Şimdi Ara

Elektrikli Fluence 60 bin, aylık kirası 250tl:) (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
288
Cevap
0
Favori
24.177
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben 60.000 verip 0 km. de araç alacağım. Sonra bu araca ayda en az 250 TL kira ödeyeceğim. Hemde sonsuza kadar. Ayrıca en fazla 135 km/h saat hızla en fazla 150 km. mesafe gidebileceğim.

Oldu canım...
  • Renault Fluence Avrupa'da "Gelişen Piyasalar" için yapılmış bir otomobil. Türkiye, Hindistan ve birkaç daha ülkede satılyor. Bu kasanın seçilmesinin sebebi 260 kg'lik akünün yerleştirilmesi için Renault Megané HB'den daha çok yer sağlaması.

İlginç, çünkü Renault Megané SW de bu iş için kullanılabilirdi. Renault Fluence'ta aküler için yer Renault Megané'dan daha çoksa Renault Megané SW'de daha da çok.

Ayrıca Renault'un AKÜ DEĞİŞİM SİSTEMİ (şarz istansyonlarında akünün aracın altından çıkartılması, yerine yeni akünün takılması) için de bu araç kasası itibari ile seçilmiş olabilir.

Tabi fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçiş ani ve basit (oku: ucuz) olmayacak. Ancak şimdiki düzeni yıkmak ekonomileri çökertmek anlamına da gelir. Şu anda otomobiller ve onun sağladığı herşey veya ona sağlanan herşey hakkında bildiğimizin tümünü bir kenara atıp yeniden düşünmemiz gerekecek.

Tüm elektrikli otomobiller OTOMATİK vites kutusuna sahip, mesela. Elektrikli otomobile geçersek debriyaja basmak ve vites değiştirmek tarihe karışacak. Yağlama olayı yok, şarz etme evde, akşam/gece olacak, bu da gece elektrik tarifesinin artmasına sebep olabilir. Elektrik, bir tüketim kalemi olarak, şimdikinden çok daha pahalı olabilir.

Düşünülmesi, çözülmesi gereken yüzlerce konu var daha. Akünün 260 kg olması, kağıt üzerinde 135 ama pratikte 105 km menzil sağlaması gibi unsurlar, aracın akü maliyeti, kiralama sorunu gibi problemler ise ekonomik hususlar, 10 yıl önce 106 ekran PLASMA bir araba fiyatınaydı, şimdi bit pazarında satılıyor.

Saygılarıla,

Taner Göde

Advertorial:
     Elektrikli Fluence 60 bin, aylık kirası 250tl:)

EFSANE ZOOM X5 USB 4 PORTLU ADSL MODEM BEDAVA FİYATINA (DH'YA % 25 İNDİRİM) LINK

• batarya olayi karisik bir de 10 bin km sonra kirabedelinin artmasi fena ..
    bataryayi haftalik , günlük kiralamak mümkünmü? vergi gibi fix yilda 12 x 125€ mu ?
    araba aldi 5 ay kulanmayacak bataryayi iade etmekmümkün mü ?

tesekkurler ..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ilyus -- 27 Aralık 2011; 11:18:00 >
  • Benden başka hiç bir arkadaş bu konuya değinmediği için tekrar hatırlatmakta fayda var diye görüyorum.

Arkadaşlar herkes bir "0" emisyondur tutturmuş gidiyor ama elektrik nereden nasıl üretiliyor bunu arada es geçmişiz sanırım..

Günümüzde ülkemizde elektrik üretiminin %50 den fazlası doğalgaz ve kömür ile çalışan termik santraller ile üretilmekte ki burda üretilen emisyon taşıtlarımızdan kat kat daha fazla. Bu santrallerin olduğu alanlar hemde bölgesel olarak daha yoğun bir kirliliğe maruz kaldığı için daha hızlı ve etkili şekilde zarar görüp geri dönüşümü olmayan tahribatlara yol açıyor .
    (asit yağmurlarıyla bitkilerin yanıp toprağın veriminin düşmesi, kanser vakalarında artık, bitki ve hayvan türlerinde/sayısında azalma, ozon tabakasında incelme, fosil yakıtların daha hızlı tüketilmesi, doğalgaz kullanımından dolayı dövizin yurt dışına kaçması, kullanılan sistemlerin yabancı menşeili olması nedeniyle dışarıya olan zorunlu bağımlılık vb).

