Şimdi Ara

Harddisk için yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.117
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar sistemimde bulunan harddisk in yetersiz olduğunu görüp yeni bir tane almaya karar verdim yaptığım araştırmalar sonucunda kafama takılan soruları sizlere iletmek istiyorum.
    Şuan kullandığım Anakart ve Harddiskler şunlar

Anakart :http://www.msi.com/product/mb/Z77AG45_Thunderbolt.html#hero-overview
    SSD :http://www.corsair.com/en/neutron-series-gtx-240gb-sata-3-6gbs-ssd-gtxb
    HDD :http://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16822136792

Almak istediğim 2 adet HDD var bunlar için ayrı sorularım olacak.Almak istediklerimi yazayım

1) http://www.vatanbilgisayar.com/35-2tb-caviar-black-sata-30-7200rpm-64mb-cache-harddisk-12159.html?srt=PU#genel-bakis
    2) http://www.vatanbilgisayar.com/35-4tb-red-intellipower-sata-30-64mb-cache-nas-harddisk.html?srt=PU

1.sorum = Anakartımda 2 adet sata 3 portu var 3. harddiski aldığım zaman bunun için sata 3 giriş portu kalmayacak ne yapmam gerekiyor alamayacak mıyım ?
    2.sorum = Anakarttım max TB kaldırır bunun bir sınırı varmı ? Varsa nasıl öğrenebilirim ?Veya 4tb daha eklersem bu anakarta sorun olurmu ?
    3.sorum = HDD alırken Sata 3 kablosu geliyor mu yoksa sata 3 kablosu almam mı gerekiyor ? (kendim almam gerekiyor diye hatırlıyorum yinede kesinleştirmek istiyorum )

Ilk kararımı 2.seçenekteki ekran kartında kararlaştırmıştım sonra Nas sisteminin biraz pahalıya patlayacağını hissettim ve gereksiz olarak karşıladım Ana kartımda Nas için Raid 0/1 gibi özelliklerin desteklediğini fark ettim.Eğer 2. linkte verdiğim Nas Harddiskini alırsam benim için daha mı iyi olur ? Veya bunun için ayrıca Synology Nas cihazı mı almam gerekiyor? 2. seçenekteki harddiski alırsam ve normal kasama takarsam bir sakıncası olurmu aslında benim içime pek sinmiyor fakat ilk gönlümden geçen harddisk 2. linkte verdiğimdi.

Nas harddiskleri 7/24 açık bırakılabilir fakat Nas cihazı olduğu zaman böyle bir şey mümkün peki bu cihaz olmasa ve ben kasama bağlasam normal harddisk görevi görecek şekilde kullanabilir miyim ?Pc açılıp kapanacağı için bu harddisk zarar görür mü ? Kullanırsam verimsiz olurmu ?

Aklınıza gelen başka sorunlar varsa dile getirirseniz sevinirim.Acil yardımlarınızı beklemekteyim, teşekkürler.

• Enlprck E kullanıcısına yanıt
    sondan başlayayım günlük kullanıcıysan NAS sürücüsüne felan ihtiyacın yok normal birşey al depola.

sata kablosunu sen alırsın.

sata 2 ye bağlayacaksın mecbur sata 2 nin izin verdiği max hızda kullanacaksın.

ilk soru güzel bilmeyenler için eski anakartlar biliyorsunuz 3TB ve fazlasını kaldırmıyor ama senin anakartın bunu kaldırır.

Caviar black almana gerek yok bu arada hele o para resmen şaka gibi aynı paraya

2 tane

Seagate 3.5" 2TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk

alınıyor, hayırlı olsun.

• quote:

Orijinalden alıntı: MühendisMurat

sondan başlayayım günlük kullanıcıysan NAS sürücüsüne felan ihtiyacın yok normal birşey al depola.

sata kablosunu sen alırsın.

sata 2 ye bağlayacaksın mecbur sata 2 nin izin verdiği max hızda kullanacaksın.

ilk soru güzel bilmeyenler için eski anakartlar biliyorsunuz 3TB ve fazlasını kaldırmıyor ama senin anakartın bunu kaldırır.

Caviar black almana gerek yok bu arada hele o para resmen şaka gibi aynı paraya

2 tane

Seagate 3.5" 2TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk

alınıyor, hayırlı olsun.

Cevaplarınız için teşekkür ederim fakat hala aklımda soru işareti yaratan şeyler var.

