Şimdi Ara

Cok Yukleme yapiyorum diye hizimi indirdiler komedi... (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
250
Cevap
0
Favori
7.151
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bir arkadaşımız korsandan dem vurmuş. İlginç. Hız 4 mbps'den 2 mbps'ye inince korsan download yapılamayacak mı? Korsan download yapıp para kazanmayı kafasına koymuş bir kullanıcı üç tane 4 mbps ADSL alamayacak mı? Bunların hepsi 2 mbps'ye düşürülse br üç tane daha alamayacak mı? Örnekte biraz mantık gerekir.

Bir değerli büyüğüm de sınırsızın sınırından bahsetmiş. Haklıdır, hosting hizmeti herkesin bildiği gibi bir sunucuda barındırılan sitenin yayımlanması üzerine verilir. Ya da ne şekilde kullanılacaksa o hizmet. Çoğu firma (ki bu firmalar küçük işletmelerdir) kurduğu birim sunucudan daha çok kar etmek isteyecek, kar ettiği müşterilerini elinde tutmaya çalışacaktır. Yalnız, burada konuştuğumuz firma Türk Telekom. Yani, herhangi bir hosting firmasıyla kıyas götürmeyecek kadar büyük bir telekomünikasyon firması. Kazandığı paralarla yapması gereken ilk şey hizmet vermek. Yetersizse altyapı yatırımı yapmak, yeni tarifeler düzenlemek vs. İşi sadece bu olan bir firma kafasına göre tarife değiştiremez. Bakınız, Türk Telekom'un evime getirebildiği maksimum bant genişliği. Modemim beni haberdar ediyor...
     Cok Yukleme yapiyorum diye hizimi indirdiler komedi...

Zaten veremeyeceği bir hizmetin altına girmiştir. Dilimizde bunu belirtecek oldukça amiyane bir deyim de vardır. (Yiyemeyeceği yemeğin masasına oturmak.)

Kısacası; arkadaşı telefonla arayıp hızını düşürmek ve bunu sınırsız süreli yapmak kesinlikle etik değil. Sözleşmede hat yoğunluğu oranınca hızların kademeli olarak düşebileceği belirtilebilir. Ancak bu gün iş yerinde yaptığım hız testinde 2048 kbps bağlantıda ısrarla maksimum 777 kbps çıkması bağlantının ne kadar kaliteli olduğunun göstergesiydi. Yukarıdaki uzun mesajımı da okursanız bu işlerin fizibilite yapılmadan yapılamayacağını söylediğimi göreceksiniz ki bunun tamamen arkasındayım.

İnternete erişimde sınır olmaması gerektiği gibi kesinti de olmamalı. Küçük bir hosting firmasıyla (Örneğin GoDaddy) karıştırmamak gerekir. Kaldı ki GoDaddy'nin bile geçen sene 9 Gbps çıkışı vardı. :) Koskoca Türk Telekom bahsettiğiniz.

• quote:

Orjinalden alıntı: teasers

Valla arkadaşlar, özetle şunu söyleyeyim: Çok iyi niyetlisiniz.. Burada savunduklarınız tabii ki doğru, sınırsızsa sınırsızdır, adı üstünde.. En azından öyle olmalı, ama gelin görün ki, bu "hiç bir yerde" bu şekilde değil.. Bana güvenin, çünkü bu konuda çok tecrübem var..

Benim yaşım 36, Türkiye'de bilgisayar bir tek ODTÜ'de varken benim evimde bilgisayar vardı, internetin de ilk kullanıcılarından sayılırım. 1999'dan beri de yurt dışındaki firmalardan hosting hizmeti alıyorum.. Böyle binlerce firma var "sınırsız trafik", "sınırsız hosting" diyen, ama gelin görün ki hepsi, ama hepsi de sınırlı..

- İlk hosting firmam sınırsız trafik verdiğini söylüyordu, ama neredeyse her gün 1.5 saat site ulaşılamaz durumda oluyordu.
    - 2. firma beni şak diye attı, sonradan öğrendim ki sebebi fazla trafik kullanmammış, bir uyarı dahi yok..
    - 3. firma fazla kaynak kullandığım için attı.. Bildiğiniz gibi "shared hosting" yapan sunucularda artık firmanın insafına göre 600 adet, 1000 adet site aynı sunucuda barındırılır. Forum, vs. herhangi bir sebepten dolayı geçin bakalım %2.5 - %3'ü, ne oluyor..
    - 4. firma kovmadı, ama kibarca bir mail atarak sitemin server'da %15 kaynak kullandığını (CPU'nun %15'i), artık dedicated bir server'a geçme zamanımın geldiğini söyledi. Onlar da kibarca "git" dedi yani..