Sadede gelirsek ne fosil yakıtlar, nede elektrikli araçlar... Gelecek su,hava yada nükleer enerji ile çalışan teknolojide her ne kadar inkar edilsede(nükleer zararlıdır vb denilerek).

Unutmadan rüzgar enerjisi planlı programlı olarak arttırılırsa güzel olur fakat bildiğim kadarıyla onda da bazı parçalar bakımından ne yazıkki dışarıya bağlıyız..
    Güneş enerjisinde de benzer durum geçerli. Fakat bunlarda sadece ilk üretim maliyeti bulunmakta ,sonraki dönemlerdeki masrafını çok çabuk amorti edebilmektedir.

Yurdumuzun termal enerji cenneti olmasını vb saymıyorum bile.( izmirde jeotermalle ısınan koca mahalleye sırf bazıları ekmek yiyecek diye bi ton para gömüp doğalgaz boruları döşeyip doğalgaz getiren zihniyeti burdan kocaman "iltifatlarla" anarak kulaklarını çınlatıyorum...

• hafta da 100 km , yapan bir kişi neden 100.-euro kira bedeli versin . Örneğin ben ayda yaklaşık 1200 km.yol yapıyorum dizelle 275 tl yakıt alıyorum ve neredeyse ayda bir kere istasyona uğruyorum .. benim için mantıksız ayda 250 tl .kira vereceğim , 150 km.de bir şarj için uğraşacağım , şu an için erken ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eoudoxias

benim araç benzinli aylık aldığım benzin 250 tl bile olmuyor. 220 tl felan oluyor. bana göre hiç mantıklı değil.

dizelden ucuz ama dizelden pahalı bir iş olmuş bu

• quote:

Orijinalden alıntı: ilker67

Yahu arkadaş madem batarya araç ücretine dahil değil biz neye 60.000 TL veriyoruz?

Motor yok, şanzuman yok, plastik çamurluklarla 4 koltuk, bir direksiyon parasımı 60.000 TL ?

• quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

quote:

Orijinalden alıntı: Utku
    quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde
    1 tane bile satmaz.

Nasil satmaz? Teslimat bekleyen siparisler bile var.
    Gelecek elektrikli otomobillerde, fakat herşey hazır olmadan biraz erken davranıldığını düşünüyorum. Devlet bile vergilendirmede çok erken davrandı. Dereyi görmeden paçaları sıvamak buna denir.

Elektrikli FLUENCE, diğer adı ile FLUENCE Z.E. (Zero Emmission), kim ne için alacak? Hangi amaçla satın alıp kullanacak? Elektrikli otomobil şu anda daha çok kısa menzilli şehiriçi kullanım için dha uygun. Şehirlerarası yolculuklara henüz uygun değil.

1. Menzil çok kısa (150 km)
    2. Hız sınırlı (135 km/h)
    3. Dolum süresi uzun
    4. Fiyatı yüksek (25.999 Euro Hollanda'da)
    5. Bagajı küçük (316 litre)
    6. Akü kiralanmak gerekiyor (82 Euro Hollanda'da)
    7. Akü dolum istasyonu ücretli (1000 Euro normal, 1400 Euro ölçerli)
    8. Akü çok ağır: 260 kg.

Bu otomobil şu andaki durumlar altında hiçkimseye uygun değil. Oto kiralama şirketleri, kurumsal uygulamalar, Çevre Dostu Etiketi ve Plaketi almak isteyen kurum ve kuruluşların dünyaya "bakın biz emisyon yaymıyoruz" gülücükleri dağıtması için uygun. Normal vatandaş için (henüz) uygun değil.

Forumda hiçkimse almaz. Piyasada da hiçkimse almaz. Araç satılacaktır elbette, fakat normal, sıradan, ortadirek vatandaş almayacaktır.

Elektrikli otomobilleri çok yakından takip ettiğimi, bu konuda biraz kafa patlattığımı da hatırlatmak isterim. Teori ve pratik çok farklı. 125 yıl önce otomobil icat edildiğinde ne yol vardı, ne trafik kanunu, ne akaryakıt istasyonu. Araç sayısı arttıkça bunlar çözüldü. Önce fikir, sonra çözüm iyi bir yol, ama riskli bir yol. Elektrikli otomobil ise kurulu bir trafik düzeni içine doğdu fakat elektrikli otomobil olmayan bir icat değil, olan bir icadın bir sonraki safhasıdır. Biraz erken davranıldığını düşünüyorum.

Devletin de bu araçların saçmadığı eksoz gazlarından ziyade saçacağı vergileri toplaması istemesi ise düşündürücü.

