Şimdi Ara

İkilemde Kaldım. Bilgisayar Mühendisliği-Tıp

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.074
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Bu sene üniversiteye gireceğim fakat hangi bölümü istediğimi bilmiyorum.
    Sizlerden istediğim tanıdığınız birileri varsa veya kendi bilginiz varsa bu iki mesleğin artıları eksileri nelerdir yazabilir misiniz?
    İkilemde kalmamın nedeni :
    Ben lise döneminde uzun bir süre tıp düşünüyordum ama bilgisayar mühendisliği hep aklımdaydı son yıl kararsızlığa doğru sürüklendim.Ailem geleceği garanti olduğu için tıp düşünüyor ama sevilmeden yapılabilecek bir şey değil.Bilgisayar konusu ise bugüne kadar ilgilendiğim alan programlama üzerine değildi.Program yazmayı hep isterdim ufak tefek bir şeyler denemişliğim var fakat bu meslek boyutunda bir merak mıdır bilmiyorum.
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• program yazmak sıkıcı
  • quote:

Orijinalden alıntı: şoray uzun yolda

program yazmak sıkıcı

mühendis olarak diyelim ki bir işe başladık bir şirkette bize şu şu şu özelikte bir program yaz mı diyorlar yoksa başka bir şekilde mi oluyor ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ya var ya yokk

quote:

Orijinalden alıntı: şoray uzun yolda

program yazmak sıkıcı

mühendis olarak diyelim ki bir işe başladık bir şirkette bize şu şu şu özelikte bir program yaz mı diyorlar yoksa başka bir şekilde mi oluyor ?

yazlım ya donanım konusunda çalışacaksın
  • Bilgisayar mühendisiyim ve başlıyorum

-Ufak tefek program yazıyorsan filan bu iyi bir şey yani ilerde muhtemelen program yazarsın. İlk senende mesleki derslerde rahat edersin okulda da. Ama bilgisayarlar hakkında bilgin oyun makinesi toplamak ise ve bu işi bundan ibaret sanıyorsan sakın bulaşma tıptan daha eziyet olur.
    -Sayısal zeka ve beyin gerektirir. Yazmak işin ikinci kısmı.
    -Bilg.Müh. program yazmak da değil bunu unutmaman gerek nasıl ki doktorluk hasta bakmaktan ibaret değilse. Bunun networkü var, veritabanı var..

Ayrıca yakın zamanda rahatsızlığım sebebi ile 1 ay kadar askeri hastanede yatmak zorunda kaldım doktorların iş yaşamını gördüğüm kadar biliyorum. Asistan doktorlar haftada 1-2 gün hariç her gün hastanedelerdi gece filan da görüyordum hep. Onun uzmanlık sınavına çalışması, hasta bakması, ameliyatlara girmesi (seyirci olarak tabi) filan çok yorucu oluyordu.

Küçük bir anı da anlatayım;
    Lokal anestezi ile ameliyat oluyordum basit bir operasyondu. Ameliyat esnasında uzman hoca bir şey sordu asistanlara şunu ne yapmamız lazım gibisinden Tıpça konuştular anlamadım detayını. Asistanlardan biri böyle böyle yapalım filan dedi yanlış söyledi heralde uzman hoca da o kadar kişinin arasında (ben, diğer uzman hocalar, hemşireler, teknisyenler) asistana etmediği küfür kalmadı (ybsg tarzında). Hani askeri hastane diye mi böyle oluyor bilmiyorum ama uzmanlar sivilde küfür etmese bile burnundan getirir diye düşünüyorum.

Sözün özü, ben haftada 5 gün 9-6 masabaşı çalışıyorum ve iyi sayılabilecek bir para alıyorum. 4 sene ölümüne çalışmadan normal bir şekilde okulu bitirdim. Ama asistanları düşününce adam 6 sene okuyor gördüğü muamele belli çalışma saatleri malum bunları da düşün derim. Ama bilg.müh. olup iyi bir iş bulamayabilirsin de sana kalmış o kısım.
    Tıpta sadece meslek garanti rahat ettim diyene kadar okulu bitirdikten sonra kesinlikle uzman olman gerekiyor. O arada yaşadığın hayat değil yani. Bu da yaklaşık 5 sene filan sürer sanırım. İşin duygusal tarafına bakarsan tıp tabi ki kişisel tatmin olarak çok daha öndedir.

