Şimdi Ara

Bu doktorların yatacak yeri yok!

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
1.675
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2 gün önce dedemi kaybettim. Dedem 84 yaşında aramızdan ayrıldı. Konuyu biraz açayım.

Yaklaşık 2 hafta önce göğsünde ağrı hissetmesi sonucu 112yi arayarak ambulans çağırmış. Komşuların aramasıyla kendimi hastanede buldum. Doktorlarla görüştüğümde kalp krizi geçirdiğini söylediler. Yaklaşık 2-3 saat sonra ağrısı geçti nabzı düştü ekg raporları normale döndü. Mesai saatinde kalp doktorları, taburcu edilmemesi gerektiğini bildirdiler. Riskli olabileceğinden ve cihaz üzerinden kalbin takip edilmesi için koroner yoğun bakıma yatırılması gerektiği konusunda karar verdiler. 1 gece yoğun bakımda yattı. Dedemle görüşen doktorların fikir ayrılıklarından dolayı( Bir doktor ameliyat olmalı diğeri olmamalı) kendi doktoruna(özel hastane) gitmek için imza karşılığı taburcu oldu. 1 gece evinde uyudu. Ertesi gün 20 senelik doktoruna muayene olmaya götürdük.

Not: Dedem 1981 yılında kalp krizi geçiriyor yaklaşık 15 gün yoğun bakımdan sonra sağlığına kavuşmuş. Ancak kalbinde 3 damarda tıkanıklık mevcut şekilde kendisine çok iyi bakarak,(sabah sporu, sağlıklı beslenme, yürüyüşler, tuzlu tatlı gıdalara dikkat etmek gibi) 28 sene sorunsuz hayatını yaşamıştır. Taa ki doktorun bypass ameliyatı olması gerektiğini söyleyene kadar...

Bu arada acile gittiğimizde bana, "oğlum bu yaşıma kadar böyle geldim ben bu yaştan sonra ameliyat falan olmam" demesine rağmen doktorların 84 yaşında bir hastanın ameliyat olmasının kararını vermişlerdi ve dedemi de bu konuya ikna etmişlerdi. Tabi iş sağlık ve doktorunu 20 senedir tanımanın vermiş olduğu güvene gelince, dedem ameliyat olmaya karar verdi. Yaklaşık 1 hafta hastanede yattı ilaçlar serumlar ameliyat hazırlıklarından sonra ameliyat oldu.

Doktorların söylediğine göre, ameliyat çok iyi geçmiş 4 damarını değiştirmişler. Bizde rahat bir nefes almıştık. Sonrasında akşam ayılmaya başlayacakken tansiyon düşüklüğünden dolayı doktor bizi aradı ve ilaç takviyesiyle 9/5- 8/4 dolaylarında tutuyoruz. Sonra ilaçta etki göstermemeye başlayınca, ameliyattan tam 36 saat sonra tansiyon düşüklüğünden dedemi kaybettik.

Dedemin ne tansiyon ne şeker ne de bir başka hastalığı vardı. Hatta ilk acile kaldırıldıktan ve ilk müdahaleden sonra hiç bir şikayeti olmamıştı.

Doktorların 84 yaşında bir kişiyi ameliyata ikna etmesi sonucu dedemi kaybettik....

Tabi ki ameliyat olmasaydı belki kalp krizinden kaybedecektik ancak masada kalması ameliyattan ölmesi koydu bana. Doktorların, para için demiyorum kimsenin günahını almak istemem ancak ön göremeyip bu durumları yaşanmasını sağladıkları için doktorlara karşı artık önyargılıyım !

• Ameliyatı yapmasaydı zaten ölecekmiş.Ameliyatla daha uzun yaşayabilirdi ama kalbi yetmemiş ne var bunda.
  • cmpunk01 kullanıcısına yanıt
    hiç bir şikayeti yoktu hocam gayet sağlıklıydı. Ağrısı da geçmişti. Ameliyat olmasaydı Daha uzun yaşardı.
  • Bypass tıkanan damarı açmak için yapılıyor.İstediği kadar kendini iyi hissetsin adamın damarı takınmış yani ameliyat olmasa direkt ölecekmiş.Başka bir ameliyat olsa neyse diyeceğim bypass ameliyatının nesini şikayet ediyorsun.84 kadar çok bile götürmüş deden.
  • ozel hastaneler her zaman ameliyat yaparlar. cunku ameliyattan iyi para kazaniyorlar.
    bahsettiginiz ameliyatta cok riskli zaten. bunlari ameliyattan once zaten size soylemislerdir. dedenizde imzayi atmistir.Riski kabul ettiniz yani.
  • Bu mantığa göre ameliyat yapmasalar "ameliyat yapmadılar dedem öldü" dersin. İki kere iki dört değil. Ha bana kalsa yaptırmazdım ama 2 saniye sonra kalp krizinden öleceğini bilerek, bu riski almak şartıyla. Bypass basit bir ameliyat değil toplumda basit gibi algılanıyor. Kimseye zorla ameliyat yapmıyorlar daha kendi iradenizi kullanmayı öğrenememişsiniz.
  • Konu sahibi arkadaş dedesinin kaybının üzüntüsüyle suçu başkalarına atmak istemiş. Yanlış yapmış. 84 yaşında, yeni kalp krizi geçirmiş adamın nasıl hiçbir şikayeti olamaz nasıl gayet sağlıklı olabilir anlamak güç.
  • Hiçbir özel hastanenin ameliyat kararını sorgulamadan, başka doktorlara danışmadan kabul etmem. İnsanları para makinesi olarak gören hiç bir kuruma güvenmem. Geçmiş olsun, başınız sağolsun hocam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brktmr -- 30 Eylül 2019; 5:54:32 >
  • dedem 30 sene sigara içmiş.ben, o hayatta iken tek bir öksürüğünü duymadım ama adam nöbet geçirip felç olunca ciğerlerinin bittiğini söyledi doktor.
  • Oncelikle basin sagolsun, sinirli ve uzgun olmani da anliyorum, ama dedene olanlar doktorlsr yuzunden degil yasliliktan oldu, bunu anlamalisin, hepimiz yasayacagiz bunlari.

Olmesine cok az kala cok iyi hissetmeye baslayan insanlar var, ozellikle kanser hastalarindan bunu duydum birkac farkli yerlerde, vucut bir sekilde huzur mu sagliyor son saatlerinde bilmiyorum ama var boyle bir sey. Dedenin kendisini iyi hissetmis olmasi cok bir anlam ifade etmiyor.

Kemoterapi de cok riskli bir prosedur mesela, bildigin vucuda yogun radyasyon veriyorsun, tum bagisiklik sistemi cokuyor, hastayi perisan hale getiriyor, ama insanlar yine de bunu yapiyor, neden? Hayatta kalma ihtimalini artirmak icin.

Tekrardan basin sagolsun. Kaderci bir insan degilim, ama saglik konusunda olacagi varsa oluyor ne yazik ki.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.