Şimdi Ara

Aynasız SLR seçiminde geldiğim son nokta

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
0
Favori
3.156
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kompakt makinemin görüntü kalitesi yetersiz gelmeye başlayınca yurtdışından aynasız SLR almaya karar verdim.
    DPReview'a girince bu kategoride "Rangefinder style mirrorless" 64 tane model olduğunu gördüm.
    Sonra daldım forumlara, bayağı okudum, zaman zaman sorular sordum ve kendi çapımda başladım elemeye...

Bunlar kafadan gitti
    Leica: çok pahalı
    Samsung: güven vermiyor, pek de düşünmeden eledim.
    Ricoh, Pentax: çok az kimsede var, maceraya atılmak istemedim.

Canon, Nikon
    Canon: sadece bir tane modeli var, onu da herkes yerden yere vurmuş.
    Nikon: 1 serisi altında çeşitli modeller çıkarılmış, sensörü küçük olduğu için eledim (1").

Geriye kaldı Fuji, Olympus, Panasonic, Sony

Gövdesinde flaş olanlar
    Makinenin yanında ayrıca bir flaş aparatı taşıma fikrine alışamadığım için gövdesinde flaş olmayan modelleri de eledim, bunlar kaldı.
    Fujifilm: X-A1, X-E1, X-E2, X-M1, X-Pro1
    Olympus: E-P5, E-PL5, E-PM2
    Panasonic: GF6, GM1, GX1, GX7
    Sony NEX: 3N, F3, 6, 7

Gövdesinde vizör olanlar
    Vizör ihtiyacım olacak mı git gelini yaşadım sonra. Tam karar veremediğim için vizörsüz modelleri de eledim, kaldı 6 model.
    Fujifilm: X-E1, X-E2, X-Pro1
    Panasonic: GX7
    Sony NEX: 6, 7

Fiyat göz önüne alınınca
    Makinaların fiyatlarını dikkate aldığımda X-E1 yeter diyerek X-E2, X-Pro1'i, NEX-6 yeter diyerek NEX-7'yi eledim.

Kaldı 3 model
    Bu sayede 3 modele kadar indirdim seçenekleri, ancak ötesine geçip de birini seçemedim. Niye derseniz;
    Fujifilm X-E1: Beraberinde satılan 18-55 kit lensin kaliteli ancak (aynasız slr'lerin ruhuna aykırı bir şekilde) büyük ve ağır olmasından bahsediliyor.
    Panasonic GX7: 14-42 kit lensin ebatları iyi ancak 4/3 sensör boyutunun yeterli olup olmadığından, fotoğraf kalitesinin APS-C'nin gerisinde kalıp kalmayacağından emin olamadım.
    Sony NEX-6: Herkes beraberinde satılan 16-50 kit lensin kötülüğünden bahsetmiş. Ne kadar kötü olacağını kestiremedim.

Amacım görüntü kalitesi iyi bir makina ve bir kit lens alıp kullanmak, farklı farklı lensler alacağımı zannetmiyorum, en azından şu anda.
    O yüzden ince eleyip sık dokuyorum.

Sonuç olarak artık aramayı bıraktım, beklemeye başladım, daha farklı makinalar/lensler çıkar diye...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi torinspec -- 12 Kasım 2013; 23:18:05 >

• PL5 olsun GX7 olsun APS-C'lilerden hiç geride değiller imaj kalitesi olarak. Hatta bana göre PL5 imaj kalitesi olarak Canon 600,650,700D'den iyi.
    -
    Mesela tıklayın bakın

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

PL5 olsun GX7 olsun APS-C'lilerden hiç geride değiller imaj kalitesi olarak. Hatta bana göre PL5 imaj kalitesi olarak Canon 600,650,700D'den iyi.
    -
    Mesela tıklayın bakın
    gövdede flaş ve vizör önemli çünkü daha önce ikisinin de eksik olduğu gövdeler sıkıntı verdi.

GX-7 ve OM-D E-M5 mutlu eder. OM-D'yi de yabana atmayın. hava koşullarına dayanıklı. Flaşı minicik takılı gezebilirsiniz. Ayrı pil isteyen flaşlar bana hep sorun yaşattı. OM-D öyle değil.

Fujilerin görüntü kalitesi iyi ama lens seçenekleri daha az ve AF hızı çok sorunlu ve bazen netleyemiyor. Yeni çıkan makinalarında (X-E2) daha iyi olduğunu biliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi autograph -- 12 Kasım 2013; 11:59:24 >

• quote:

PL5 olsun GX7 olsun APS-C'lilerden hiç geride değiller imaj kalitesi olarak. Hatta bana göre PL5 imaj kalitesi olarak Canon 600,650,700D'den iyi.
    -
    Mesela tıklayın bakın

Hocam bu modele hiç dikkat etmemiştim (E-PM2), fotoğraf kalitesine bayıldım
    650D'yi resmen ezmiş geçmiş
    GX7'den de biraz daha iyi gibi
    Fiyatı da gayet uygun
    Yazık ki gövdede flaş ve vizör yok

• quote:

Orijinalden alıntı: autograph

gövdede flaş ve vizör önemli çünkü daha önce ikisinin de eksik olduğu gövdeler sıkıntı verdi.

