Şimdi Ara

HİNDİSTAN'DA BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
4.148
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, bu sene üniversite sınavına girdim ve 27120. oldum(MF4). İstanbulda marmara üni. istanbul üni. ve birkaç tane de özel %100 burslu bilgisayar mühendisliği bölümüne buanım yetiyor(malesef teknik üniversiteleri kazanamadım). Fakat benim planım farklı... Bilgisayar mühendisliğini Hindistan'da okumak istiyorum, birkaç bilgisayar mühendisi tanıdığıma sordum hindistan bilgisayar mühendisliğinde 1 numara falan dedi(kendisi kocaeli bilg. müh. mezunu). (bu arada niye hindistanda okuyosun amerikada falan oku diyebilirsiniz, konu paraya baktığı için ve hindistan da ucuz olduğu için hindistanı seçmiştim önceden ama o tanıdığımız bilg. müh. hindistan 1 numara falan diyince gerçekten mutlu oldum) Planım şu: ilk sene ingilizce dil eğitimi zorunlu ama devletin verdiği o eğitim çok yeterli değilmiş bu yüzden özel bir kursa da gideceğim, yani 2 dil kursuna birden gideceğim aynı anda. Sonrasındaysa hindistanda işler AB'dekinden biraz farklı istediğin her üni.de okuyamıyosun bir dil sınavına giriyorsunuz ve bu sınavdaki sonucunuzla birlikte lise diploma ortalamanız baz alınarak orada üni. tercihi yapıyorsunuz. Diploma ortalamam 69, ama ingilizceme güveniyorum hele bir de 1 yıl boyunca 2 dil kursuna birden gideceğim ve orada mecbur ingilizce konuşacağım için pratik yapmış da olacağım. Durum bu arkadaşlar. Bunların dışında yeterince iyi bir üniversiteyi kazanamazsam(hindistandan bahsediyorum) , oranın kültürüne ayak uyduramazsam , ağır bir hastalık geri gelmem gerekirse falan diye bu sene tercih yapıp üniversiteyi 1 sene dondurup o şekilde gitmeyi düşünüyorum(1 sene dondurabilme hakkım var çünkü), yani yanlızca 1 sene bile kalsam dil öğrenmiş olup burada kazandığım üniversiteye geri dönerim burada hazırlığı geçer bölümüme devam ederim, sonraki senelerdeyse zaten sıkıntı yok en fazla 1 dönem üniversiteyi uzatırım, sonraki senelerde temelli dönmeme gerek yok. Yıllık her şey dahil 12-13 bin tl bir masrafı olacak.
    NOT: Lütfen o parayı ver özelde oku, Hindistanda mı okuyacaksın ıyyy, yok fakir ülke, yok güzel kız yok, yok sokaklarda inekler geziyo gibi saçma sapan şeyler söylemeyin çünkü ben oraya ne karı kız için gidiyorum ne de gezmeye gidiyorum tek gitme amacım okuma benim idealim bu.
    Evet arkadaşlar benim düşüncem, planım bu. Aslına bakarsanız neredeyse her şeyi kafamda oturttum sadece başkalarının da düşüncelerini duymak isterim bu konuda(başkaları derken bilgisayar mühendisi olanlar, bilg. müh. okuyanlar ve bu konularda bilgi sahibi olanlar, burada hiçbir bilgisi olmayıp saçma veya gereksiz yorum yapmayın lütfen)

