Şimdi Ara

Fizik 100'lük Sözlü Sorusu Yardım! :)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
1.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar fizik hocası şu soruyu sordu haliyle kimse bulamadı ama ben donanımhaber'den yanıtın çıkacağına inanıyorum :D lütfen yapabilen birisi vars ayrıntılı olarak yaptıklarını anlatsın, Notu dikkate alarak cevaplarsanız sevinirim :) Soru:
    (soruda eksik hiçbirşey yok eksik birşey var sanabilirsiniz ama hocaya söylediğimizde eksik hiçbirşeyin olmadığını ifade etti)

Sizlere çok okumaya başladığımı belirtmiştim. İşte bu yazda en büyük
    keyfim balkonda kitap okumak ve arada karşıda yeni yapılan apartmanın
    inşasının gelişimini izlemekti. Sorum onunla ilgili. (Bu gelişimde
    fizikle ilgili başka sorularda sormayı planlıyorum.)
    Binanın yapımı ilginçti. Müteahhit muhtemelen daire satışlarının
    beklediğinden iyi gitmesi nedeniyle yapım hızını hem işçi sayısını
    artırarak hem de onlara mesai yaptırarak düzgün şekilde artırdı.
    İşçiler son katı 8 günde yaparken bir öncekini 10 günde bitirmişlerdi.
    Ödül olarak yapan kişiye 100 sözlü notu ve istediği bir arkadaşının
    çalışmasını sözlü notuyla değerlendirme hakkını vereceğim sorum;
    apartmanın yapım zamanını bulmanız. (En alt katta dükkanlar olmasına
    rağmen diğer katlara eşit güçlükte olduğu kabul edilecek.)
    Not: Bu soruyu bir fizik öğretmenine çözdürebilirsiniz. Bunu
    sorumlarımla anlayabilirim. Buna rağmen gene de ödülü vereceğim. Ama
    arzuladığımız kendiniz ve hatta birbirinizle etkileşerek çözmeniz.
    Yanıtınızı bir fotokopi kağıdına yapılmış grafik ve denklemlerinizle
    kabul edeceğim. Başarılar dilerim

• Anlayamadım.Biri açıklayabilirmi?
  • Şehir ne?,ayrıca hoca oturduğu semtten bahsettimi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darsh

Şehir ne?,ayrıca hoca oturduğu semtten bahsettimi?
    Şöyle bişey olabilir,en üst kattan önceki kat 10 günde tamamlanmış,normal bi apartmanda kat çıkmak,kalıp 2 gün sürse,beton işleri 1 gün sürse,1 gün kür yapılsa,1gün beton kendi haline bırakılsa,1günde kalıp sökülse ortalama 6 gün sürer,burdan bi bağıntı kurcaktım tıkandım lan bu ne ya
  • quote:

18 günde.En alt kat 10 günde bitmiştir.İşçi sayısı artınca son kat 8 günde bitmiştir.
  • quote:

diyelimki 100 gün dedik ve tutturduk nasıl yaptığını sormadan verecek mi ki puanı? binanın temeli kaç günde kazılmış beton kaç gün beklemiş.. kaç katlı?

ama baştaki yazın kitap okuma olayı size ipucu olabilir. yazın gördüğüne göre belki bişey ima etmek istemiştir
  • quote:

Orijinalden alıntı: DarkDevil_

18 günde.En alt kat 10 günde bitmiştir.İşçi sayısı artınca son kat 8 günde bitmiştir.

Kat sayısını nerden bildin ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Okisht

diyelimki 100 gün dedik ve tutturduk nasıl yaptığını sormadan verecek mi ki puanı? binanın temeli kaç günde kazılmış beton kaç gün beklemiş.. kaç katlı?

ama baştaki yazın kitap okuma olayı size ipucu olabilir. yazın gördüğüne göre belki bişey ima etmek istemiştir

Alıntıları Göster
    Özet geç.

• quote:

Orijinalden alıntı: ` Kağan

Özet geç.

Alıntıları Göster
    28 saat kat belirtilmediği için en üst kat orta kat ve dükkanlar var o kadar dükkanlarla orta kat 10ar saatten 20 en üst kat da 8saat 28 +12 = 40

• quote:

Orijinalden alıntı: martinist

28 saat kat belirtilmediği için en üst kat orta kat ve dükkanlar var o kadar dükkanlarla orta kat 10ar saatten 20 en üst kat da 8saat 28 +12 = 40

Alıntıları Göster
    Mıknatıs kullan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi D-Can -- 20 Ekim 2010; 20:47:49 >

• quote:

Alıntıları Göster
    O kadar çözdüm kafama yeni dank etti.

Yazın kitap okuduğunu söylüyor. Yaz mevsiminde kaç gün var? 92. Cevap bu olmalı.

• quote:

Orijinalden alıntı: ` Kağan

Özet geç.

Alıntıları Göster
    Bişey daha düşündüm inşaat sektörü mart ayında açılır genelde müteahhitin martın ortasında temel attığını varsayarsak temel kazama,tesviye,su uzaklaştırma vsvs. 15 gün sürdü desek ama 15 gün sonunda giriş kata başlanmış olur,
    hocanız demişki ''Müteahhit muhtemelen daire satışlarınınbeklediğinden iyi gitmesi nedeniyle yapım hızını hem işçi sayısını artırarak hem de onlara mesai yaptırarak düzgün şekilde artırdı.'' yani başlarda inşaat yavaş ilerlemiş ilk giriş katı yani dükkanların bulunduğu katı 15 günde çıksa,2. katı yine 15 günde çıksa,3. katı yine 15 günde çıksa,iş hızını mesaiyi artırsa 4. katı 13 günde,5.katı 13 günde,6.katı 11 günde,7. katı 10günde,8.katı 8günde çıksa buda 115 gün yapar yani okullar kapanmış hocan balkonda kitap okuyo olur .

• quote:

Orijinalden alıntı: AcreaM

Yazın kitap okuduğunu söylüyor. Yaz mevsiminde kaç gün var? 92. Cevap bu olmalı.

+1
  • quote:

Saat?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eponine

quote:

Orijinalden alıntı: AcreaM

+1

Alıntıları Göster
    apartmanın kaç katlı olduğunu yazmamışki.10 saatte bir önceki katı yaptıysa 8 saatte suandaki kat çıktıysa 10+8=18 saatte yapmışlardır.

• quote:

Orijinalden alıntı: SweetBoyJNR

apartmanın kaç katlı olduğunu yazmamışki.10 saatte bir önceki katı yaptıysa 8 saatte suandaki kat çıktıysa 10+8=18 saatte yapmışlardır.

Abi napıyosunuz siz ya 18 saatte apartmanmı yapılır???
  • quote:

quote:

Betonu 2 gün bırakıp kalıpları söküyon sen ama...:D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pretender

quote:

quote:

ya pardonn saat dmişim gün olcaktı :D ama cok fena kapak yapmşsn dostum :D 2günde beton olayı :D
  • quote:

quote:

quote:

Kaç gün bekletcektim betonu ?
  • quote:

quote:

quote:

quote:

ya pardonn saat dmişim gün olcaktı :D ama cok fena kapak yapmşsn dostum :D 2günde beton olayı :D

Kapakmı yapmış ? hazır beton dayanımını 2 günde elde eder 2 gün sonra istersen kalıbı sökersin istersen sonra sökersin

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.