Daha böyle başka örneklerim de var arada.. E bunlar da sınırsız diyordu??

Ben, geçen onca sene boyunca şunu anladım ki, internette "sınırsız" diye bir şey yoktur.. Buna istediğinizi söyleyin, "etik eksikliği" deyin, ne derseniz deyin ama bu durum ne yazık ki böyle..

Şu sitenin 300 küsur bin üyesinden ben hariç 2 kişi daha çıktı, 300 binde 3 kişi bu şekilde düşünüyoruz. Ama sizler çok mükemmeliyetçi düşünüyorsunuz. Bence de Telekom böyle bir uyarıda bulunmadığı için haksız ama ben zaten böyle bir beklenti içinde değildim ki.. Yani, aramızdaki fark, benim bu konuda yeteri kadar tecrübe yaşamış olmam. Ben şunu bilir, şunu söylerim: "İnternet dünyasında sınırsız yoktuuuuuuur".. Bu, iki kere iki dört.. Siz var diyorsunuz, hani var mı? Şurada 1 Milyon kişi çıkıp bana "yanlışsın" dese bu gerçek değişecek mi? Hayır..

Telekom'da çalışıyormuşum, ne alakası var?
    Gerçekçi olmak çok mu komik? Bana göre de siz komiksiniz, dünya üzerinde olmayan bir şeyi isteyerek 19 kişi 1,000,000 kişilik kaynak kullansa, ben, bırakın uyarı yapmayı direk sözleşmesini iptal ederim o firmada olsam. 19 kişi de mutlu olmasın efendim..

Ankara'da su sıkıntısı var, herkes susuzluktan kırılıyor, birileri çıkıp günde adam başı 500bin litre su kullanıyor.. Kibarca: "Ya, arkadaşım, hiç kullanma demiyorum tabi ama, biraz azaltsan şunu, bizlere de biraz daha fazla gelse" dediğinde:

-Parasıyla değil mi kardeşim, Gökçek de suyu getirseydi, seneler öncesinden bas bas bağırmadı mı herkes? diyor..

Ben sanki başka birşey söylüyorum. Tabii ki getirecekti suyu, getirmedi, önlemler gecikti ama, ben diyorum ki: "Su, Aralık ayında gelecek, o zamana kadar biraz idareli olsan olmaz mı? Ondan sonra kullan gene günde 500,000 litre istiyorsan"... Yok, benim hakkım, parasını ödedim, kullanacağım..

E kullan.... Olmayan şeyi nasıl kullanıyorsan...

Diğer konuda yanlış bilgi vermişsiniz.Yurtdışında her ISS Fair Usage policy uygulamıyor. Uygulayanlarda büyük eleştiri alıyorlar. Hatta bunun yeni bir ürün pazarlama kanalı olarak açıldığı söyleniyor. Daha fazla paraya Fair Usage policy'den etkilenmeden download etmeye devam ediyorsunuz. 24 ayar Gold premium gibi :)

Birde bu sözüne ettiğiniz şey Fair Usage policy'e filan girmiyor.
    Hatta bunun neye uygun geldiğini bilemiyorum.
    Belki TT internet literatürüne yeni bir kavram kazandırmıştır da haberimiz yoktur.
    F. U. Policy.

Ayrıca gelişmeleri takip etmiyorsunuz sanırım.
    Google Youtube'u aldığı vakit çok eleştirilmişti geleceği göremedi diye.
    Sebebi de çok basit.
    Bugün ISS'ler için bir felaket gibi görünen (Birde bazı internet kullanıcıları için) P2P' nin internetin geleceğini kurtaracağı/şekillendireceği düşünülüyor.
    Zaten P2P internetin VAR OLMA amacınada en uygun sistem.
    Dosyaların, filmlerin, müziklerin tek bir kaynaktan ziyade P2P mantığına göre dağıtılması en mantıklı, en güvenilir ve de en ucuz yol olarak görülüyor.

İşte buna en güzel örnekler yanıbaşımızda.
    IP Televizyonlar.
    Çok yakın bir süre içerisinde her birimizin bilgisayarı 24 saat açık kalan birer node olacak.
    İnternetin tüm akışı bunlar üzerinden sağlanacak.
    Internette sopcast ve joost kelimeleri aratıp biraz araştırma yapın.

