Şimdi Ara

ERZİNCAN EĞİN GEZİ YAZISI(UZUN VE BOL SS Lİ)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
5
Favori
2.071
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • NOT:FİKRİYE SEDA ÇALIŞKAN EDEBİYAT HOCAM'A SAYGILARLA

YOLA ÇIKIŞ
    11 Ağustos 2014 pazartesi sabahı
    Aslında yola Pazar günü çıkacaktık fakat yakın bir akrabamızın vefatından dolayı Pazar günü cenaze işleriyle uğraştık.Hayırlısı olsun diyerek pazertesi sabahına uyandık(herkes çalar saat ile uyanmış ben bizimkilerin beni kaldırmasıyla uyandım)Baktım evde bir telaş herkesin elinde bir poşet,bavulları arabaya taşıyorlar,bende banyoya giderek abdest aldım ve sabah namazını kıldım.(bu şekilde taşıma merasiminin bir kısmından da yırtmış oldum ,namaz kılmak çok hayırlı iş görüyorsunuz.)Kalan son poşetleri ve tüfeği de aldıktan sonra arabaya indim.Ve arabanın yanında 2.merasim olan eşyaları bagaja yerleştirme merasimi başladı.Eşya çok olunca bagaja yerleştirmek bir sanat haline geliyor artık.Yerleştirme işlemi bittikten sonra bildiğimiz duaları okuyarak arabamıza biniyoruz.Babam sürücü koltuğuna oturuyor ben yolcu koltuğundayım,annem ve ablam ise arka koltukta,arka kol dayamanın yerinde ise bagaja sığmadığı için 2 adette valiz var.Aslında ben yolcuğun öğlene kadar olan kısmını uyuyarak geçirirdim genellikle fakat nasıl uyandıysak bir türlü uykum gelmedi.Babam daha 1-2 kilometre olmamışken neredeyse bitmiş olan depoyu doldurmak için benzinliğe giriyor.Benzinlik çıkışında lastik hava basınçlarımızı kontrol ettikten sonra babam hazır uykun açılmışken sabah sen al arabayı diyor ve yolcuğun 1.kilometresinde copilot yerine sürücü koltuğuna oturuyorum.Radyodan sabah haberlerini açıyoruz malum seçim ertesi.Ankarayı çıkana kadar 115 km/h hız ile sol şeritte ilerliyorum,radar yerlerinde(ekranda 82 yazıyor fakat millet nasıl korkuyor ise 60’a kadar düşüyorlar)önümdekilerden dolayı 60’a kadar düşüyorum.Yükümüz çok olduğundan dolayı yokuşlarda bayılma yaşamamak için yokuşlara 3500-3600 devir civarı giriyorum.Bu şekilde Ankarayı çıktıktan sonra biraz daha hızlı giderek sabit 130km/h hız ile yola devam ediyorum.Bir süre sonra radara felan girmeyelim diye hızımı düşürüyorum 100km/h ile devam ediyoruz.Herkez 90km/h ile gittiği için ben sol şeritten rahat bir şekilde gidiyorum, sonra ise babamın gazları yardımı ile uzun yoldaki ilk kapışmamı yaşıyoruz ailecek.Sol şeritte giderken arkadan eski kasa audi a4 görünce yol vermek için sağa geçiyorum.(audi a4 de 2000 model civarı) bu sırada babamın gazlarıyla beraber audi yanımdan geçerken arkada 1.6 yazısını görünce ölümüne bir refkles ile gaza abanıyorum.Adam tam beni geçerken ben burnu uzatınca o da gaza abandı demek ki, ve yan yana geldik.110-120-130-140’a kadar yan yana devam ediyoruz,145 gibi bizim araba burnu(kaputu)uzatıyor,onun kaputu benim yan cam ile aynı hizaya geldi.Ama ben sağ şeritten gittiğim için önüme araba çıkınca yavaşlıyorum ve audinin arkasına yapışıp beraber solamaya çıkıyoruz,solladıktan sonra ise adam sağa sinyal veriyor ve yola tatlı bir heves ile beraber devam ediyorum.Kırşehir TSOF tesislerine kadar 120km/h civarı devam ediyorum,burada bir çorba içmek için mola veriyoruz.