• quote:

Orijinalden alıntı: SkiNNy

Bilgisayar mühendisiyim ve başlıyorum

-Ufak tefek program yazıyorsan filan bu iyi bir şey yani ilerde muhtemelen program yazarsın. İlk senende mesleki derslerde rahat edersin okulda da. Ama bilgisayarlar hakkında bilgin oyun makinesi toplamak ise ve bu işi bundan ibaret sanıyorsan sakın bulaşma tıptan daha eziyet olur.
    -Bilg.Müh. program yazmak da değil bunu unutmaman gerek nasıl ki doktorluk hasta bakmaktan ibaret değilse. Bunun networkü var, veritabanı var..

Ayrıca yakın zamanda rahatsızlığım sebebi ile 1 ay kadar askeri hastanede yatmak zorunda kaldım doktorların iş yaşamını gördüğüm kadar biliyorum. Asistan doktorlar haftada 1-2 gün hariç her gün hastanedelerdi gece filan da görüyordum hep. Onun uzmanlık sınavına çalışması, hasta bakması, ameliyatlara girmesi (seyirci olarak tabi) filan çok yorucu oluyordu.

Lokal anestezi ile ameliyat oluyordum basit bir operasyondu. Ameliyat esnasında uzman hoca bir şey sordu asistanlara şunu ne yapmamız lazım gibisinden Tıpça konuştular anlamadım detayını. Asistanlardan biri böyle böyle yapalım filan dedi yanlış söyledi heralde uzman hoca da o kadar kişinin arasında (ben, diğer uzman hocalar, hemşireler, teknisyenler) asistana etmediği küfür kalmadı (ybsg tarzında). Hani askeri hastane diye mi böyle oluyor bilmiyorum ama uzmanlar sivilde küfür etmese bile burnundan getirir diye düşünüyorum.

Sözün özü, ben haftada 5 gün 9-6 masabaşı çalışıyorum ve iyi sayılabilecek bir para alıyorum. 4 sene ölümüne çalışmadan normal bir şekilde okulu bitirdim. Ama asistanları düşününce adam 6 sene okuyor gördüğü muamele belli çalışma saatleri malum bunları da düşün derim. Ama bilg.müh. olup iyi bir iş bulamayabilirsin de sana kalmış o kısım.
    Tıpta sadece meslek garanti rahat ettim diyene kadar okulu bitirdikten sonra kesinlikle uzman olman gerekiyor. O arada yaşadığın hayat değil yani. Bu da yaklaşık 5 sene filan sürer sanırım. İşin duygusal tarafına bakarsan tıp tabi ki kişisel tatmin olarak çok daha öndedir.

Cevap için teşekkür ederim.

Mesleki tatmin gibi bir amacım yok sadece ileride keşke dememek istiyorum.
    Üniversiteye girerken başka bir meslek yok muydu aklında yani hep bilgisayat mühendisi mi olmak isterdin?
    Doktor konusunda anlattığın hikaye mühendisler için stajda benzeri yaşanabilir mi?
    Bilgisayarın özellikleriyle daha çok ilgilenmişimdir bugüne kadar ama program konusunda hazır kodlara baktım pek bir deneyimim yok programlama dillerine merakım var ama dediğim gibi ne kadar ileri bir merak bilmiyorum.Kendimden emin olabilsem asistanlık gibi zor zamanları da aşabilirim heralde ama kararsızım.

• Eğer hevesin yoksa, sırf mesleğimi yapıp paramı alayım mantığındaysan bilgisayar mühendisliğinden uzak dur. Çünkü emin ol öyle bir meslek değil. Tıp ve mühendislik arasında nasıl kalmışsın şaşırdım açıkçası. Birbirlerinden çok ayrı iki meslek. İkisinin ortak noktaları ömür boyu eğitimin bitmeyecek olması. Tıp ta okusan mühendislikte hayatın boyunca öğrenci olacaksın. Açıkçası bu soruya nasıl kesin bir cevap verilir bilemedim şimdi. Çünkü hayatının çoğunu o meslekle geçirecek olan sensin. Heveslerini, eğlencelerini kendin biliyorsun. Sırf okumak için okursan ama sevmezsen hayatın sana işkence olmaya başlar.

