Şimdi Ara

Boğaziçi matematik

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
4.318
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bölümde okuyan varsa biraz bilgilendirebilir mi? Bölümün zorluğu,iş imkanları,yazılıma kayma olayı vb.

• Bölümde okumuyorum ama yazılıma kayma olayı çok kolay değil. Okulunu okumamışsan yazılım mühendisliğinde iyi seviyeye gelmek için çok çalışman gerekiyor. Ben çok çalışkanım, yaparım diyorsan istediğin bölümü seç, hatta okul okumasan da olur ama yurt dışında güzel yerlere çalışmaya gitmek istediğinde vize gibi engellere takılmamak için üniversite mezunu olman işine yarar, ayrıca üniversite okumak zevkli iş.
    Ben çok çalışkan, disiplinli biri değilim diyorsan da sıralamanın tuttuğu bir özel üniversitede bilgisayar/yazılım mühendisliği oku.
    Yazılım dışında Boğaziçi matematik için yorum yapamayacağım, Türkiye'de kaliteli matematik eğitimi alabileceğin 3-4 okuldan biri olduğunu biliyorum sadece. Ayrıca matematik çaba isteyen, ciddi bir uğraş. Zordur yani.
  • nickden anlaşıldığı üzere benim de hedefimdi ama imkansız mezuna kalıcam. ben de yazılıma kaymak istiyorum ama üstteki arkadaş baya zor olduğunu söylemiş. öğretmen olmak da istemiyorum o kadar puanı heba edip gidip devlette de öğretmen olunmaz. yazılım şart ya da akademisyenlik
  • Upp takip
  • Gidemeyeceğim maalesef.
    Şartlar farklı olsaydı keşke.
  • Hocam kesinlikle Türkiye'nin en underrated bölümü bilgisayarla ve iktisatla çap yapma şansın var notlarını yüksek tutup o sıralamaya yazılabilecek en iyi bölüm bence ama notlarını yüksek tutacaksan yaz yoksa pişman olabilirsin
  • Çapı 1-2 kişi yapabiliyor diye biliyorum, Yani gelip çap yaparım diye düşünüyorsanız ciddi bir çalışma gerekecektir, detaylarını araştırınız
  • alimmm78 kullanıcısına yanıt
    İşte onu söylüyorum ben de çap yapılmayacaksa pişman edebilir hacettepe veya yıldız teknik tutarsa bilgisayar mühendisliği olabilir
  • bounmatematik B kullanıcısına yanıt
    Hocam boun mezunu bir öğretmene devlette rastlamak zor iş. Genelde yüksek maaş veren kolejler ve özel dersler ile 10 15k arası rahat kazanabilirsin. Özel ders işini arttırır, kolejde bölüm başkanı falan da olursa 15+ rahat görürsün.
    Birde ingilizce eğitim veren kolejlerde var. Buralarda dolar ile maaş.
    Galatasaray üni var birde çok iyi olan. Fransızca sayesinde yös öğrencisi olan bir çok arap bulabilirsin aynı zamanda fransız kolejlerinde yüksek maaşa çalışabilirsin dolarla. Ayrıca fransa denkliği sayesinde fransa da öğretmenlik yapabilirsin , türk çocuklara da özel ders verebilirsin. Zaten avrupadaki öğretmen maaşlarını anlatmaya gerek yok.
  • euroynomos E kullanıcısına yanıt
    hocam yalnız baya bi ufkumu açtınız çok sağolun, ben hedefimden vazgeçmiyicem zaten asla matematik okuyacağım da kaliteli öğretmenlikte de para var yani baya
    Boğaziçinde öğretmenlik okumak da mantıklı bir tercih olabilir 20 k sıralaması olan birine alternatif çok her şeyi araştırın derim
  • hocam benim 20k sıralamam yok işte mezuna kaldım, ama matematik okuyacağım kesin. öğretmenlik olmaz büyük ihtimal
  • quote:

Orijinalden alıntı: bounmatematik

hocam yalnız baya bi ufkumu açtınız çok sağolun, ben hedefimden vazgeçmiyicem zaten asla matematik okuyacağım da kaliteli öğretmenlikte de para var yani baya
    O kolej işi öyle değil. Arkadaş toz pembe bir dünya çizmiş. Öyle bir dünya yok. Kolej öğretmenleri en fazla sömürülen öğretmenlerdir.

Çok iyi derecede ingilizce bilen 15 yıllık fizik öğretmeni tanıdığım bu sene çalıştığı kolejle yeniden anlaşmadı. Bazı kolejler 12 ay bile maaş vermiyor.

Tanıdığıma teklif edilen; 12 ay 3.000 lira maaş, sigorta asgari ücretten. Buna göre düşünün. Öyle boun mezunu diye kolejlerde 10-15 maaşı kimse vermez bilgisi olmadan abartan mesajlara itibar edip tercih yapmayın. Ülke gerçekleri bunlar.

Boun matematikten yazılımcı da çıkar, finansçı da çıkar ana önce çok iyi matematikçi olacaksınız. Ortalama bile olamazsınız der Ali Nesin. Dolayısıyla Boğaziçi'nde çok çalışır iyi matematikçi olurum derseniz -ki zordur- o zaman iş bulma sıkıntısı çekmezsiniz.

Kolejlere güvenip tercih yapmayın sakın. Sonra şaşar kalırsınız. Öyle internette yazan 10-15k maaşlar uydurma.

• isetta_1955 kullanıcısına yanıt
    benim amacım da iyi matematikçi olmak zaten hocam bouna girip sap gibi bitirmek değil
    Hocam o iş okula girince belli olur. Amacın öyleyse okulu yüksek ortalamayla bitirip yurtdışı y.lisans-doktora hedefle. Sakın ola aklından geçmesin öğretmenlik. Yurtdışı için de ortalamayı 3.50+ yapmaya çalış çünkü uluslararası rekabette asyalılar rakibin olacak, herifler matematik, yazılımda bütün kontenjanları 3.80+ ortalamalarıyla dolduruyor, haberin olsun. Uluslararası rekabette kurban olmamak için çok yüksek ortalama şart.

Çünkü yurtdışına başvururken başvuru çok olduğundan ilk elemeyi ortalama üzerinden yapıyorlar ne kadar iyi olursan ol ortalaman 3 olsa bile alt sıralarda kalırsın ki boğaziçi gibi okulun matematiğinde 3 ortalama yapmak bile baya meseledir yani. Ona göre ilk seneden çok sıkı tutman lazım yoksa temel bilimlerde yüksek ortalamalı asyalıların fırtınasında savrulur gidersin.
    hocam özelden devam etsek olur mu?
    Hocam saf matematik bölümünden yazılıma kaymak o kadar kolay değil. Hedefiniz doğrudan yazılımsa başka alternatiflere bakın bence.
  • Yazılıma kaymak için ne gerekiyor hocam biliyor musunuz?
    Hocaö amma boş yapmışsın bilip bilmeden biri boğaziçi tarih biri marmara sınıf öğret mezunu iki tane tanıdığım kişinin maaş , imkan durumunu yazsam görürdüm seni.
  • quote:

Orijinalden alıntı: euroynomos

Hocaö amma boş yapmışsın bilip bilmeden biri boğaziçi tarih biri marmara sınıf öğret mezunu iki tane tanıdığım kişinin maaş , imkan durumunu yazsam görürdüm seni.
    Boş yapan sensin. Yaz da görelim madem.

Türkiye'de öğretmenlikte bile şartlar bu kadar iyiyse doktoru, mühendisi boşuna yurtdışına gidiyor o zaman.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi isetta_1955 -- 22 Haziran 2019; 15:26:33 >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.