Şimdi Ara

Bir Soru: Deniz Suyu...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
1.833
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Deniz suyunu (temiz olandan bahsediyorum, boğazın kolibasili suyundan değil) basit araçlarla arıtıp içme suyu haline getirmenin bir yolu var mı? Geçen gün Water World'u izlerke aklıma geldi...
    Bir cevabı olan var mı?

• teknoloji çok ilerledi tabii vardır ancak bir şehire deniz suyunu temiz içme veya yıkanma suyu olarak donusturup bunu butun evlere pompalamak bi hayli pahalıya mal olur ve çok zaman gerektiren birşeydir..
  • quote:

Orijinalden alıntı: Auratune

teknoloji çok ilerledi tabii vardır ancak bir şehire deniz suyunu temiz içme veya yıkanma suyu olarak donusturup bunu butun evlere pompalamak bi hayli pahalıya mal olur ve çok zaman gerektiren birşeydir..
    Elbetteki koca bir şehri bu suyla beslemenin zor olacağı ortada. Fakat ben bireysel bir arıtmadan bahsediyorum. Hayır, Coca-Cola mesela bulduğu her türlü suyu temizleyip kullanıyor. Bunun daha küçük boyutlarda ve basit bir yolu deniz suyu için kullanılamaz mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tangrafik

Elbetteki koca bir şehri bu suyla beslemenin zor olacağı ortada. Fakat ben bireysel bir arıtmadan bahsediyorum. Hayır, Coca-Cola mesela bulduğu her türlü suyu temizleyip kullanıyor. Bunun daha küçük boyutlarda ve basit bir yolu deniz suyu için kullanılamaz mı?

Alıntıları Göster
    ewet mumkun boyle bişey ama deniz suynun arıtılması kuresel ısınma bakımından zararlı olabilir.

CENEVRE - Uluslararası Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre deniz suyunu tuzdan arıtarak içme suyu elde etme çabaları yarardan çok zarar getirebilir; gittikçe daha geniş bir şekilde yapılan bu uygulama, küresel ısınmayı hızlandırabilir.
    “Deniz suyunu tuzdan arıtmak çok pahalı ve bunun yanında çok enerji tüketimi ve bol sera gazı üretimi gerektiren bir süreç” diyen vakfın Küresel Temiz Su Programı Direktörü Jamie Pittock, bu yöntemin kullanımının devam edeceğini; ancak su sağlamak için her zaman daha emin yollar olacağını da sözlerine ekliyor.

Deniz suyu arındırma yönteminin aşırı kullanımının, tuzla oluşumuna, sera gazlarının artmasına ve sahillerin harap olmasına yol açacağı öne sürülüyor.

Bu ve benzer yapay yöntemlerin bilinçsiz kullanımı, aslında yapılmasi gerekeni de engelleyebilir; akarsular ve sulak bölgelerin koruma altına alınması. Pittock, “İhtiyacımız olan bu tür kontrolsüz mühendislik girişimleri değil. Yapmamız gereken dünyanın kaynaklarına doğa ile uyumlu koruma yöntemleri geliştirmek » diyor.

Deniz suyunu tuzdan arındırma işleminin en çok yapıldığı yerler, dünyanın en susuz, kurak ve en kalabalık bölgeleri. Aralarında Avustralya, Ortadoğu, İspanya, İngiltere, ABD, Hindistan ve Çin var.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı verilerine göre Arabistan Yarımadası, temiz su ihtiyacının % 60’ını denizsuyunu arındırarak sağlıyor. İspanya ise tarımsal sulamasının %20’sini bu yolla elde ediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: tangrafik

Alıntıları Göster
    bu işlem yapılıyor. Arap ülkelerinde özellikle kullanılıyor. körfezin suyunu içme suyuna çeviriyorlar. teknik kabaca şöyle. deniz kenarında kumsalda, denize çok yakın yerde derin kuyu kazılıyor. ama deniz ile birleşmesi engelleniyor. sonra denizin suyunun topraktan (yada kumdan) süzülerek bu kuyuya doluyor. bu süzülme mesafesi boyunca su toprakta arınmış oluyor. sonra kuyudan sular pompalarla arıtma tesisine gönderiliyor. burada kullanma veya içme suyuna çevriliyor. oradan dağıtılıyor.

ama bu işlem çok masraflı.

