Şimdi Ara

Gerçekten Aynalı ve Aynasız Fotoğraf Makinaları Arasında Kalite farkı Varmı (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
165
Cevap
3
Favori
4.845
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • şimdi forumda her markanın her modelin kendi ayrı başlıkları var oralarda zaten fotoğraflar paylaşılıyor.
    buraya ayrıca fotoğraf yüklemenin manası yok.
    ha illa bir karşılaştırma kapışma olacaksa aynı gün aynı saatte aynı ışık koşullarında aynı açıdan aynı kadrajın fotoğrafı hem aynalı ile hem aynasızla çekilsin işte o zaman anlaşılacaktır fark olmadığı.

ülkemizde teknolojik yeniliklere ayak uydurmak,alışkanlıklardan vazgeçmek zor oluyor. o yüzden ülkemiz teknoloji çöplüğü oluyor.

mesela SSD bellekler çıkmış darbelere karşı dayanıklı,kolay kolay bozulmayan hem de hızları HDD ye göre 7-8 kat hızlı,ama ülkemizde hala yüksek kapasiteli diye HDD taşınabilir bellekler peynir ekmek gibi satıyor.
    halbuki aldıkları HDD bellekler taşınabilir dense de taşımaya hiç müsait değiller,sarsıntıya darbeye hiç dayanıklı değiller hemen bozuluyorlar. şimdi ülkemizde hala HDD bellekler çok satıyor,bu durumda HDD bellekler çok satıyor diye bizde gidip HDD bellek mi alalım.

kullandığı telefonla hava atmaya çalışan insanlarımız varken,kullandıkları DSLR ile de hava atmaya çalışan insanların var olmadığını kimse inkar edemez. ha dslr kullanan herkes mi öyle tabiki değil

• quote:

Orijinalden alıntı: effsane_61

çekte kardeşim neyle çekersen çek. çekemedikden sonra aynasızın olsa nolcak, aynalı olsa nolcak, cep telefonun olsa nolcak.

çekemiyorsan bunların ne önemi var. aynalımı alam aynasız mı o mu iyi bumu. la fotoğraf çekmesini bilmiyoruz doğru dürüst birde şu ekipman sevdamız yokmu deli oluyorum.

ekipman ihtiyaca binayen ortaya çıkar.

Nikon D40 alsan 350 TL Ye tamron 90mm makro alsan 900tl ye. 1250 tl ye mükemmel makro setin olur.

çek babam çek.

Fotoğrafın f si konuşulmaz burada ama ekipmanın her şeyi konuşulur. kimse demez ki yahu portre nasıl çekerim incelikleri nelerdir diye kimse demez.

hemen derler portre çekçem hangi lensi alayım. nasılsa makine çekiyor deklanşöre basınca bi kafa çektinmi çektim tamam aha bu portre diyip hemen lens almalıyım diyip çıkıyoruz ortaya.

yav bırakalım bu ekipman sevdasını biraz fotoğrafı tartışalım. Fotoğraf cahiliyiz hepimiz.

yine tekrar ediyorum arkadaşlar :D

• her iki sistem de aynı işi farklı teknoloji ile yapıyor..
    ben DSLR den vazgeçmem... Sen aynasızı daha çok seversin.. adamın biri de gider iphone ile çektiği fotoğrafla WORLD PRESS ödülü alır
    biz hala burada tartışmaya devam ederiz:)
    makineleri amaç değil araç olarak görmeye başladığımızda zaten bu tartışmalar bitecek...

yukarıda arkadaş ne güzel yazmış.. lensti makineydi şuydu buydu.. ıvır zıvır onca konu arasında 2 kelam fotoğrafçılık konuşulmuyor..
    gençler "fotoğrafçılığa yeni başladım lütfen yardım" diye başlık açtığında bakıyorum neyi çözememiş diye.. soru.. şunu mu alayım bunu mu alayım...
    daha sonra büyük hevesle aldığı makinesini daha çözemeden 2 adam gibi kare çekmeden bu sefer bu fotoğrafı hangi lensle çekerim konusu başlıyor
    kardeşim senin elindeki kit lensle çekebileceğin milyonlarca kompozisyon var.. önce onları bir hallet.. yook..
    2 günlük fotoğrafçı 24-70 yada 70-200 f2,8 lens peşine düşüyor bu sefer..

bu iş güzel bir hobi.. kafayı boşaltan saatlerce dünyadan adamı soyutlayan bir hobi..
    zevkini çıkartamadıktan sonra 2 çanta lensin olsa ne olur olmasa ne olur..

şunu çok net söyleyebilirimki zaten kimse üzerine alınmasın ama bu tip forumlarda akıl danışarak ekipman alan kişi bence bu hobiye hiç bulaşmasın..parasına yazık..
    bu zaten senin hobinse sen aradığın bilgiyi fazlasıyla internette bulursun....ama onu aramaya bile eğer vakit ayıramıyorsan fotoğraf çekmek için onca zahmete girip nasıl vakit ayıracaksın.. al bir Compact makine bak keyfine..

