Şimdi Ara

Fren balatası aşınmış şekilde araba kullanmak tehlikeli midir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
15
Cevap
0
Favori
19.624
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    2004 model polo var bende
    Dün kullanırken gösterge panelinde uyarı lambası sarı renkte yandı
    Bu şekilde araba kullanmanın bir sakıncası var mı?
    1 ya da 2 hafta kullanacağım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sonyz10c -- 4 Haziran 2017; 16:21:38 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Yapay Zekanın Yanıtı

Fren Balatası Aşınmış Olarak Araba Kullanmanın Tehlikeleri

Aracınızdaki fren balatalarının aşınması ciddi güvenlik riskleri oluşturabilecek önemli bir sorundur. Fren balataları, aracınızın hareketini durdurmak için tekerlekler ve fren diskleri arasındaki sürtünmeyi sağlayan bileşenlerdir. Aşındıklarında, fren performansı ciddi şekilde etkilenir ve kaza riski artar.

Fren Balatası Aşınmasının İşaretleri

Aracınızdaki fren balatalarının aşındığını gösteren birkaç işaret vardır:

• Fren balatası uyarı ışığı: çoğu modern araçta, fren balatalarının aşındığını gösteren bir uyarı ışığı bulunur. Bu ışık yandığında, balataların değiştirilmesi gerekir.
    • Gıcırtılı frenler: fren yaptığınızda gıcırtı sesi duymanız, balataların aşınmaya başladığının bir işareti olabilir.
    • Fren pedalında titreme: fren pedalında titreme, aşınmış fren balatalarının bir başka işaretidir.
    • Uzatılmış fren mesafesi: fren yaptığınızda aracınızın normalden daha uzun bir mesafede durması, balataların aşındığını gösterebilir.

Fren Balatası Aşınmasıyla Araba Kullanmanın Tehlikeleri

Aşınmış fren balatalarıyla araba kullanmak son derece tehlikelidir:

• Azalan fren performansı: aşınmış fren balataları, aracınızın durma mesafesini önemli ölçüde uzatabilir, bu da kaza riskini artırır.
    • Tam fren kaybı: aşınmış fren balataları tamamen bozulursa, aracınızın frenlerini tamamen kaybedebilirsiniz ve bu da ciddi bir kazaya yol açabilir.
    • Diğer araç bileşenlerine zarar: aşınmış fren balataları, fren disklerine ve diğer fren bileşenlerine zarar verebilir, bu da pahalı onarımlara yol açabilir.

Fren Balatası Aşınması Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Fren balatası uyarı ışığı yandığında veya yukarıda belirtilen diğer aşınma belirtilerini fark ettiğinizde fren balatalarınızı hemen değiştirmelisiniz. Bazı durumlarda, fren balatası ışığı yandıktan sonra birkaç kilometre daha gidebilirsiniz, ancak bu önerilmez. Aşınmış fren balatalarıyla araba kullanmak ciddi tehlikelere yol açabilir.

Arabanızın fren balatalarının düzenli olarak kontrol edilmesi ve gerekirse değiştirilmesi önemlidir. Bu, aracınızın güvenli ve düzgün çalışmasını sağlayacak ve kaza riskini azaltacaktır.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • hocam gidip değiştirin. ben renault masterde sizin yaptığınızın aynısını yaptım. fren balatası düştü yere. frensiz kaldım. nasıl durdurdunuz derseniz off diyorum sadece..
  • bos muydu dolu muydu arac?
    motor freni ve el freni mi denediniz?
  • Bu şekilde kullanılır mı hiç.Yarım saati almaz değiştirmek önüne bi yaya fırlasa frene asılsan ve tutmasa ne yapacaksın.Ihmal etmeyin böyle şeyleri

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam, frenler tutuyor sadece uyarı lambası sarı renkte yanıyor acaba diyorum uyarı lambası kırmızı olunca mı tehlikeli