Benim istediğim bir harddisk daha alıp bir daha harddisk ihtiyacı hissetmemek.NAS sürücüsü alırsam sistemime uyum sağlar mı veya şöyle sorayım NAS sürücülerini normal kasalara takmak ne kadar mantıklı olur , takılırsa normal harddisk gibi kullanılabilir mi ?

Şuan kullandığım Wd black tan memnunum aynı şey "Seagate 3.5" 2TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk" için geçerli olur mu hiç bilmiyorum. Dediğiniz tabi ki doğru 2 adet alınır uçurum var arada resmen.Aradaki fark neden bu kadar fazla anlamış değilim.Yorumlarda Wd den iyi olduğunu söyleyen var fakat yaşadığım olumsuz şeyler yüzünden kullanıcıların yorumlarına tamamen güvenmekte yanlış olabilir .

Sata 3 kablosunu sata 2 portuna takarsam sorun olur mu veya sata 2 kablosunu sata 3 portuna ?

Kasa olarak şunu kullanıyorum
    http://www.vatanbilgisayar.com/corsair-carbide-serisi-400r-80plus-750w-midt-atx-siyah-kasa.html?srt=PU

kullanırsın hocam. + 5 yıl garanti vardır red'lerde.

son sorun ise hayır sorun olmaz.

birde bunu koyayım faydası dokunur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MühendisMurat -- 7 Aralık 2014; 4:54:59 >
  • Grafikte en iyisi WD red 3 tb oluyor sanırım ? (Ters orantılı verilmiş ? )

Benim kararım NAS üzerinehttp://www.vatanbilgisayar.com/35-4tb-red-intellipower-sata-30-64mb-cache-nas-harddisk.html?srt=PU
    Aklıma takılan şey ise acaba bu paraya değer mi ? 2 adet Seagate Barracuda 2TB almakta aklımdan geçmiyor değil fakat kasa içi çok karışık olur + sata 3 olmadan kullanmakta ayrı bir dezavantaj.Nas alırsam Nas'ı sata3 e bağlarım , WD black ı sata 2 ye bağlarım.
    1 adet Seagate Barracuda 2TB almak ileride yetersiz kalacağına inanıyorum bu yüzden tekrar aynı sıkıntıyı yaşamak istemiyorum.

Eğer benim değinmediğim sizlerin eklemek istediğiniz bilgiler varsa dinliyorum. Tekrardan teşekkürler.

bir kere şu black sevdanı bitir artık. gerek yok kim alıyor blacki bu saatten sonra ? daha çok ses yapsın diye mi vereceksiniz o parayı yoksa 5 10 mb transfer farkı için mi...

gerisinde doğrusun.
  • Black'ı zaten aklımdan çıkarmış durumdayım şuan kullandığım WD 2tb Blacktan bahsetmiştim yukarıda.Kararım şu an Nas 3tb veya 4tb üzerine sadece NAS kullanan kullanıcılardan ( kasaya bağlayan ) memnun olup olmadıklarını ? Kasa ya takıp raid 0 yapıp kullanabilme durumum varmı ? Veya kullananların karşılaştıkları sorunlar nelerdir bu konuda tereddütteyim..

Zaten ya x2 "Seagate 3.5" 2TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk" alacağım veya NAS . Henüz net kararımı vermiş değilim açıkçası.
    o zaman onu araştır ve kullananlara sor kardeşim.
  • Daha önce yukarıda kullanabilirsin yazmıştın . Sanırım sende sadece kullanılabildiğini biliyorsun fakat henüz kullanmamışsın dediğim şekilde .Teşekkür ederim tekrardan
  • quote:

Orijinalden alıntı: Enlprck

Daha önce yukarıda kullanabilirsin yazmıştın . Sanırım sende sadece kullanılabildiğini biliyorsun fakat henüz kullanmamışsın dediğim şekilde .Teşekkür ederim tekrardan

yahu hocam normal harddisk işte girişleri herşeyi aynı ben sadece diyorum ki kullanan birisinden görüş al işte aklındaki soru işaretlerini ona sor diyorsun ya öyle olur mu böyle olur mu...
  • İlk önce wd disklerin istatistiklerde hitachi markasından sonra en az bozulan diskler olduğunu hatırlatmak isterim, seagate in son seri disklerinde artık geçmişe dönük sıkıntılar giderilmiş olsada en çok bozulan diskler arasında ilk sıralarda yerini korumakta.