• aynasız sistemler benim favorim m43. Apsc boyutunda sensör kullanan aynasızların lensleri dslr lenslerinden ufak değil. Öyle olunca gövdenin küçük olmasının bir espirisi kalmıyor bana göre. üstelik küçük gövde genelde ergonomi sorunu olarakta geri dönüyor. Ergonomi ve pratiklik bence bir gövdedeki en önemli unsurlardan. Bu konuda da dslr'lar bir hayli ileride. Dslr'lara bu konuda rakip olabilecek çok az gövde var om-d e-m1 gibi örneğin ama doğal olarak o da çok küçük bir gövde değil.

dolayısı ile ağırlık ve boyut sıkıntı değilse bence dslr hala mantıklı. üstelik hem sıfır hem ikinci el olarak dünya kadar lens var.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aslında Sony FF aynasızlarla piyasayı baya bir karıştırdı ama öyle ya da böyle sular biraz durulunca FF aynasız piyasası yine DSLR tarafına döner. Aynasız konusunda başından beri ne istediğini bilen ve bu yönde piyasaya yön vermeye çalışan tek firma var o da Fuji. Adamlar açık açık söylüyorlar, aynasız sistemler kompakt ve taşınabilir olmalı diye. Bu nedenle FF sensörden uzak duruyorlar. Kardeşim, zaten bu analog 35mm film boyutu ve uyumlu gövdeler çok büyük ihtimalle insanın el boyutlarından yola çıkılarak oluşturulmuş, şimdi bir zamanlar cep telefonlarında yaptıkları gibi gövdeleri ufaltmaya çalışıyorlar, sonra tekrar büyütürlerse hiç şaşırmam.
  • Özellikle şu cümle bence talihsiz olmuş." Aynasız konusunda başından beri ne istediğini bilen ve bu yönde piyasaya yön vermeye çalışan tek firma var o da Fuji. Adamlar açık açık söylüyorlar, aynasız sistemler kompakt ve taşınabilir olmalı diye"

Fuji mi taşınabilir sistem yani 50-140 995 gr yani kısaca 1 kilogram aynalı aynasız 70-200 f4'lerden bile(FF karşılığı) 150-160 gr ağır yav 16-55 2.8 655 canon 24-70 f4'den 55 gr ağır Aynasız FF rakibi Sony Zeiss 24-70'den ise 225 gr

Ve bu sistem Aps-c bir sistem Fuji bir de FF üretse ne olur acaba :)

Kısacası şimdi Fuji taşınabilir sistem mi üretmiş oluyor yeni çıkan 100-400'ün XT-1 ile nasıl durduğuna baktınız mı

Aynalı Aynasız kaliteli aralıklı lens küçük olamıyor maalesef bunun için en iyisi prime kullanmak
    Prime kullandıktan sonra Aynasızın hepsi kompakt

Mesela Bir 7R+55 Zeiss'ın size verdiği kaliteyi alabilmek için 800 gr'den fazla Sigma 50 1.4'ü yine bir kg lik bir DSLR'a takmak zorundasınız Oysaki ilk bahsettiğimi toplasınız 750 gr ancak eder :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Asarhaddon -- 9 Mart 2016; 17:37:07 >

• Aynasız kategorisine küçük gövde ve küçük lensler girebilir. Arkadaşın dediği gibi prime kullanınca küçük oluyor sistem. Onun haricinde mesela?
    sony a6000+ sony 18-105 g lens kombineli bir sistemin aynasız sisteminden uzaklaştığı apaçık. Çünkü lens kocaman. Lens büyük ama gövde küçük o zaman hiçbir anlamı kalmıyor.
    Hocam şimdi zeiss55'i a7r'de kullanmak harika olur ama onu titretmeden nasıl kullanacağız o da var. Özellikle de gece.
  • hocam bahsettiğiniz konu ile ilgili bir link varmıdır ? samsungun fotoğraf makinelerinden çekildiğini sizden öğrendim şu anda @ozbey08
  • Gecen gun samsung destek birimine email attim fotograf makinasi uretimi durduruyormussunuz diye cevap oyle bir bilgi yok uretim devam ediyor diye geldi.

