Şimdi Ara

BU SİSTEME 4850 veya 4870 ALINIR MI?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
580
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar aşağıdaki sisteme sahibim. Oyunlarda artık yetersiz kalmaya başladı. Bu sistemda sadece ekran kartın yenilesem performans artışı alabilir miyim? Durumum olsa sistemi yeniliycem ama şu an uygun değil.
    Almayı düşündüğüm kartalar 4850 veya 4870? Değer mi ?Değer ise hangisini tavsiye edersiniz...

ASUS P5LD2 DELUXE
    İNTEL D930 (OC4000MHZ)Sorunsuz
    2 GB (2*1 GB) DOMİNATOR 1066MHZ (Anakart desteklemediği için 667 mhz çalışıyor. Gecikme değerlerini geriye çektim.
    SAPPHIRE X1950XT 256MB
    ASUS 550WATT POWER

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi divine -- 21 Ekim 2008; 22:59:09 >

• 4850 fark ettirecektir. bence almaya değer. ilerde gücünüz yettiğinde sistemi de yenilersiniz.
  • elbette fark edecektir performans ama işlemcin limitleyecektir.bence önce ekran kartına yatıracağına parayı sistemi güncelle.sistem derken cpu ve anakart al.ekran kartını daha sonra güncellersin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: divine

Arkadaşlar aşağıdaki sisteme sahibim. Oyunlarda artık yetersiz kalmaya başladı. Bu sistemda sadece ekran kartın yenilesem performans artışı alabilir miyim? Durumum olsa sistemi yeniliycem ama şu an uygun değil.
    Almayı düşündüğüm kartalar 4850 veya 4870? Değer mi ?Değer ise hangisini tavsiye edersiniz...

ASUS P5LD2 DELUXE
    2 GB (2*1 GB) DOMİNATOR 1066MHZ (Anakart desteklemediği için 667 mhz çalışıyor. Gecikme değerlerini geriye çektim.
    SAPPHIRE X1950XT 256MB
    ASUS 550WATT POWER

Anakartı kullanmış birisi olarak bence yeni bi anakart almanı tavsiye ederim fsb si 800 o anakartın....Yeni bi anakart ve işlemci ile daha iyi bi sistem olacaktır bence hazır psu 550 watt ken....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi espada1 -- 21 Ekim 2008; 23:45:29 >
  • o işlemci sankim darboğaz gibi ama takmadanda bilemeyiz

aynı işlemci x1950pro ekran kartımda darboğaz yapmıştı bende mecbur E6750 almıştım bence denemeden alma

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi novalgine_plus -- 21 Ekim 2008; 23:49:13 >
  • işlemciyi 4000 çalıştırdığım için fsb 1066mhz oldu. Anakart1066 mhz'i destekliyor zaten. ama 4850'yi frenleyecekse bence gereksiz. Bilemiyorum gerçekten kararsız kaldım.
  • quote:

işlemciyi 4000 çalıştırdığım için fsb 1066mhz oldu. Anakart1066 mhz'i destekliyor zaten. ama 4850'yi frenleyecekse bence gereksiz. Bilemiyorum gerçekten kararsız kaldım.

işlemci 4000 de sıcaklar değerleri ne oluyo peki ?
  • Çok fazla dar boğaz durumu var sisteminde.Tabiki şimdiki kullandığına göre perf.artışı olacak ama dediğim gibi,sisteminde dar boğaz oluşturacak parçalar var.Bu arada uzun ömürlü bir kart istiorsan Asus almalısın.Keşke az bir fark daha verip de Asus alsaydım şimdi..
  • O sisteme gitmez.

Yani hayır, işlemci sınır yapmadığı sürece elbet başarım artışı olur da (sınır yaparsa, yani 4850'nin işlemci kullanımı da bu sınırı aynı düzeyde tutuyorsa ve X1950 XT de sınıra takılmışsa, kare/sn yeni ekran kartına geçince hiç artmaz. Hiç değişmez, X1950 XT de olsa, 4850 de olsa), o sisteme gitmez.

Darboğaz olarak tanımlanan şey başa gelmese bile, işlemcinin doğrudan zort edeceği uygulamalar var. İnsan onları da oynar herhâlde.

Ne bileyim, iki çekirdekten fazlasını da destekleyen, ikiden fazla çekirdekli işlemcilerde dikkate değer başarım artışı görülen bir UT3'te, ortalığa bir sürü bot yığıp WarFare açarsanız, 3.70 GHz'de çalışan bir Q9550'nin başarımı pek tatmin edici olmuyor, örneğin.

Ya da ne bileyim, insan arada bir Total War falan açar (gerçi Medieval 2'de ekran kartı da bayağı önemli, esas olarak ağaçlı - otlu haritalarda. Ağaçlı - otlu yerde, 1280x1024 - 4x AA - 16x AF - en yüksek'ta 729/1458/24xx gibi yüksek hızlarda çalışan GTX 260'ı [177.98] zorluyor, şerefsiz).