Bir de hocam yakında vizeye gireceğim ondan önce sanayide tüm bakımı yapılacak 10000 bakımı falan

O zamana kadar idare eder mi diye sordum

mesela bugün birazdan arkadaşla görüşücektik, o sen gel al beni demişti burda konu açtıktan sonra sizin uyarılarınızdan sonra aradım durumu anlattım o gelecek arabayla

• İdare eder mi etmez mi buradaki insanlar bilemez ki , evet balatalar aşınmış ama bu aşınma ne seviyede, bazen balata uyarı ışığı idare etmek durumundayken işaret yakar bazen de balata nerdeyse düşmek üzere iken.

Şehiriçi sakin kullanım için idare edebilir ya peki abi ve sert bir fren yapıldığında ne olacak? Acilen değiştirin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonyz10c

Hocam, frenler tutuyor sadece uyarı lambası sarı renkte yanıyor acaba diyorum uyarı lambası kırmızı olunca mı tehlikeli

Bir de hocam yakında vizeye gireceğim ondan önce sanayide tüm bakımı yapılacak 10000 bakımı falan

O zamana kadar idare eder mi diye sordum

mesela bugün birazdan arkadaşla görüşücektik, o sen gel al beni demişti burda konu açtıktan sonra sizin uyarılarınızdan sonra aradım durumu anlattım o gelecek arabayla

kırmızıya dönmez hocam. sarı da kalır. ama kimse garanti veremez. yolda da kalabilirsiniz problem çıkarmadan da devam edebilirsiniz. benim balatalar düşmeden önce de frenler tutuyordu..
  • quote:

Orijinalden alıntı: a3l4i

bos muydu dolu muydu arac?
    motor freni ve el freni mi denediniz?

hasarsız durdurdum. ama durduruncaya kadar ecel terleri döktüm. araç boştu. 1. vitese kadar düşürüp el freni yaptım.
  • Hocam benim araç balata istediği zamanda fren tepkileri farklıydı.Hani normalde çok rahat duracak seviyedeyken sert basmanı istiyordu.Eğer farkediyorsan kesinlikle ihmal etme,Allah korusun acil durumda aklınıza gelmez geç duracağı zarar görürsünüz.
  • ya benim de farkediliyordu. pedala basınca çat çat diye sesler gelmeye başladı. patronu uyardım. fren balataları bitiyor diye. boşver bişey olmaz dedi. dediğinin ertesi günü de balatalar düştü.
  • hocam balataları bugün değiştirttim

balataları çıkardık yenileri ile kıyasladık baya incelmiş 10 senedir hiç değişmemişti

yalnız usta düşmezdi dedi düşme şahin doğan gibi arabalarda olur dedi sadece dişlilere zarar verirdi dedi

• balata kısa sürede biter ve fren diskini çizer aşındırır bozardı ozaman disk maliyetide çıkardı, balatanın 4 katı fiyata gelir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Balata 100 lira ise disk çizildiğinde 500 lira. Yok çizmeyi geçip tutmazsa can ve mal kaybına kadar yolu var. Uyarıyı da ne seviyede verdi bilmiyoruz, belki yıpranmanın başında veriyor belki risk iyice artınca.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sonyz10c

hocam balataları bugün değiştirttim

balataları çıkardık yenileri ile kıyasladık baya incelmiş 10 senedir hiç değişmemişti

yalnız usta düşmezdi dedi düşme şahin doğan gibi arabalarda olur dedi sadece dişlilere zarar verirdi dedi

10 yıııııl

• quote:

Orijinalden alıntı: Teterboro

ya benim de farkediliyordu. pedala basınca çat çat diye sesler gelmeye başladı. patronu uyardım. fren balataları bitiyor diye. boşver bişey olmaz dedi. dediğinin ertesi günü de balatalar düştü.

hocam ben 3 kere düşürdüm. benden iyi mi bilecek o usta? pedal boşaldı resmen. kaliper direk diske basmaya başladı.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.