P2P IP televizyonları full kapasite izlenmeye çalışırken (Bir nevi herkesin P2P programı kurması gibi) ISS'ler ne yapacak?
    Herkesin bandwith'ini mi düşürecek?
    Peak Load saatlerinde herkes IP televizyon başında ama görüntü yok!
    Olacak şey mi?

Hani demişsiniz ya sınırsızlarda sınırlı diye.
    quote:

E kullan.... Olmayan şeyi nasıl kullanıyorsan...

Olmayan şey diye bir şey yok artık.
    Dünyanın global bir köy haline geldiği günümüzde bu hizmetler tek bir şeye bakar o da PARA'nıza.
    Paranız kadar sınırsız olabilirsiniz.
    İsterseniz Türkiye'nin yurtdışı çıkı kadar bir bant genişliğine sahip bir internet ağınada sahip olabilirsiniz.

Telekom bu işi yapamayacaksa satsın şirketi! Babalarından kalma duygusal bir bağa sahip oldukları bir aile şirketi değil ya! Özel şirket nasıl olsa. Kapitalizmin gerektirdiği budur zaten. Yapamıyorsan, işletemiyorsan satacaksın ya da rekabete açık bir pazarda yok olup gitmeye mahkum olacaksın.

Telekom milletin hızını indireceğine bant genişliğini arttırsın ,altyapıya önem versin.
    Telekom Fair Usage policy gibi bir şey uyguluyorsa onada gülerim zira onu bile tam anlamıyla başaramıyorlar demek ki!
    Pazar günleri web sayfası bile açılmıyor. Hangi P2P ? :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huhukomsu -- 30 Ağustos 2007; 21:18:51 >

• şimdi de böyle cevaplar moda
  • quote:

Orjinalden alıntı: :::LOSTPLANET:::

şimdi de böyle cevaplar moda

Nasıl cevaplar?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Algol Perseus

quote:

Orjinalden alıntı: engunaydin

quote:

Orjinalden alıntı: suslu76

konuyu şöyle bağlamak lazım, sırf sınırsız diye indirmek israf, en azından elektriğe ve zamana yazık, ama bu kotsız arkadaşların sınırsız indirme haklarının olmadığını göstermez

Ona katılmamak zor. 4 Mbs ve üstü hızlar artık interneti harddiskin gibi yapıyor. Bir filmi yarım saatte indirirsin. Harddiskinde yer kaplatıcağına neyi izliyceksen indirmeye başla çayı koy çay olunca film de inmiş olur.

Belki arkadaşımızın aşırı indirmesi gerçekten aşırıdır. Şimdi bazıları var ticari amaçlı korsan satış için film indiriyor. Ne bulursa da indiriyorlar. Eğer öyle bir durum varsa telekom doğru olanı yapmıştır. Yasal olmayan bir şeyin ticaretini yaparken kamusal bir hizmeti de sömürmek yanlış.

Mantıklı. Bak işin korsan boyutunu hiç düşünmemiştim.

suç varsa tespiti ve cezalandırması yargıya düşer şirkete veya kişilerin zannı ile hareket edilseydi yanmıştık zaten ...bu durumda yapabileceği şikayetçi olur yada suç duyurusunda bulunur ki bu zaten konumuz dışı...

burada karşıt fikirde olduğumuz birkaç arkadaş yanlışlığın ana boyutunu gözardı ediyor ...
    bana 4mbps 89 ytl ama aylık en fazla 300gb günlük 10 gb kotan var derse baştan tamam olur ama keyfi uygulama yarın başka sonuçlar getirecektir...
    sen uygunsuz şeyler indiriyorsun senin de hıznını kesiyorum senden hoşlanmadım al sana da 1 mbps ama fiyatı senin için 89 ytl vs vs ...

telekom için hepimiz birer sivrisinek kadar değerimiz var birimiz ikimiz onu hiç ilgilendirmiyor...
    ben 600gb ne indirmiş niçin indirmiş diye hiç merak etmiyorum ve şu an kimler ne indiriyor diye ama telekomdaki biri meraklanmış demekki ve demekki telekom veri trafiğini takip ediyor ve kimbilir başka neleri takip ediyor(yasal izinleri dışında)
    kaç kişi 600gb indirmekle uğraşırki zaten ..hem bakın arkdaş bu kadar veri indirerek bir bakıma bizim telekomun bu durumdaki tavrı hakkında birşeyler öğrenmemizi sağladı ..kimin aklına gelirdiki böyle bir uygulama olacağı..bence ordaki telekom şubesinde anlık karar verilmiş --yada çağrı merkezimiydi- bir uygulama gibi duruyor...