GX-7 ve OM-D E-M5 mutlu eder. OM-D'yi de yabana atmayın. hava koşullarına dayanıklı. Flaşı minicik takılı gezebilirsiniz. Ayrı pil isteyen flaşlar bana hep sorun yaşattı. OM-D öyle değil.

Fujilerin görüntü kalitesi iyi ama lens seçenekleri daha az ve AF hızı çok sorunlu ve bazen netleyemiyor. Yeni çıkan makinalarında (X-E2) daha iyi olduğunu biliyorum.

OM-D E-M5'in flaş takılı fotoğraflarına baktım
    Vizör makinenin yüksek olmasına sebep olmuş, flaş takınca makinenin yüksekliği iyice artmış
    Takılı durması biraz sıkıntılı gibi geldi bana
  • quote:

Orijinalden alıntı: torinspec

quote:

-
    Mesela tıklayın bakın

Hocam bu modele hiç dikkat etmemiştim (E-PM2), fotoğraf kalitesine bayıldım
    650D'yi resmen ezmiş geçmiş
    GX7'den de biraz daha iyi gibi
    Fiyatı da gayet uygun
    Yazık ki gövdede flaş ve vizör yok

Bunun seneye fiyatının 100 $ kadar daha indiğini düşünün bir de. Tam bir fiyat/performans canavarı olacaktır o zaman. Benim pen'den evvelki makinam bir kompakt idi ama (Canon A720 IS) onda optik vizör ve her türlü kullanıcı ayar imkanı var idi, tabi belli sınırlar dahilinde. Fakat ben o makina ile vizör bağımlısı olmadım mesela. Pen'i alınca vizörsüz nerede ise hiç vizör aramadım. Şimdi ise iyice alıştım, belki de unuttum vizör'ün avantajını da ondan ! Vizörü de geçtim ben mod tekeri ille de isterim diyordum ama bu dokunmatik ekranlarda mod tekerine de gerek kalmıyor diye düşünüyorum. Vizör yok, mod tekeri yok :) Bu arada gelecek görüşüm kablosuz bağlantı ile gözlüğe yapıştırılan esnek LCD ekran elektronik vizör olacak ve gövde üzerinde hiçkimsenin vizör ihtiyacı kalmayacak ! Sene 2020 !.. Daha ötesinde hani şu felçlilerin odaklanarak ekrandan harfleri seçip yazıp iletişim kurduğu gibi bir sistem ile gövde üzerinde hiçbir tuşa gerek kalmayacak... Sene 2030 mu desem, o kadar da ileri gitmez bile bence.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: autograph

OM-D E-M5'in flaş takılı fotoğraflarına baktım
    Vizör makinenin yüksek olmasına sebep olmuş, flaş takınca makinenin yüksekliği iyice artmış
    Takılı durması biraz sıkıntılı gibi geldi bana

ben küçük poşetinde taşıyorum, gerekirse takıyorum.

Ohalde GX7 sizin için biçilmiş kaftan...

• Çok güzel bir analiz olmuş. Xe1 , nex6 kullanmış biri olarak şunu söyleyeyim ;
    Nex6 iyi bir lensle güzel makina
    Xe1 fotoğraf kalitesinde tartışmasız en iyisi 1855 lensi gördüğüm en keskin zoom lensti ama boyut olarak makinaya uygun değil ağır ve uzun bir lense ergonomiyi ciddi bozuyor. Gövde olarak nex6 daha iyi bana göre.
    Özetle imaj kalitesi ilk oncelikse xe1 alınabilir. Ekonomik olaraj nex6 ve sigma30 -çok mantıklı.
  • quote:

Bunun seneye fiyatının 100 $ kadar daha indiğini düşünün bir de. Tam bir fiyat/performans canavarı olacaktır o zaman. Benim pen'den evvelki makinam bir kompakt idi ama (Canon A720 IS) onda optik vizör ve her türlü kullanıcı ayar imkanı var idi, tabi belli sınırlar dahilinde. Fakat ben o makina ile vizör bağımlısı olmadım mesela. Pen'i alınca vizörsüz nerede ise hiç vizör aramadım. Şimdi ise iyice alıştım, belki de unuttum vizör'ün avantajını da ondan ! Vizörü de geçtim ben mod tekeri ille de isterim diyordum ama bu dokunmatik ekranlarda mod tekerine de gerek kalmıyor diye düşünüyorum. Vizör yok, mod tekeri yok :) Bu arada gelecek görüşüm kablosuz bağlantı ile gözlüğe yapıştırılan esnek LCD ekran elektronik vizör olacak ve gövde üzerinde hiçkimsenin vizör ihtiyacı kalmayacak ! Sene 2020 !.. Daha ötesinde hani şu felçlilerin odaklanarak ekrandan harfleri seçip yazıp iletişim kurduğu gibi bir sistem ile gövde üzerinde hiçbir tuşa gerek kalmayacak... Sene 2030 mu desem, o kadar da ileri gitmez bile bence.

Şu anda bile fiyatı güzel aslında, ama dediğiniz gibi fiyatı düşünce tam bir canavar olur.
    Hem flaş hem de vizör olmaması büyük kayıp.

• quote:

quote:

Şu anda bile fiyatı güzel aslında, ama dediğiniz gibi fiyatı düşünce tam bir canavar olur.
    Hem flaş hem de vizör olmaması büyük kayıp.

Alıntıları Göster
    @autograph
    @jiddi
    Yorumlarınız beni 4/3 makineleri tekrar incelemeye sevketti.
    Özellikle GX7'yi daha alıcı gözle yeniden inceleyeceğim.
    Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: madmax50

Çok güzel bir analiz olmuş. Xe1 , nex6 kullanmış biri olarak şunu söyleyeyim ;
    Xe1 fotoğraf kalitesinde tartışmasız en iyisi 1855 lensi gördüğüm en keskin zoom lensti ama boyut olarak makinaya uygun değil ağır ve uzun bir lense ergonomiyi ciddi bozuyor. Gövde olarak nex6 daha iyi bana göre.
    Özetle imaj kalitesi ilk oncelikse xe1 alınabilir. Ekonomik olaraj nex6 ve sigma30 -çok mantıklı.

Teşekkür ederim.
    Bu analizde sizin de katkınız olduğunu belirtmek isterim.
    X-E1 kit lensinin ağır ve uzun olduğunu sizin yorumlarınızdan görmüştüm.

Görüntü kalitesi ilk öncelik. Lakin daha hafif ve daha küçük olduğu için normal slr yerine aynasız aldığım için bu da bir yere kadar.
    Yanlış hatırlamıyorsam XE-1'i büyük bir hevesle aldıktan sonra aynı gün iade etmiştiniz ya da satmıştınız, tam hatırlayamadım.
    Bu tecrübe beni ciddi ciddi düşündürmüştü.

Nex-6 konusuna gelince, prime lens almayı düşünmüyorum, en azından şu aşamada.
    Makina ve kendimi tanıdıktan sonra ne düşünürüm bilemiyorum.
    Peki siz 16-50 kit lensini kullandınız mı bu makinanın, yorumunuzu almak isterim.

• quote:

quote:

Çok güzel bir analiz olmuş. Xe1 , nex6 kullanmış biri olarak şunu söyleyeyim ;

Teşekkür ederim.
    Bu analizde sizin de katkınız olduğunu belirtmek isterim.
    X-E1 kit lensinin ağır ve uzun olduğunu sizin yorumlarınızdan görmüştüm.

Görüntü kalitesi ilk öncelik. Lakin daha hafif ve daha küçük olduğu için normal slr yerine aynasız aldığım için bu da bir yere kadar.
    Yanlış hatırlamıyorsam XE-1'i büyük bir hevesle aldıktan sonra aynı gün iade etmiştiniz ya da satmıştınız, tam hatırlayamadım.
    Bu tecrübe beni ciddi ciddi düşündürmüştü.

Nex-6 konusuna gelince, prime lens almayı düşünmüyorum, en azından şu aşamada.
    Makina ve kendimi tanıdıktan sonra ne düşünürüm bilemiyorum.
    Peki siz 16-50 kit lensini kullandınız mı bu makinanın, yorumunuzu almak isterim.

Alıntıları Göster
    16-50 imaj kalitesi olarak vasat bir lens. Ayrıca zoom yaparken kompakt makina hissi veriyor. Tek avantajı çok küçük olması. Nex-6 için zoom lens düşünüyorsanız ve kaliteli olsun istiyorsanız adresinizi zeiss 16-70 olmalı ki bu lens 2000 TL.

X-e1 satma sebebim 18-55 lensin makinayı dengesizleştirmesiydi. Gribi olmayan gövde bu lensle sürekli öne yatma eğilimindeydi. Nex-6'ya göre daha kalitesiz ekran ve vizörde satmamda etkili oldu.