Ya da Assassin's Creed... 4 GHz D930, zortlar o oyunda. 2.13 GHz'deki E6420'nin başarımı rezaletti, HD 3870 (4) gibi kartlarla 1280x1024 - üçüncü seviye AA, Dx9 en yüksekte. Çoğunlukta işe yaramıyor diye hız aşırtmıyordum ekran kartını, 6420 2.13'teyken. 3.00 GHz E6420 ile bile, şehir içindeki bazı fazla yoğun yerlerde ekran kartı hız aşırtımı o ayarlarda bir şeye yaramıyordu, işlemci (3 GHz E6420) 30 - 35 kare gibi kötü (iyi değil, o kesin) bir değerde sınırlayabiliyordu (O oyunda sanırım, belli bir seviyenin üstünde işlemci saat hızı aniden iyi geliyor[sallıyorum hafif. Pek gözlemlemedim]. Ayrıca, 3+ çekirdek desteği de var, bayağı iyi oluyor ikiden fazla çekirdek, sanıyorum. Öyle işlemci hastası bir oyun, NPC yığını. Ama iyi bir işlemci [Hız aşırtılan Q9550 gibi] alırsanız son derece hızlı çalışıyor, o kadar abartı değil. Dediğim gibi, belli saat hızının üstü - fazladan çekirdek gibi bir durumda ani hızlanma meydana geliyor olabilir. Bu, ekran kartıyla bağlantılı, ona bağlı bir değişken olabilir. Sallıyor da olabilirim.)

İyidir yani, hızlı işlemci kullanmak. Bir oyuncu ikisini de iyi tutmak zorunda.

Öyle 4 GHz'de de çalışsa, D930'la 4850 falan, olmaz.

Zaten dolar fırlamışken ne yapacaksınız değişimi? (Ki en büyük neden de bu ya. Şimdi yüksek fiyata 4850 alıp yarım yamalak kullanmaktansa, bekleyin, iyi fiyatlarla şık bir sistem güncellemesi yapın. Yoksa bize ne yani, dilerseniz alın 4850'yi, neyin ne olduğunu kendiniz görürsünüz [ama "vaay çok fark var, iyi ki yeniledim", gibi düz mantıkla düşünmemeniz gerekiyor. 4850 ile X1950 XT arasında devasa fark vardır zaten, sizin göreceğiniz fark ise gene işlemci sınırında olabilir; önemli fark olsa da, 4850'nizi gene verimli kullanmamış olursunuz. Eh eh, kendi iyi başarım alıyor diye "8800 GTS 320'de bellek sorunu yok", diyenler geldi aklıma. E akıllı kardeşim, sen o bellek sorunu olmasa 40 kare yerine 60 kare alacaksın, 40 kare sana yetiyorsa bana ne? Yetmese ne fark eder, ne için para verdin? Hımm, bir oyun sisteminde kötü çalışıyor diye o oyuna "kötü optimizeli" diyenler de aynı güruhtan aslında. Forumlarda bol bol var bunlardan. Neyse). Bekleyin biraz, hem fiyatlar da (dolar bazlı esas fiyat) ayrıca iner. Anakart - işlemci - ekran kartı üçlüsünü değiştirirsiniz, o zaman. Yapacağınız bu. Sistem belleği de hazırmış, güzel. Dilerseniz 3 GB veya 4 GB yaparsınız.

Ya bunları diyorum, çünkü sizi gaza getirenler olacak, "4 GHz D930'la kullan gitsin, bakma sen işlemciyi öne çıkaranlara", şeklinde. Ama öyle değil işte, az çok bir şeyler gözlemliyoruz ki konuşuyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Castle Bravo -- 22 Ekim 2008; 7:40:05 >

• arkadaşlar E6300 2 gb kingston 677 msı 945g 530w psu bu pc'e his 4850 1gb almayı düşünüyorum. ama monitörüm 24" bu yüzden daha ii birşey almayıda düşündüm ama bu pcde 4870 performans gösterir mi
  • quote:

Orjinalden alıntı: RealGangsta

arkadaşlar E6300 2 gb kingston 677 msı 945g 530w psu bu pc'e his 4850 1gb almayı düşünüyorum. ama monitörüm 24" bu yüzden daha ii birşey almayıda düşündüm ama bu pcde 4870 performans gösterir mi

HIS HD4850 ICEQ4 Turbo alabilirsin 4850'ler arasında en yüksek performanslı kart. Video incelemesi de burada;
    http://www.donanimhaber.com/Video.aspx?Id=357
  • quote:

Arkadaşlar aşağıdaki sisteme sahibim. Oyunlarda artık yetersiz kalmaya başladı. Bu sistemda sadece ekran kartın yenilesem performans artışı alabilir miyim? Durumum olsa sistemi yeniliycem ama şu an uygun değil.

ASUS P5LD2 DELUXE
    SAPPHIRE X1950XT 256MB
    ASUS 550WATT POWER

bu sistemle 4870 in hakkını veremezsin kart boşuna gider bence bu aralar alma malum $ coştu benim arkadaşta x1050 var o bile crysisi düşük ayarlardada olsa oynayabiliyor
    neden crysis i örnek verdim en sağlam grafikli oyunlardan biri çünkü
    bence 2009 yazında al pişman olmazsın

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.