• Gece için 7r II almak lazım sistem biraz büyüyecek ama İBİS için değer

• SPaCeLoRD kullanıcısına yanıt
    Olabilir tabi yapacak bişey yok. Bu başlığı açmamdaki amaçta bu zaten. Ben nx300 kullaniyorum memnunum ama tabi hep bunu kullanicam anlamina gelmiyor. Makinami degistirirken ne almaliyom canikon furyasinami kapilayim yoksa sony veya olympus mu almaliyim beni tatmin ederlermi vs vs vs. Amac ben ve benim gibiler icin yol gostermek. Samsung piyasadan cekilebilir bu bizim cebimize bisey koymaz ama rekabet oldukca daha kaliteli ve ucuz ürün alma sansimiz olur ama piyasa daralirsa mecburen firmalar hem teknolojik gelisimlerini yavaslatirlar hemde fiyat olarak esneme saglamazlar. Bunuda unutmak lazim. Mesela 30 mm samsung lens kalite ve fiyat olarak incelenirse bircok firmanin lensinden ucuz ve kaliteli

• gören duyan dicek milyon dolarlık yatırım yapıyoruz. varımızı yoğumuzu bu işe yatırıyoruz. iş batarsa bizde batar aç susuz kalır 3 kuruşa muhtaç oluruz.

altı üstü bi makine.

bütçene bakarsın kardeşim kaç lira 2 binlira.

1500-2000tl arasındaki makineleri sıralarsın. çok fazla bişi çıkmaz zaten. bitanesini beğenip alırsın.

param yok diyorsan 2. el alırsın. baktın olmuyor 50-100tl razarla satarsın.

bu kadar. yani daha ne diyelim.
  • Bazilari icin cok para degil ama bazilari icin cok para. Evler teknoloji coplugune donmus bi tane alirsin adam akilli alirsin iyi isler cikartirsin fotograf cektikce zevk alirsin psikolojin duzelir dinlenirsin sosyallesirsin vs vs.
    Ama yalnis tercihde ise fotograf cektikce psikolojin bozulur makina sana sen ona bakarsin vs vs.

Daha ne diyeyim demissim mumkunse daha bisey deme. Biz burda pahali ucuz konusmuyoruz zaten kaliteli kalitesiz konusuyoruz...

Bilmem anltabildimmi size zorla yaz diyende yok zaten atlamissiniz ortaya akil verir gibi yazmayin kardeşim.
    Iyi gunler

• quote:

Orijinalden alıntı: freelyman_1980

Bazilari icin cok para degil ama bazilari icin cok para. Evler teknoloji coplugune donmus bi tane alirsin adam akilli alirsin iyi isler cikartirsin fotograf cektikce zevk alirsin psikolojin duzelir dinlenirsin sosyallesirsin vs vs.
    Ama yalnis tercihde ise fotograf cektikce psikolojin bozulur makina sana sen ona bakarsin vs vs.

Daha ne diyeyim demissim mumkunse daha bisey deme. Biz burda pahali ucuz konusmuyoruz zaten kaliteli kalitesiz konusuyoruz...

Bilmem anltabildimmi size zorla yaz diyende yok zaten atlamissiniz ortaya akil verir gibi yazmayin kardeşim.
    Iyi gunler

relax hocam sakin olun. :D

burda anlatılmak istenen şu.

araba sürmeyi bilmedikten sonra hangi arabayı alayım hatası.

önce araba sürmeyi öğrenin zaten kendiniz yönleneceksiniz bir tarafa.

şimdi araba sürmeyi bilmiyoruz gidip mercedes alsan ne olur reno alsan ne olur. ?

İyi araba alırsanız arabayı daha iyi sürmeyi öğrenirsiniz diye bir kaide yoksa fotoğraftada yok.

benim anlatmak istediğim bu.

bütçenize uygun bir dslr alın fotoğraf çekmeyi öğrenin. sonra nasılsa daha doğru karar verecekseniz herşeye.

fotoğraf çektikçe çekmeyi öğrendikçe diyeceksiniz ki bana şu lazım şu lens lazım şu gövde lazım diye. ama bu sizin en az 3 yılınızı alacak.

• quote:

Orijinalden alıntı: effsane_61

quote:

Orijinalden alıntı: freelyman_1980

Bazilari icin cok para degil ama bazilari icin cok para. Evler teknoloji coplugune donmus bi tane alirsin adam akilli alirsin iyi isler cikartirsin fotograf cektikce zevk alirsin psikolojin duzelir dinlenirsin sosyallesirsin vs vs.

Iyi gunler

relax hocam sakin olun. :D

burda anlatılmak istenen şu.

araba sürmeyi bilmedikten sonra hangi arabayı alayım hatası.

önce araba sürmeyi öğrenin zaten kendiniz yönleneceksiniz bir tarafa.

şimdi araba sürmeyi bilmiyoruz gidip mercedes alsan ne olur reno alsan ne olur. ?

İyi araba alırsanız arabayı daha iyi sürmeyi öğrenirsiniz diye bir kaide yoksa fotoğraftada yok.

benim anlatmak istediğim bu.

bütçenize uygun bir dslr alın fotoğraf çekmeyi öğrenin. sonra nasılsa daha doğru karar verecekseniz herşeye.

fotoğraf çektikçe çekmeyi öğrendikçe diyeceksiniz ki bana şu lazım şu lens lazım şu gövde lazım diye. ama bu sizin en az 3 yılınızı alacak.