Mükemmel makina yok ne yazık ki, ihtiyaçlarınıza göre seçim yapmalısınız. Ben şuan d600 ve nex-6 kullanıyorum. Nex-6 üzerinde 16-50,18-55,sigma19,sigma30,sel35,sel50 ve ona yakın manuel lens kullandım. Şuan sigma30 ile devam ediyorum.

• quote:

16-50 imaj kalitesi olarak vasat bir lens. Ayrıca zoom yaparken kompakt makina hissi veriyor. Tek avantajı çok küçük olması. Nex-6 için zoom lens düşünüyorsanız ve kaliteli olsun istiyorsanız adresinizi zeiss 16-70 olmalı ki bu lens 2000 TL.

X-e1 satma sebebim 18-55 lensin makinayı dengesizleştirmesiydi. Gribi olmayan gövde bu lensle sürekli öne yatma eğilimindeydi. Nex-6'ya göre daha kalitesiz ekran ve vizörde satmamda etkili oldu.

Mükemmel makina yok ne yazık ki, ihtiyaçlarınıza göre seçim yapmalısınız. Ben şuan d600 ve nex-6 kullanıyorum. Nex-6 üzerinde 16-50,18-55,sigma19,sigma30,sel35,sel50 ve ona yakın manuel lens kullandım. Şuan sigma30 ile devam ediyorum.

Alıntıları Göster
    Bana Türkiye için Olympus mantıklı gelir...

Fiyat konusunda çok iyiler. Fotozeynep te olympus lens fiyatları amazonla aynı seviyede neredeyse.. Ayrıca Panasonic lens avantajı da var. Ve lensler daha ufak ve taşınabilir seviyede.

• quote:

kalitesiz ekran benim de dikkatimi çekti
    x-e1'den gittikçe uzaklaşıyorum

• quote:

quote:

kalitesiz ekran benim de dikkatimi çekti
    x-e1'den gittikçe uzaklaşıyorum

Alıntıları Göster
    Ekran çok fazla kullanılmıyor ama vizörün gecikme süresi nex-6'ya göre daha yüksek. Hareket ederken net biçimde görüntü takılıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: megagaddar

Fiyat konusunda çok iyiler. Fotozeynep te olympus lens fiyatları amazonla aynı seviyede neredeyse.. Ayrıca Panasonic lens avantajı da var. Ve lensler daha ufak ve taşınabilir seviyede.

olympus benim de dikkatimi çekiyor şu sıralarda
    özellikle arkadaşların yukarıdaki yorumlarını gördükten sonra 4/3 makinalara daha dikkatli bakmaya başladım
    olympus'un görüntü kalitesini gerçekten beğendim
    lakin olympus da makinalarında hep bir şeyleri eksik bırakmış
    gx7 ve diğer modellere rakip olabilecek, flaşı, vizörü olacak bir makina çıkaracağını tahmin ediyorum
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: megagaddar

olympus benim de dikkatimi çekiyor şu sıralarda
    özellikle arkadaşların yukarıdaki yorumlarını gördükten sonra 4/3 makinalara daha dikkatli bakmaya başladım
    olympus'un görüntü kalitesini gerçekten beğendim
    lakin olympus da makinalarında hep bir şeyleri eksik bırakmış
    gx7 ve diğer modellere rakip olabilecek, flaşı, vizörü olacak bir makina çıkaracağını tahmin ediyorum

Alıntıları Göster
    SORU:
    Şu sıralar çeşitli sitelerde farklı makinaların fotoğraflarını kıyaslıyorum.
    50'den başlayıp çok yüksek rakamlara kadar isolarda çekilmiş fotolar var.
    Sanırım bu kadar yüksek isolara bakmaya gerek yok.
    Genellikle kullanıcılar bu makinaları hangi iso aralığında kullanıyor?
    Dolayısıyla hangi aralıktaki iso oranındaki fotoğrafları incelememi tavsiye edersiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi torinspec -- 16 Kasım 2013; 16:41:27 >

• torinspec kullanıcısına yanıt
    Ben 1600'ün üstüne çıkmamaya çalışıyorum. Hatta gerekirse 800-400'e düşüp pozlamayı uzun tutuyorum ne kadar az iso o kadar düzgün fotoğraf
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozeceze

Ben 1600'ün üstüne çıkmamaya çalışıyorum. Hatta gerekirse 800-400'e düşüp pozlamayı uzun tutuyorum ne kadar az iso o kadar düzgün fotoğraf

Teşekkürler
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ozeceze

Teşekkürler

Alıntıları Göster
    Bu arada fiyatları tekrar araştırdım ve bir fiyat tablosu oluşturdum.
    Faydası olabilir diye paylaşıyorum.

Aynasız SLR seçiminde geldiğim son nokta

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi torinspec -- 16 Kasım 2013; 23:43:18 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.