Saygılarımla,

Taner Göde

Aşağıda 2. videoda benim 2 yıl önce bağımsız olarak yaptığım önerinin Renault tarafından gerçeğe dönüştürüldüğünü de görüyorum. 150 km menzili olan akünün 3 dakikada değiştirilmesi için Akü Değişim İstasyonu fikrinin gerçeğe dönüştüğünü gördüm. Tebrikler Renault!

Aynen Taner bey sonuna kadar haklı.

Bu ingilizce tabiriyle "feasible" bir araç değil

anca şirketler PR için kullanır bakın çok çevreciyiz diye 1-2 tane fluence alırlar ara sıra dolaştırırlar, zaten dış görünüşünden hemen belli oluyormuş 13cm daha uzunmuş normal fluence lara göre, bir nevi fluence long

Bu araç kesinlikle fiyasko, renault da bunun farkında, zaten ARGE yi israilli şirket yapmış, renault için bir kayıp yok.

• Bunun baslangic araci oldugu kavrandiginda hic bir sikinti kalmayacak.
  • bazıları yanlış hesap demiş ama ilginç 18 milyara 260 kiloluk akü, (beş yıllık kullanım için) bence üzerinde tartışılması gereken bir konu. Bu pilin nasıl bir argesi varmış, kimisi ki teknoloji israil diyor.

Bunun maliyeti o kadar fazla değil hatta hiç değil. İnanmayanlar bu haftanın otomobil dergisinde bir Alman-Türk firması (Karabag)nın elektrikli ile aynı fiyata akülü fiat 500 sattığını ayrıntılı şekilde anlattığını görebilir.

Birde dört koltuk ve plastiğe 60 milyar istemek de ilginç. Bunun hesabın ı nasıl acaba , ne elektrik motormuş böye şanzımandan, dizel motorlardan, aktarma organlarının karmaşık yapısından, onlara uygun beyinlerden, ve onların toplamından daha pahalı!!!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wagnerx -- 27 Aralık 2011; 12:04:54 >
  • Bu bir başlangıç arkadaşlar, gelecek elektrikli otomobillerde... Eninde sonunda fosil yakıtlar bitecek.

* “Televizyon en geç 6 ay içinde piyasadan silinecektir. İnsanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemez.”
    Daryik F. Zanuck (Twenty Century Fox'un başkanı 1944)
    * “Radyonun geleceği yok.” Lord Kevin (iskoçyalı fizik alimi)
    * “Artık yeni hiçbir şey yok. Keşfedilebilecek her şey keşfedildi.”
    Charles H. Duell (Amerikan Patent Dairesi Başkanı 1899)
    * “Denizaltıların savaşta ne işe yarayabileceğini anlayamadım. En fazlasından mürettebatın boğularak ölmesine sebep olabilir.”
    H. G. Wells (Yazar 1901)
    * “Atlar her zaman kullanılacaktır. Otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir.”
    (Henry Ford'un kredi talebine, otomotivin geleceği konusunda rapor veren bir banka müdürü 1903)
    * “Uçaklar hoş oyuncaklar. Ama askerî bir değerleri yok.”
    Mareşal Ferdinand Foch (I.Dünya Savaşı'nda Fransız Orduları Başkomutanı 1911)
    * “Artistlerin konuşmalarını kim duymak ister ki?”
    Harry M. Warner (Film endüstrisi yöneticisi. Sesli film hakkında 1927)
    * “Bilgisayarlar gelecekte belki sadece 1,5 ton ağırlığında olacaklar.”
    Popular Mechanics Dergisi - (O zaman bilgisayarlar bir oda kadardı.1949)
    * “İnsanların evlerinde bilgisayar bulundurmaları için herhangi bir sebep göremiyorum.”
    Kenneth Olsen Digital Equipment Corp.'un [Bir bilgisayar firması] başkanı- 1977)

• quote:

Orijinalden alıntı: ankay2

Bu bir başlangıç arkadaşlar, gelecek elektrikli otomobillerde... Eninde sonunda fosil yakıtlar bitecek.