Çok güzel bir özetleme. Kutlarım .

• ben amatörüm. bana göre en son ne çıkarsa o elde edilmesi gerekendir. bütçeyi zorlayıp elimde oldukça sanatı yakalayabileceğimi düşündüğüm bir haz objesi almak isterim.

sanatçı bu tanımdan başka bir şeydir.

bunu film satan dükkana gidip de hala ne çok siyah beyaz film satıldığını görünce biraz idrak ettim.

popüler modalar var. siyah beyaz film; renkli Film, SLR, DSLR, crop DSLR, FF DSLR, aynasız, FF aynasız. bana göre kronoloji bu ve en sonuncuyu almak beni mutlu eder sanıyorum.

her moda, sanatçıya benzemek ve onun aldığı hazzı gıpta ederek koşuşan kalabalığın el üstünde tuttuğu modellerle şekilleniyor.

sanatçı ise sanatını ifade etmek için ne gerekiyorsa ona gidiyor. onu kullanıyor. o dokuyu o dokunuşu nerede buluyorsa onu alıyor.

ben popüler olarak kalmak istiyorsam daha çok şikayetlenmeli ve FF aynasız bir cep telefonu çıkana kadar beklemeliyim. eğer sanat içine girmek istiyorsam sabırla ve tek tek önce alfabeyi öğrenmeli, kitap okumalı, kompozisyon konularını çalışmalı, forumlarda küçük adımlarla bilgileri kapmalı, doğru makinamı alıp bilinmezlik ufkunda kendimi ifade için koşmalıyım.

dip not :

fotoğraf makinasının popüler (yani halk gözünde rağbetinin) değişimi istatistiklere yansımış.

Gerçekten Aynalı ve Aynasız Fotoğraf Makinaları Arasında Kalite farkı Varmı

Kaynak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eflatoon -- 20 Nisan 2016; 17:58:45 >

• Bu sözü hep sevmişimdir.

'Amatörler ekipmanı, profesyoneller parayı, ustalar ışığı düşünür. '
    Vernon Trent
  • quote:

Orijinalden alıntı: yluHnSerk

Bu sözü hep sevmişimdir.

'Amatörler ekipmanı, profesyoneller parayı, ustalar ışığı düşünür. '
    Vernon Trent

İlk defa duydum. Çok güzel söylemiş üstat.
  • Ben olayı kendi tecrübemle anlatayım. nx300 ve nx30 kullanıyordum daha önce. nx30 u çok beğenmiştim süper bi cihaz gerçekten. bi delilik yapıp canon 70d ye geçtim şunu açıkca söyleyebilirim 70d nx30'un yanından dahi geçemez.
    nx30 daki o hafiflik taşınabilirlik o hız o kolay hızlı ulaşılabilir menüsü ve tuşları hele hele o fotoğraf kalitesi 70d de kesinlikle yakalayamadım bi türlü. aynalıya geçtiğime de geçeceğime de bin pişman oldum ve hemen satılığa çıkardım cihazı. tam kare cihaza geçmezsem kesinlikle biran önce aynasıza geçicem. sürekli boynumda bir tank ile dolaşmaktan gına geldi artık. bari o taşımaya değip de kaliteli fotoğraf çekse dert yanmicam.
    sürekli nette aynasızları kötüleyip dslr öve öve bitiremeyen sözüm ona ustalar'ın yorumlarına aldanarak bi sevda ile dslr ye geçiş yaptık lanet olsun bi insan bu kadar da yanlış yönlendirilmez ki kardeşim..!! ayıptır ya..!! kullanmadığı bi cihazı kalkıp yerden yere vuruyorlar söz de ustalar..!! ne anlıyorsunuz şu marka fanatikliğinden anlamıyorum. ben samsung'u hiç sevmem sırf sevisi yüzünden de iyice nefret ettim hatta ama yine de yiğidi öldür hakkını yeme. body olarak 70d asla bi nx30 değildir olamaz da. ama samsung'un servisi ile yaşadığım sorundan dolayı samsung'a bi daha asla geçmem şahsen. sony a7r veya a7 m2 ye geçmeyi çok istiyorum ama epey pahalı fiyatları. a6000 çok övülüyor oda bazen kafamı karıştırmıyor değil ama onun da tipini hiç beğenmiyorum. teknosa da bi ara kurcalamıştım biraz cihaza kamera demeye bin şahit lazım
    tasarımından nefret etmiştim o gün ama kullanmadığım için kalkıp da cihaz hakkın da yorum yapmıyorum bazı söz de ustalar gibi.

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.