Bunların dışında gitmeden önce mecbur burada her ihtimale karşı tercih yapıp donduracağım için, şimdi tercih de yapmam lazım, asıl yardım istediğim konuysa bu. Sıralamam 27120, marmara, yeditepe, kadir has, istanbul üni, kültür geliyor. Sıralamamdan en fazla 5-6 bin yüksekteyse ytü, bahçeşehir, fatih üni, bilgi var. Bunların bir ihtimal gelme ihtimali olduğu için bunları da yazacağım. Önceliğim İstanbul'da okumak o yüzden il dışında pek bir şey yazmayı düşünmüyorum, belki Ankara İzmir Kocaeli olabilir bu üçünün dışında yazmayacağım. Bilgisayar mühendisliği dışında bir bölüm kesinlikle yazmayacağım. Sizden yardım beklediğim konu, bu üniversitelerden hangilerinin bilgisayar mühendisliğinde daha iyi olduğu ve sizce tercihleri hangi sırayla yapmam gerektiği. Şimdiden teşekkürler
    www.ygslyssistemi.com
    BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ 2015-2016 BAŞARI SIRALARI VE TABAN PUANLARI (2016 YGS-LYS TERCİH DÖNEMİ İÇİN)
    http://www.ygslyssistemi.com/taban-puanlar/basari-siralari/2013-2014-lisans-basari-siralari-ygs-lys/bilgisayar-muhendisligi-2013-2014-taban-puanlari-ve-basari-siralari-2014-ygs-lys-tercih-donemi-icin.html
    ----------> buradan da sıralamalara bakabilirsiniz isterseniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi allgoldeverything -- 12 Temmuz 2014; 1:30:57 >

• çok boş işler. İYTE'de bilgisayar oku kralsın, okulu tanımıyorsan istediğini sorabilirsin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bloodiakreagx

çok boş işler. İYTE'de bilgisayar oku kralsın, okulu tanımıyorsan istediğini sorabilirsin.

Birader çok bos is demissin de neye gore bos insan bi aciklama yapar biz o kadar yazmisiz ayrıca İYTE bilgi. Müh. İyi olabilir ona bir şey demiyorum ama ben o kadar yazmisim İstanbul dişinda okumayacagim diye yine de gelip trolluyosun basligi hem sen kimsin de çok bos is diyorsun MİT de falan mi okuyosun\dun yoksa İYTE de mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kardeşim ben de geçen sene hindistana gitmeyi düşünüyordum fakat çok detaylı araştırmalar sonucunda vazgeçtim vazgeçmemdeki sebepler
    1. Çok pis şimdi bende senin gibi düşündüm ne kadar pis olabilir vs. diye ama orda eğitim görenlerle iletişime geçtikten sonra onların anlattıklarıyla tamamen fikrim değişti yol ortasına tuvaletini yapanları mı arasın yıllardır duşa girmeyenleri mi :D haftada bir hastalanıyoruz diyor elemanlar pislikten restorantlarda falan yemek yenilmiyor diyorlar pis pis ellerle eldivensiz yapıyorlar yemeği
    2. Bilgisayar mühendisliği iyi değil yazılım mühendisliği iyi ve pc mühendisliğine görede 2 kat fiyat farkı var
    3. Eğitim çok ama çok zor hintlilerin eğitim sistemi yüzünden adamlar bizim lisede gördüğümüz matematiği ilkokulda görüyor. Ayrıca okulu tam zamanında bitirebilen yabancı öğrenciler mevcut değil ( istisnalar hariç )
    4. Her ay ek yazılım dersi almak zorundasın dersleri birazda olsa anlamak istiyorsun ( aylık 250 tl dersler )

kafana takılan başka sorular varsa sorabilirsin

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: uncoder

Kardeşim ben de geçen sene hindistana gitmeyi düşünüyordum fakat çok detaylı araştırmalar sonucunda vazgeçtim vazgeçmemdeki sebepler
    1. Çok pis şimdi bende senin gibi düşündüm ne kadar pis olabilir vs. diye ama orda eğitim görenlerle iletişime geçtikten sonra onların anlattıklarıyla tamamen fikrim değişti yol ortasına tuvaletini yapanları mı arasın yıllardır duşa girmeyenleri mi :D haftada bir hastalanıyoruz diyor elemanlar pislikten restorantlarda falan yemek yenilmiyor diyorlar pis pis ellerle eldivensiz yapıyorlar yemeği
    2. Bilgisayar mühendisliği iyi değil yazılım mühendisliği iyi ve pc mühendisliğine görede 2 kat fiyat farkı var
    3. Eğitim çok ama çok zor hintlilerin eğitim sistemi yüzünden adamlar bizim lisede gördüğümüz matematiği ilkokulda görüyor. Ayrıca okulu tam zamanında bitirebilen yabancı öğrenciler mevcut değil ( istisnalar hariç )
    4. Her ay ek yazılım dersi almak zorundasın dersleri birazda olsa anlamak istiyorsun ( aylık 250 tl dersler )