* “Televizyon en geç 6 ay içinde piyasadan silinecektir. İnsanlar her akşam böyle bir kutuya bakmak istemez.”
    * “Denizaltıların savaşta ne işe yarayabileceğini anlayamadım. En fazlasından mürettebatın boğularak ölmesine sebep olabilir.”
    H. G. Wells (Yazar 1901)
    * “Atlar her zaman kullanılacaktır. Otomobil ise ancak geçici bir moda olabilir.”
    (Henry Ford'un kredi talebine, otomotivin geleceği konusunda rapor veren bir banka müdürü 1903)
    * “İnsanların evlerinde bilgisayar bulundurmaları için herhangi bir sebep göremiyorum.”
    Kenneth Olsen Digital Equipment Corp.'un [Bir bilgisayar firması] başkanı- 1977)

Katılıyorum,

ama renonun yaptığı hesap yanlış ve tutmaz.

İnsanlar doğal olarak ekonomi yapar, niçin lpg dönüşüm kitleri var. Bu yüzden var. Siz hiç lpg kitini kiralamay çalışan bir firma gördünüz mü?
    Bu iş lpg kitini ayda 300 TL kiralamaya benziyor.

Burada tartışılan gereklilik değil fizibilite. Bu arada elektrikli otomobillerin tarihi IBM bilgisayardan öncesine kadar gider yani yeni değil.

Azıcık internet araması ile bulunur.

Bu arad bu işe yatırım yapan Boyner grubu o nedenle kendisi ticari arabaları elektrikliğe çeviriyor. Ve fiks bir fiyatla satıyor.

AYDA 300 TL YE HAYIR DİYORUM.
    [
    ELEKTRİKLİYE EVET

• quote:

Bu bir başlangıç arkadaşlar, gelecek elektrikli otomobillerde... Eninde sonunda fosil yakıtlar bitecek.

H. G. Wells (Yazar 1901)

"Bu bir başlangıç arkadaşlar, gelecek elektrikli otomobillerde... Eninde sonunda fosil yakıtlar bitecek." - ankay2

Bunuda ekle listeye

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Caipirinha -- 27 Aralık 2011; 12:24:01 >

• Biraz daha sabır :)
  • Gelecek elbette ki elektrikli otomobillerde, aksini kimse söylemedi, söylememeli de.

Fosil yakıtlar bitecek, gemiler belki nükleer yakıtla çalışabilir, tabi terör amaçları için kullanılmazlarsa. Uçaklar biyo-kerosen ile çalışabilir, ya da onlar da mı ufak bir nükleer reaktör taşımak zorunda kalacak? Otomobilleri elektrikle çalıştırabildik, peki ya gerisi? Kamyonlar, iş makineleri, kepçe, beko, traktörler...

Elektrikli otomobilin önünde

• UZUN MENZİL
  • ŞARZ SÜRESİ
  • AKÜ AĞIRLIĞI

var. Bunlar çözülürse maliyet zaten çözülür.

Ondan sonra petrole dayalı ekonomisi olan ülkelerde ihtilal yapılmasını beklemek geliyor. Arap Baharı'ndan sonra Elektrik Yazı... Kendini geliştirmeyen yüzlerce farklı meslekteki insanlar yeniden dershaneye gitmek, geçen yıllarda bisiklet ve buzdolabı üreten şirketler rüzgar santrali imaline soyunacak, akaryakıt istasyonları 20 yıl önce LPG'ye geçişte yaptıkları gibi şimdi de AKÜ DEĞİŞİMİ işine girişecekler. Mesela bir AKÜ STANDARTI oluşması gerek, şekil ve bağlantı açısından aküler 1-2 veya 3 tipte yapılabilmeli ve araç markasından bağımsız olarak EXCHANGEABLE, yani değiştirebilir olmalı.

Sakin bir kafa ile mutfak masasına geçip A4 kağıt ve kurşun kalemle kafasını çalıştıran herkes elektrikli otomobilin geleceğini düşünebilir. Acaba ELEKTÜRK adı veya markası tescil edilmiş midir? Edilmemişse çok para edeceği kesin, hem de çok çok para...

Canada'nın kuzeyi milyarlarca varil petrol içeren kumlu petrol yatakları ile dolu, sıcak suyla petrolü kumdan ayırmak gerekiyor, ha binlerce metre yerin altından çıkartmışsın, ha yeryüzünden kazımışsın, ikisi de aynı petrol, biri diğerine göre daha maliyetli ama $100 civarında seyreden varil fiyatı bunu rantabıl kılıyor.

Eskiden insanlar vatan toprağı için savaşırdı.
    Şimdi hükümetler şirketlerinin gelir kaynakları için savaşıyor.