Ama bilgisayar konusunda tecrübelerime dayanarak kesin olarak şunları söyleyebilirim. Şu ana kadar, şu yaşına kadar bilgisayarla arama motorları, msn, forum vs dışında ilgilenmediysen bu saatten sonra 4 yılda öğreneceklerinle ömrün boyunca o mesleği yapamazsın. 4 yıl boyunca eğitimde de zorluk çekersin. Sıfırdan bir şeyler yapabilecek seviyeye gelmen için, tecrübeli ve uzman birisi olabilmen için 10 seneye ihtiyacın var. 4 senenin ilk 3 senesinin teorik bilgiler ve olayın mantığı (algoritma) ile geçeceğini, son senenin de staj vs ile heba olacağını düşünürsek tecrübesizliğin sana çok büyük eksi olacak. Piyasada neden çoğu bilgisayar mühendisi işsiz veya kendi işini yapamıyor biliyor musun? İşte tamda bu sebepten ötürü. Puanı tutturup sırf ismi hoş duruyor diye mühendislik okuyan adamlar sıfır bilgiyle mezun oluyor. Sonrasında orada burada atıp tutuyor iş yok, bir şey yapamıyoruz boşa okuduk. Zaten bu iş illa diplomayla yapılacak diye bir şey yok. Piyasada ne orta okul mezunları, ne lise mezunları var akademisyenler(!) den daha bilgili, daha tecrübeli. Çünkü adamın hayatı piyasanın içerisinde geçmiş. İşi okuyarak değil yaparak öğrenmiş. Kısacası bilgisayar mühendisliği bir meslekten çok yaşam tarzı. Buna ayak uydurur, çok çalışırım diyorsan tercih et derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Slothere

Eğer hevesin yoksa, sırf mesleğimi yapıp paramı alayım mantığındaysan bilgisayar mühendisliğinden uzak dur. Çünkü emin ol öyle bir meslek değil. Tıp ve mühendislik arasında nasıl kalmışsın şaşırdım açıkçası. Birbirlerinden çok ayrı iki meslek. İkisinin ortak noktaları ömür boyu eğitimin bitmeyecek olması. Tıp ta okusan mühendislikte hayatın boyunca öğrenci olacaksın. Açıkçası bu soruya nasıl kesin bir cevap verilir bilemedim şimdi. Çünkü hayatının çoğunu o meslekle geçirecek olan sensin. Heveslerini, eğlencelerini kendin biliyorsun. Sırf okumak için okursan ama sevmezsen hayatın sana işkence olmaya başlar.

Ama bilgisayar konusunda tecrübelerime dayanarak kesin olarak şunları söyleyebilirim. Şu ana kadar, şu yaşına kadar bilgisayarla arama motorları, msn, forum vs dışında ilgilenmediysen bu saatten sonra 4 yılda öğreneceklerinle ömrün boyunca o mesleği yapamazsın. 4 yıl boyunca eğitimde de zorluk çekersin. Sıfırdan bir şeyler yapabilecek seviyeye gelmen için, tecrübeli ve uzman birisi olabilmen için 10 seneye ihtiyacın var. 4 senenin ilk 3 senesinin teorik bilgiler ve olayın mantığı (algoritma) ile geçeceğini, son senenin de staj vs ile heba olacağını düşünürsek tecrübesizliğin sana çok büyük eksi olacak. Piyasada neden çoğu bilgisayar mühendisi işsiz veya kendi işini yapamıyor biliyor musun? İşte tamda bu sebepten ötürü. Puanı tutturup sırf ismi hoş duruyor diye mühendislik okuyan adamlar sıfır bilgiyle mezun oluyor. Sonrasında orada burada atıp tutuyor iş yok, bir şey yapamıyoruz boşa okuduk. Zaten bu iş illa diplomayla yapılacak diye bir şey yok. Piyasada ne orta okul mezunları, ne lise mezunları var akademisyenler(!) den daha bilgili, daha tecrübeli. Çünkü adamın hayatı piyasanın içerisinde geçmiş. İşi okuyarak değil yaparak öğrenmiş. Kısacası bilgisayar mühendisliği bir meslekten çok yaşam tarzı. Buna ayak uydurur, çok çalışırım diyorsan tercih et derim.

Ben de zamanında aynen bu ikilemde kaldım. Arkadaşı çok iyi anlayabiliyorum yani.

@konuyu açan arkadaş
    Ben tıp okuyorum şuanda, tıp ile ilgili bilmek istediğin varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Bu konuya yaz bana PM attığını, çünkü fazla login olmuyorum. Misafir geziyorum.

• Cevaplar için teşekkür ederim.

Açıkçası bu ikilemde kalmak çok kötü nasıl olduğunu ben de bilmiyorum.
    @slothere forumlar ve arama motorlarıyla da ilgilendim ama sadece onlar değil bilgisayarın sorunlarını hep kendim çözmeye çalıştım bu da bir şeyler öğretti sadece parça yandığında tamire gönderdim ama bu bilgilerin programcılıkla alakası olmadığını biliyorum.Onunla alakalı c++ programını indirip internetten hazır kodları kopyalayıp incelemiştim biraz pek bir şey anlamadım tabi.cmd kodlarına bakmışlığım var.Yani bilgisayar ile ilgim programcılıktan biraz uzak.Kafamda tıp okuyup bilgisayar kurslarına gitmek gibi bir fikir de var ama o yoğunlukta zamanım kalır mı bilmiyorum.