Fakat tesistekiler çok ilgisiz ekmeği bile içerden kendimiz alıyoruz,tepsi almak için aşçıyı çağırıyoruz.Çorbanın fiyatı da pahalanmış,ayıp söylemesi geçiriyolar adama...
    30-40 dakikalık bu moladan sonra tekrar pilot değişimi yapıyoruz ve ben copilot koltuğuna oturuyom.Yolculara su servisi yapmak için termosa uzanıyorum,tabi önce kendim test ediyorum ve su ateş gibi çıkıyor.Anne bu su sıcak diye bağrıyorum amma annem çoktan uykuya dalmış.Ablamın biri sıcak diğeri soğuk su demesiyle diğer termosa bakarken; ulan bendeki şansa millet çöle gitse su bulur bize çıksa çıksa kutup ayısı diyerek söyleniyorum ve diğer termosa geçiyorum ardından acı sonuçla karşılaşıyorum çünkü bu termostaki su daha sıcak.Aslında ilk başta aldığım su soğuk olanmış fakat o kadar ısınmış ki ben sıcak sandım.Arabada su kalmadığını anlayınca en yakın benzlikte bir su molası daha veriyoruz.Tabi suyu almaya markete yine ben gidiyorum(ben olmasam……) hazır aşağı inmişken gezi yazımda paylaşırım diye aracın resimlerini çekiyorum.(yazıyı önceden planlamıştım)
    Su dağıtımından sonra okuyanları daha fazla sıkmamak için koltuğuma kedi gibi sinerek uykuya dalıyorum.(arabada)
    Uyandıktan sonra bir miktar daha arabayı ben alıyorum,vakit geçince tekrar değişiyoruz.(bu kısımlarda pek kayda değer bir şey olmuyor)
    bulutların arkasında görünen erciyes dağı.

Bu arada yoldan bahsedeyim hedefimiz Malatya,1 gece Malatya da kaldıktan sonra sabah Elazığ’a geçilecek,oradan köyümüz olan Erzincan’a. Erzincan da eğin’e gidilip asıl gezi yazısı yazılacak.

Malatya’ya yaklaşırken ilk durağımız Darende somuncu baba.

Kısaca Somuncu Baba kimdir?
    Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıd zamanında yaşayan, ve aynı zamanda Bayramiyye Tarikâtı kurucusu Hacı Bayram Veli'nin de mürşidi olan “Somuncu Baba”, Safevîyye Tarikâtı'nın Anadolu’ya yayılmasında etkin fa'âliyetlerde bulunmuşbüyük bir mutasavvıftır.
    Şeyh Hâmid-i Veli Hazretlerinin(somuncu babanın yani) Yusuf Hâkikî ve Hâlil Taybî adında iki oğlu olduğu bilinmektedir. Yusuf Hâkikî Aksaray’da kalarak burada vefât etmiştir. Diğer oğlu Hâlil Taybî ile birlikte Hac ziyâretinde bulunmuşlar, hacdan döndükten sonra Malatya'nın gül kokulu beldesi Darende ilçesine yerleşmişlerdir.Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri 1412 yılında burada vefât etmişlerdir. Kabri şerifleri Darende Somuncu Baba Külliyesi içerisinde yer alan türbenin içerisindedir. Osmanlı arşiv belgelerinde de bu konuda evrak bulunmaktadır. Her yıl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilmektedir.
    Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin soyu da günümüze kadar devam etmiştir. Darende'de Halil Taybi vasıtasıyla devam eden koldan Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi gibi alim zâtlar ecdâdının hizmetlerini devam ettirirken, Aksaray'da da Yusuf Hakiki Baba (Güzel Baba) vasıtasıyla devam eden koldan Güzel ailesi bu soyu devam ettirmektedir.
    Şeyh Hamid-i Veli Hazretlerinin başlatmış olduğu hizmetler Darende'den tüm dünyaya Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı tarafından yürütülürken, Aksaray'da ise Aksaray Belediyesi tarafından önemli çalışmalar yürütülmektedir.Somuncu baba denme sebebi ise yardım amaçlı ücretsiz özel yapım ekmekler dağıtması.

Ön bilgimizden sonra Somuncu baba ziyaretine başlıyoruz.
    Girişte arabamızı park etmek için park yeri arıyoruz(büyük bir yoğunluk var)bu sırada otoparkı kaçırdığımız için alttan tekrar dolanarak üst kısma geliyoruz ve otopark’ı bulup nihayet arabayı park etmeyi başarıyoruz.(otoparkı kaçırınca araçta ufak bir harp yaşanıyor tabi)

burada otopark'dan bir poz.