kafana takılan başka sorular varsa sorabilirsin

Pislik konusunda sana bu söylenenleri duymadım yani oradaki türklerle bağlantım var şu an böyle bir şey söylemediler, lokantalarda yemek yenmiyor da demediler zaten bizim yemek yediğimiz belli lokantalar var sen de oralarda yersin diyorlar. Hindistanın yazılımda iyi olduğunu biliyorum ama 2 kat fiyat farkı var derken neyi kastettin onu anlamadım. Eğitimin zor olduğunu da biliyorum ama dersleri biraz da olsa anlamak için aylık 250 tl vermem gerektiğini de sanmıyorum tamam adamlar bizden 1 adım önde olabliri ama biz de mal değiliz sonuçta ayrıca bunu sana söyleyen kişi dersleri ingilizcesi çok iyi olmadığı için mi anlamamış yoksa ingilizcesi muhteşem orada bir sıkıntı yok da konuları mı hiç anlamamış? Ve bunları söylenlerin eğitim altyapısı nedir? Çok zor gelirse burada sınıfta kalırım geri dönme hakkımı uzatmış olurum geri dönerim ben şansımı denemek istiyorum ama dediğin kadar pisse de belki ilk sene dönerim alternatifim çok sonuçta. Yardımcı olduğun için çok teşekkür ederim bu arada.

• bu bahsettiğim kişinin ingilizcesi oraya gitmeden önce advanceddi hintlilerden kat kat fazla ingilizcesi olan birisi ayrıca matematiği çok üst seviyede yani gerizekalı olduğu için anlamıyor değil 2 kat fiyat farkı var derken okullar orda ücretli yani bilgisayar mühendisliği 1500 dolarsa yazılım 3000 bilgisayar okuyacam diyorsan eğitim o kadar zor değil ingilizce için gidiyorum diyorsan aksanlarrı çok farklı çok kalitesiz bir ingilizceyle konuşuyorlar ama sen kafaya koymuşsun kim ne derse desin sen kafandakini yapacaksın o yüzden git şansını dene :D

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: uncoder

bu bahsettiğim kişinin ingilizcesi oraya gitmeden önce advanceddi hintlilerden kat kat fazla ingilizcesi olan birisi ayrıca matematiği çok üst seviyede yani gerizekalı olduğu için anlamıyor değil 2 kat fiyat farkı var derken okullar orda ücretli yani bilgisayar mühendisliği 1500 dolarsa yazılım 3000 bilgisayar okuyacam diyorsan eğitim o kadar zor değil ingilizce için gidiyorum diyorsan aksanlarrı çok farklı çok kalitesiz bir ingilizceyle konuşuyorlar ama sen kafaya koymuşsun kim ne derse desin sen kafandakini yapacaksın o yüzden git şansını dene :D

Şimdi şöyle bir şey var benim anlaştığım firma ne okursam okuyayım nerede kalırsam kalayım vereceğim para sabit yıllık 12-13 bin o yüzden para yönünden bir sıkıntım yok. Aksağan olarak halkın ingilizcesinin iyi olmadığını biliyorum ama üniversite profesörleri/öğretmenlerinin aksağanlarının çok iyi olduğunu o yüzden onları anlamada sıkıntı yaşamayacağımı söylediler. Ayrıca benim kafamda bilgisayar okuyup sonradan yazılıma yönelmeyi düşünüyorum çünkü daha donanımlı bir eğitim almak için okul esnasında sadece yazılımla yetinmek istemiyorum ha tabi arada çok fark olabilir ama sonuçta türkiyede okumaktan iyidir(itü ya da odtü de okuyamayacağım için, belki itüyü kazansaydım hiç yurtdışı düşünmeme gerek kalmazdı).Dediğin gibi kesinlikle gitmeyi düşünüyorum mali bir sıkıntı içine girmediğim sürece.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.