birde onu deneyeyeim bari :).diger arkadaslar da yakıt degiştirdiginde bu sekilde bir sonuc elde ediyor mu acaba?
  • Şartlar aynıyken bahsettiğiniz fark anormal. Şartları aynı tutarak mesela belirli bir mesafeyi sabit hızla iki yakıtla denemek fikir verebilir.

Saygılar.
  • Dostlar eski bir opel kullanıcısı olarak (Şu anda başka bir marka maalesef kullanmaktayım) Asrayı gerçekten beğenmekteyim. Ancak yeni Astra çıktıktan sonra eskisiyle bir karşılaştırayım dedim. Öyle ya yeni teknoloji yeni özellikler falan. Ancak sonuçta kullanıcı/tüketici mantığıyla baktığımızda hüsrana uğradım. Muhakkak ki yeni astranın bizim doğrudan göremediğimiz özellikleri belki vardır. Ama dedim ya tüketici/kullanıcı gözüyle baktığımızda yeni teknoloji Astraya birşey ilave etmemiş tam tersine birşeyler almış. Şimdi çok bilenler diyecekler ki efendim şasisinde şu yenilik yapıldı, burasında şu yenilik yapıldı falan diye. Ama zaten Classic Astra lll de pek çok ihtiyacı karşılıyordu zaten, yol tutuşundan performansına kadar.
    Yeni astra bence dış görünüş olarak öncekinden daha güzel olmuş.Bir de Ülkemiz yol şarlarına göre altı 1-2 santim daha yüksek olsaydı ne güzel olurdu değil mi?
    Ne dersiniz? Yanılıyor muyum sizce?
    Saygılarımla,
    ( Örneklerimde Easy-Act.Slct karışılaştırması yaptım çünkü tüketici olarak tercihim eşim nedeniyle otomatikten yanadır. )
    EASYTRONIC ACTİVE SELECT %
    ASTRA CLASSİC lll YENİ ASTRA FARK
    Ş. İÇİ 8,1 9,9 % 22
    Ş. DIŞI 4,9 5,7 % 16
    ORTALAMA 6,1 7,2 % 18
    0/100 KM HIZLANMA 12,7 13,3 - % 5
    MAX.HIZ 192 182
    MOTOR GCÜ 115 BG 115 BG
    TORK 155 155

• Dostlar eski bir opel kullanıcısı olarak (Şu anda başka bir marka maalesef kullanmaktayım) Asrayı gerçekten beğenmekteyim. Ancak yeni Astra çıktıktan sonra eskisiyle bir karşılaştırayım dedim. Öyle ya yeni teknoloji yeni özellikler falan. Ancak sonuçta kullanıcı/tüketici mantığıyla baktığımızda hüsrana uğradım. Muhakkak ki yeni astranın bizim doğrudan göremediğimiz özellikleri belki vardır. Ama dedim ya tüketici/kullanıcı gözüyle baktığımızda yeni teknoloji Astraya birşey ilave etmemiş tam tersine birşeyler almış. Şimdi çok bilenler diyecekler ki efendim şasisinde şu yenilik yapıldı, burasında şu yenilik yapıldı falan diye. Ama zaten Classic Astra lll de pek çok ihtiyacı karşılıyordu zaten, yol tutuşundan performansına kadar.
    Yeni astra bence dış görünüş olarak öncekinden daha güzel olmuş.Bir de Ülkemiz yol şarlarına göre altı 1-2 santim daha yüksek olsaydı ne güzel olurdu değil mi?
    Saygılarımla,
    ( Örneklerimde Easy-Act.Slct karışılaştırması yaptım çünkü tüketici olarak tercihim eşim nedeniyle otomatikten yanadır. )
    Ş. İÇİ 8,1 - 9,9 % 22
    Ş. DIŞI 4,9 - 5,7 % 16
    ORTALAMA 6,1 - 7,2 % 18
    0/100 KM HIZLANMA 12,7 - 13,3 - % 5
    MAX.HIZ 192 - 182
    MOTOR GCÜ 115 BG - 115 BG
    TORK 155 - 155

• quote:

Orijinalden alıntı: Kensai-X

quote:

Orijinalden alıntı: leylek1983

Astra Classic III 1.6 motorun teknik özelliklerinde yakıt tüketimi biz alırken daha yüksekti, örneğin şehiriçi 8.7 idi. Şu anda ki teknik özellikler kısmında şehiriçi 8.4 gözüküyor. Yazılım vs. tarzı bir şey var mı 1.6lar için. Soran, duyan, yaptıran varsa bekliyoruz cevaplarını.

Saygılar.

Yukarıdaki soruma cevap alamadım, herhalde bilgisi olan yok ya da ben kaçırdım.
    Edit: Motor kodu A16XER olmuş yenilerin sanırım. Donanımsal farklılıklar var şeklinde kendime cevap vereyim :P

Bu arada depo fulleyerek bir test gerçekleştirdim sonuç aşağıdaki gibi.

Son KM = 9255km
    İlk KM = 8811km
    Toplam Yol = 444km
    Toplam Yakıt = 33.4lt
    33.4 / 444 X 100 = 7.52lt/100km

Bu dönemde yol bilgisayarının gösterdiği veriler şu şekilde oldu.

Toplam Yol = 445km
    Ortalama Hız = 32km/h
    Tüketilen Yakıt = 34,2lt
    Ortalama Tüketim = 7,8lt/100km
    34,2 / 445 X 100 = 7,68lt/100km

İlginç değil mi veriler arasındaki farklılık? Hepsini geçtim yol bilgisayarındaki verilere göre ben ortalama hesaplayınca arabanınkinden farklı çıktı. Yuvarlamalardan falan kaynaklanıyodur belki bilemiyorum. Ya da ben bir yerde hata mı yapıyorum?

