Şimdi Ara

E5 karayolunun açılımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (2 Mobil) - 2 Masaüstü2 Mobil
5 sn
13
Cevap
0
Favori
37.499
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • E5'în neyin kısaltması olduğu hakkında bilgisi olan var mı?

• Yapay Zekanın Yanıtı

E5 Karayolu: Anlamı ve Önemi

E5, Avrupa Uluslararası E-yolları ağının bir parçası olan önemli bir karayoludur. "E" harfi, karayolunun Avrupa çapında uzandığını göstermektedir. "5" sayısı ise, karayolunun E-yolları ağındaki sırasını ifade eder.

Bir diğer deyişle, E5 Karayolu, Avrupa'da Atlantik kıyılarından başlayarak Baltık Denizi'ne kadar uzanan uzun mesafeli bir karayoludur. Türkiye'de Edirne'den Kapıkule sınır kapısına kadar uzanır.

E5'in Önemi

E5 Karayolu, Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle bağlantısını sağlayan önemli bir ticaret ve ulaşım güzergahıdır. Aynı zamanda, ülkenin doğu ve batı bölgeleri arasındaki bağlantıyı da kolaylaştırır.

E5'in Tarihçesi

E5 Karayolu, 1975 yılında Avrupa Uluslararası E-yolları ağının bir parçası olarak belirlenmiştir. Türkiye'de ise, 1980'lerde inşaatına başlanmış ve 1990'larda tamamlanmıştır.

E5'in Teknik Özellikleri

E5 Karayolu, genellikle iki şeritli bir yoldur. Bazı bölümlerinde üç veya dört şeride genişletilmiştir. Karayolunun toplam uzunluğu Türkiye'de yaklaşık 220 kilometredir.

E5'in Diğer İsimleri

E5 Karayolu, Türkiye'de farklı isimlerle de bilinmektedir. Bunlar arasında şunlar yer alır:

• Avrupa Otoyolu
    • Trakya Otoyolu
    • İstanbul-Edirne Otoyolu

Sonuç

E5 Karayolu, Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle bağlantısını sağlayan ve ülke içindeki ulaşımı kolaylaştıran önemli bir güzergahtır. Avrupa Uluslararası E-yolları ağının bir parçası olan E5, ticaret, ulaşım ve turizm için hayati bir rol oynamaktadır.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Londra Asfaltı

Europe 5

D'ler de "devlet" sanıyorum. "D-100" gibi.

Bir de turuncu "O"lar var. Bağlantı yolları oluyor genelde ama açılımını bilmiyorum.
  • E ile baslayanlar sadece TUrkiye'ye ozel degil. Avrupa ulkelerindeki yollarin bir kismi da E ile basliyor.
    Turkiye'de E5 ve E80 var (E80 = TEM ama halkimiz alistigi icin E5'e bir ekleyip E6 demeyi seviyor -
    E6'nin asil yerihttp://en.wikipedia.org/wiki/European_route_E6 )

Bu arada baktim da E5 de artik bizde degilmis. http://en.wikipedia.org/wiki/European_route_E5

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SilverBlue -- 16 Kasım 2010; 10:33:16 >

• e5' in yeni ismi d 100 değil mi ?
  • Bende E5'i uluslararası yol numaralarından zannediyordum ama İngiltere'de de E5 var, Avusturya'da da
  • quote:

Orijinalden alıntı: dangerousman

e5' in yeni ismi d 100 değil mi ?

Uluslararası yolları Devlet yoluna çevirebilirmiyiz? ya da E5 uluslarası bir yol değilmidir
  • bi de E85 var onu siz bilmiyonuz
    %85 ethanol ve %15 benzin. avrupada kullanılıyomuş neyse konuyu dağıtmayayım
  • çoğuna baktım bitek türkiyeden geçen E80 i gördüm ama çok bakmadığım var. Başka açılımlarını bilmiyorum.
  • TEM'de D 4 karayolu diye geçiyor sanırım.
  • TEM'de D 4 karayolu diye geçiyor sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dangerousman

e5' in yeni ismi d 100 değil mi ?

E-5 ile D100 aynı yol diye biliyorum ve yine bildiğim kadarıyla avrupa bağlantılı yolların başında E oluyor.
  • Bizdeki E80.

Yani TEM.

Trans European Motorway.
  • Avrupa'ya giden beşinci yok diye duymuştum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.