• Böyle Bir durum Tamamen yasa dışı. sizin bi talebiniz olmadıkça nasıl hız düşürürler? gerçi Türkiye burası ne yapsalar şaşmamak lazım.
  • Almış başını gitmiş konu okuması iyi geldi vallaha...

Türk Telekom'dan bu sayfaları takip edenler varsa, şu anda bayram etmişlerdir, çünkü kendi üretemedikleri fikirleri otomatikman burdan araklama özgürlüğüne sahipler. Bakınız: Fair Usage Policy yani türkçeye çevirince amiyane tabirle "PARASINI ÖDEDİĞİNİZ HALDE KARŞILIĞINI VEREMİYORUZ KUSURA BAKMAYIN DESTURU"

Arkadaşlar gözünüzü seveyim bugüne kadar hanginiz aldınız telekoma verdiğiniz paranın karşılığınıda savunuyorsunuz telekomu. Türk??? Telekom a hangi ödediğiniz vergi veya ücret size anında yatırım ve kolaylık olarak geri döndü eliniz vicdanınıza koyup bi düşünün....
  • bu 4 mb yaygarası çıktığı ilk zamanlarda

işyeri 2 mb deydi niye hala 4 mb değil bizimkisi !madem hakkımız söke söke alırız dedik adamları telefon üstüne telefon bilisim ağları müdürlüğü vs derken

en sonunda dedilerki sizin hattınız 2 mb olarak çalışacak kapasite böyle dediler.

hay..........................(siz anlamıssınızdır)

2 gün sonra hattımız düzeldi 4 oldu ancak şu var adamların kontrollerde dedikleri su SİZİN HATTA (AĞDA) VİRÜS VAR SÜREKLİ VE YÜKSEK MİKTARLARDA TRAFİK VAR , O YÜZDEN 4 E GEÇİREMİYORUZ .tabi ben olayı anladım ( 7/24 down yaptığım için) ama adamların böyle bir sey demeleri ! ilahi nelerle uğraşıyoruz

• başkalarının başına geleni bilmediğiniz için bunu en büyük haksızlık zannediyorsunuz; anamur telekom şefinin neler yaptığını duydunuzmu? dinleyin... müşteri 2048kbps bağlantı talebinde bulunuyor. hayhay bağlarız at imzayı sözleşmeye yürü tükkanına, sonra; sonrası al sana 512kbps bağlantı, sebep 2048kbps lik bağlantıyı hatlar desteklemiyor. iyide niye 512? 1024 bu bölgede çalışıyor. tamam 1024 bağlayalım...
    teknik nedenlerden dolayı 2048 veremiyoruz... burda satıcının ne yapması lazım, özür dileriz sözleşmeyi yeni şartlara göre düzenleriz siz merak etmeyin... peki ne yaptı 1,5 ay sonra 2048 den 230ytl civarı fatura gönderdi, anlaşılır yanı yok ama hadi bunu anladık, şefe anlatıyoruz bakın olmayan bir şeyi satmaya çalışıyorsunuz daha 1024kbps bağlantı yapamadığınız yere, 2048 bağlantı ücreti gönderiyorsunuz, aradan 2 ay geçti halen 2048 bağlantı yapamıyorsunuz bu bölgede, olsun sözleşmeyi böyle yaptık diyo iyide kardeşim ben istedim sen var dedin ama hizmet yok yok yok... yok u biliyonmu nuh diyo peygamber demiyo...
    kısaca hakem heyeti ve telekom un üst birimlerine dilekçeler yazıldı, sonuç belli geri ödeme yapıldı, gerek varmı bunlara büyük telekom, seni ne hallere düşürdüler;...