Saygılar.
    Dostum geçenlerde başka bir forumda yol bilgisayarı yakıt tüketim ölçümleri için tech 2 cihazıyla kalibrasyon yapıldığını okumuştum. Senin yaptığın gibi depoyu fulleyip belli bir süre sonra tekrar fulleyip toplam tüketim miktarını not ettikten sonrfa cihazla aracın bilgisayarına bu miktarı girmeniz gerekiyor. Bundan sonra araç doğru ölçüm yapmaya başlıyor. Benimki de 1-2 litre oynuyor gerçek tüketimle.

• 2 aylık 1,3 CDT sedan astramın şehir içi 7 lt / 100 km , şehirler arası 5 lt / 100 km yakıyor.
    tüketim miktarları normal mı?
  • Araç : 2010 model Astra Calassic III
    Motor: 1.3 cdti
    Km : 8000
    Ort.Hız : 20 km/h
    Ort.Tük : 7,7 lt/100km (yazın) 8,2 lt/100km (kışın)
    Uzunyol Ortalama Hız (Konfor) ve Ortalama Tüketim : Rahat edeceğiniz bir şekilde giderek (basarak, basmayarak, klima açık, klima kapalı, bazen 150 km/h lerle, bazen 90 km/h lerle, özetle hiçbirşeyinizden kısmadan) 5,0 lt/100km
  • quote:

Orijinalden alıntı: bars2010

Dostlar eski bir opel kullanıcısı olarak (Şu anda başka bir marka maalesef kullanmaktayım) Asrayı gerçekten beğenmekteyim. Ancak yeni Astra çıktıktan sonra eskisiyle bir karşılaştırayım dedim. Öyle ya yeni teknoloji yeni özellikler falan. Ancak sonuçta kullanıcı/tüketici mantığıyla baktığımızda hüsrana uğradım. Muhakkak ki yeni astranın bizim doğrudan göremediğimiz özellikleri belki vardır. Ama dedim ya tüketici/kullanıcı gözüyle baktığımızda yeni teknoloji Astraya birşey ilave etmemiş tam tersine birşeyler almış. Şimdi çok bilenler diyecekler ki efendim şasisinde şu yenilik yapıldı, burasında şu yenilik yapıldı falan diye. Ama zaten Classic Astra lll de pek çok ihtiyacı karşılıyordu zaten, yol tutuşundan performansına kadar.
    Saygılarımla,
    Ş. İÇİ 8,1 - 9,9 % 22
    Ş. DIŞI 4,9 - 5,7 % 16
    ORTALAMA 6,1 - 7,2 % 18
    0/100 KM HIZLANMA 12,7 - 13,3 - % 5
    MAX.HIZ 192 - 182
    MOTOR GCÜ 115 BG - 115 BG
    TORK 155 - 155

Easytronik altyapısı mekanik olan aracın robotize bir sistem sayesinde sizin yerinize kavramayı kesip, sizin yerinize vites değiştirdiği bir şanzımandır. Yapılış amacı ekonomidir ve maliyeti görece düşüktür. Yarı otomatik olarak sınıflandırılır.

Active Select, otomatik şanzıman alt yapısına sahip geliştirilmiş bir şanzımandır. Yapılış amacı konfor ve sorunsuzluktur, maliyeti görece yüksektir. Otomatik olarak sınıflandırılır.

Yani anlayacağınız Opel Easytronici geliştirip Active Select'i yapmadı. Ekonomi ve maliyet odaklı bir şanzımandan, konfor odaklı bir şanzıman sistemine geçti. İkisi tamamen farklı teknolojiler.

Ayrıca yeni Astra çok daha konforlu, çok daha fonksiyonel ve çok daha güvenli bir araç.

Saygılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kensai-X -- 29 Temmuz 2011; 22:05:21 >

• Astra Sedan 1,3 CDTI

Adana da kullanıyorum ş.içi olarak 6,2 / 100 km
  • 19250 km nin ortalaması 5.8. ikinci yol bilgisayarınıda sıfırlayınca 5.8 oluyo 1.3 dizel hb astra klasik
  • Merhabalar arkadaşlar. opel astra classic 3 1.3 cdti otomatik aracımızın ortalama tüketimi nedense fazla yakıt sarfiyatı gösterdi. lastik havalarını 32 olarak vurdurmuştuk. bir ara 6.7 gösterdi ama geri 6.2 ye düşmüştü. belki bakımından olurmu diye düşündüm 15 bakımınıda gelmişti onuda yaptırmama rağmen aracın ortalama tüketimi 6.4 -5 aralığının altına düşmüyor bunun sebebi ne olabilir sizce? önceleri 6.2 görüyordukda.
    vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RENAT27

Merhabalar arkadaşlar. opel astra classic 3 1.3 cdti otomatik aracımızın ortalama tüketimi nedense fazla yakıt sarfiyatı gösterdi. lastik havalarını 32 olarak vurdurmuştuk. bir ara 6.7 gösterdi ama geri 6.2 ye düşmüştü. belki bakımından olurmu diye düşündüm 15 bakımınıda gelmişti onuda yaptırmama rağmen aracın ortalama tüketimi 6.4 -5 aralığının altına düşmüyor bunun sebebi ne olabilir sizce? önceleri 6.2 görüyordukda.
    vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Bu konuda hiç fikri olan yokmu?
  • kardeş sen otomatik viteste 6,2 gördüm diyorsun ben manuel de kullanıyorum araç 12300 km ortalama tüketim 6,0 malesef opelin böyle bir sıkıntısı var ş.içinde motor gücü düşük olduğu için dur-kalk , dur -kalk hoplatıyor yakıtı jettanın falan ş.içi fabrika değerlerini 5,5 falan görünce imreniyorum açıkcası
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.