Şimdi Ara

CPU Fan 4 pin - 3 pin?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
3.461
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Çoğu işlemci soğutucusu standart olark 3 pin fan konnektörü ile geliyor. Benim anakartımda 4 pin çıkış var. Tamam 3 pinli soketi buraya takıp fanı çalıştırabiliyoruz ama fan devir kontrolümüz olmuyor o zaman da. Anakartımda diğer tüm fan çıkışları 3 pin ve bunların hepsini kontrol edebiliyorum. Ama gel gelelim CPU fanı divane gibi her daim tam gaz dönüyor. Anlamadığım diğer fanlar 3 pin ile kontrol edilebiliyorsa cpu fanı neden edilemiyor? Amd anakartlarda ne güzel 3 pin üzerinden istediğim gibi ayarlıyabiliyordum. Neyse şimdi bu durumda nasıl bir çözüm bulsam? Harici fan kontolcüsü istemiyorum zira kasanın arkası erişimesi zor yerde. Önüne olacak çözümler de pahalı. Speedfan kullanıyorum. 4 pinli fan var mıdır? En uygun çözüm bu gibi sanki ama o da varsa. Stok fandan bahsetmiyorum tabi.. Sytche soğutucu var üzerine takacağım 120mm lik fandan bahsediyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GinoTheCop -- 2 Aralık 2007; 12:06:47 >

• Anakartınızın Fotosu Vs... Yada Marka Modelini Söyleyebilirmisiniz?
  • Asus Commando
  • artık bütün sistemlerde sıcaklığa balı olarak ana kart fanhızını artırıyor veya sazaltıyor.

Siz bilgisayarınızı aldığınızda işlemciniz neyse intel veya amd çıkan fan orjinal intel veya amd fanı olması gerek

eğerki orjinal değilse hız kontrolü yapamazsınız

Aynı durum benim bir yakınımdada oldu bilgisayarı toplama aldı, ana kartın sıcaklığa göre hız ayarı var fakat aldığı yer orjinal intel fanı yerine uyduruk 3 pinli fan vermiş normalde anakart ta 4 pin çıkışı var.

Sizin durumda buna benziyor
  • Ben de orijinal intel fan var ama farklı bir fan kullandığımda da fan kontrolü yapabilmek istiyorum. Aslında 3 pin soketi anakart üzerinde bulunan boşta başka bir 3 pin fan çıkışına (opt1,opt2,opt3 yada pwr gibi) bağlayabilirim ve oradan kontrol edebilirim ama acaba bunu doğrudan 4 pin cpu fan çıkışı üzerinden yapabilir miyim diye sormuştum. Yani;
    1. 3 pin soketi 4 pin çıkışa bağlayarak fan kontrol kontol imkanı var mıdır? (Sanıyorum yoktur)
    2. 4 pin soketli fan piyasada var mıdır?
    3. 3 pin soketi cpu fan dışında başka bir 3 pin fan çıkışına bağlamanın ne gibi bir sakıncası olur?

Sistem idle ve işlemci sıcklığı düşükken, mesela gece tv yada dvd izlerken cpu fan tam devir döndüğünde rahatsız edici bir ses oluyor.
  • benim işlemci fanı bozulmuştu tam iyi dönmüyordu ve sanırım buna bağlı olarak işlemcinin aşırı ısınması nedeniyle bilgisayar sürekli kendine reset atıyordu.(bilgisayar kendini resetliyordu sürekli ve ben bunun nedeninin işlemci ısınması olduğunu düşünüyorum.)bu sebeple gidip yeni bir fan aldım.işlemcim intel ve bu işlemcinin fanı 4 pinli.benim aldığım fan ise 3 pinli.ben yinede aldığım fanı uygun bir şekilde bağladım.fan çalıştı ancak bilgisayar yine kendini sürekli arka arkaya (1 saniye arayla) resetliyor.sanırım sizin söylediklerinize göre 3 pinli fan hızının kontrol edilememesi sebebiyle bilgisayarın kendini resetleme problemi hala devam ediyor.ya da bir diğer ihtimalin işlemciyle fanın alüminyum tabakası arasındaki macunun az olması olduğunu düşünüyorum.sizce bu sorunu nasıl halledebilirim?bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.