Girişte sağ tarafınızda lekeli gibi görünen büyüklü-küçüklü mağaralardan oluşan ve üzerinde bolca delikler bulunan bir dağ ile, sol tarafınızda bulunan ağaçlarla gelen su sesi ,size mekanın bir dağın dibinde akan tohma çayının kenarına’a kurulmuş yeşil bir bölge olduğunun ip uçlarını veriyor.

Burası külliyenin girişi,resimde görüldüğü gibi 2 yanında çam ağaçları olan uzunca bir merdiven karşılıyor sizi.Merdiveni çıktıktan sonra külliyeye varıyorsunuz.Külliyenin içinde resim çekmek yasak olduğu için ağırlıklı olarak dışırıdan bahsedeceğim.Öğle namazını geçmeden kılmak için abdest almaya gidiyoruz babamla.

Lavabolar çok modern ve lüks bir şekilde tasarlanmış.Böyle küçük bir ilçede bu kadar lüks mekanların yapılması beni sevindirdi doğrusu.Nerdeyse el değmeden her işinizi halledebiliyorsunuz,musluklar otomatik,tuvalet kapılarında içerinin boş olup olmadığını gösteren kağıtlar var(kırmızı dolu,yeşil boş kapıyı kilitleyince kapı kolunun yanındaki kağıdın rengi kırmızı oluyor)
    NOT:tuvalet bedava
    Neredeyse boş görülen her yere şadırvan yapılmış,su sıkıntısı yaşamıyorsunuz.Ben abdest alırken çorabımı düşürüyorum(çok şanssızım böyle şeyler hep benim başıma gelir.) ıslanınca güzelce temizleyip sıktıktan sonra kağıt havlulara düğünden kaçırılmış yemek gibi sarıyorum ve bende cep olmadığı için babam alıyor.Yola çorapsız devam ediyoruz.(spor ayakkabının içinde çıplak ayak çok rahatsız edici).
    Külliyenin içinde namaz kılmak için bir kısım ayrılmış,burada klimanın dibine çökerek namazımızı kıldıktan sonra içerdeki zatlar’a Fatiha okuyoruz.Tavandaki ışıklandırma dikkatimi çekiyor,mekanda loş bir ışık hakim buda tasavvufi bir hava katıyor.türbenin sağ duvarındaki oluklardan bir yol halinde su akıyor(içilebilir bir su hatta yanda tabelada bu sudan abdest almayınız, sadece içiniz yazıyor.)içerde resim çekilmesin diye bir görevli bekliyor ve gelenlere yardımcı olup,resim çekmeye çalışanları uyarıyor.

külliye çıkışında içinde balık olan havuzlar var.

Külliyenin devamında ise tohma çayının yanıda yeşilliklerin arasına kurulmuş piknik alanları var.Tohma çayında aynı zamanda isteyenler rafting’de yapabiliyor.külliye’nin aşağısında, gıcırdayan ufak bir tahta köprüyle çayın diğer tarafına geçtikten sonra lokantalarla karşılaşıyorusunuz.Birde sağ tarafta meşhur keçi sütü dondurmacısı var.(mekana daha önce birkaç kez geldiğimiz için bu tür yerlerini biliyoruz)Yine ben giderek 4 adet dondurma alıyorum,kenardaki masalara oturarak dondurmalarımızı yiyoruz.(oldukça lezzetli)Tohma çayının üst kısmında ise kudret havuzu var.(sifalı olduğu söyleniyor)mekanda hediyelik eşya alabileceğiniz dükkanların sayısı oldukça fazla,eşyaların fiyatlarıda normal seviyede, pahalı değil.
    İnsanlar buraya sadece somuncu babayı ziyaret etmek için değil,aynı zamanda piknik yaparak hoş ve güzel vakit geçirmeyede geliyorlar.
     ERZİNCAN EĞİN GEZİ YAZISI(UZUN VE BOL SS Lİ) buda türbenin yukarıdan görünümü ben çekmedim.

Anlatacak başka bir şey kalmadığına göre mekan ayrılabiliriz.Termoslarımızı doldurup arabanın yanına varıyoruz fakat babam kumandanın kapıları açmadığını söylüyor,kapı koluna elimizi atınca ise kapıların zaten açık olduğunu babamın arabayı açık unuttuğunu anlıyoruz.(bir harp daha çıkarmak için bizimkilere gaz veriyorum fakat yiyen olmuyor) ve yola koyuluyoruz.