• Bence buradaki internetle eksik olan suyu karşılaştırmak yanlış olmuş.Orada zamanında belgeleriyle alınması gereken onlemler iletilmiş kısaca dikkate almamışlar.Orada denilen suyu gereksiz kullanma çünkü içme suyu doğada az bulunan birşey.Deniz suyundan da arıtıp versen yetmez yani kısaca yoktan durup dururken varetme şansın yok.Değerleri vs normal su gibi olmaz ne kadar para harcarsan harca.Fakat TTNETin durumu bu şekilde değil.Yurtdışı çıkışını artırmak da hatları yenilemek de sadece paraya bakan meseleler bence de onların ne kadar parası olduğu aşikar.Sırf son senelerde bizden kazandıkları yeter.Çinde bir üstgeçidin taşlarını kırıp yenilemek için 60-70 kişi çalışıyordu.İş ona göre çabuk biter.Adamlar da biz altyapı yapacağız diye uğraşsalar gerçek amelleri bu olsa bu işi şu anda olduğundan çok daha çabuk bitirirler.Ben burada sınırsız hizmet için para ödüyorum diğer birinin benim çok download yapmam yüzünden kasılması benim değil TTNETin yüreğini sızlatması gereken bir durumdur.Hadi dedik herkes birbirini dusunuyor kimse kullanmıyor sizce bu adamlar altyapı yaparlarmı?Bence düşünce sistemleri gittiği yere kadar şeklinde.Nerde trak orda bırak.Şimdi bu kadar kasılıyor mecbur altyapı yapacaklar.Yoksa biz dürtüklemeden onların altyapı yapabilceğine dair inancı olan varmı aramızda?O yüzden arkadaşın da dediği gibi ya yiyemeyecekleri lokmayı ağızlarına almayacaklar yada hazırlayacaklar kimse de eziyet çekmeyecek ama ikincisinin olabileceğine hiçbir inancım yok.Fakat bu arkadaşa yaptıkları gibi hızı düşürmek gibi geçici ve yararsız çözümlere başvurmaları gerçekten çok acıklı.Bunun gideceği yer gerçekten de adamın hoşuna gitmeyen her adamın hızını düşürmek olacak.Böyle bir hakları yok.O zaman o tarifenin üzerinden bir zahmet sınırsız yazısını kaldırsınlar.Desinler kusura bakmayın biz öyle bir turbointernet!!! yaptıkki sınırsız hatları taşıyamıyor bundan sonra bütün hatlar kotalı.Bu forumda kaç kişi yazdı sınırsızdan sonra hatlar çöker vs diye.Biz tahmin ettik de ttnet mi bilmiyordu.Bile bile lades.Nasıl olsa fatura her zamanki gibi halka.Adamları cebine giren para eksilmiyor onlar bize eksik hizmet verince.

• Arkadaşlar , sınırsız yazma hakkınız var diye lütfen çok uzun yazmayın
    resmen bu mantık , diyecek birşey bulamadım..
  • arkadaşlar!! toplu halde kablonet e geçelim mi? akılları başlarına gelir belki
  • şimdi bu olaya bir de benim açımdan bakalım.ben 256kps kullanıcısıydım,ondan önce 56k dial up kullanıyordum(bir hayli zaman oldu 2-3 sene hiç internet kullanmadım,sonrasında 256k ile tekrar bağlandım)yakın zamanda ise 1024 e otomatik geçtim ve ardından mecburen 4096 ya geçiş yaptım ve bağlantımı hayatımda ilk kez sonuna kadar kullanmaya başladım.sebebi ise tez hazırlıyor olmam.
    amerikan sinemasının yükselişi ile ilgili uzun metraj bir belgesel hazırlamam gerekiyor.o yüzden amerikan üniversiteleri ve çeşitli amerikan film şirketlerinden sürekli (7/24) video almak durumundayım.(git dvd al demeyin çünkü aldığım videolar filmler değil) hiç merak edip kontrol etmedim ve nasıl edileceğini bilmiyorum indirdiğim miktarın ama tahmini olarak ama arkadaşın bahsettiği 600gb ı çoktan geçmiş olması muhtemeldir.kaçıncı hdd'yi doldurduğumu söylesem eminim inanamazsınız.(dvd'ler bozulur endişesi ile dvd'ye yazamıyorum.çünkü bu tez 6 yıllık okul hayatımın en önemli virajı ve bu üni ve şirketler ilgili dosyaları bir kereye mahsus veriyorlar.çok kez indirebileceklerim ise cüzzi bir şekilde ücretli.her seferinde cüzzi de olsa aynı parayı vermek beni batırır.)
    şimdi bir de bu şekilde bakalım olaya ve düşünelim bakalım o bağlantıya sonuna kadar ihtiyaç duyan ve 1024 bağlantısının fiyatı bile belini bükerken max bağlantı ücretini ödemek zorunda kalan insanın bağlantısına bu şekilde sınır koymak (ki FUP bizim ülkemizde uygulaması olan bir alan değildir,sözleşmelerde yoktur.) ne kadar doğru.

• quote:

Orjinalden alıntı: FREEEE61

quote:

Orjinalden alıntı: Sanal Bellek

Bence çok doğru bir uygulama. Yurtdışında kota aşım ücreti yok zaten. Kotayı aştın mı hızın düşüyor. Bize de gelse razıyım belli bir kullanımdan sonra hızımın düşürülmesine. Sizin gibi sömürücüler yüzünden yurtdışındaki sitelere giremiyoruz. Gmailden maillerime bakamıyorum kimi zaman 2 gün boyunca.

kesinlikle katılıyorum. sırf sömürü olsun die bu işi yapanlar var ihtiyaçtan değil. beleşçilikte hiç kotalı olmadık hep sınırsızız. neo telekomdan intikammı alıyorsunuz. bu düşünce yapısını şiddetle kınıyorum.

