Şimdi Ara

Buyuk jantlarin yol tutusa etkisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.108
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar ben buyuk jantlarin yol tutusa ne kadar etkisi oldugunu merak ediyorum. Heryerde olumlu etkileyecegi yaziliyor fakat ben taktiranlarin hissedilir bir fark gorup gormediklerini sormak istiyorum. Ben gorunume neredeyse hic onem vermiyorum. Fakat yol tutus oldukca onemli benim icin. Mesela bir 17, 18 inch jant ne kadar fark hissettirir, verdigin paraya degermi?

• jant değilde lastik etki eder bildiğim kadarıyla.çünkü lastiğin yanaği ne kadar ince olursa viraj ve yol performansı o kadar artar.
    yanak yüksekliği azalınca mecburen jant ebatı büyümek zorunda kalıyor.yani burda önemli olan lastik jant değil.yani jantta önemlide lastik kadar değil . jant estetik olarak daha ön planda.
  • Orasi oyle, lastigin yana dogru esneme payi esas etki eden faktor. Buda yanak yuksekligiyle orantili. Fakat dedigin gibi buyuk jant kisa yanak demek. Ben de bunun pratikteki etkisini soruyorum.
  • arkadaş açıklamış. Sanırım şöyle demek daha iyi olur. Birincisi hissedilebilir bir fark yaratmaz. Ama diyelim çok hızla bi çukura girdin o zaman büyük ve sağlam jantın etkisini hissedersin
  • yanagin genişliğinin de etkisi olacaktır ama bence asıl farkı yaratan daha buyuk jantlara daha geniş lastik takılabilmesi buda lastiğin yere temas ettiği yüzeyi artırıyor boylece hem fren mesafesi azlıyor hem yol tutuşu artıyor.
  • cok geniş jant ve dolayısıyla cok ince yanağın türkiye yollarında kırılma çatlama gibi bir dez avantajı olduğuda soyleniyor
  • türkiye yollarında büyük jantın kırılma tehlikesi ince yanaklı lastiğinde balon yapma olasılığı çok yüksektir
  • quote:

Orjinalden alıntı: bigboss07

türkiye yollarında büyük jantın kırılma tehlikesi ince yanaklı lastiğinde balon yapma olasılığı çok yüksektir

NAPACAN ABİ TÜRKİYE BUURASIIIIIIIII AMA YİNE DE YURDUMU SEVİYORUM
  • Jant ebatının genişleyip lastik yanağının incelmesi esnemeyi azaltacağı için yüksek süratte yol tutuşunu arttır ancak şehir içi kullanımında jant ebatının küçük lastik yanağının geniş olması daha iyidir malum türkiyede yaşıyoruz ve adım başı çukura giriyoruz eğer sürekli şehir dışı yolculuğu için araç kullanıyorsan jant ebatını büyültmen yerinde bir karar olacaktır ancak aracını şehir içinde evden işe gidip gelmek veya gezmek için kullanıyorsan aracının orjinal jant ebatından 1"den fazla büyültmeni önermem şahsen.Ayrıca jant ebatı genişledikçe ivmelenme süresi uzar ancak maksimum hız artar buda sana yine uzun yolda avantaj sağlar aracın hızını korur fakat aracı durdurabilmek için fren balatalarınıda genişletmen sağlıklı olacaktır.
  • evet öylede bişey var.ince yanak şehir içinde eyi değil.çukurlar yüzünden lastiğin balon yapma riski yüksek.onun için ince yanak lastik düz yolda kullanılmalı
  • Anlasilan orjinal jantlarla devam etmek benim icin daha mantikli.
  • yanak inceliği yol tutuşunu artırır ancak konforuda hissedilir derece azaltır. yoldaki bütün hataları hissedersin
    lastiğin geniş taban olması durumundada en ufak biryağış veya ıslak zeminde aracı kaydırabilirsin, fren mesafen uzar
  • bence büyük jantın yol tutuşuna hiçbir etkisi yoktur lastiğe bağlı herşey
  • quote:

Orjinalden alıntı: alizee

bence büyük jantın yol tutuşuna hiçbir etkisi yoktur lastiğe bağlı herşey

ilk olarak lastiğe bağlı ancak jant ebatını büyültmeden lastiğin yanağını inceltemessin ayrıca inceltsen bile söz konusu olan hem lastik hemde janttır yani tek başına lastik kenarını inceltmenin jant ebatı büyümeden araca çok fazla faydası olmaz hatta jant ebatını büyültmeden lastik yanağını inceltmek yol tutuşunu olumsuz etkiler bence iki işlemide beraber uygulamak gerekir.Son olarak jantları ve ince yanak lastiği uyguladıktan sonra yay ve kule gergisi yada tek başına coilover da uygularsan yol tutuşun hissedilir ölçüde artar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: eradnan

quote:

Orjinalden alıntı: alizee

bence büyük jantın yol tutuşuna hiçbir etkisi yoktur lastiğe bağlı herşey

ilk olarak lastiğe bağlı ancak jant ebatını büyültmeden lastiğin yanağını inceltemessin ayrıca inceltsen bile söz konusu olan hem lastik hemde janttır yani tek başına lastik kenarını inceltmenin jant ebatı büyümeden araca çok fazla faydası olmaz hatta jant ebatını büyültmeden lastik yanağını inceltmek yol tutuşunu olumsuz etkiler bence iki işlemide beraber uygulamak gerekir.Son olarak jantları ve ince yanak lastiği uyguladıktan sonra yay ve kule gergisi yada tek başına coilover da uygularsan yol tutuşun hissedilir ölçüde artar.

Arkadasimiz tamamen Dogrusunu aciklamis ancak Jant ebatini buyuturken Arabanin iyi Tork sagladigindan emin olmak zorundayiz fazlasiyla Janti buyutmek arabanin Kalkis ivmelenme suresini uzatir daha fazla benzin Harcarsin ve motoru biras da olsa daha fazla yipratirsin Istanbul yollarinda cukurlarda amortisore zarar verirsin vs vs

bunlarda dez avantajlari ama ben yine goruntu ve Yoltutusunun daha agir bastigi Kanisindayim...

• Dedikleriniz çok mantıklı.peki neden formula araçlarında yanaklar geniş oluyor???(aslında cevabı biliyorum ama bilmeyenler olabilir diye )
  • quote:

Orjinalden alıntı: safaksaylam

Dedikleriniz çok mantıklı.peki neden formula araçlarında yanaklar geniş oluyor???(aslında cevabı biliyorum ama bilmeyenler olabilir diye )

söyle bari
  • jant ağırlığı
  • quote:

Orjinalden alıntı: safaksaylam

Dedikleriniz çok mantıklı.peki neden formula araçlarında yanaklar geniş oluyor???(aslında cevabı biliyorum ama bilmeyenler olabilir diye )

formula araçlarında da yanaklar geniş ancak lastiğin yere temas eden tabanıda geniş sende normal araçlarda tampon şişirtip lastiğin hem yere basan tabanını hemde yanağını genişletebilirsen o zamanda yol tutuşu artar ancak motorun güçlü değilse yol tutuşu alcam diye aracı eşek yaparsın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.