DİYEREK YAZIMIN BU KISMINA SON VERİYORUM.ASIL MACERANIN GEÇTİĞİ KÖY BÖLÜMÜ VE ERZİNCAN EĞİN KISMINI İSE GECE PAYLAŞACAĞIM İNŞALLAH.(YETİŞİR İSE)
    GELECEK KISIM DAHA UZUN VE MACERALI OLDUĞU İÇİN 2 YE BÖLMEK İSTEDİM.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bilalöztkr -- 22 Aralık 2014; 16:24:29 >

• Sonuna kadar keyifle okudum, emeğine sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: mathematician_01

Sonuna kadar keyifle okudum, emeğine sağlık
    Erzincan'da gezip tozmaya çok yer var gerçekten. Çağlayan Şelalesi, Ergan Dağı. Muazzam yerler ve kesinlikle görülmesi gereken mekanlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nk061

Erzincan'da gezip tozmaya çok yer var gerçekten. Çağlayan Şelalesi, Ergan Dağı. Muazzam yerler ve kesinlikle görülmesi gereken mekanlar.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler, güzel bir yazı olmuş :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: MaVu!

Teşekkürler, güzel bir yazı olmuş :)

Alıntıları Göster
    yorumlarınız için sağolun,ben teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bilalöztkr

yorumlarınız için sağolun,ben teşekkür ederim.
    Elinize sağlık çok güzel bi yazı olmuş devamını bekleriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgur_gs_91

Elinize sağlık çok güzel bi yazı olmuş devamını bekleriz.

Alıntıları Göster
    Güzel yazı teşekkürler.
  • Çok hoş bir yazı olmuş. Sizde ufak bir nifak ruhu gördüm. Termostan harp çıkartmayı bize has zannediyordum.
  • Guzel yazi olmus tesekkurler...
  • cotyora666 C kullanıcısına yanıt
    yolculuğun tadı tuzu bu oluyor bence,yoksa vakit geçmiyor hocam ne yapayım
  • quote:

yolculuğun tadı tuzu bu oluyor bence,yoksa vakit geçmiyor hocam ne yapayım
    Eğin'i ilk defa Zeki ie Metinin bir filminde duymuştum..."Burda Eğinlileri pek sevmiyorlar" gibisinden bir replik söylüyordu Zeki Alasya...

Yazı ve fotoğraflar için teşekkürler...
  • bilalöztkr B kullanıcısına yanıt
    Çok güzel yazı olmuş. Ben de Arapgirliyim. Olabildiğince Arapgir ve Eğine giderim.
    Bu yıl gidip gezememiştim sizin sayenizde gezmiş olacağım.
    Arapgir'den de birkaç fotoğraf paylaşırsanız sevinirim.
    Bir de hala oralardaysanız birkaç tavsiyede bulunayım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rapator

Eğin'i ilk defa Zeki ie Metinin bir filminde duymuştum..."Burda Eğinlileri pek sevmiyorlar" gibisinden bir replik söylüyordu Zeki Alasya...

Yazı ve fotoğraflar için teşekkürler...

Alıntıları Göster
    Güzel olmuş eline sağlık üstad Astra 1.6 düz vitesmi?

• Keyifle okudum. Devamını da bekliyorum.
  • harikaa
  • JDMSaMSuN kullanıcısına yanıt
    evet üstad düz vites,yazının devamını yazıyorum arabanın başıma açtığı sorunları yazıcam zaten.
  • Benim memleketimi gormek guzel tesekkurler.
  • ongun_44 kullanıcısına yanıt
    sağolun hocam,arapgir'e 1 ay içinde 3 defa gidip gelmek zorunda kaldım,tandır yedim bu arada merak etmeyin fakat 1 hafta önce ankaraya döndüm,Allah nasip ederse yakın zamanda komple malatya'ya yerleşme ihtimalim var.

tavsiyelerinizi merak ettim ama.paylaşırsanız sevinirim.
  • quote:

evet üstad düz vites,yazının devamını yazıyorum arabanın başıma açtığı sorunları yazıcam zaten.
    Allah rahmet eylesin. Bende sonuna kadar keyifle okudum elinize saglık
  • quote:

Orijinalden alıntı: illegall.

Allah rahmet eylesin. Bende sonuna kadar keyifle okudum elinize saglık

Alıntıları Göster
    Eğin'im bir başkadır. Elinize sağlık, güzel bir yazı olmuş.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.