-veremeyeceği hizmeti başlatmasın efenim?

efenim senin gibi binlercesinin 7/24 sömüreceğini bilse başlatmazdı.

-efenim altyapısı yoksa girişmesin?

efenim senin gibi binlercesinin altyapıyı bukadar zorlayacağını bilse gişmezdi.

-efenim parasını veriyoruz?

efenim parasını veriyosun diye suyunu çıkarmanın bi anlamı yok.

otobüste koltuğa para veriyosun diye aynı koltuğa ust uste 8 kişi binmen gibi bişey.
    parasını veriyoruz kardeşimmmm mi diyeceksin.

paranın diğer yüzünde de hadi diyelim telekom alt yapısı yetmemesine rağmen bole bi uygulamaya girişmiş tarifelerde hızlarda değişiklik olmuş sende yüksek hızınla sömürüye başlamışsın buraya kadar güzel. pekii hızı düşük olanlar yada aynı şebekeden hizmet alanlar senin sömürün yüzünden hizmetten tam anlamıyla faydalanamıyor? parasını veriyorum kardeşim mi diyeceksin. sanki biz armut veriyoruz.

(zannediyorum ki internet kullanımı doyuma ulaşıncaya kadar bu şekil sıkıntılar yaşanacaktır. kullanıcılar henüz bu hıza alışmamış ve heran hızın düşeceği korkusu var. enteresan)

konu hakkındaki şahsi düşüncelerim bu şekildedir. bu düşünceler ihtiyaç haricinde sebekelere yüklenenler için geçerlidir.

mantık hatası var soledıgınde arkadas 1 mbıt ınternet hız almıs bunun ıcın 49 ytl /aylık ucret oduo yanı teorık olarak 1 mbit hızı 30 gun 24 saat boyunca kullanırsa 1 kısılık koltuga 1 kısı tam olarak oturur 12 saat kullanırsa 1 kısılık koltuk parası oder ama koltugun yarısına oturur

yanlıssam sole..........
    anlamadıysan da sole baska ornekle acıklıyım....

• +1
    sonuçta binaları da olabilecek max rüzgara depreme göre yapmaları gerekiyor kurallara uyan binalar da boyle fakat gidip binalar yıkılırsa ya rüzgar da bu kadar esmeseydi diyemezsin matematik var bir kişi max yüklense 160gb çekebilir 1mbit ile 1 ayda ortalama ona göre yapılacak o zaman altyapı.ben veremeyeceğim birşeyi koyayım onlar da çok asılmasın.yok ya!bütün firmalar bu zihniyetle çalışsa ortada bir tane ayakta bina çalışan tek bir güç kaynağı(pcden örnek vermek gerekirse adam düzgün bir güç kaynağı yaparken600watt yapıp ben 800watt yazayım da o da o kadar yüklenmesin artık demesi gibi birşey)motoru yanmamış tek bir araba(radyatoru biraz daha ufak yapar e adam da o sıcakta niye araba suruyor yokus cıkıyor dur kalk yapıyor der)yani bu şekilde örnekler çoğalır yani bütün firmalar ttnetin zihniyeti ile çalışsa dünyada sağlam çalışan tek bir şey olmaz neden çünkü üzerinde yazanı yapmak isteyince belirtilen verimi almak isteyince kaldırmıyor?olur bu boyle birşey olurmu boyle bir mantık?insanlar kağıt üzerinde yazılan taahhüt edilen şeyler için para ödüyor.az bir para da ödemiyor 49 ytl az mı?insanlarda bir sarhosluk var dogal olarak bayagı bir indirim oldu ama bence hala pahalı.120gb indirsen gb başı 40 ykr ediyor.bence oldukça pahalı.sonra insanlar parasının karşılığını almak isteyince de yok birader orada dur.varmı boyle bir dünya??biz de buna eyvallah mı diyeceğiz?

• Şimdi size bir masal anlatayım...