• quote:

Orijinalden alıntı: kahve

bu işlem yapılıyor. Arap ülkelerinde özellikle kullanılıyor. körfezin suyunu içme suyuna çeviriyorlar. teknik kabaca şöyle. deniz kenarında kumsalda, denize çok yakın yerde derin kuyu kazılıyor. ama deniz ile birleşmesi engelleniyor. sonra denizin suyunun topraktan (yada kumdan) süzülerek bu kuyuya doluyor. bu süzülme mesafesi boyunca su toprakta arınmış oluyor. sonra kuyudan sular pompalarla arıtma tesisine gönderiliyor. burada kullanma veya içme suyuna çevriliyor. oradan dağıtılıyor.

ama bu işlem çok masraflı.

Alıntıları Göster
    mutlaka vardır da ucuz bi işlem olduğunu sanmıyorum.sadece arıtıp sunmak değil sonuçta içince mineral falanda koymak gerekir

• quote:

Orijinalden alıntı: RavENLoft

mutlaka vardır da ucuz bi işlem olduğunu sanmıyorum.sadece arıtıp sunmak değil sonuçta içince mineral falanda koymak gerekir

Alıntıları Göster
    Ula dubaililer suları denizden içiyorlar haberiniz varmı arıtarak içiyorlar siz hala bunlardan bahsediyorsunuz olurda devlet izin vermez bence...
  • quote:

Orijinalden alıntı: twincharged

Ula dubaililer suları denizden içiyorlar haberiniz varmı arıtarak içiyorlar siz hala bunlardan bahsediyorsunuz olurda devlet izin vermez bence...

Alıntıları Göster
    amerikada deniz suyundan içme suyu üreten onlarca tesis var. Bu iş için şuanda ters ozmoz (reverse osmosis) sistemi kullanılmakta. Çok aşırı pahalı bir yöntem değil ama ucuz olduğu da söylenemez.

• quote:

Orijinalden alıntı: vasago

amerikada deniz suyundan içme suyu üreten onlarca tesis var. Bu iş için şuanda ters ozmoz (reverse osmosis) sistemi kullanılmakta. Çok aşırı pahalı bir yöntem değil ama ucuz olduğu da söylenemez.

Alıntıları Göster
    Malum maliyet meselesi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fahreddin

Malum maliyet meselesi.

Alıntıları Göster
    İsrail denizden ucuza içme suyu elde etmeyi başardığı için Managat suyunu almaktan vazgeçti.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

İsrail denizden ucuza içme suyu elde etmeyi başardığı için Managat suyunu almaktan vazgeçti.

Alıntıları Göster
    Arabistan, israil, abd ve birçok ülke zaten bunu yapıyor...

http://kutuphane.uludag.edu.tr/Univder/PDF/muh/2002-7(1)/htmpdf/mak15.pdf

http://www.ekolojimagazin.com/?s=magazin&id=148

http://www4.gazetevatan.com/haberdetay.asp?tarih=01.07.2007&Newsid=125866&Categoryid=7

• quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Alıntıları Göster
    Acaba ucuza malettigi icinmi yoksa zehirlerler diye korktugu icinmi...?

quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

• quote:

Orijinalden alıntı: marcopolo

Acaba ucuza malettigi icinmi yoksa zehirlerler diye korktugu icinmi...?

quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

Alıntıları Göster
    Bu olay zaten bildiğimiz standart gemilerde mevcut. Sistem çok basit çalışıyor geminin eksoz gazı sıcaklığı 650 derece civarında bu ısı ile deniz suyu buharlaştırılıp oluşan su buharı yoğuşturularak günde tonlarca içme suyu elde ediliyor. Üretilen su bazı filitrelerden geçirilip içine gerekli minerallerde konuyor. Gemide zaten boşa çıkan bu ısı sayesinde masrafsız içme suyu elde edilebiliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: mmengi

Bu olay zaten bildiğimiz standart gemilerde mevcut. Sistem çok basit çalışıyor geminin eksoz gazı sıcaklığı 650 derece civarında bu ısı ile deniz suyu buharlaştırılıp oluşan su buharı yoğuşturularak günde tonlarca içme suyu elde ediliyor. Üretilen su bazı filitrelerden geçirilip içine gerekli minerallerde konuyor. Gemide zaten boşa çıkan bu ısı sayesinde masrafsız içme suyu elde edilebiliyor.