@aky29

Pm gönderdim.
  • dostum ablam tıp okuyor .arkadaşı ise bilgisayar mühendisi işiyle ilgili bişey bilmiyor pek ilgili de değil zaten kpss e girip devlete kapak atmaya çalışacak ama dediğim gibi ilgisizdi.ablamın 5 senedir nasıl çalıştığını biliyorum okuması en zor bölüm olduğunu iddia ediyorum.o puanla en iyi mühendislik eğitimi alabileceği okula gitseydi hayatı zaten kurtulacaktı.tıpa yetecek kadar puanın varsa çoğu bilindik üni seni kapmaya çalişir zaten.işsiz kalma imkanında olmaz.parası da pretisyen hekimden fazla olur.kafan da daha rahat olur kendini geliştirmen ve ilgi önemli

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • tabiki tıp oku. çok para var.
  • BT - Ağ İşletmenliği ile ilgili yorumunuz nedir? Web Tasarım ve Programcılığa hiç ısınamadım.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: SkiNNy

Bilgisayar mühendisiyim ve başlıyorum

Cevap için teşekkür ederim.

Mesleki tatmin gibi bir amacım yok sadece ileride keşke dememek istiyorum.
    Üniversiteye girerken başka bir meslek yok muydu aklında yani hep bilgisayat mühendisi mi olmak isterdin?
    Doktor konusunda anlattığın hikaye mühendisler için stajda benzeri yaşanabilir mi?
    Bilgisayarın özellikleriyle daha çok ilgilenmişimdir bugüne kadar ama program konusunda hazır kodlara baktım pek bir deneyimim yok programlama dillerine merakım var ama dediğim gibi ne kadar ileri bir merak bilmiyorum.Kendimden emin olabilsem asistanlık gibi zor zamanları da aşabilirim heralde ama kararsızım.

Keşke demeyeceksen Tıp oku o zaman işsiz kalma ihtimalin yok çünkü. İlerde büyük ihtimal işsiz kalırsan keşke dersin.
    Mühendislik stajında o durum geçerli değil doktorlar arasında ast-üst ilişkisi daha belirgin olduğu için böyle durumlar olabiliyor. Mühendislik stajında 1 ay zaten senden bir şey istenirse yapıyorsun normal işyeri yani.
    Ben Tıp okuyacak puan alsaydım zamanında yine de Tıp okumazdım -mesleğe uygun değilim- daha iyi bir okulda bilgisayar mühendisliği okurdum. Kendinle alakalı bir durum mesela kendim çok uzman değilim ezbere 13123890 satır kod yazma gibi bir durum yok sonuçta geçen sene mezun oldum ama pratik zeka ve kıvraklık bir adım daha önde bizim meslekte. Olmadık yerde olmadık sorunda pratik bir çözüm önerirsin ve bu seni farklı kılar anlatabildim umarım.
    Kendini hangisine uygun görüyorsan bence oraya yönelmelisin.

• quote:

İyi forumlar arkdaşlar.
    Bu sene üniversiteye gireceğim fakat hangi bölümü istediğimi bilmiyorum.
    Sizlerden istediğim tanıdığınız birileri varsa veya kendi bilginiz varsa bu iki mesleğin artıları eksileri nelerdir yazabilir misiniz?
    İkilemde kalmamın nedeni :
    Ben lise döneminde uzun bir süre tıp düşünüyordum ama bilgisayar mühendisliği hep aklımdaydı son yıl kararsızlığa doğru sürüklendim.Ailem geleceği garanti olduğu için tıp düşünüyor ama sevilmeden yapılabilecek bir şey değil.Bilgisayar konusu ise bugüne kadar ilgilendiğim alan programlama üzerine değildi.Program yazmayı hep isterdim ufak tefek bir şeyler denemişliğim var fakat bu meslek boyutunda bir merak mıdır bilmiyorum.
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

http://www.bilgisayarmuhendisleri.com/ sayfanın en aşağısında makaleler var onu oku.
    tıp okumak pahalıdır,zordur,severek okuyan yoktur(bunun sebebi araya latince ezberle filan girmesidir)
    bilgisayar mühendisi olunmaz, doğulur.(bu yeterli olur sanırım).programlamayı sevdiğin sonucuna vardım.
    ne desem boş çünkü kişiden kişiye değişir.linkteki makaleler yardımcı olucaktır.
    +, garanti diye bişey yok. 6 yıl tıp okuyacaksın doktora,falan filan derken ohoo.latince ezberleyemiyeceksen tıp a gitme. +atanamaya bilirsin.
    not:hiçbir mesleğn garantisi yok.öğretmen bile atanamıyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.