Saygılarımla,

Taner Göde

Advertorial:

EFSANE ZOOM X5 USB 4 PORTLU ADSL MODEM BEDAVA FİYATINA (DH'YA % 25 İNDİRİM) LINK

• quote:

Orijinalden alıntı: Caipirinha

"Bu bir başlangıç arkadaşlar, gelecek elektrikli otomobillerde... Eninde sonunda fosil yakıtlar bitecek." - ankay2

Bunuda ekle listeye

Sizce gelecekte hangi yakıt türü ile çalışan otomobillere bineceğiz?
  • 25 lt yakarim yine de buna para vermem. Resmen amac milleti somurmek
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Caipirinha

Bunuda ekle listeye

Sizce gelecekte hangi yakıt türü ile çalışan otomobillere bineceğiz?

Bilmiyorum, ama elektrik olmayacağından eminim. Belki petrol ile bişey karıştırıp petrölden 10 kat verimli bişey bulunur, tahminim bu yönde.

Uzakdan kumandalı araba alırken bile elektrikli almıyorum, hemen pil bitiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Caipirinha -- 27 Aralık 2011; 12:52:36 >
  • Elektrikli otomobillerin geleceğini kapasitörler şekillendirebilir
    http://www.donanimhaber.com/otomobil-teknolojileri/haberleri/Elektrikli-otomobillerin-gelecegini-kapasitorler-sekillendirebilir.htm

Elektrikli otolar çıkınca bizimkilerin hali ne olacak?
    http://forum.donanimhaber.com/m_45362611/tm.htm

Aşağıdaki gibi bir düzenin fosilden enerjiden yenilenebilir enerjiye geçtikten (hemen) sonra oluşacağını öngörüyorum...

quote:

Şunu düşünün.

Yıl 2028. FORD-OPEL-VW-AUDI-TOYOTA-HONDA-RENAULT-PEUGEOT-KIA-FIAT-BMW-MERCEDES gibi büyük üreticiler ayakta kalmış, diğerleri silinip gitmiştir. Devir tamamen elektrikli otomobil devridir. Devletler fosil yakıtların içten patlamalı motorlu araçlarda kullanımını 01 Ocak 2030 yılından itibaren tamamen yasaklamıştır. Otomotiv yan sanayi kendini AKÜ, PİL, ŞARJ, DOLUM, TERMİNAL, SOLAR PANELİ gibi ürün, sanayi ve hizmetlere yönlendirmiştir. Yeni bir elektrikli otomobil satın almak istiyorsunuz, bayiye gittiniz, D sınıfı, tek motorlu, 3 fazlı invertörlü ve 4 akü bölümlü, klima ve sabit ısıtmalı, rejenerasyonlu, yedek akülü ve 1.200 km menzilli Avrupa menşeli bir otomobil beğendiniz. Araç 2 akü ile geliyor, sizin SHELL, BP, TOTAL gibi Elektrik Dolum İstasyonlarından 2 akü daha almanız gerek. Tanesi $400'den $800 ödüyorsunuz ve bagajda 4 akünüz kilitli ve hırsızlığa karşı korumalı. Gece evde 2 saatte dolum yaptınız. Adana'dan İstanbul'a gideceksiniz, her akünün menzili 300 km (4 x 300 = 1.200 km) ve Ankara'ya yaklaşınca Gölbaşında tam şarjlı aküyü 15 TL'ye değiştiren ElekTürk Dolum İstasyonundan 2 dolu akü aldınız, 2 boş akü verdiniz. Zaten sistem alttan çekmece ile çalıştığından siz araçtan inmeden aküler değişiyor. ŞARJ GÖSTERGESİ "FULL" gösterince ödemeyi yapıyor ve İstanbul'a doğru yola çıkıyorsunuz.

Advertorial:

• Şimdilik ideali "hybrid" teknolojileri.

Yeni Yaris'in 3 litre civarinda uzun yol tüketimi olacağı konuşuluyor. 14 kuruş/100 km. Fiyatinin da 55 bin civari olması bekleniyor(motor 1600'un altında kaldigindan vergi dezavantajı yok). Ayrıca şehiriçinde "full-electric mode" devrede olduğunda sıfır tüketim olacak. Dolayısıyla şehiriçinde de ortalama 3-3.5 civarinda bir tüketim belki de mümkün olacak.

Artı, şarj derdi yok, batarya kirası yok. Bu şartlarda hybrid bir Yaris, elektrikli Fluence'a tercih edilir kesinlikle.

2012 yılında Türkiye'de satışa çıkacak. Merakla bekliyorum yeni Yaris hybrid'i.
  • 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.