Alıntıları Göster
    Çok daha basit ve kullanılan bir yol var.

Okyanustaki az yerleşim olan küçük adalarda kullanılıyor.
    Deniz seviyesine yakın seviyelerde yoğunlaşma kuleleri yapıyorlar.
    Bu kulelerin cidarına denizin derin ve soğuk kesimlerinden alınan su pompalanıyor ve devir - daim yaptırılıyor.
    Özellikle geceleri artan nem bu kuleler içinde soğutulan cidar üzerinde yoğunlaşarak aşağıda bir depoda su olarak toplanıyor.
    Doğal olarak içinde tuz olmuyor, içilebiliyor.

• ben saf su elde edılebıldıgını duymustum bızım ıctıgımız suda oksıjen atomu bulunıyo damıtabıldıklerı suda oksıjen atomunun olmadıgını duydum ıcılebılırlıgı suphede bence..
  • quote:

Orijinalden alıntı: merveeski2

ben saf su elde edılebıldıgını duymustum bızım ıctıgımız suda oksıjen atomu bulunıyo damıtabıldıklerı suda oksıjen atomunun olmadıgını duydum ıcılebılırlıgı suphede bence..
    saf su toprakla karışmadığı için içinde mineral yoktur. Sadece bu saf su içilirse vücut iflas eder mineralsizlikten. Vücudun elektrik sistemi altüst olur. deniz suyu işlenirken içine elektrolit olacak şeyler katılır. Tuz, kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi... onun için uzun süreli saf su içmek beden için faydalı değildir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kahve

saf su toprakla karışmadığı için içinde mineral yoktur. Sadece bu saf su içilirse vücut iflas eder mineralsizlikten. Vücudun elektrik sistemi altüst olur. deniz suyu işlenirken içine elektrolit olacak şeyler katılır. Tuz, kalsiyum, magnezyum, potasyum gibi... onun için uzun süreli saf su içmek beden için faydalı değildir.

Alıntıları Göster
    Bir belgeselde görmüştüm. Deniz suyunu buharlaştırıyorlar. Buharı başka bir yerde tekrar yoğunlaştırıyorlar.

Su buharlaşırken içindeki tuzu bırakmış oluyor ve tuzsuz bir su meydana geliyor. Ama içinde hiçbir mineral yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kemal

Bir belgeselde görmüştüm. Deniz suyunu buharlaştırıyorlar. Buharı başka bir yerde tekrar yoğunlaştırıyorlar.

Su buharlaşırken içindeki tuzu bırakmış oluyor ve tuzsuz bir su meydana geliyor. Ama içinde hiçbir mineral yok.

Alıntıları Göster
    daha önce insan neden doğala ulaşamaz

konusunu irdelemiştik. suyu denizden elde etsek galiba bir kaynak suyu kalitesine ulaştıramayacağız ...

acaba dağ taş insan vücudunun ihtiyacını bizden daha iyi mi karşılıyor ?

• quote:

Orijinalden alıntı: merveeski2

ben saf su elde edılebıldıgını duymustum bızım ıctıgımız suda oksıjen atomu bulunıyo damıtabıldıklerı suda oksıjen atomunun olmadıgını duydum ıcılebılırlıgı suphede bence..
    quote:

Orjinalden alıntı: merveeski2

suzun formülü zaten oksijen H2O

2 hidrojen ve 1 oksijenin birleşmesiyle su atomu oluşuyo
    oksijensiz su nasıl oluyo anlamadım

• quote:

Orijinalden alıntı: Ozgyur

quote:

Orjinalden alıntı: merveeski2

suzun formülü zaten oksijen H2O

2 hidrojen ve 1 oksijenin birleşmesiyle su atomu oluşuyo
    oksijensiz su nasıl oluyo anlamadım

Alıntıları Göster
    kaynak suyu kalitesine getirmek istenilirse getirilir. bunun için tek yapılması gereken tadı beğenilen bir suyun analizini yapıp içindeki maddeleri aynı oranda üretilen suya katmaktır. turkuaz su bu şekilde üretilmektedir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.