Şimdi Ara

Ikinci el masaustu bilgisayarda neyi, nasil kontrol etmeliyim?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
864
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar yarin ikinci el masaustu sistem alicam birinden. Bilgisayar bilesenlerinin neyini kontrol etmem gerektigini bilmiyorum. Yani kasayi acip islemci, ram , anakarta vs bakicam ama bozuk mudur degil midir veya neye nasil bakmaliyim? Yardimci olabilir misiniz?

• İşlemci, ram, gpu, anakart ve psu gibi ekipmanların değerlerini kontrol etmek için:

Cpu-z

Gpu-z

Cpu ve Gpu hakkında sıcaklık ve performans bilgisi elde etmek için:

msi Kombustor.

Sıcaklık değerleri için mümkünse cpu burner ve mining testi için gpu vram burner yap.

Ama en kesin şey gözle kulakla yapılan testtedir. Coil whine var mı diye gpu core burner testinde kulağını kasaya daya.

Cpu core burner'da ise sıcaklık değerlerine iyi bak.

Ekran kartında, anakartta pcb'de çizik ve is var mı diye kontrol et. Aynı şekilde anakartın pcie slotlarını kontrol et

Cpu'da başarısız bir delid yapılmış mı, pinler bükülmüş mü diye cpu çevresini kontrol et.

En son da güç kaynağına bak. Gözle görülür bir hasar, is var mı diye kontrol et.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MehmetNY -- 23 Şubat 2021; 0:19:21 >
  • hocam yanlış anlamayın ama ikinci el bileşen alıp neleri kontrol etmeyi bilmiyorsan, fiyata nasıl karar verdin acaba? mesela işlemci ne ekran kartı ne ? bunlar o kadar eder mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: MehmetNY

İşlemci, ram, gpu, anakart ve psu gibi ekipmanların değerlerini kontrol etmek için:

Cpu-z

Gpu-z

Cpu ve Gpu hakkında sıcaklık ve performans bilgisi elde etmek için:

msi Kombustor.

Sıcaklık değerleri için mümkünse cpu burner ve mining testi için gpu vram burner yap.

Ama en kesin şey gözle kulakla yapılan testtedir. Coil whine var mı diye gpu core burner testinde kulağını kasaya daya.

Cpu core burner'da ise sıcaklık değerlerine iyi bak.

Ekran kartında, anakartta pcb'de çizik ve is var mı diye kontrol et. Aynı şekilde anakartın pcie slotlarını kontrol et

Cpu'da başarısız bir delid yapılmış mı, pinler bükülmüş mü diye cpu çevresini kontrol et.

En son da güç kaynağına bak. Gözle görülür bir hasar, is var mı diye kontrol et.

Delid ne alaka tam olarak?  sadece K serisi ciddi OC yapılacak lehimsiz intel işlemcilere uygulanan bu olayı arkadaş hiç bir bilgi vermeden nasıl delid e bağladınız cidden merak ediyorum.

Ayrıca bu kadar kafa karıştırıcı gereksiz işlere gerek yok zaten. Önerdiğiniz programlar kombustor, cpu burner, vram burner falan eskide kaldı..

Furmark + Prime 95 i aynı anda çalıştırıp CPU + GPU nun stabilitesini aynı anda kontrol edecek hem de sisteme ciddi yük bineceği için PSU kaynaklı ses, sıcaklık, coil whine vs. bir sorunun olup olmadığını görmüş olacak.

Bunun gerisi teferruat. Sistem yarım saat hiç bir sorun olmadan bu şekilde çalışıyorsa çıkarır gözle kontrol yaparsın pinlere mi bakıcan, ekran kartı vidalarına mı bakıcan neye bakıcaksan bakarsın.

Ben acemi biri olsam açıkçası yazdıklarınızdan sonra sistem almaktan vazgeçerim o kadar kafa karıştırıcı şeyler yani ayrıca dediğim gibi önerdiğiniz programlar da o kadar eski de kaldı ki hele cpu burner win 95/98 zamanlarının programı...

• quote:

Orijinalden alıntı: 128MilyarDolar

Delid ne alaka tam olarak?  sadece K serisi ciddi OC yapılacak lehimsiz intel işlemcilere uygulanan bu olayı arkadaş hiç bir bilgi vermeden nasıl delid e bağladınız cidden merak ediyorum.

Ayrıca bu kadar kafa karıştırıcı gereksiz işlere gerek yok zaten. Önerdiğiniz programlar kombustor, cpu burner, vram burner falan eskide kaldı..

Furmark + Prime 95 i aynı anda çalıştırıp CPU + GPU nun stabilitesini aynı anda kontrol edecek hem de sisteme ciddi yük bineceği için PSU kaynaklı ses, sıcaklık, coil whine vs. bir sorunun olup olmadığını görmüş olacak.

Bunun gerisi teferruat. Sistem yarım saat hiç bir sorun olmadan bu şekilde çalışıyorsa çıkarır gözle kontrol yaparsın pinlere mi bakıcan, ekran kartı vidalarına mı bakıcan neye bakıcaksan bakarsın.

Ben acemi biri olsam açıkçası yazdıklarınızdan sonra sistem almaktan vazgeçerim o kadar kafa karıştırıcı şeyler yani ayrıca dediğim gibi önerdiğiniz programlar da o kadar eski de kaldı ki hele cpu burner win 95/98 zamanlarının programı...

Alıntıları Göster

Hocam, msi kombustor 90mb bir şey. usb'ye at yanında taşı. Bunun için önerdim. Ayrıca program hala güncelleniyor, siz kullanmadığınız için eskide kalmış olmuyor.

Adam nereye bakılması gerektiğini sormuş. Ben de dışarıdan kasanın içine bakıldığında 5dk'da görebileceğiniz, yoklayabileceğiniz her şeyi yazdım. Adama laboratuvara götürüp test etsin demedim herhalde.

Ayrıca bunların hepsini kontrol etsin demedim. Bunlardan kontrol edebildiğini etsin. Programlarda baksın. Hem Delid yapılacak işlemci var yapılmayacak işlemci var. Evet, ama alışveriş yaptığınız adam sizinle aynı görüşte olmamış olabilir.

Ortalık miningden anası bellenmiş kart kaynıyorken(ve ileride daha da olacakken) alışverişinizin 5dk'sını buna ayırmanız daha sağlıklı olacaktır. Toplama pc alacak birinin bu tür şeylerden sıkılacak biri olduğunu düşünmüyorum. Sıkılacaksa bu topa hiç girmezdi zaten, gider hazır kasa alırdı.

Buyrun:

https://www.geeks3d.com/furmark/kombustor/downloads//Ikinci el masaustu bilgisayarda neyi, nasil kontrol etmeliyim? 

Ikinci el masaustu bilgisayarda neyi, nasil kontrol etmeliyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MehmetNY -- 23 Şubat 2021; 14:46:42 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.