Varsayalım ki Türk Telekom işini ciddiye alan bir kurum... (Masal işte) Ve hızları arttırma yönünde karar alma arefesinde. Bu durumu strateji departmanına bildiriyor. Strateji departmanı da çalıştırdığı istatistikçilerle fizibilite çalışması yapıyor. 3 Milyon abonenin genel kullanıcı eğilimlerini inceliyor... Hangi kullanıcıların 7/24 download yaptığı, hangi kullancıılarının hatlarını ne düzeyde kullandığı farklı % aralıklarında belirleniyor... Geçmiş aylarda kullanıcıların eğilimlerindeki değişimleri hesaplayaak standart sapmaları ve hata paylarını çıkarıyor... Daha ileri incelemeler için farklı ağırlıkta kullanıcılar üzerinde analizler yapılıyor, tüm bunlara internetin gelişme ivmesi ve olası bir kaos ortamında ani yüklenme ve arıza durumlarında kullanılabilecek yedek oranlarını çıkartıyor... Hatta ki kareler bilmemneler gibi bir sürü istatistiki formülle değişik sonuçlara ulaşıyor ve raporlarını hazırlıyor...

Bu rapor yönetim kuruluna ulaşıyor... Orada belirtiliyor ki, kullanıcı eğilimleri göz önüne alındığında 4 kat hızlı interneti sorunsuz vermemiz için şu kapasitede hatlara ihtiyacımız var... Aynı zamanda da geçmiş hız yükseltme verilerinin değerlendirilmesi ile de, kısa vadede bir dar boğaz yaşayacağımız sonucuna ulaştık ve bu nedenle de geçici olarak ekstra hatlar kullanmak durumundayız.

Yönetim kurulu bu raporları mali departmana yolalyarak onlardan da kar zarar grafiklerini, maliyet hesaplarını çıakrtmalarını istiyorlar...

Sonuçta büyük gün geliyor... İhtiyaç duyulan hatlar bilimsel parametrelerle belirlendiği için hatlar kiralanıyor ve hemen ardından kampanya yapılıyor... İnsanlar 4 kat hızlı internete geçiyor ve en ufak bir sorun yaşanmıyor. Çünkü ön çalışması yeterli düzeyde yapılmış...

Aksilik bu ya, geminin biri çapasıyla fiberlerden birini tam da o gün kopartıyor... Ancak telekom ciddi bir kurum... Önceden bu gibi olasılıkları hesapladığı için derhal yedek hatları devreye sokuyor... Ayrıca yeni bri arıza oluşma durumuna karşı derhal uydu firmaları ile iletişime geçerek yedekte de bir hava köprüsü bulundurma kararı alıyor... Müşteriyi mağdur etmemesi gerektiğini çok iyi biliyor...

Yok yok bu kadarı masala bile fazla geldi... Hiç birimiz Türk Telekom'u bu yazdıklarımla bağdaştıramadık. Oysa ki bilmem kaç milyar dolarlık bir şirketin bu masalı yazandan çok daha ayrıntılı düşünmesi gerekirdi... Oysa bilemem kaç milyar dolarlık şirket cadı avına çıkar misali downloadçıların kellesini istiyor... Çünkü onlardan kar edemiyor...

Kar demişken... Süpermarketlerin tv'ye verdikleri reklamlar oluyor... Örneğin zıttırı marka zeytinyağı 5 kiloluk 13ytl... Bu işe zıttırı firması da şaşırıyor... Çünkü süpermarkete o yağı daha pahalıya vermişler... Peki bu süpermarket ne yapıyor? Bir ürünü ucuzlatarak zarar mı ediyor? Hayır zıttırı almaya gelenler bıgılı da alıyor ve bıgılı karları zıttırı zaarını geçiyor... Sadece zıttırıdan zarar ediyor ama genel tabloda ciddi bir karı var... Ayrıca müşteri de zıttırıyı ucuza aldığı için bu süpermarketin en iyisi olduğunu düşünüyor... HEr kalemde kar etmeyi düşünmek günümüz iktisadi bilimine aykırıdır... Türk telekom ise geneli değil bireyleri düşünerek, herkesden kar etmeye çalışarak bu yanılgıya düşüyor... Hayır Türk Telekom, bazı kullancılar zaman zaman sizi zorlayabilir, ancak siz yine de Türkiye'nin en çok kar eden kurumu konumundasınız... Ve siz zarar ettiğiniz aboneleri böyle üzerseniz Türkiye'nin en çok akr eden kurumu olmayı, tekelin tam anlamıyla kalkmasının ardından yitirirsiniz... Uyarmadı demeyin... Sonra nerede hata yaptık diye düşünmeyin..