Wd red serisi diskler nas serisi - intelipower diskler olduğundan güç tasarufu amaçlı depolama-yedekleme diskleridir, rpm hızı tam bilinmemekle birlikte 5700-5900 rpm dir, diskte işlem olmadığında disk kendini uyku konumuna alır diske talep yaparsanız 1-2 saniyede uyanır yani bütün bu anlattıklarımdan yola çıkarsak wd red diskler sistem kurmak için pek sağlıklı değil, evet kurabilirsiniz diski yoğun kullanacak işler yapmıyorsanız belki sıkıntıda yaşamassınız ama, disk üzerine oyun v.s kuracaksanız diske yük binecekse performans klasmanında olan wd black diskler tercih edilmelidir, wd blacke bütçe yetmiyorsa wd blue da tercih edilebilir performansı black e göre biraz daha düşüktür.

Başa dönersek eğer depolama-yedekleme amaçlı kullanılacaksa diskler wd red sizi gayet memnun eder, stabil disklerdir, sessizdir az güç tüketir. Nas yazması kafanızı karıştırmasın disk yine standart sata arabirimine sahiptir ancak diskin yapısı-argesi-donanımı nas disk standardına göre yapılandırılmıştır.

Ancak yinede sonuç olarak sata disk sata disktir, mekanik parçalar içerir, 4k yazma okuma hızları yine düşüktür, veriye ulaşım süreleri yine 15 ms üstündedir, hiçbir zaman ssd performansını - stabilitesini veremeyecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 7 Aralık 2014; 17:13:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: MühendisMurat

quote:

Daha önce yukarıda kullanabilirsin yazmıştın . Sanırım sende sadece kullanılabildiğini biliyorsun fakat henüz kullanmamışsın dediğim şekilde .Teşekkür ederim tekrardan

yahu hocam normal harddisk işte girişleri herşeyi aynı ben sadece diyorum ki kullanan birisinden görüş al işte aklındaki soru işaretlerini ona sor diyorsun ya öyle olur mu böyle olur mu...

Alıntıları Göster
    33 bin e yakın mesaj yazmışsınız(bazen bıkkınlık gelebiliyor anlıyorum) . Mesajlarınızı olabildiğince açık yazdığınızın farkındayım fakat bazı yerlerde tekrarlamak zorunda kalıyordum tam olarak açıklık gelmediği için.Anlayışınız ve yardımınız için teşekkür ederim. Konuyu takip edeceğim kullanan arkadaşlar varsa yorumlarını bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Enlprck -- 7 Aralık 2014; 17:14:54 >

• Sistemi SSD ye yüklüyorum bazen ihtiyacım olduğu zaman Sanal pc kuruyorum D ye yani (Wd black 2tb olana). Onun dışında programlar oyunlar vs hepsi "C" ye yüklü 240 gb yeterli oluyor.

Yorumunuz üzerine Seagate markasını elemiş durumdayım.Asıl amacım zaten depolamak.O halde sizinde anlattığınız üzere bir sakıncasını görmüyorum umarım hayal kırıklığına uğratmaz beni Red ki ucuz bir şey de değil :)
    Tek kötü tarafı ya 2tb black ı sata 2 ye takacam ya da 4tb red i sata 2 ye takacam çünkü sata 3 te yer kalmıyor . sata 3 disk alıp sata 2 ye takmakta ayrı bir acı sanırım buna katlanacağım .

Farklı şeyler eklemek isteyen varsa dinliyorum. Teşekkürler.
  • quote:

Sistemi SSD ye yüklüyorum bazen ihtiyacım olduğu zaman Sanal pc kuruyorum D ye yani (Wd black 2tb olana). Onun dışında programlar oyunlar vs hepsi "C" ye yüklü 240 gb yeterli oluyor.

Yorumunuz üzerine Seagate markasını elemiş durumdayım.Asıl amacım zaten depolamak.O halde sizinde anlattığınız üzere bir sakıncasını görmüyorum umarım hayal kırıklığına uğratmaz beni Red ki ucuz bir şey de değil :)
    Tek kötü tarafı ya 2tb black ı sata 2 ye takacam ya da 4tb red i sata 2 ye takacam çünkü sata 3 te yer kalmıyor . sata 3 disk alıp sata 2 ye takmakta ayrı bir acı sanırım buna katlanacağım .

Farklı şeyler eklemek isteyen varsa dinliyorum. Teşekkürler.

2 adet red disk satıyorum ilgilenirsen görüşebiliriz.

• Teşekkür ederim ben o şekilde alışveriş yapmaya karşıyım
    Sadece fikir edinme amaçlı buradayım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.