• Birşey yanlış biliniyor, ADSL Dialup Kablo net gibi bağlantilar SHARED baglantidir. yani belirli bir bandwitdh i belirli sayıda bir kullanıcı paylaşır. Bu oran 1/10 1/20 gibi isp sine gore degisir. Yani 4mbit im var niye 1mbit calisiyor diye kimse şikayet edemez. 4mbit istiyorsan Leased line, T1, metro ethernet gibi DEDICATED hat satın almak lazimdir ki bunlarda çok pahalli. Bende 2 mbit leased line var 1000 dolar ödüyorum.
    Bütün adsl kullanicilari (rakami tam bilmiyorum ama 1 milyondan az değil) 1000kx2mbit (ortalama)=2000Gbit baglanti gerekir ki devasa RApidshare de bile 150gbit baglanti vardir.
    Yani ben 3 haftada 300gb çektim hızımı düşürdüler diyen arkadaş bizim wow pinglerimizden, diğer arkadaşın gmail açılma hızından ÇALIYOR.
    Bütün yurtdışındaki isplerde SHARED kullanan bağlantilarda FAP vardir (fair access policy). * olarak en allta çok küçük harflerle yazarlar, x gb x günde yüklenirse hız otomatikman y mbit e düşer diye.
    Diğer konu TTNet, hatalıdır. p* tv dizisi, mp3 e doymayan insanlarımızı düşünmeden, yurtdışı cıkıslarinı hızlandirmayip 4x gibi bir kampanya yapmıştır.
    Ayrıca bu dl a abanan arkadaslar forumlardan bunları satın alsalar , genelde goruyorum dvd basina 1.5ytl, daha ucuz ve dertsiz, 1 kez bakıp atacaklari filmlere sahip olurlar, ve biz wow oynamaya devam ederiz :D
    saygılar

• Arkadaşlar boş yere o kadar yazıp duruyorsunuz. Altyapısı olmayan bir interneti pazarlama
    stratejisiyle reklama koyarlarsa olan budur. Zaten bir arkadaş demiş yapamıyorlarsa satsınlar
    türktelekomu , zaten satıldı ki. Hırs edinmişcesine download yapan arkadaşlara bu lafım, 20 cm çaplı
    bir kablodan kaç amper akım geçer?

Voltaj mı çarpar? Akım mı çarpar?

Mantıklı olun. Parasını verdim diye Türkiye ortamındaki eksik altyapılı interneti sömürmeyin.
  • quote:

Ayrıca bu dl a abanan arkadaslar forumlardan bunları satın alsalar , genelde goruyorum dvd basina 1.5ytl, daha ucuz ve dertsiz, 1 kez bakıp atacaklari filmlere sahip olurlar, ve biz wow oynamaya devam ederiz :D
    saygılar

peki satın alınamayan envanteri ne yapacağız? oynadığım yıllarda 100mb wow patch ini indirmeye üşenip arkadaşından cd ye çektiren biri olarak yaklaşık 2tb dosya çekmek durumdayım.(yukarıda bir yerlerde sebebi yazıyor) bu konuda yalnız değilim.birçok arkadaşım da tez olayına aynı durumda (28 kişi tez alıyoruz ve bu sadece bir bölümün tez öğrencileri ve herkes bu downloadu yapacak tek farkı herkesin konusu farklı ve farklı kaynakları kullanacak.) aslında bu tez internetin kullanım alanlarından birisini görmemde bana yardım etti.bağlantı kurduğum şirket ve üniler her yıl binlerce öğrenciye bu hizmeti sağlıyorlarmış ve bu dosyaları sadece internet üzerinden dağıtıyorlarmış.(alternatif olarak amerikaya gidip eyalet eyalet dolaşarak elden de alabilirim tabi,ancak gerçekçi olmak gerek.)alın size 'hatta yüklenmenin' mecburi olduğu bir alan.
    şimdi bana yeteri (günümüz için) 1024k dır.fakat şu an için ihtiyacım olan 4096k.eee peki o zaman gidip üniversiteye,tt indirmeme izin vermiyor bu tezi vermeyin bana mı diyeyim? onlar bana kaynak verirken tek hedef 'internet'i gösterdiler.peki ben burada kime kızayım.
    tamam ben biliyorum tt nin durumunu,yıllardan beri böyle bu iş,ancak interneti 40 yılın başında amacına uygun (ki eski bağlantımla tek yaptığım wow oynamaktı.hatta o amaçla bağlandım nete zamanında.) kullanıyoruz,ona da çomak sokarsa tt hiç uygun olmaz.zaten gerekli makamlarda görüşürüz onlarla.

• lütfen saçmalamayın.parasını veriyorsak suyunu da çıkartırız hakkımızdır.7/24 indirmiyceksem ne anlamı kaldı ki sınırsızın
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.